Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Iki aydan uzun Ingiltere disinda kalma durumunda olanlar

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby 386-DX » Tue Apr 20, 2010 12:15 am

merope wrote:Arkadaşlar bu vizeyi bize valid until x diye veriyolar. her hangi bir yerde tier-1 vizesi şu koşulda işlevsiz kalır vs. gibi bir bilgi de yok. yani ister içerde ister dışarda kal; vizen o x tarihine kadar geçerli olacak.

14 ay türkiyede kalmak , extension koşullarını tutturduktan sonra niye önemli olsun, en fazla ILR den önce bir kere daha uzatmak zorunda kalırsınız

Öyle değil maalesef. ILR başvuru kriterleri arasında "ekonomik açıdan etkin olmuş olmak" var, "kısa süreli boşluklar kabul edilebilir" gibi bir ifade de geçiyor. Yani öyle "hadi sıkıldım kafa izni alıyorum ben" diye bir yıl çalışmazlık edersen ileride başın ağrır, uzun vadeli planların patlayabilir.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby 386-DX » Tue Apr 20, 2010 12:19 am

carbon wrote:Selamlar,

Bende de Tier 1 vizesi var. Şubat 2010'dan itibaren geçerli ancak henüz UK'ye giriş yapmadım bu vize ile. İki sorum olacak:

1. Vize üzerinde multiple entry yazıyor, bu durumda istediğim sayıda UK'ye giriş çıkış yapabilir miyim? Bunu soruyorum çünkü forumda diğer bir konuda çok giriş çıkış yapınca sınır polisi terslik yapıyor diye bir ifade geçmişti: viewtopic.php?f=9&t=325&p=10226&hilit=turist#p10226

2. UK'ye HSMP'deki gibi 3 ay içerisinde giriş yapmam gerekiyor diye bir kural yok değil mi? Yani vize bitişi olan Şubat 2013'e kadar istediğim zaman ilk girişimi yapabilir miyim?

Bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

Saygılar

İstediğiniz sayıda giriş-çıkış yapabilirsiniz, ancak ILR başvurusu için son 5 yılda maksimum 450 günü dışarıda geçirmiş olma şartı var. Onun dışında Tier 1 vizesini amacına aykırı şekilde çalışma/yerleşme niyetiniz olmadan turist vizesi olarak kullandığınızı düşünürlerse buna da büyük ihtimalle sorun çıkaracaklardır.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby carbon » Mon Apr 26, 2010 3:58 am

Merhaba,

İlk İngiltere seyahatimde iş görüşmelerimin başarılı olması zor. O nedenle ilk gidişimde 1 hafta gibi kaldıktan sonra, Türkiye'ye dönüp buradaki işyerimden ilişiğimi kesip, 1 ay sonra İngiltere'ye kalıcı olarak ikinci kez gitmeyi planlıyorum. İkinci gidişimde sorun çıkar mı sizce?

Saygılar
carbon

New postby theK » Tue May 25, 2010 9:12 pm

Yukardaki postlarda defalarca cevaplanmis 386-DX tarafindan, yinede sorunun cevabi sorun cikmaz.

Bu arada su aralar is bulmak okadar kolay degil, hazirlikli olmani tavsiye ederim. Turkiyedeki isini birakmadan is bulmanin yolunu bulmaya calisirsan daha bi garanti hareket etmis olursun. Hos bu pek kolay degil elbette ama yinede tavsiye edilir.
theK

New postby ilkerse » Wed May 26, 2010 11:07 am

Ben de 2007 yili sonunda istifa ederek gelmistim. 3 ay kadar bir surede is buldum. Su an yine is arayisindayim ama 2008 yilina gore durumun pek iyi olmadigini soyleyebilirim. Eger maceraci degilseniz, duzeniniz iyiyse ben de kesinlikle isten ayrilip buralara gelmenizi tavsiye etmem. Tabi karar sizin. Gelmeye karar verirseniz de kararli olun, arkaniza bakmayin. Yasayacak kac gun var ki zaten su dunyada...
ilkerse

Previous

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü