Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Iki aydan uzun Ingiltere disinda kalma durumunda olanlar

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby serefarikan » Wed Mar 17, 2010 11:08 am

Merhabalar,
Malum Turk vatandaslarinin Overseas Visitors Office'den verilen bir kayit belgesi var. Bu belgenin arkasinda bir ibare var; eger iki aydan uzun sure Ingiltere disinda kalacaksaniz, bu durumu bildirin diyor.
Iki aydan uzun kalip kalmayacagimizi bilmedigimiz durumda ne yapacagiz bilen var midir? Yani gittim Turkiye'ye orada bir konu yuzunden bir hafta da kalabilirim 3 ay da.. Bildirecegimiz makam neresi? Nasil bildiyoruz?
Daha once bu islemi gerceklestiren, duyan bilen var mi acaba? Ya da ben gereksiz yere bir seylere kafayi mi takiyorum?

Saygilar
Seref Arikan
serefarikan

New postby ilkerse » Wed Mar 17, 2010 2:49 pm

Benim dusuncem bu sistem beyan usulu calisiyor. Esim (Tier-1 dependant) 2 aydan uzun sureli Turkiye'ye gidisler yapiyor. Su ana kadar beyan etmedik. Onceden cikislar kaydedilmediginden rahattik. Ancak yakin zamanda linkte detaylarini goreceginiz "Advanced Passenger Information" islemi basladi. Boylece tum giris cikis sureleri kayit altina alinabilir oldu. Bu islemin Immigration basvurularini nasil etkileyecegini gorecegiz artik.

http://www.britishairways.com/travel/ba ... blic/en_gb
ilkerse

New postby serefarikan » Wed Mar 17, 2010 4:29 pm

Merhaba,
Benim anlamaya calistigim, bildir deyip isin icinden cikmislar. Ozellikle ne sure UK disinda kalacagimi bilmedigim durumlarda ben kime nasil bildireyim. Hele ki durum yurt disinda netlesiyorsa oradan buraya nasil bildirecegiz? Neyse bugun yarin overseas registration centre'a gitmem gerekecek, orada sorarim, bir yanit alirsam buraya da yazarim.
serefarikan

New postby honest » Thu Mar 25, 2010 5:38 pm

Herhangi bir bilgi edinebildin mi serefarikan ??

Zira benimde yurtidisi seyahatlerim baslayacak,bilgi toplamaya calisiyorum..Ne kadar yurtdisinda kalacagimi bilemiyorum..
honest
ROBERT PLANT

New postby serefarikan » Thu Mar 25, 2010 5:51 pm

Merhaba,
Buraya gelip yazmayi unuttum, iyi ki hatirlattin. Kendi vize islemim icin gittim, orada islemi yapan hanimefendiye sordum, dedim benim Turkiye'de isim cikiyor, gidiyorum, belki bir haftaya donerim belki uc ay kalirim, kime nasil haber verecegim o zaman?
O da guldu, bu belgelerde hep kafa karistirici ifadeler kullaniyorlar, bu durum sizin sordugunuz kosullar icin degil, misal bir adres gosterip sonra gidip ingiltere'de baska bir yerde kalanlardan bahsediyor dedi. Yani yurt disina cikip uzun sure kalirsam bildirmem gerekmiyor degil mi diye usteledim (dersimi aldim, net sormayinca sonra sorun oluyor), hayir istedigin gibi git dedi. Sonucta sozlu bir yanit, ama o belgeyi veren kurumun calisani soyledi, bir sorun olmaz diye dusunuyorum.
serefarikan

New postby erdeminus » Tue Mar 30, 2010 8:37 pm

Arkadaşlar ben 2009 ocak ayında Tier-1 aldım.Alır almaz İngiltereye gittim polis kaydını yaptım ama daha sonra kişisel sebepler ve ekonomik krizden dolayı dönmek durumunda kaldım.
Bu aralar tekrar zorlamak istiyorum.Bu geçen 14 ay zarfında ingilterede bulunmamam benim tier-1 için extension almamı nasıl etkiler.
1-Şimdi orta halli bir iş bulsam 2 yıl extension alabilirmiyim.
2-Hadi extensionı aldım sonra ne oluyor.Toplam 3 yıl gibi bir süre kalmış oluyorum.ILR almak için bir 2 yıl daha mı extension almak durumunda oluyorum veya böyle birşey var mı ?
Benzer durumda olan başka arkadaşlar kesin vardır.
erdeminus

New postby serefarikan » Tue Mar 30, 2010 9:07 pm

Merhaba,
Turkiye'ye donerken Tier 1'i iptal mi ettirdiniz? Ya da baska bir islem mi yaptiniz?
Sizin durumunuz nedir su anda vize acisindan?
serefarikan

New postby erdeminus » Tue Mar 30, 2010 9:16 pm

Direk çıktım geldim herhangi bir şekilde şu kadar süreyle çıkıyorum gibi bir kyıt yaptırmadım.Tier 1 hala geçerli,sonuçta son kullanım tarihi olarak ocak 2012 yazıyor.
erdeminus

New postby serefarikan » Tue Mar 30, 2010 9:26 pm

Yani bu durumda benim gormedigim bir kural kanun yoksa siz halen neredeyse iki yillik Tier 1 sahibisiniz. Tier 1 kurallari 6 nisan'da degisecek, Su anda Tier 1 sahibi olanlar disindakiler icin gelir kriteri ucmus gitmis, ama uzatmada siz su andaki Tier 1 aldiginz sartlardan yenileceysiniz, bu da buyuk sans.
Tier 1 icin eger uzatmada yine son 15 ayin 12 ayindaki gelire bakiyorlarsa, gelip is bulmak icin neredeyse bir seneniz var. Son 12 aydaki gelirle de uzatmaya basvurursunuz (kontrol edin, tahimini konusuyorum)
ILR konusunda hassas bir surec var, bir arkadasim ILR icin basvururken son 5 yilda her yil bilmem kac gunden fazla Ingiltere'den cikmamis olmak lazim diye oturmus pasaportunu kontrol ediyordu. ILR icin Ingiltere'de gecirmis olmaniz gereken sure sanirim ikinci Tier 1 ile bile tam dolmaz.
Daha iyi bilen arkadaslar benim tahminlerim konusunda yorum yaparsa biz de ogrenmis oluruz.
serefarikan

New postby theK » Thu Apr 01, 2010 8:39 am

Tier1 extension kurali son 1 seneye bakiyor. Ve 2 kere uzatma hakkiniz var 3+2+2 seklinde. 2 aydan fazla disarda kalma durumunu polise bildirmek gerekiyor ama polis gerek yok diyor. Bunun disinda yilda 3 ayda fazla kalmak ILRyi etkiler. ILR konusu diger baslikta tartisilmisti.

viewtopic.php?f=9&t=572
theK

New postby merope » Tue Apr 06, 2010 1:56 pm

Arkadaşlar bu vizeyi bize valid until x diye veriyolar. her hangi bir yerde tier-1 vizesi şu koşulda işlevsiz kalır vs. gibi bir bilgi de yok. yani ister içerde ister dışarda kal; vizen o x tarihine kadar geçerli olacak.

14 ay türkiyede kalmak , extension koşullarını tutturduktan sonra niye önemli olsun, en fazla ILR den önce bir kere daha uzatmak zorunda kalırsınız

tabi bu benim fikrim ama bence bu kadar detaya takılmamak lazım sonucta sen orda iş bulup çalışıyorsan senin işini kolaylaştırmak bu adamların görevi, zorlaştırmak degil.
merope
ROGER WATERS

New postby theK » Wed Apr 07, 2010 12:04 am

Bencede ince hesaba gerek yok, 5 yillik ILR plani yapmak hepten gereksiz. Once bence bir 1 sene gelip Ukde is bulup yasama hedefi koymak lazm zaten bunu basarabilen arkadas bir sekilde ilerisinde 40 cesit cozum bulur.
theK

New postby carbon » Sun Apr 11, 2010 12:45 pm

Selamlar,

Bende de Tier 1 vizesi var. Şubat 2010'dan itibaren geçerli ancak henüz UK'ye giriş yapmadım bu vize ile. İki sorum olacak:

1. Vize üzerinde multiple entry yazıyor, bu durumda istediğim sayıda UK'ye giriş çıkış yapabilir miyim? Bunu soruyorum çünkü forumda diğer bir konuda çok giriş çıkış yapınca sınır polisi terslik yapıyor diye bir ifade geçmişti: viewtopic.php?f=9&t=325&p=10226&hilit=turist#p10226

2. UK'ye HSMP'deki gibi 3 ay içerisinde giriş yapmam gerekiyor diye bir kural yok değil mi? Yani vize bitişi olan Şubat 2013'e kadar istediğim zaman ilk girişimi yapabilir miyim?

Bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

Saygılar
carbon

New postby serefarikan » Sun Apr 11, 2010 12:51 pm

Merhabalar,
Multiple entry ile giris cikis sayisina kimsenin bir sey diyebilecegini sanmiyorum.

Su an itibari ile vizesi olan bir kisinin ne zaman girecegine dair bir kisitlama yok gorunuyor.
http://www.ukvisas.gov.uk/en/faqs/5167621/2969423

Vize bitmeden girmeniz tavsiye edilir tabi :)

Saygilar
serefarikan

New postby carbon » Sun Apr 11, 2010 1:05 pm

Merhaba,

Hızlı cevabınız ve link için çok teşekkür ederim.

Saygılar
carbon

Next

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü