Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Tier 1 (General) Extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby olamalam » Wed Jan 12, 2011 12:11 pm

Aslinda ben de main'e katiliyorum merope.
UK disinda elde edilen kazancin claim edilebileceginden daha once bahsetmistim ama claim edilen kazancin tamaminin UK disinda elde edilmis olmasi durumu biraz daha riskli hale getiriyor.
Bahsi gecen dokumanda, bu konuda cok net bir ifade olmamakla birlikte UK'de hic calismadan extension'a basvurmak Tier1 (veya hsmp) mantigina biraz ters.

@main
Ben Tier1'a basvurmaya karar verdigim gunlerde global visas'tan Khan diye bir adamla gorusmustum. Adam hic para almadan (gerek yolladigi emaillerle gerek beni direk cepten arayarak) baya yardimci olmustu sagolsun. Sonrasinda alaturkalondra'yi kesfetmis ve basvurumu kendi basima halledebilmistim. O adama para odemedigim icin kendimi hala suclu hissederim :)
Hala orada calisiyor mu ya da hala turklere yardimci oluyor mu bilmiyorum ama adamin mail adresi:
fahd.khan@globalvisas.com
olamalam
ROBERT PLANT

New postby main » Wed Jan 12, 2011 1:35 pm

@olamalam
sagol, bu adrese dea baska bir yere de mail attim umarim net bir cevap alabilirim. alirsam paylasirim.

su linkte
http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... s/#header2

"How we adjust overseas earnings"

altina soyle bir paragraf var;

"An uplift ratio will not be applied to any earnings made while you were in the UK working for an overseas company. If you are already in the UK under Tier 1 (General) and you are applying to extend your stay, you cannot claim uplift rations on any overseas earnings."

onceki postlarda merope'nin alintiladigi kismi (ayni kismi baska bir baslik altinda ben de alintilamistim) daha spesifik bir hale soktugunu dusunuyorum bu kismin.
yani point icin kullanabilecegin (ama ratio kullanamayacagin) earning tanimi
"any earnings made while you were in the UK working for an overseas company" olarak geciyor.

UK'de edinecegim 7-8 aylik geliri ile extension kabulunun tam sinirinda olan bir insan olarak yapilan en kucuk bir puanlama degisikligi tarafimda patlayacak. umidim extension kosullarinin degismemesi veya bunu en kisa surede aciklamalari.
main

New postby HSAG1D » Tue Mar 15, 2011 9:24 am

3 yil once aldigimiz Tier 1 vizemizin suresi bitmek uzere. Gecen hafta extension icin basvurduk. Basvuru surecindeki gozlemlerimiz:

1. Ilk basvuruyu Turkiye'den yaparken cok ciddi belge kalitesi sorunlari yasamistik. Extension'da bu anlamda cok rahattik, tum belgelerimizin belirli bir standardi vs vardi.

2. Ilk basvurumuzu bila ucret yapmistik, simdi kisi basi 770 pound verdik.

3. basvuru ya posta ile ya da UKBA;nin internet sitesinden online booking yapilarak permium/yuzyuze yapiliyor. Premium basvuru posta ile yapilandan yaklasik 200 pound daha pahali ama basvuru sorunsuz ise bir gun icinde sonuclaniyor. Ama permium basvuru icin randevu bulmak neredeyse imkansiz.

4. Su aralar basvurunun toplam geri donus suresinin 7 hafta oldugunu anliyoruz. 770 pound verip 1 gunde de yapilabilecegi premium ile sabit olan bir islem icin 7 hafta beklemek kabul edilebilir degil. Insallah Easter Turkiye biletleri elimizde patlamaz!

5. 2011 basindan itibaren Tier 1 extensionlari icin biyometrik veri aliyorlar. Basvurudan 1 hafta sonra bir biyometrik verinizi vermeniz gerektigine dair bir mektup aliyorsunuz. Ya bedavaya UKBA ofislerinden randevu aliyorsunuz (ki yine en az 2 hafta bekleme suresi var), veyahut belirli post office'lere kisi basi 17 pound verip sira beklemeden biyometrik verinizi verebiliyorsunuz.

6. Surec basari ile tamamlanirsa, pasaportunuza vize basmak yerine, vizenizi icinde bir cip olan bir kart seklinde veriyorlar.

Surec ilerledikce baska gozlemlerimiz de olursa bildirecegim.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby mindbender » Tue Mar 15, 2011 3:40 pm

Ben de bir iki ekleme yapayim, extension degil ama switch yapma asamasindayim.
Biometrik bilgilerim kayitli olmasina ragmen (basvurumda gonderdigim vizenin oldugu biometrik kart) biyometrik bilgisi vermem gerektigini soyleyen mektup geldi.
Dun aksam elime gecen mektup icin bugun oglen bu cuma icin randevu alabildim dolayisi ile cokta fena degil. Mektup basvurumu posta ile gondermemden 1 hafta sonra elime ulasti.
mindbender
ROGER WATERS

New postby rambo » Tue Mar 15, 2011 3:48 pm

HSAG1D,

Bankada belirli bir para bulunmasi sarti varmi yine? yada miktarin artmasi vs...
rambo
ROBERT PLANT

New postby HSAG1D » Tue Mar 15, 2011 3:59 pm

rambo,

ilk basvuruda hangi puanlamalar ve kosullar gecerliyse, uzatmada da ayni puanlama ve kosullar gecerli. Dolayisiyla, bankada 90 gun boyunca en az 800 pound bulunmasi lazim, bu 90 gunun de basvurmadan onceki 30 gun icinde bitmesi lazim.

ayni sekilde, ILR icin de puanlama getirmeye calisiyorlar Tier 1 icin.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby rambo » Tue Mar 15, 2011 4:01 pm

benim ILR kasim 2012
Tier1 bitis 2012 Nisan

Extension icin basvurucagim bende malesef aradaki 4-5 ay icin!!...
rambo
ROBERT PLANT

New postby Reciprocity » Thu Mar 17, 2011 8:37 am

Merhaba,

benim merak ettigim konu acaba; ILR almadan vatandaslik almak mumkun mu?

home office'nin sitesinde vatandasliga basvurmanin sartlarindan biri 5 yil kesintisiz Birlesik Krallik da yasamis olmak.

ILR almadan direk vatandasligina basvuran var mi?

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/briti ... uirements/
Reciprocity

New postby HSAG1D » Thu Mar 17, 2011 12:15 pm

ayni linkte soyle diyor. "free from immigration time restrictions", ILR sahibi olmak demek.

You must be free from immigration time restrictions when you apply for naturalisation. Unless you are married to or the civil partner of a British citizen, you should have been free from immigration time restrictions during the last 12 months of the residential qualifying period.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby onders » Sun Mar 20, 2011 12:35 am

Merhaba, Acaba Ankara Antlaşması vizesinden tier-1 e geçiş olabiliyor mu? Bilgisi olan varsa cok super olur?
Tesekkurler
onders

New postby cazkedisi » Sun Mar 20, 2011 11:58 am

bu arada biyometrik veriyi postanede verebilmek icin elinize gelen mektubun barkodlu olmasi gerekiyor, barkodlu degilse public enquiry office'lere gidip yapmak gerekiyor bu islemi. ama oralarda randevu bulmak imkansizlasabildiginden basvurunun sonuclanmasi uzayabiliyor, cunku websitesinde dediklerine gore ancak biyometrik verimizi verdigimiz zaman basvurumuzu degerlendiriyorlar. ayrica post office'te bunu yaptirmak 17 pound, public enquiry office'te bedava.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby HSAG1D » Sun Mar 20, 2011 7:47 pm

sanirim biyometrik veri, dependant varsa sadece PEO'de verilebiliyor. Diger turlu, yani dependant yoksa, hem bedavaya PEO'da hem de 17 pound'da belirli post office'lerde verebilme opsiyonu var.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby mindbender » Mon Mar 21, 2011 1:54 am

biometric verme islemi 3 saate kadar uzayabiliyor, biometric bilgileriniz alindiktan sonra yarim saatlik bir merkezden onay sureci icin bekliyorsunuz, is yerinden izin alicaklarin haberi olsun
mindbender
ROGER WATERS

New postby onders » Mon Mar 21, 2011 11:19 pm

biyometrik veriyle ilgili belge aşağı yukarı ne zaman ele geçiyor?
onders

New postby mindbender » Mon Mar 21, 2011 11:35 pm

basvurudan 2 gun sonra postaya veriyorlar, 5 gun sonra falan ele geciyor gibi toplamda
mindbender
ROGER WATERS

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü