Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Tier 1 (General) Extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby deve » Sat Feb 04, 2012 6:24 am

Selamlar,

Ben de extension deneyimimi yazayim:

- Ben ve dependent esimin vizeleri Mart basinda bittikleri icin Ocak sonunda basvurumuzu yaptik.
- Isim geregi seyahat ettigim icin pasaportu baglamamak adina PEO'da basvuru yapmak istedik. PEO slotlari da karaborsa oldugu icin bir avukat tutup onlarin bize slot bulmasini sagladik.
- ICS Legal diye bir buro ile calistik, yerleri Canada Water'da. Fena degiller, buradaki muhasebeci ve avukatlarin genel sorunu bunlarda da var: Yavaslar. Ama bir sekilde hem slot ayarladilar (Liverpool'da) hem beraber belgeleri inceledik hem de o gun bizimle beraber birini yolladilar yanimizda. Zaten guideline'i yirmi defa okudugum icin cok fazla katki da beklemiyordum acikcasi, avukatla asil calisma sebebim bize slot bulmasi.
- 20 Ocak'ta sabahtan Liverpool'a gittik. Yeni bir PEO, oldukca modern geldi bana. Hizmet hizli, duzenli. Isin cabuk biter normalde. Tabi normalde... :) Bizim caseworker biraz acemi cikti. Ben basvuruda hem TR'den hem de UK'den ayri ayri gelir gosterdim. TR'deki belgeleri gorunce, sanirim daha once overseas income hic gormedigi icin, cok afalladi caseworker. Once olmaz dedi. Dedim olur. Tamam dedi ama payslip yok. Dedim antetli kagida sirket yazisi var o da oluyor. Neyse gitti danisti birilerine, en sonunda ben karar veremem Pazartesi senior caseworker gelecek o karar versin dedi. Seyahat etmem gerektigini, acil oldugunu..vs soylemem birseyi degistirmedi, elimize bir kagit verip yolladilar bizi.
- Biz tabi bu durumda avukata yuklendik. Dedik sen kime ulasacaksan ulas, ne yapacaksan yap bizim pasaportlari al. Premium hizmet icin para odedik dustugumuz duruma bak, biz boyle rezalet gormedik :) (Tabi hanima verdim bu taciz gorevini, o benden daha basarili :)) Bunun uzerine avukat aradi birilerini, pazartesi baska birilerini de goturecekti, gittiginde tekrar sormus..vs (Sanirim biraz ahbap iliskileri var oradakilerle, bizimle gelen adam demisti yeni slotlar icin pazarlik yapacagim diger musterilere falan diye. Bir sekilde birileriyle kontak halindeler ama detaylarini bilemiyorum, bilmek de istemiyorum acikcasi)
- Sonucta bizim evraklar, pasaportlar ve daha da guzeli biyometrik kartlar carsamba oglen elimizdeydi. Yani cuma basvurduk, carsamba oglen biyometrik de dahil herseyi almistik. Cuma pasaportu geri alabilseydik de bize biyometrigi gondermeleri en az o kadar surerdi. Vakit kaybimiz olmadi uzamasindan dolayi ozetle.
- Son bir not da, 2 sene uzatmayi basvuru tarihine gore degil vizenin bitis tarihine gore yapmislar. Yani erken basvurmaniz extension'inızın bitis tarihini etkilemiyor.

Bizim durum boyle, uzattik bakalim hayirlisi...
deve

New postby cheateam » Sat Feb 04, 2012 5:08 pm

Bende 9 ocakta basvurdum, hala biometric letter'im gelmedi! Niye bu kadar uzun suruyor bilemiyorum ama ev arkadasimin ki basvurduktan 10 gun sonra geldi! Cok sinir bozucu.
cheateam

New postby rambo » Sun Feb 05, 2012 3:37 pm

Christmass nedeniyle inanilmaz clog olusmus. Bizim avukat konustu sonunda Home Office ile.
OCakda basvuran cogu kisninki gelmemis halen. Para cekildiginden itibaren average 6 hafta beklemek lazim dediler, biometric ulasmasi icin
rambo
ROBERT PLANT

New postby dnz » Tue Feb 14, 2012 10:53 am

Selamlar

Haftaya Croydon'da randevum var ve acayip stres olmus durumdayim. Maintenance fund ile ilgili ufak bir sorum olacak. Basvurum cuma gunu ve basvurudan onceki 90 gune ait banka dokumlerini gostermem gerekiyor. Fakat henuz hesap ozetim elime ulasmadi. Bu durumda Persembe gunu bankaya gidip banka ozeti mi istemem gerekiyor? Ya da internetten hesap ozetini mi almak gerekir? HSBCde hesabim..

Yardimci olabilirseniz cok sevinirim..
Tesekkurler
dnz

New postby dnz » Tue Feb 14, 2012 11:37 am

Bu arada Premium service den randevu almaya calisip yer bulamayan arkadaslara bir tavsiye. Yeni tarihler geceleri galiba release oluyor. Ben randevumu bir cumartesi gecesi saat 2:30 civarinda alabildim..
dnz

New postby rambo » Tue Feb 14, 2012 11:58 am

HSBC (merkez bi sube olursa daha iyi, londrada) ministatement print et orda hemen bi makinadan.

Sonra gorevliden onlari imzalamasini yada damgalamasini iste, Tier1 formdaki, payslip guidance kisminida print edersende yaninda, bankadaki gorevliye gosterirsen daha iyi. Normalde damga yada imza atmak gibi bi vazifeleri yok yani itiraz edebilirler.

Cok iyi bulmussun PEO appointment sansina, komple butun formlari cok dikkatli doldur, tekrar tekrar check et bence.
rambo
ROBERT PLANT

New postby dnz » Tue Feb 14, 2012 12:03 pm

Tesekkurler Rambo, bu dedigini Persembe gunu mu yapmaliyim (yani basvurudan bir gun once)?

PEO appointment i cok denedim, dedigim gibi geceyarisindan sonra aciliyor bence slotlar.. Bu arada henuz formlari doldurmaya baslamadim bile. Stresim sanirim biraz da bu yuzden.
dnz

New postby dnz » Tue Feb 14, 2012 4:21 pm

Acil yardiminiza ihtiyacim var..

Demistim ya haftaya randevum var diye.. Biraz once bir email aldim teknik bir aksakliktan oturu randevumu iptal etmisler!! Internet uzerinden yeniden basvuru yapmami istiyorlar ve tahmin edebileceginiz gibi tum slotlar dolu..

Telefon ettim yardimci olmadilar. Mail attim yanit bekliyorum. Boyle bir durumla karsilasan var mi?
dnz

New postby cazkedisi » Wed Feb 15, 2012 10:15 am

tam 6 haftada geldi bizim mektup. 28 aralık'ta başvurmuştuk. liverpool'a gitmemiz gerekiyor.

@dnz

kuzey şehirleri daha boş oluyor sanki?
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby rambo » Wed Feb 15, 2012 4:10 pm

Biometric geldi bizimde gecen hafta sonunda. Bu gidisle bi 4 hafta daha bekleriz kesin sonucu alabilmek icin rezalet:

We are currently considering applications where the applicant attended a biometric appointment on or before 26 January.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas ... tingtimes/
rambo
ROBERT PLANT

New postby dnz » Wed Feb 15, 2012 6:20 pm

Saolsun home office hala yeni bir randevu vermedi, neyse ki başka bir email adresi ile Glasgow'dan da randevu almıştım. Mecbur oraya gideceğiz artık..
Bir sorum olacak, daha once kısaca tartışılmış ama cok üstünde durulmamış..
Yaşadığımız adres ve tarihleri verirken police registration daki tarihleri mı veriyoruz? Benim o tarihler ve adresler biraz yalan, son adresime geçtikten 5ay sonra kayıt yaptırmıştım. Ondan önceki adres de ingiltereye ilk geldigimde bı arkadasın evini yazmıştım. Sonra turkiyeye dondüm 1 sene orada çalıştım (o adres police registration form da yok).. Şimdi forma göre doldurayım desem banka hesap ozetlerimin üzerindeki adresle formdaki örtüşmüyor (5 ay gecikme sebebiyle)... Bu durumda ne yapmalıyım?
Umarım birileri yardımcı olabilir..
Teşekkürler!
dnz

New postby rambo » Fri Feb 24, 2012 10:29 pm

bugun (24/02/2012) itibariyle Tier 1 Extension almis bulunuyorum. Pasaport ve belgeler gelmedi daha, bikac gun sonra ayri bir paket ile gelicekmis.

Basvuru: 9 Ocak 2012
Sonuc: 24 Subat 2012

toplamda 6 hafta beklemis olduk, basvuranlara uyari simdiden.
rambo
ROBERT PLANT

New postby EdHunter » Tue Feb 28, 2012 3:55 pm

@ deve ;

Tavsiyen üzerine Nisan sonu bitecek olan Tier-1 vizem için ICS Legal 'ı aradım .

Premium Appointment almak için ve yardımcı olmak için 850 pound charge edeceklerini söylediler. Bana rakam açıkcası çok uçuk geldi , 850 poundu sen bana ver ben sana US / Eu vatandaşlığı alayım dicektim az daha :)

Sana ne kadar charge etmişlerdi ? Hatırlıyor musun ?

Tşk.

deve wrote:Selamlar,

Ben de extension deneyimimi yazayim:

- Ben ve dependent esimin vizeleri Mart basinda bittikleri icin Ocak sonunda basvurumuzu yaptik.
- Isim geregi seyahat ettigim icin pasaportu baglamamak adina PEO'da basvuru yapmak istedik. PEO slotlari da karaborsa oldugu icin bir avukat tutup onlarin bize slot bulmasini sagladik.
- ICS Legal diye bir buro ile calistik, yerleri Canada Water'da. Fena degiller, buradaki muhasebeci ve avukatlarin genel sorunu bunlarda da var: Yavaslar. Ama bir sekilde hem slot ayarladilar (Liverpool'da) hem beraber belgeleri inceledik hem de o gun bizimle beraber birini yolladilar yanimizda. Zaten guideline'i yirmi defa okudugum icin cok fazla katki da beklemiyordum acikcasi, avukatla asil calisma sebebim bize slot bulmasi.
- 20 Ocak'ta sabahtan Liverpool'a gittik. Yeni bir PEO, oldukca modern geldi bana. Hizmet hizli, duzenli. Isin cabuk biter normalde. Tabi normalde... :) Bizim caseworker biraz acemi cikti. Ben basvuruda hem TR'den hem de UK'den ayri ayri gelir gosterdim. TR'deki belgeleri gorunce, sanirim daha once overseas income hic gormedigi icin, cok afalladi caseworker. Once olmaz dedi. Dedim olur. Tamam dedi ama payslip yok. Dedim antetli kagida sirket yazisi var o da oluyor. Neyse gitti danisti birilerine, en sonunda ben karar veremem Pazartesi senior caseworker gelecek o karar versin dedi. Seyahat etmem gerektigini, acil oldugunu..vs soylemem birseyi degistirmedi, elimize bir kagit verip yolladilar bizi.
- Biz tabi bu durumda avukata yuklendik. Dedik sen kime ulasacaksan ulas, ne yapacaksan yap bizim pasaportlari al. Premium hizmet icin para odedik dustugumuz duruma bak, biz boyle rezalet gormedik :) (Tabi hanima verdim bu taciz gorevini, o benden daha basarili :)) Bunun uzerine avukat aradi birilerini, pazartesi baska birilerini de goturecekti, gittiginde tekrar sormus..vs (Sanirim biraz ahbap iliskileri var oradakilerle, bizimle gelen adam demisti yeni slotlar icin pazarlik yapacagim diger musterilere falan diye. Bir sekilde birileriyle kontak halindeler ama detaylarini bilemiyorum, bilmek de istemiyorum acikcasi)
- Sonucta bizim evraklar, pasaportlar ve daha da guzeli biyometrik kartlar carsamba oglen elimizdeydi. Yani cuma basvurduk, carsamba oglen biyometrik de dahil herseyi almistik. Cuma pasaportu geri alabilseydik de bize biyometrigi gondermeleri en az o kadar surerdi. Vakit kaybimiz olmadi uzamasindan dolayi ozetle.
- Son bir not da, 2 sene uzatmayi basvuru tarihine gore degil vizenin bitis tarihine gore yapmislar. Yani erken basvurmaniz extension'inızın bitis tarihini etkilemiyor.

Bizim durum boyle, uzattik bakalim hayirlisi...
EdHunter

New postby HSAG1D » Tue Feb 28, 2012 4:18 pm

Arkadaslar panige mahal yok.

Acil bir seyehatiniz yoksa, yaklasik 6 hafta bekleyebileceginizi dusunuyorsaniz, vizenizin bitmesine bir gun kala dahi postayla basvurabilirsiniz. Biz oyle yaptik bir sorun olmadi, ne ekstra permium appointment parasi, ne de avukata randevu bulma parasi vermeye hicbir luzum yok.

Ayni sekilde aylar oncesinden basvurmamak lazim zira cok erken basvuurlursa yeni vize eskisinin bittigi gunden degil basvuru tarihinden itibaren veriliyor, bu da ILR icin ciddi bir porblem.

UKBA websitesinde cok acikca vize bitmeden once basvurulmasi gerektigi ve vize uzatmasi degerlendirilirken vizenin verdigi haklarin ayni sekilde devam ettigi belirtiliyor.

En guzeli vizenin bitmesine 1-2 hafta kala postayla yapmak basvuruyu.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby EdHunter » Tue Feb 28, 2012 4:33 pm

@ HSAG1D

Kesinlikle sana katılıyorum . Ama benim durumum biraz karışık , birincisi full overseas earning claim edicem , ikincisi , kazançlarımı claim ederken Türkiye'den yatan maaşım artı gün başına burda kalıp/çalışıp hak ettiğim harcırahı göstermem lazım. Böyle olunca belgeler de biraz karışık olabiliyor. Zira maaşım için hem banka hem şirket payslipleri match ediyor , fakat harcırahım ve expense'lerim beraber yattığı için toplamda match eden para , parçalı olarak harcırah ve expenseler beraber yattığı için maaş gibi ay , ay gözükmüyor. Ama toplamda kazandığım para uplift etmeye gerek olmadan (zaten edemiyorsun extension'da) eligible olmama yetiyor.

Anlamadın di mi? :) Neyse göreceğiz , bakalım...
EdHunter

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü