Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Tier 1 aldiktan sonra Ingiltere'ye giris

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby e120281 » Sun Oct 11, 2009 10:52 am

Merhaba

1 yil once hsmp ile 3 yillik vize aldim. O gunden beri cekmecemde duruyor pasaport. Yani ingiltereye giris yapmadim.
Simdi bakiyorum hsmp gitmis tier1 gelmis. Kurallar biraz degismis. Merak ettigim benim bu vizem hala gecerli mi? Tamam uzerinde 3 yil gecerlidir yaziyor ama belki 6ay icinde giris-cikis gerekiyordur veya yeni kurallarla birlikte bir degisiklik olmustur gibi dusunceler dustu aklima.
Yardimci olursaniz cok sevinirim.
e120281

New postby valid » Sun Oct 11, 2009 3:23 pm

Ben 5 bucuk ay sonra girdim bir sorun olmadi... Yani ulkeye girisi izin veren adam hic birseyde soylemiyor direkt muhuru basti girdim o sekilde cok ciddi bir kontrol yok gibi... hani beni falanda uyarmadi sanmiyorum yani 1 sene sonra da girebilirsin diye dusunuyorum...
yani yine burda bilen diger arkadaslar soylesin ... ama bence sorun olmuyor duruyor...

ben de 3 ay falan icinde girmek gerekir mi diye dusunuyordum cunku....
valid

New postby e120281 » Mon Oct 12, 2009 7:09 pm

Ben de bi sorun olmaz diye dusundum. Ama yine de emin olamadim. Baska bilgisi olan arkadas var mi?
e120281

New postby yatayzeka » Mon Oct 12, 2009 9:14 pm

bu konu farkli basliklar altinda daha onceden islendi esasinda. site memuru cok yakinda ucurur burayi benden soylemesi:) ucmadan once bilginiz olsun; istediginiz zaman giris yaparsiniz, kimse size karismaz. sadece turist vizesi gibi kullanmaya kalkar, polis kaydi da yaptirmazsaniz firca yersiniz!
yatayzeka

New postby Site Memuru » Mon Oct 12, 2009 9:23 pm

Bu soru cok sik soruldugu icin bu ara, ucurmadim basligi. Diger basliklardaki mesajlari da buraya getirecegim biraz vakit bulunca.
Site Memuru
Site Admin

New postby e120281 » Thu Oct 15, 2009 8:58 am

Ben de tahmin ettim cok sık sorulmus olacagini ama aramalarim sonuc vermedi. Bir de kafam karisti Tier 1 felan. Ondan taze bi baslangic yapiyim dedim. Sagolun cevaplar icin. Guzel haber :)
e120281

New postby merope » Thu Dec 10, 2009 7:18 am

@yatayzeka, evet 2 kere girdim çıktım, 2. sinde fırçayı yedim aynen dedigin gibi, "sen yerleşmiyomusun, neden girip çıkıyorsun?" diye.. işallah 3. sünde arıza yapmazlar. (3.sü yerleşmek olacak insallah)
istanbuldaki ingiliz konsolosluğunda çalışan bir arkadaşıma danıştım dedi ki eğer tier-1 aldıktan sonra hemen yerleşmeyip arada iş aramaktır iş görüşmesidir gidip geleceksen bir turist vizesi al onla gir çık.. tabi ben biraz geç kaldım bunu yapmakta da, türkiyeden iş aramayı düşünenlerin bilgisi olsun.
merope
ROGER WATERS

New postby bluesky » Sat Feb 06, 2010 4:22 pm

@merope

Polis kaydı yaptırmadan mı 2 kere giriş çıkış yaptınız, o nedenle mi problem yaptılar?

Ben de tier-1 almıştım bir zaman önce ancak daha yeni iş görüşmelerine gideceğim. O nedenle ilk gidişimde 1 hafta kadar kalıp polis kaydımı yaptırmayı düşünüyorum. İş görüşmelerinden şimdilik olumlu sonuç alamazsam eski işimde çalışmak üzere geri dönüp, net üzerinden UK'de iş aramaya devam edeceğim. Bu nedenle birkaç kez giriş çıkış yapmama gerekecek, bunu da problem yaparlar mı acaba?

Teşekkürler
bluesky

New postby spiderman » Thu Feb 11, 2010 10:50 am

@bluesky selam

Ben is gorusmesine gelip isi baglamistim. Gumrukten girerken de is gorusmesine geldigimi soylemistim.

Polis kaydimi yaptirmistim. Kalis yeri oteldi haliyle, ama hicbir sorun cikmadi.

Gorusmeleri telefon uzerinden goturup son gorusmeleri karsilikli gorusmeye baglamak daha saglikli olabilir. Boylece giris-cikis sayisini da minimumda tutmus olabilirsin...
spiderman

New postby merope » Thu Feb 11, 2010 11:01 am

@blusky ilk gelişimde zamanında polis kaydını yaptırdım ikinci girişimde epey bir sorguya çektiler olay bundan ibaret
merope
ROGER WATERS

New postby NihayetUK » Fri Dec 10, 2010 6:10 pm

Merhabalar,

Geçen hafta Tier 1 vize aldım.

Bir sorum olacaktı ve bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Haftaya Perşembe Londra'da Stansted Havaalanı'na vardığımda, görevli bana neler sorabilir ve nasıl cevap vermem gerekir ?

Örnek olarak, Londra'daki bir arkadaşım vasıtasıyla bir oda kiraladım fakat kontrat yapmadık. Havaalanındaki görevli nerede kalacağımı sorduğunda sadece adresi söylemem yeterli olacakmıdır ?

Şimdiden teşekkür ederim
NihayetUK

New postby hcho » Fri Dec 10, 2010 7:06 pm

Pasaportun yaninda gelen yaziyida yaninda bulundur, onu da gormek isteyebiliyorlar, bavuluna koyup bagaja verme.

Niye geldin falan gibilerden havadan sudan sorular sorar. Vizem budur, calismaya ve yerlesmeye geldim dersin olur biter. Sorulan sorular cogu zaman vize de uc kagit olup olmadigini hissetemeye yonelik olur.

Herhangi bir adresi soylemen yeter, arkadasininki de olur, tuttugun yerin ki de. Kalici adresini zaten polis kaydi yaptirdigin zaman aliyorlar.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby NihayetUK » Fri Dec 10, 2010 7:33 pm

Öncelikle çok teşekkürler hcho.

Pasaportumda 2 yıllık Tier 1 vize var ve pasaportun yanında yazı gelmedi. Şimdi biraz endişelendim :(

Acaba eskiden mi yazı gönderiyorlardı...

Şimdi ne yapmam gerekiyor ?
NihayetUK

New postby hcho » Fri Dec 10, 2010 7:42 pm

Bizim zamanimizda geliyordu. Simdi gelmiyorsa sormazlar saniyorum.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby NihayetUK » Fri Dec 10, 2010 7:56 pm

Yazıda ne geçiyordu ? Hatırlıyormsun ?

Bir sorum daha olacaktı, iş konusunda önerilerin var mı ? Benim meslek muhasebe finans. Recruitment agency ler İngilterede iş bulma konusunda yararlı oluyor mu ? Bu konuda bana tavsiyelerde verirsen çok sevinirim.
NihayetUK

Next

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü