Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Tier 1 (General) Extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby HSAG1D » Tue Feb 28, 2012 4:37 pm

@EdHunter,

Bu durumda kesin postayla basvurman lazim zira permium appointment'da basvuru rutinse ayni gun cozuyorlar. Seninki gibi karisik bir durum varsa senior case worker'a gonderiyorlar aynen postayla basvuru gibi islem goruyor.

Bence sen guzel bir cover letter yazip durumunu acikca anlatirsan postayla basvuru daha mantikli.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby eycu » Wed Feb 29, 2012 7:34 pm

Herkese merhaba,

Benim de Tier 1 extension zamanım geldi çattı. Previous earnings ile ilgili bir sorum olacak.

İngiltere'deki iş hayatıma contractor olarak başladım. 4 ay umbrella şirket ile çalıştım. Ardından permanent olarak devam ettim. Şimdi yine bir umbrella şirket üzerinden contractor olarak çalışıyorum.

Previous earnings olarak göstermem gereken gross salary
umbrella şirket için farklı permanent olunca farklı mı hesaplanıyor?
Umbrella şirketin benim adıma kestiği faturanın tutarı (VAT hariç) gross salary olmuyor mu?

Umbrella şirket ile çalışmış olanlar bu konuda tecrübelerini paylaşabilirse çok sevinirim.
eycu

New postby Homer » Thu Mar 01, 2012 9:04 am

umbrellanin kestigi fatura sayilmiyor.
sana aylik verdigi ucretin gross hali sayiliyor.

ozetle, odedigin NI ve gelir vergisi orani neyin uzerinden belirleniyorsa gross salary olarak devlete gosterdigin de o..
Homer

New postby eycu » Thu Mar 01, 2012 10:00 am

@homer teşekkürler cevap için.

Umbrella ile çalışıldığı durumda da direkt received amount kullanılacak sanıyordum.
Birçok forumda taxable pay üzerinden hesaplama yapılması gerektiğini okudum. Sende aynı şeyi söylüyorsun anladığım kadarıyla.

Permanent çalışıldığında direkt olarak gross pay üzerinden hesaplama yapılıyor değil mi? Onu da teyid etmiş olayım...

Teşekkürler
eycu

New postby Homer » Thu Mar 01, 2012 12:00 pm

perm: yillik 20k ile anlastiysan, basvuru sirasinda da 20k gosteriyorsun..
contract: yillik 30k ile anlasip maas olarak 15k aliyorsan (NI ve income tax az odemek amacli), 15k gosterebiliyorsun.. umbrella trust based ise aldigin loanlar, ya da kendi sirketin varsa aldigin dividendler vize basvurusunda ise yaramiyor..
Homer

New postby Volkan » Thu Mar 01, 2012 3:39 pm

HSAG1D wrote:UKBA websitesinde cok acikca vize bitmeden once basvurulmasi gerektigi ve vize uzatmasi degerlendirilirken vizenin verdigi haklarin ayni sekilde devam ettigi belirtiliyor.

HSAG1D'nin belirttigi ifade gayet net gercekten:

What is my immigration status while my application is being decided?
If you make an application before your authorised stay ends, your existing immigration status will continue until your application is decided, even if the decision is not made until after the end of your permitted stay. If your existing visa or other permission to stay here allows you to work, you can continue to do so until your case is decided

Benim aklimi kurcalayan nokta basvuru onaylanmazsa ne olacagi. Sonucta red alma ihtimali de var ama onu belirtemisler.
Mevcut vizem bitmis olacak bu durumda. Apar topar ulkeyi terketmem mi lazim yoksa donus hazirligi icin en azindan belli bir sure var midir acaba.. Red alma ihtimali varsa en garantisi mumkun oldugunca erken basvurmak herhalde. Bu durumda olan bir bildiginiz / tanidiginiz oldu mu hic acaba?
Volkan

New postby cazkedisi » Thu Mar 01, 2012 3:59 pm

donus hazirligi bir ay bildigim kadarıyla.

ben bir kere burdan red aldım, türkiye'ye dönüp ordan yeni bir vize başvurusu yaptım, ama ben dependant olduğum için vermek zorundalardı vize bana her ihtimalde, türkiye'den verdiler, 2 hafta filan sürdü.

inşallah reddedilmez başvurun, ama öyle bir şey olursa temyize (appeal) gitme şansın var, zaten red mektubunda onunla ilgili bilgileri veriyor, nasıl başvuracaksın vs. ama durum oraya gelirse bir bilene danışmanı öneririm.

konsoloslukta bu konuda çalışan ayşegül shankland hanım da bana çok yardımcı olmuştu. ücretsiz danışmanlık veriyor. yalnız sadece pazartesileri konsoloslukta bulunuyor. avukatlar çok para aldıkları için öyle bir durumda önce ayşegül hanıma danışmanı tavsiye ederim.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby Homer » Thu Mar 01, 2012 5:06 pm

bank statementimin 2 ay 29 gunu kapsamasi sebebiyle (3 ay yerine) red almistim...

appeal'a gittik.. avukat vs masraflari £5000 tuttu ama sirket odedi onlarin admin hatasi oldugu icin...

red aldigim gunden appeali kazanip vizeyi aldigim gune kadar gecen sure 5 bucuk ay..

pasaportsuz 7 ay gecirmis oldum yani.. zor is..
Homer

New postby Volkan » Thu Mar 01, 2012 7:56 pm

bilgiler icin tesekkurler arkadaslar. zor hakkaten ama en azindan mutlu sonla bitmis sizin basvuru surecleri. bakalim bizim hikaye ne olucak.
Volkan

New postby dnz » Thu Mar 01, 2012 11:18 pm

Soruma yanit veren olucak mi endiseliyim zira son zaman area cok soru sordum pek yanit alamadim ama yine de sansimi deneyeyim :) Eski sirketimden ayrilirken ilerde vize icin lazim olur diye maas bordrolarimi imzali sekilde almistim, o sirketten yaklasik 6 aylik maas bordrom var ve hepsi de "true copy" seklinde hrdan onayli. Hr onay attiktan sonra yanina tarih dusmus agustos 2011 diye. Simdi bu belgeler eski belge muamelesi gorur mu? Ben eski sirketimden ayni maas bordrolarini yeniden mi istemeliyim? Yoksa belgelerin 30gunden eski olmama durumu sadece maintenance funds icin mi gecerli?

Umarim yardimci olabilirsiniz.
Simdiden tesekkurler
dnz

New postby 386-DX » Fri Mar 02, 2012 12:36 am

Eski şirketinizin zaten çalıştığınız sürede size aylık olarak maaş bordrosu vermiş olması lazım; onları göndereceksiniz. Onaylı veya yeni tarihli olmasına gerek yok. Bana sorarsanız sonradan aldıklarınızı hiç karıştırmayın, ki başvurunuzu değerlendirecek olanların da kafası yok yere karışmasın :)
386-DX
ROBERT PLANT

New postby dnz » Fri Mar 02, 2012 9:39 am

Tesekkurler 386-DX. Bizim sirket aylik bordro vermiyordu. E-payslip gorebiliyorduk intranet uzerinden. Ben sirketten ayrilirken e-paysliplerin antetli kagida ciktisini alip imzalattirmistim HRa. O zaman imzalarken yanina tarih dusmus HR. Tekrar gorusecegim bakalim benim payslipler hala bi sekilde kayitlarinda duruyorsa yenisini gondersinler.

Bir de ben Tier1 aldiktan sonra ulkeye bir kez giris yaptim ve Turkiye'ye geri dondum. Vizem olmasina ragmen ancak 1 sene sonra UK'ye dondum. Bu surede police registration da hep o ilk registration adresi vardi (Turkiyeyi hic belirtmedim). Basvuru formunda Turkiye adresimi verecegim bir onceki adresm icin. Sizce bu sorun olur mu?

Sansimi umarim fazla zorlamiyorumdur :)
Tesekkurler!
dnz

New postby 386-DX » Fri Mar 02, 2012 10:54 am

Payslips which are not on headed paper or if the applicant receives all pay slips online, he/she must authenticate the evidence by asking the employer to sign and stamp a printout.

Kolay gelsin :)
386-DX
ROBERT PLANT

New postby HSAG1D » Mon Mar 05, 2012 1:25 am

Tier 1 Extension, Nisan'dan itibaren £900'den £1350'ye cikiyormus!!!

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... g-2012.pdf
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby dnz » Mon Mar 05, 2012 1:30 pm

Tier1 extension basvuruma sadece bir kac gun kaldi. Hersey tamam tek sorun police registration formdaki adresler ile gercek adreslerin uyusmamasi. daha onceden soyle bir mesajim olmustu yanit alamamistim..belki daha net bir sekilde yazarsam yanit alabilirim.

Police registration formdaki adres ve tarihler:
Nisan 2009 - Mayis 2011 - Greenwich, London
Mayis 2011- current date - West London

Gercek adres ve tarihler:
Nisan 2009 - Greenwichte bir arkadasimin evinin adresini verdim police registration a. Fakat o sirada henuz Turkiye'de yasiyordum. Yani:
Nisan 2009 - Eylul 2010 - Istanbul, Turkiye
Eylul 2010 - current date - West London (adres degisikligini polise gec belirttim)

Bank statements:
Ekim 2010- current date - West London

Simdi bu durumda basvuru formuna adres 1 West London Eylul 2011- current, adres 2 Istanbul, Turkiye yazip ben aslinda police registration'imi update etmedim diye gercegi mi soylemeliyim? Sizce bir sorun olur mu?
Yalan soylesem Mayistan beri oturuyorum bu adreste desem bank statements verdigim icin foyam ortaya cikacak.. Ne tavsiye edersiniz?

Please help..

Tesekkurler
dnz

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü