Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Tier 1 - dependant

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby deep » Wed Jun 03, 2009 9:34 pm

Selam arkadaşlar,

Geçen yıl HSMP almış, bu yıl evlenmiş ve eşini dependent olarak getirmek isteyen biri olarak vize ücretleri konusunda biraz sıkıntılıyız.

http://www.ukvisas.gov.uk/en/howtoapply/visafees/

Bu kaynağa göre eşim "Dependant of tier 1 general applicant with HSMP approval letter (transitional arrangement) - national of Croatia, Turkey or FYR Macedonia" sınıfında oluyor ve 230 pound ödememiz gerekiyor.

Benzer şekilde başvurmuş veya farklı düşünen var mı acaba?

Edit: Tekrar düşününce 'with HSMP approval letter' ifadesinden kastının HSMP approval letter alıp henuz başvurmamış / EC almamış kişiler olduğunu düşündüm. Sizce?

Teşekkürler...
deep
ROBERT PLANT

New postby dnz » Thu Jun 04, 2009 7:36 am

Selam,

Ben zamanında HSMP approval letter ile Tier1'a basvurmustum. O zaman bu bahsedilen 230 pound u odemistim. Belki biliyorsunuzdur, artık (1 Nisan itibariyle) HSMP Approval letter ile basvurulmuyor, o donem kapandı..
dnz

New postby deep » Thu Jun 04, 2009 9:13 am

Evet ben de tam olarak bunu demek istiyorum. Sanirim o 230 pound zamaninda sizin durumunuzda olan arkadaslar icindi. Su an bir anlami yok ve biz yararlanamiyoruz sanirim.

Tesekkurler.
deep
ROBERT PLANT

New postby macahael » Wed Jul 29, 2009 8:58 pm

Merhaba ,
ben mart 2009 da tier 1 general migrant vizesi aldım.Şimdi eşim için dependant vizesi alıcaz.Online form da tier 1 general migrant partner seçtim.Formun sonunda dependantın yaptığı iş, kazandığı para bilgisi istenmiş yanındaki açıklama kısmında ise bunlar için belge vermemiz gerektiği yazıyor.

Benim bildiğim kadarı ile

evlilik cüzdanı
maintenance fund için bankadan alınan belge
main applicantın pasaportundaki vize bilgileri dependant başvurusu için yetiyordu.

Dependantın kazandığı parayı ispat durumundamıyız.Mart 2009 dan sonra depandant başvurusu yapanlar deneyimlerinizi paylaşır mısınız ?

Bu arada dependant başvurusu ile ilgili ayrı bir bölüm açılsa iyi olabilir.

teşekkürler
macahael

New postby placebo » Sat Aug 01, 2009 1:39 pm

macahael;
biz 30 Martta basvurumuzu yapmistik, o zaman da soruyordu o bilgileri online formda. Ancak guidenceda herhangi bir belge istemiyordu, ho yeni bir sinirlama getirmedi, dependants policy guidance i kontrol edip onu baz alin, istediklerini sanmiyorum. Kolay gelsin...
placebo

New postby irfkan » Fri Mar 19, 2010 1:25 pm

merhabalar,

Tier-1 dependant başvurusunda checklistte geçen bir madde dikkatimi çekti ve sormak istedim. bilen varsa ve cevap verebilirse sevinirim.
8. maddede diyor ki:
"Evidence of your sponsor's entry Clearance and employment unless applying together."
burada sadece benim vizemin olması yeterli bir kanıttır değil mi? ingiltereye daha yeni gideceğim ve orada iş durumu yok haliyle.
irfkan

New postby green 'n purple » Tue Aug 31, 2010 5:27 pm

merhabalar. okudum okudum bir turlu bizim durumumuza yakın bir durum goremedim. ben 2009 martta tier 1 aldım ve haziranda geldim. o gun bugundur calısıyor vergilerimi oduyorum. erkek arkadasım da 2009 nisanda uk'e giris yaptı ogrenci olarak ve bir kez de yeniledi. 2011 mayısa kadar ogrenci vizesi var. ama biz burda kalmak istedik. o zaman benim erkek arkadasıma tier 1 dependant vizesi alabilir miyiz? yeterli paramız var, birlikte yasıyoruz, illa evli olmak yada benim uzatma gunume kadar bekleyip birlikte basvurmak falan gerekmiyor di mi?simdiden tesekkürler.
green 'n purple

New postby HSAG1D » Tue Aug 31, 2010 6:00 pm

@green 'n purple,

alabilirsiniz, ama

1. erkek arkadasinin ilk defa turkiye'den basvurmasi lazim. dependent basvurusu ilk defa ulke disindan olmak zorunda. uzatirken seninkiyle beraber uzatabilirsiniz.
2. beraber yasadiginizi ikna etmeniz lazim. Bunun icin de en az 2 yildir uk'de veya turkiye'de beraber yasadiginizi ispatlayan ortak faturalar banka heasaplari kira kontratlari vs gibi seylere ihtiyaciniz var. bazi durumlarda fotograf vs istendigini duydum.
3. son 3 aydir para vs zaten onlari da karsilamaniz lazim.
4. herhangi bir zaman basvurabilir erkek arkadasin ama senin vizen kadar vize alacak en fazla.

tum bunlari daha ayrintili olarak ukba web sitesinde bulabilirsin.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby deep » Tue Aug 31, 2010 10:51 pm

Aynen katiliyorum.

Ben esime ikimiz de UK sinirlari icindeyken dependent vizesi almak isteyip alamadim. Okudugumuz dokumani fazla iyimser yorumladik ve sonucta reddedildi. Turkiye'ye dondu, ordan yeniden basvurduk ve aldik.

Ozetle HSAG1D'nin dedigi gibi buradaki onemli nokta arkadasinizin Turkiye'den basvurmasi. Ondan sonra diger maddeleri degerlendirmeye baslayabilirsiniz, birlikte yasadiginizin ispati vs.

Kolay gelsin.

EK: Basvurmak icin vizenizin bitisini beklemeniz gerekmez ancak arkadasiniza verilecek vizenin suresi sizinkini gecemez. Arkadasiniza vizeyi almaniz durumunda iki vizenin de bitis suresi ayni olacaktir. Ondan sonra birlikte uzatabilirsiniz.
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby tamtam » Wed Sep 01, 2010 8:31 am

@deep siz hangi vizeden depandanta cevirmek istemistiniz?
UKBA sitesinde dedigine gore belli vize tiplerinden depandanta gecmek icin TR'ye gitmek gerekmiyor.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... dantroute/
tamtam

New postby based » Tue Oct 12, 2010 5:00 pm

Konu ile fazla ilgisi yok ama başlık çok genel olduğu için buraya yazayım dedim. Aşağıdaki gibi bir habere rastladım. Dependant'lar için de dil belgeleme zorunluluğu getirileceğinden bahsediyor. Tarih olarakta 29 Kasım veriliyor. Herhangi bir referans yok ama yinede başvurmayı düşünenlerin biraz acele etmesini gerektirebilecek bir haber olabilir.

http://www.sabah.com.tr/Dunya/2010/10/1 ... lar_dikkat
based

New postby based » Tue Dec 14, 2010 11:22 pm

Merhabalar,

Eşimle beraber haftaya Tier1 başvurusu yapmayı planlıyoruz. Evlilik cüzdanına bakınca Türkçe/Fransızca olduğunu farkettim.

Dependant başvurusu yapanlar "evidence of marriage" olarak birkaç yerde bahsedilen nufüs müdürlüğünden alınan diğer belgeyi mi gösterdiniz? Yoksa Evlilik Cüzdanı + Tercüme mi yaptınız acaba?
based

New postby foofighter » Wed Dec 15, 2010 9:43 am

evlilik cüzdanı + tercüme yaptık biz.
foofighter

New postby HSAG1D » Wed Dec 15, 2010 11:05 am

evlilik cuzdaninin en arka sayfasinda zilyon tane dile tercume var zaten. ayrica, nufus mudurlugunden alinan evlilik sureti (veya buna benzer bir isimdi) uk'deki "marriage certificate" belgesi islevi goruyor ve yine arka tarafinda zilyon tane dile kendiliginden tercumesi var. biz uk'deki muhtelif islerimizdee her ikisini de kullandik, ikincisinin 1 sayfa olusundan dolayi anlasilmasinin daha kolay oldugunu tecrube ettik. herhangi bir tercume yapmadik.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby e120281 » Thu Jan 27, 2011 5:16 pm

Selamlar herkese.
Biri bana dependant vizesi konusunda yardimci olursa sevinirim. Anladigim asagidaki adreseteki formlari doldurmam gerekiyor.
http://www.visa4uk.fco.gov.uk/ApplyNow.aspx

Bunun icin bir dokuman var mi? Bazi yerlerde kafam karisti. Bir de bunu doldurduktan sonra daha fazla ne yapmam gerekiyor? Yani gerekli evraklar neler? Bunu aciklayan dokumani da bulamadim.
Simdiden cok tesekkurler.
e120281

Next

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü