Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Tier 1 (General) Extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby yatayzeka » Wed Apr 17, 2013 10:00 am

@mce

eski forma gore ucretsiz basvurudan bahsetmissin, kafam karisti. ben 1 sene once extension yaptim PEO ile ve sanirim £1300 civari bir ucret odemistim. hatirladigim kadari ile PEO basvurulari hicbir zaman ucretsiz olmadi ya da ben donation yaptim UKBA ya?
yatayzeka

New postby mce » Wed Apr 17, 2013 11:09 am

Hem HSMP ile girişli hem Türkiye vatandaşı olunca, forma göre ücret ödemiyorsun.
mce

New postby merope » Tue Aug 06, 2013 4:58 pm

vizemizi ikinci kez extend etmis bulunmaktayiz.. (peo ile same day decision oldu, approved edildi)malesef 3. extension'a da basvurmamiz gerekecek 2015'te, cok gec geldik cunku UK'ye.. 2 sene basmis olmalari lazim diye tahmin ediyorum ama BRP kartlari gelene kadar keske 3 sene vermis olsalar da direk ILR alsam diye bir umut da besleyecegim ne yalan soyleyeyim!
merope
ROGER WATERS

New postby yatayzeka » Fri Aug 23, 2013 7:55 am

maasli calisma luksunu sonlandirip contractor olarak devam etme karari aldim. bu zamana kadar vize basvurulari cok kolaydi earningler icin, payslip+bank statement la is tamamdi. ancak simdi isler biraz daha karisik olacak gibi. limited sirket kurdum ve sirketten director olarak maas odeyecegim kendime. calisma kategorisi olarak self-employed olurum diye dusunuyordum ki muhasebecim: "yok hayir salaried employment devam ediceksin cunku director olarak kendine maas odeyeceksin" filan dedi. zaten self-employed olarak claim ederseniz guidance a gore self-employed seklinde kayit olma zorunlulugu da var ki bu onemli!

her neyse lafi daha fazla uzatmadan...cok yakinda, 2 hafta icinde ltd sirket ile contractor seklinde calismaya baslayacak olan bu kardesinizin ozellikle dikkat etmesi gereken, gozden kacabilecek, ilerdeki basvurularda earning konusunda sikinti cikarabilecek olumcul hatalar var midir akliniza gelen? salaried/self-employed karmasasi, NI contributions mevzulari, kendine odedigin salary ve divident gelirleri, vb. benim guidance dan anladigim kadari ile, eger ben director maasi ile ltd sirketten maas aliyorsam, salaried olacaksam, yine eskisi gibi payslip ve bank statementlarla isi halledebilirim gibi. belki payslipler muhasebeci onayli filan olmalidir o kismini bilmiyorum henuz daha faaliyete gecmedigi icin sirket. bu arada muhasebeci chartered.

yuzduk yuzduk ILR in kuyruguna geldik, son anda bos yere riske atip kaybetmek can yakar dostlar. simdiden tesekkurler tecrubelerini paylasacak arkadaslara.
yatayzeka

New postby EdHunter » Tue May 06, 2014 1:49 pm

Su ana kadar kimsenin yazmamis olmasi enteresan ; 2015 Nisan ayi itibariyle Tier-1 extension'u kaldirma karari almis UKBA.

http://www.immigrationboards.com/uk-tie ... 5-180.html
EdHunter

New postby merope » Tue Sep 08, 2015 10:15 am

EdHunter, evet, bana 3 senelik extension basandan Allah bin kere razi olsun, yoksa geri postalanacaktim! Inanilir gibi degil ya. (yukarida keske 3 sene bassalar demisim, Allah'a sukur basmislar yani)

Bu arada Points calculator'dan da kaldirmislar Tier-1'i, ILR icin puan hesaplatmaya girdim acayip sinirlerim bozuldu..
Seneye Mayista ILR'ye basvuracagiz gumburtuye gitmesek bari :)
Last edited by merope on Tue Sep 08, 2015 10:27 am, edited 1 time in total.
merope
ROGER WATERS

New postby cazkedisi » Tue Sep 08, 2015 10:20 am

Şaka mı ya, insanların 3 yılını mı yakacaklar yani? Sonra ülkene dön sana ILR yok mu diyecekler?
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby merope » Tue Sep 08, 2015 10:28 am

tabi ki ? Eger bana 3 sene basmamis olsalardi, sadece 3 ay yuzunden, extend edemeyip tipis tipis geri donecektim. Allahtan insafli birine denk gelmisim.
Esimle beraber dunyanin vergisini verdigimizi dusunursen aslinda insaflidansa mantikli daha dogru bir tanim da olabilir :)
Last edited by merope on Tue Sep 08, 2015 10:29 am, edited 1 time in total.
merope
ROGER WATERS

New postby merope » Tue Sep 08, 2015 10:28 am

Su anda, bir suru yabanci ogrenciyi geri postalayacaklar, saka gibi di mi, artik buraya master yapip gelip kalayim olayi yok yani.
merope
ROGER WATERS

New postby cazkedisi » Tue Sep 08, 2015 10:51 am

ama ben anlamıyorum. hadi tier 1'a yeni başvurular kalktı, onu anladım. ama ülkene gelmiş, 3 yılını vermiş, türkiye'deki kariyerini buraya yerleşeceğim diye hiçe saymış, eğitimli, dil bilen ve vergi veren insanlara sen söz vermişsin ilr vercem size diye. onun için kalkıp gelmişler. sonra ülke ekonomisine katkı yapan ve ülkende senin taahhüdünle halihazırda çalışan bu insanlara verdiğin sözü tutmican mı yani? niye insanlar geldi buraya o zaman, üç yıllığına geleceklerse expat olarak da gelebilirlerdi. çok büyük bir mağduriyet olur bu. hukuka aykırı değil mi?

yabancı öğrencilerin eğitim sonras çalışma vizesi zaten kalkmıştı ama, bildiğim kadarıyla.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby ege10 » Tue Sep 08, 2015 11:11 am

Zaten ilk basvurulari nisan 2012 de kaldirmislardi. Extention u da kaldirmalarina sasirmadim.

Ayrica sadece bu degil gecen nisan ayinda tier 2 lere de 5 yil sonunda ilr vermek icin yeni sartlar getirildi. Geliri 35 binden az olanlar ulkelerine donmek zorunda kalacak ilr verilmeyecek.

Nisan ayinda ankara anlasmasi icin de yeni yonetmelikler cikardilar. Hukuka aykiri mi degilmi bilmiyorum ama zaten vize redlerinde mahkeme hakki da kalkti. Insan haklari mahkemesine gitse belki doner ama kim ugrasicak.
ege10

New postby merope » Tue Sep 08, 2015 11:15 am

evet, ankara anlasmasi red yerse artik sadece 'kendi iclerinde' admin review yapacaklarmis.
Sanki ingiltere, suriyeli gocmen alacagini ongorur gibi butun vizeleri tek tek kaldirdi vallahi. 20 bin kusur Suriyeli gelecekmis, insallah daha da alirlar,
yalniz burada IT'de belli alanlarda calisacak adam yok, onu nasil halledecekler bilemiyorum. Benim sektorumde daima adam shortage'i var, benim icin hava hos.
Arti hepimizin zaten Turkiye'si var, buraya muhtac degiliz cok sukur. Allah working class Ingiliz'e kolaylik versin, onlarin gelecegi bence pek parlak gorunmuyor.(Tamam Turkiye'de durum da cok ic acici degil, ama turkiye pek cok acidan yasamasi cok daha affordable, ve kolay bir ulke ve ben calisma hayati bu kadar kotu olmasaydi, is hayatinda buradaki kadar kiymetli olabilseydim turkiye'den buraya gelmezdim)
merope
ROGER WATERS

Previous

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü