Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Tier 1 (General) Extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby merope » Thu Apr 28, 2011 8:02 am

extension'a o sekilde basvurucam(tamamen overseas earninglerle) ama Agustos'ta..

esim kendi sirketine intra company transfer oluyor(tier 2). eger olumsuz olursa ben de tier-1 imi tier-2 ye switch edecegim.

ben tam tamına 5 defa home office'i aradım. görüştügüm iki kişi uzatırsın, iki kişi uzatmaya başvurabilirsin ama sonucu bilemeyiz, bir kişi de sınırdan girebilirsen uzatmaya başvurablirsin dedi :))

evlere şenlik yani şu ingilizler. neyse ben uzatmaya uplift etmeden puan yetirebiliyorum. red alırsam itiraz edecegim, o da olmazsa eşimin vizesine geçeceğim..ama immigrationboards diye bir site var, orada biri tamamen amerikada çalıştıgı 12 ayı göstererek uzatma aldıgını söylemiş.. bana yine de o anki immig. officer'ın keyfine baglı bir karar gibi geliyor. nasip kısmet :)
merope
ROGER WATERS

New postby Volkan » Thu Apr 28, 2011 10:09 am

5 yorumun dagilimi iyiymis. girebilirsen basvurabilirsin de super cevap. :-)

hayirlisi olsun o zaman, umarim istedigin sonucu alirsin.
Volkan

New postby nigiri » Tue May 24, 2011 4:26 am

9eylul'de 3 yillik tier-1 vizemin suresi bitiyor. eger bos slot bulabilirsem PEO uzerinden basvurmak istiyorum. En erken 9 temmuz'da basvurabiliyorum anladigi kadariyla. Temmuz 15'e filan randevu bulabilirsem 2013 9 eylul'e kadar vize verirler mi? 2 year+ weeks olarak verilen vizede maksimum kac hafta almayi basaran vardir. stres sardi simdiden.
nigiri

New postby HSAG1D » Tue May 24, 2011 1:14 pm

Tier 1 G vizem Mayis basinda bitiyordu, 1 Mart'ta basvuru yaptim (yaklasik 8-9 hafta onceden), yaklasik 4 hafta sonra eski vizemin bittigi tarihten itibaren uzattilar. Esim de benimle ayni tarihte bagimsiz Tier 1 G icin basvurmustu. Onunkini kara verdikleri tarihten itibaren verdiler. Dolayisiyla ILR icin 1 hafta eksik kalmasi vs soz konusuydu (5 seneyi dolmadan 28 gun once basvurulabiliyor ILR icin). Mektup yazdi 1 hafta icin bana 2 sene sonra tekrar Tier 1 G extension basvurusu yaptiracaksiniz vs diye. Cevaben "sigificantly early" basvurulmadiktan sonra extension'in orjinal vizenin bitisinden itibaren verildigini, yanlis yaptiklarini duzelteceklerini soylediler ve duzelttiler.

Yani ozetle postayla yapilacaksa en erken 8-9 hafta once yapmak iyi olabilir, PEO'dan yapilacaksa 4 hafta icinde kalmakta fayda olabilir.

Ayrica1 yil onceden basvurani da duydum ama onlara hep karar verdikleri tarihten vermisler uzatmayi.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby olamalam » Tue May 24, 2011 2:17 pm

Hmm simdi cok riskli bir ise bulastigimi farketmis bulunuyorum.
Vizemin suresi 20 Ekimde doluyor. 23-26 Eylul tarihleri arasinda Fas'a tatile gidiyorum. Yani ya 23 eylul'den once extension'umu almis olmam gerekiyor ya da 26 eylul ptesi extension'a basvurmam gerekiyor.

hangi secenek daha mantikli gorunuyor? Bana 2.si gibi geldi :)
olamalam
ROBERT PLANT

New postby olamalam » Tue May 24, 2011 3:53 pm

Bir de 26 eylul'de basvurmam durumunda fazladan para verip bireysel basvuru yapmak durumundayim sanirim...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby HSAG1D » Tue May 24, 2011 4:14 pm

@olamamalam,

Vizen bitmeden onceki gun bile basvurabilirsin posta ile. Acil bir seyahat vs ihtiyacin yoksa, PEO'ye para vermene gerek yok. Senin yukumlulugun vizen bitmeden once uzatmaya basvurman. Basvurun degerlendirilirken calismaya devam edebilirsin vizenin getirdigi tum haklardan yararlanabilirsin.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby olamalam » Tue May 24, 2011 4:27 pm

@HSAG1D
Anladim abi, cok tesekkurler. Zaten basvuru parasi belimi bukecek, ne kadar az verirsem kardir.

Bir de tier1 aldigim sire extension ucretsizdi. Aslinda benim durumumnda olanlarin kazanilmis haklar muhabbetinden extension'a ucretsiz basvurmasi gerekmez mi?
Gerekmiyormus ki millet para oduyor :)
olamalam
ROBERT PLANT

New postby erdalax » Fri Jul 08, 2011 9:49 am

Dun £1820 odeyip iki yillik uzatmamizi aldik.

Croydon'daki ofise 8'de girmistik 11:30 gibi ciktik. Oldukca duzenli isleyen bir sistem kurmuslar. Bizim case worker'imiz da cok seker bir ablaydi, bir ara need a break deyip perdeyi kapatip gitti ama gulumseyerek halleti isimizi.

Polis kaydi istenen belgeler listesinde yok ama gerekli bir belgeymis iyiki yanimiza almisiz.

P60, employer letter vs'de soruyorlar ama gerekli degil bunlar yanimda yoktu sorun olmadi.

Diploma ve Ingilizce yeterlilik belgesi'ni de istediler formu doldururken "I already submitted with my previous application" secenegini isaretlemistim ama belgeler yanimdaydi onlari da verdim ama sanki olmasa da olurdu.

Belgelerin fotokopisini de yanimda goturmustum cok sevindi, hem de fotokopi secme isi sureyi uzatmamis oldu.

Ben yapmamistim ama Point calculator ciktisini ve maas dokumlerinizin toplamlarini gosteren bir excel ciktisini yaninizda bulunursa islem daha da kisalir gibi geliyor, bunlari bizden istedi yok degince kendi hazirladi.

Ilk basvuruda Dependant icin polis kaydi istememislerdi simdi istediler.

Bir kac ay onceden basvurduk, yeni vizeyi basvuru tarihinden baslattilar. Digerinin bitis tarihinden baslatamaz misiniz diye sordum olmazmis ama bana sanki biraz dil dokulurse olur gibi geldi. Bizim ILR icin zaten bir uzatmaya daha ihtiyacimiz oldugundan fazla israr etmedik.
erdalax

New postby CANB » Sat Jul 16, 2011 11:35 am

Merhaba,
dun (15/07) biz de £1820 verip uzatmayi aldik. Ben Cardiff de randevu bulabildigim icin oradaki PE ofisine gittik. Bizim tecrubemiz biraz daha farkli: Toplam surec yaklasik 5 saat surdu; ama bu 5 saatin sadece 1.5 - 2 saati ofisinde icinde cogu bekleme ve biometric bilgi vermekle; geri kalan sure ise disarida (queen street de dolastik) gecti.

Saat 12:15 de randevuya 11:00 gibi gittik, gorevliler iyi yaptiniz zaten pek fazla kimse yok diyip iceri aldilar. Daha sonra belgeleri on kontrolden geciren kisi ile konustuk. Her sey eksiksiz gozukuyordu. Sonra para odeme isine geldi sira - Supriz: 1900 kusur odeyeceksiniz dediler; ben itiraz ettim bir daha kontrol edin; bir hata yok 1820 olmali (1170+650) diyorum onlar da fiyatlar artti; siz yanlis versiyon formu doldurmussunuz diyorlar - pek mumkun degil cunku pazartesi gunu sitenizden download ettim diyorum. Bir sure sonra yanlis yeri tick atmissiniz demeye basladilar. Reduced fee dedik ve sonra bir baska birisi (sadece bu olayla 3 farkli kisi ilgilendi!!!) tamam dedi dogru yapmislar.
Biometric bilgi verme asamasinda gorevli kadin oldukca muhabbeti seven ve Cardiff le gurur duyan bir kisi olarak esime muzeleri, Cardiff Castle, museums ... anlatti...anlatti...:) virtual bir tour yaptirdi !!!Neyse Cardiff e daha once gelmistik o sebeple yabancisi degildik.
Daha sonra saat ofisden ciktik ve dedigim gibi dolastik - yemek yedik. (cok fazla uzaklasmamak gerekiyor cunku herhangi bir seyi clarify etmek isterlerse ve ya sonuclanirsa basvuru arayacaklarini soylediler). Saat 15:00 gibi ofise gittik; orada bekledik biraz (kitap ve gazete goturmenizi tavsiye ederim). 16:00 ya dogru bir gorevli geldi - su counter a gelir misiniz deyip sonucu bildirdi.
Verdigimiz belgeler:
Police Registration (Erdalax bu istenen belgeler arasinda yer aliyor -goturmekle cok iyi yapmissiniz)
Son 12 ay monthly orijinal payslips
Is yerinden monthly payslips onayi (zorunlu degil)
Is yerinden employed yazi (sanirim bu da zorunlu degil)
son 12 maasin yattigini gosteren orijinal bank statements
Son 3 ayda min 800 oldugunu gosteren orijinal bank statements
Diploma orijinal (zorunlu degil)
Calculator ciktisi (zorunlu degil ve almadilar)
Maas toplamlarini gosteren xcel sheet (zorunlu degil ve almadilar)
Marriage certificate
Partner icin 3 ay bank statements (533 pound)
Tabii ki fotograflar (arkalarinda isimlerin yazili oldugu)
HSMP letter yanimdaydi; ancak gerek gormediler.
Passports
Bu verdigim belglerin hepsinin (pasaport haric) fotokopisi de vardi.

vize baslangici 22 temmuz olacagini soyledi, su anki bitis tarihinden baslatiyorlar. - 2 yil sonra ILR a basvurabilirsiniz dedi, ancak benim arada kayip gunum var buyuk ihtimalle biz 2. extension a gideriz. (Eee tabii...bir de o zamana kadar Cameron&Co butun kurallari degistirmezlerse :) ) BRP card in 10 gun icersinde gelecegini bildirdi.
Randevu alma surecinde hangi form doldurmali diye bir sey sormustum daha once. Baskasinin basina gelebilir diye yaziyorum; Form derken soylemek istedigim: online bavuru seceneginde Tier 1/5 Biometric Enrollment/Online secenegi bir sure scroll down menude gozukmedi - 2 gun sonra geri geldi??
Randevu almak biraz oluyor ve tabii ki daha pahali ancak is gezileri sebebi ile pasaporttan o kadar ayri kalamayacagim icin ve beklemek yerine bu yolu tercih ettim.

Bundan sonra basvuracak olanlara ve su an sonuc bekleyenlere bol sans.
CANB

New postby merope » Mon Jul 18, 2011 8:54 pm

Arkadaşlar; şu premium randevular (bireysel) nasıl yakalanır, 1 haftadır bakıyorum hep dolu, hep dolu. pazartesi yeni hafta açıldı, sabah 8de baktım belfast dahi doluydu :(
taktik verecek olan varsa memnuniyetle kabul edilir..
merope
ROGER WATERS

New postby CANB » Tue Jul 19, 2011 2:41 pm

Merope:
Soylebilecegim dort tip olabilir ama sanirim bunlari buyuk ihtimalle zaten biliyorsunuzdur:
1) Ben 22 temmuzda biten vizem icin 15 temmuz tarihine yanlis hatirlamiyorsam Haziran ayinin ilk haftasi randevu aldim; ki London based oldugum halde Cardiff e gittim (diger alternatifler glasgow ve belfast idi). Yani yaklasik 6 hafta once, bildigim kadari ile randevu sistemi daha ileri tarihli bir randevuyu listelemiyor bile. Benim tecrubem eger istediginiz randevu tarihi 5-6 hafta araliginda ise her gun gunde minimum 3-4 defa (FIVE a day gibi oldu) denemeniz de fayda var. Eger 4 ve daha az gibi yakin tarihe istiyorsaniz bence bu secenek buyuk ihtimalle cok cok zor. 1-2 hafta ise bence posta ile basvurmanizda buyuk fayda var. Kendim 15 temmuz a randevu almadan epey bir deneme yaptim hangi tarihlerde randevu nerelerde var diye. Bunlar benim tecrubelerim.

2) Baska bloglardan okudugum kadari ile diger bir konu iptal edilen randevular: Eger birisi bir appointment book ettiyse ve sonra cancel yaptiysa (manual on the phone), teoride bu slot un (tekrar) available hale gelmesi gerekiyor. Ama pratikte boyle degil daha dogrusu hemen online sistemi update edip "bu randevu iptal oldu - let's release it again" demiyorlar. Birisi randevuyu iptal ettigi halde 2 boyunca home office accountunda eski randevusu gozuktugu icin yeni randevu alamadigindan sikayetci idi. Bunu belirtmemin sebebi dusuk ihtimalde olsa bu durumda hic olmadik yakin bir tarihe ve ya istediginiz tarihe randevu bulma ihtimaliniz var. Tabii ki ne kadar cok gunde book attempt i yaptiginiza bagli olarak degisir.

3) Bir de duydum teori - yanlis hatirlamiyorsam saat 09.00 da yeni available slotlari release ediyorlar. Bunu test etmedim ve urban myth olabilir.

4) Mutlaka apply in person yapmak istiyorum ama slot bulamiyorum diyorsaniz ve home office masraflari haric uzerine biraz daha para (£600-800) verebilirim diyorsaniz avukatlik burolari bugun evraklariniz verirseniz onumuzdeki haftaya randevu aliyorlar onlarin sistemi farkli.
CANB

New postby olamalam » Wed Jul 20, 2011 9:44 am

Yav su extension isi ile hic ilgilenmiyorum, bir tarafima patlayacak valla.
20 Ekim'de vizem doluyor, tam 3 ay sonra. Ve extension isi icin de maintenance funds lazim oldugunu bilmiyordum. Sonucta burada isim gucum var yahu, neden 3 aylik bir maintenance istiyorlar??

Kosa kosa bankaya gittim, bu ayin dokumunu aldim, 1000 poundun altina dusurmemisim neyseki ama daha tatile cikacam falan :S

Bir de yaklasik 10 aydir buradayim, ilk police registration'dan sonra hic adres guncellemesi yapmadim. Onu da hemen yapacam :)
olamalam
ROBERT PLANT

New postby chi » Fri Jul 22, 2011 8:56 am

Arkadaslar extension basvurusunda `ne zamandan beri bu adrestesiniz` sorusuna police registrationda adresin register edildigi tarihi mi atiyorsunuz yoksa gercek tarihi mi (o adrese tasindiktan aylar sonra registrationa gitmis olsaniz bile)?

Benim bir de arada register etmedigim halde 6 ay kadar yasadigim bir adres var, onu formda belirtmeli miyim, arastirip bulurlar mi, bilemedim.
Aslinda merak ettigim formda girdigimiz adres bilgilerinin police registration sertifikasiyla birebir uyusmamasi halinde bir puruz cikip cikmadigi.
Yani police ihmalkarliginizdan dolayi soylense de fircalasa da isinizi goruyor bir sekilde ama vize basvurusunda sonucta bir form dolduruyosunuz ve altina imzanizi atiyorsunuz bu bilgiler kesin dogrudur aksini ispatlarsaniz sonuclarina katlanirim diye, o yuzden register etmedigim adresi de formda belirtmek istiyorum, ama o zaman da registration certificateda yok diye red verme hakki dogar mi?
chi

New postby Canarijaune » Fri Jul 22, 2011 9:48 am

Ben de Tier1 Extension a 2011 Ekimde basvurucam fakat Pasaportumun (lacivert pasaport) suresi 2013 eylulde doluyor..Senin pasaportunda iki yillik sure yok diye basvurumu direk iptal ederler mi ne dersiniz? Benzer durumda kalmis olan var mi ya da tavsiyesi?
Canarijaune

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü