Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Avrupa Birligi - Mavi Kart

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby haphazard » Tue May 26, 2009 1:08 pm

Bugun gazetede denk geldim, "Mavi Kart" adinda bir uygulama cikarticakmis AB, Amerikanin "Yesil Kart" uygulamasina benzer birsey oldugundan bahsetsede ama HSMP tarzi nitelikli is gucunu AB topraklarina cekmek. 1 yil ile 4 yil arasi veriliyormus, 18 aydan sonra istenilen ulkeye gidip calisilinabiliyormus. Tam olarak ne olup olmadigi belirsiz ama yorumlarinizi merak ettim.

Bu arada bu "Mavi Kart" programina tahmin edebiliceginiz gibi Ingiltere basta olmak uzere, Irlanda ve Danimarka katilmak istememis.

Haberin detaylari ise; http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/11731113.asp?gid=229

Simdi bizim sinir tanimiyan calisanlar orgutu bu tarz bir olaya nasil bakar? Hali hazirda Turkiyede olup yurtdisinda calismak isteyenlerden, benzer programlar ile Ingilterede bulunanlara kadar herkesin yorumuna acik. Buyrun bakalim.
haphazard
ROGER WATERS

New postby hcho » Tue May 26, 2009 2:49 pm

Genisletilmis bir Work Permit gibi gorunuyor Hurriyet'in yazdiklarindan. Tabi Hurriyet ne kadar dogru aksettiriyor hadiseyi bilinmez.

Bu hali ile once is bulmak gerekliligi yuzunden Tier 1'den bir adim geride kanaatimce.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby honest » Tue May 26, 2009 6:26 pm

Okuduğumdan anladığıma göre bir Avrupa ülkesinde iş sözleşmesi imzalamak gerekiyor..
Bu durumda bizim için çok avantajlı bir durum var.İş bulmadan Tier 1 ile gelip,iş bulduktan 18 ay sonra mavi karta başvurulabilinir..Ortalama maaşın 1 bucuk katı gibi kurallar aşılır bence...Böylece tüm avrupa da çalışma vizesi kazanmış oluruz..Yanılıyor muyum??
İngiltere nin bu işin dışında oluşu, mavi kartı sınırları içinde kullandırmadığı anlamına geldiğini düşünüyorum..Araştırılası bir konu..

''it is downloaded from the European Parliament Legislative Observatory.

arliament stated that it would also apply to third-country nationals already legally resident under other schemes in a Member State who apply for an EU Blue Card. It will not, however, apply to those staying in a Member State as applicants for international protection or under temporary protection schemes or who, in either instance, have applied for a residence permit and on whose legal status no decision has yet been taken.''
Last edited by honest on Tue May 26, 2009 7:22 pm, edited 2 times in total.
honest
ROBERT PLANT

New postby honest » Tue May 26, 2009 6:37 pm

baska bır lınk ;

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4280720,00.html

http://www.europeanunionbluecard.com/

2 yıl ıcınde uyr ulkelerın hayata gecırmesı zorunlu ımıs..
honest
ROBERT PLANT

New postby hcho » Sat May 30, 2009 11:21 am

@honest
Yanliz Birlesik Krallik dahil olmayacakmis bu Mavi Kart olayina. Benim anladgigim Mavi Kart'i aldiktan 18 ay sonra EUda istedigin ulkede calisma hakki doguyor. Bizim Tier 1'de o sureyi calismamiz yeterli olmayacaktir diye dusunuyorum.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby honest » Sat May 30, 2009 6:03 pm

Bana olur gıbı gelıyor..Cunnku U.K dahil olmayacağın anlamı,mavı kart bu ulkede yasal bı calısma vızesı olarak sayılmayacak.Ama Ingıltere bır avrupa bırlıgı ulkesı olduguna gore burdakı kontratlı calısma surelerımız neden olmasın??

Netleşmiş bır sey yok yanı kısaca sanırım.
honest
ROBERT PLANT

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü