Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Tier 1 (General) Extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby eycu » Mon Mar 12, 2012 9:28 pm

Bir Tier 1 (General) extension hikayesi de benden…

Biraz uzatacağım ama umarım sıkılmazsanız!

Hikayem Nisan 2009’da Istanbul’da Tier 1 vizemi alarak başladı.

Ardından Eylül 2009’da Londra’ya gelip master yapmaya başladım. Tez vs. derken Ocak 2011’de bitti okul.

Şubat’ta (2011) contractor olarak çalışmaya başladım. Birkac aydan sonra ayni sirkette permanent olarak devam ettim çalışma hayatıma. Ancak Eylul ayında şirket bir anlamda battı. Managing director ve bir kişi daha haricinde herkese yol göründü.

Şubat 2012’de resmi olarak tekrar çalışmaya başladım. Mart’ın ilk haftası umbrella şirket üzerinden aldığım ödeme ile previous earnings için yeterli puanı toplamayı başardım.

Bu arada şubat ortası falandı sanırım gecenin bir yarısında Croydon’dan premium service randevusu almayı başardım.

Donup gelelim bugune…

Iste o randevu bugun onbirde idi. Saat onbuçuk’da binaya geldim. Havaalanlarını aratmayan bir güvenlik kontrolundan sonra, giriş katında bir önkayıt ardından birinci katta ödeme yaparak başladım işlemlere. Elimde bir kayıt numarası ile beklemeye başladım. Sonra tekrar bir görevli başvuru formumu ve fotoğraflarımı kontrol etti, bilgisayarında yine birşeyler yazdı çizdi ve ikinci kata çık ve biometric kayıt işlemlerini yap dedi. O işi de hallettiğimde saat oniki otuz falan olmuştu sanırım.

1 saat daha bekledikten sonra caseworker’la tanıştık sonunda. O ana kadar başvuru formu dışında bir belge isteyen olmamıştı. Sonunda başvuru için gerekli tüm belgelerimi teslim ettim.
(Fotokopileri var mı yanında diye sordu. Yok deyince birşey demedi)

- Basvuru formu ve pasaportlar
- Polis kayıt belgesi
- PBS calculator ozeti
- 1 Master diploması (UK)
- 3 farklı işyerimden letter (maaş bordroları biraz kafa karıştırıcı idi, bu nedenle tercih etmedim)
- Bank statementlar (hem maas, hemde maintenance fund için)
- 2 fotoğraf

PBS özeti dışında hepsine tek tek baktı. Tamam siz şuraya geçip oturun ben sizi çağıracağım deyip çalışmaya başladı. Bir sure sonra çağırıp son çalıştığın yerde netin, gross’dan daha fazla! Bu nasıl oldu diye sordu. Tax refund deyince payslip istedi. Bir baktı ve geri verdi.

Ardından master’ı sordu ne zaman yaptın diye. Anlattım tepki vermedi. En ufak bir tebessüm veya tepki yok. İyi bir şey mi söyledim, kötü mü anlamak mümkün değil.

Sonra birkaç sayfa printer çıktısı aldı ve bana uzattı. Vizeniz onaylandı, bir hafta içerisinde biometric ID niz gelecek, elinize geçtiği zaman 7 gün içerisinde polise kaydını yaptırın dedi. Bende öğleden sonra saat 2 çeyrek gibi binayı terkettim.

Bu hikaye bu şekilde bitti… Ancak birkaç dipnot yazmak istiyorum.

Birkaç çekincem vardı başvuru öncesi.

Görüştüğüm bir avukat bu vize ile master yapmışsın bu hiç iyi değil vs. gibi şeyler söyledi yakın zamanda. Hatta puanın tutuyorsa Tier1’i aldığın lisans diploman ile başvur demişti. Case worker biraz kurcaladı ama oradan bir gol yemedik neyse ki!

Diğer birşeyde previous earnings olarak Nisan-Eylül 2011 arası ve Mart 2012 tarihlerine ait ödemeleri gösterdim. Arada bu kadar uzun bir aralık olması ve son ay yatması mide bulandırır mı diyordum ama hiç konusu bile olmadı.

Bu vesile ile @sitememuru ’na ve burada deneyimlerini paylaşan herkese teşekkür ederim. Biraz uzattım ancak bende başvuru sürecimi paylaşayım istedim. Ayrıca bundan sonra başvuru yapacak herkese kolaylıklar diliyorum.
eycu

New postby dnz » Tue Mar 13, 2012 12:03 pm

eycu tebrikler! ben de persembe gunu gidecegim croydon'a. ufak bir sorum olacak, verdigin belgelerin (bank statements vs) orijinallerini sana geri verdiler mi? bir de dokumanlari review etmeleri ne kadar suruyor? tesekkurler!
dnz

New postby eycu » Tue Mar 13, 2012 12:37 pm

@dnz cok tesekkur ederim.

Case worker'in review etmesi 30 dakikasini falan aldi sanirim. Onlarin da onunde PBS calculator gibi bir yazilim anladigim kadariyla. Tum belgelere tek tek bakip hepsi icin birseyler yazdi bilgisayarinda. Sonra birkac konuda soru sordu ve bitirdi islemleri.

Bana ait diyebilecegim herseyi; diploma, bank statement'larim vs. verdiler geri. Birkac belgeyi vermediklerini farketmeme ragmen vize onaylaninca, onemsiz buldugum icin bende sormadim niye diye. Aksam gelince soyle bir analizim oldu. Onlara hitaben yazilmis letter seklinde olan belgeleri vermemisler. Son iki isyerimin yazdigi letter'lar ve Natwest'in verdigi biz bu belgeleri muhurlemeyiz ve imzalamayiz yazan cover letter onlarda kalmis.

Iyi sanslar simdiden...
eycu

New postby dnz » Tue Mar 13, 2012 12:40 pm

Anladim. Benim ayni belgeler baska birsey icin gerekli de o yuzden sordum. Son bir soru eycu, sen cover letter gibi birsey yazdin mi? Yoksa sadece bahsettigin belgeleri mi verdin?

Cok tesekkur ederim yanit icin :)
dnz

New postby eycu » Tue Mar 13, 2012 12:47 pm

Ayni anda 2 farkli isyerinden odemelerim geldigi ve isin icinden cikamazlar diye dusundugum icin calistigim 3 isyerinden de letter aldim yapilan odemeler ve calistigim donemleri ozetleyen.

Cover letter vs. yazmadim. Sadece ilk post'umda listeledigim belgeler ile basvurdum. Previous earnings icin excel'de hazirladigim bir tablo vardi, print etmeyi unutup gittigim icin onu da veremedim :)) Ihtiyac olmadi neyse ki!
eycu

New postby skywalker » Tue Mar 13, 2012 11:05 pm

@deve

27 şubattaki mesajına ithafen: vize dolmadan çok önce başvurduk ama başvuru tarihinden değil vize bitiş tarihinden itibaren uzatmışlar demişsin. Tam tarihleri söyleyebilir misin?

Benim bazı sebeplerden 15 temmuzda biten vizeyi bu ay içinde uzatmaya başvurcam, hiç beklemiyorum bitiş tarihini kullanmalarını da işte bir umut... :)
skywalker

New postby dnz » Thu Mar 15, 2012 10:47 pm

Selamlar, bugun tier 1 extension basvurdum. Croydon PEO dan yaptim basvurumu. Randevum saat 12:30 daydi, 12de oradaydim. Sanirim uc farkli kuyrukta bekledim. Parayi odeyip, biometric icin parmak izi verdikten ve foto cektirdikten sonra bir Yarim Saat daha bekleyip saat 15:00 de belgelerimi verebildim. Daha once de yazmistim gercek adresim police registration daki adresle cok cok farkli diye.. Baya endiselendim ama hic sorun olmadi. Dokumanlari inceleyen bayan tek bir soru sordu o da ogle yemegi yiyip yemedigimdi. Sonra cik disarda yemek ye ve gel dedi ama 4 ten once burda ol dedi. Ciktim bi alisveris merkezi varmis on a gittim. Geri geldigimde inceleme bitmisti. Biometric evine gelicek dedi bayan ve beni gonderdi. Yeni Vizemin baslangic tarihi eski vizenin expire ettigi tarih olacakmis. Boylece 15 gunum yanmamis oldu.

Ha bu arada, police registration lie ilgili bir dip not; basvuruya gitmeden once police registration formuma yeni pasaportumu kaydettirmedigimi farkettim. Onun icin dun borough a gittim. Orda da gecikmissin filan diye baya morin kirin ettiler ma ceza kesmediler.. Sanirim yeni vizem gelince onu da register ettirmem gerekiyormus. Her adimimizi register ettiriyoruz yani...

Neyse su an cok mutluyum, Vizenin ciktigini duyunca guzel bir alisveris yaptim kendme geldim :) hala basvurmamis olanlara bol sans!
dnz

New postby eycu » Fri Mar 16, 2012 11:35 pm

Maintenance Funds 14 Haziran 2012'den itibaren £900 olacakmis.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/newsfragments/62-t1-maintenance-changes
eycu

New postby eycu » Fri Mar 16, 2012 11:48 pm

@dnz tebrik ederim.

Ben de bugun hem yeni pasaportumu ve hem de biometric residence permit'i kaydettirmeye lokal polis karakoluna ugradim. Onlar biz yapamayiz deyince, Borough'ya gittim. Memur bana da soylendi biraz. Isyeri adresimi de istedi. Telefon numarami teyit etti.

Arkasindan da sadece adres degisikliklerini lokal polis karakolunda yaptirabilirsin, bundan sonra ev ve isyeri adres degisikliklerini hemen bildir demeyi ihmal etmedi.
eycu

New postby deve » Mon Mar 26, 2012 12:38 am

Selamlar EdHunter,

Gec cevap icin kusura bakma, henuz gorebildim. Evet ben de 850GBP odedim. Arastirirken benzer fiyat cekmislerdi diger firmalar da ama mutlaka daha ucuzu da vardir.
Dedigim gibi benim pasaportuma acil ihtiyacim vardi is geregi, o yuzden premium basvuru yapmam gerekiyordu.
Ben de gelirimin yarisini overseas gosterdim. Senior caseworker'a gitti ama cabuk sonuclandi. Bir posta basvurusu gibi olmadi.

Kolay gelsin,

EdHunter wrote:@ deve ;

Tavsiyen üzerine Nisan sonu bitecek olan Tier-1 vizem için ICS Legal 'ı aradım .

Premium Appointment almak için ve yardımcı olmak için 850 pound charge edeceklerini söylediler. Bana rakam açıkcası çok uçuk geldi , 850 poundu sen bana ver ben sana US / Eu vatandaşlığı alayım dicektim az daha :)

Sana ne kadar charge etmişlerdi ? Hatırlıyor musun ?

Tşk.

deve wrote:Selamlar,

Ben de extension deneyimimi yazayim:

- Ben ve dependent esimin vizeleri Mart basinda bittikleri icin Ocak sonunda basvurumuzu yaptik.
- Isim geregi seyahat ettigim icin pasaportu baglamamak adina PEO'da basvuru yapmak istedik. PEO slotlari da karaborsa oldugu icin bir avukat tutup onlarin bize slot bulmasini sagladik.
- ICS Legal diye bir buro ile calistik, yerleri Canada Water'da. Fena degiller, buradaki muhasebeci ve avukatlarin genel sorunu bunlarda da var: Yavaslar. Ama bir sekilde hem slot ayarladilar (Liverpool'da) hem beraber belgeleri inceledik hem de o gun bizimle beraber birini yolladilar yanimizda. Zaten guideline'i yirmi defa okudugum icin cok fazla katki da beklemiyordum acikcasi, avukatla asil calisma sebebim bize slot bulmasi.
- 20 Ocak'ta sabahtan Liverpool'a gittik. Yeni bir PEO, oldukca modern geldi bana. Hizmet hizli, duzenli. Isin cabuk biter normalde. Tabi normalde... :) Bizim caseworker biraz acemi cikti. Ben basvuruda hem TR'den hem de UK'den ayri ayri gelir gosterdim. TR'deki belgeleri gorunce, sanirim daha once overseas income hic gormedigi icin, cok afalladi caseworker. Once olmaz dedi. Dedim olur. Tamam dedi ama payslip yok. Dedim antetli kagida sirket yazisi var o da oluyor. Neyse gitti danisti birilerine, en sonunda ben karar veremem Pazartesi senior caseworker gelecek o karar versin dedi. Seyahat etmem gerektigini, acil oldugunu..vs soylemem birseyi degistirmedi, elimize bir kagit verip yolladilar bizi.
- Biz tabi bu durumda avukata yuklendik. Dedik sen kime ulasacaksan ulas, ne yapacaksan yap bizim pasaportlari al. Premium hizmet icin para odedik dustugumuz duruma bak, biz boyle rezalet gormedik :) (Tabi hanima verdim bu taciz gorevini, o benden daha basarili :)) Bunun uzerine avukat aradi birilerini, pazartesi baska birilerini de goturecekti, gittiginde tekrar sormus..vs (Sanirim biraz ahbap iliskileri var oradakilerle, bizimle gelen adam demisti yeni slotlar icin pazarlik yapacagim diger musterilere falan diye. Bir sekilde birileriyle kontak halindeler ama detaylarini bilemiyorum, bilmek de istemiyorum acikcasi)
- Sonucta bizim evraklar, pasaportlar ve daha da guzeli biyometrik kartlar carsamba oglen elimizdeydi. Yani cuma basvurduk, carsamba oglen biyometrik de dahil herseyi almistik. Cuma pasaportu geri alabilseydik de bize biyometrigi gondermeleri en az o kadar surerdi. Vakit kaybimiz olmadi uzamasindan dolayi ozetle.
- Son bir not da, 2 sene uzatmayi basvuru tarihine gore degil vizenin bitis tarihine gore yapmislar. Yani erken basvurmaniz extension'inızın bitis tarihini etkilemiyor.

Bizim durum boyle, uzattik bakalim hayirlisi...
deve

New postby eycu » Wed Mar 28, 2012 8:38 pm

6 Nisan'dan itibaren UKBA fee'leri bayağı bir artıyormuş. Posta ile başvuracak varsa acele etsin!

Tier 1 – Postal Main CESC (General)
Current Fee: £900
Fees from April 2012: £1,350

Tier 1 – PEO Main CESC (General)
Current Fee: £1,170
Fees from April 2012: £1,620

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/documents/aboutus/fees-spring-2012.pdf
eycu

New postby skywalker » Tue Apr 03, 2012 10:18 am

Selam. Tier 1 Extension icin 19 Mart'ta belgeleri yolladim Special Delivery ile, takip ettim 20 Mart'ta ellerine ulasmis. 10 is gunu gecti, aldik belgeleri mektubu gelmedi. Normal midir acaba, ne kadar sure sonra geliyor bu mektup?
skywalker

New postby London » Tue Apr 03, 2012 11:07 am

bana bir haftada gelmisti.

banka hesabindan parayi cekmisler mi? beni onu daha saglam bir acknowledgement letter olarak kabul ediyorum acikcasi.
London

New postby HSAG1D » Tue Apr 03, 2012 11:27 am

bizim basvuruda acknowledgement letter ve pararyi cekmeleri 15 gunu bulmustu, ondan birkac gun sonra gelen bir mektupla da gidip postanede parmak izi vermistik. Toplam 6-7 hafta surmustu diye hatirlirliyorum.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby skywalker » Wed Apr 04, 2012 10:59 am

Parayi postal order olarak yollamistim evraklarla birlikte.

15 gunu bulduysa benim de tam bu aralar 15 gun oldu, o zaman bu hafta da bekliyelim madem, tesekkurler :)
skywalker

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü