Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

UK vatandasligi ve pasaport

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby hcho » Mon Mar 29, 2010 9:36 am

Gecen cuma gunu itibari ile UK pasaportumu almis bulunuyorum. ILR, vatandaslik basvurusu ve pasaport basvurusu surecinden kalan notlarim soyle:

ILR
*Croydon'daki Home Office'ten randevu almak sureti ile yaptim. Randevuyu aradigim tarihten 6 hafta sonraya verdiler. Eger mevcut vizenizin bitisinde basvuruyorsaniz buna dikkat edin.
*Home Office'in sitesindeki kitapcik ve form yeteri kadar acik. Gerekli belgler teker teker listelenmis. Randevuya gittiginizde belgelerinizde eksik varsa basvurunuzu almiyorlar, bekletmeden yeni bir randevu ayarliyorlar.
*Home Office'in icinde telefon kullanmak yasak, debit card'tan yuksek bir miktar da para cektirmek gerekiyor. Gitmeden once bankaniza haber verin guvenlik sebebi ile bloklamasinlar.
*Debit card'in basvuruyu yapanin adina olmasi gerekiyor.

Vatandaslik basvurusu
*Nationality checking service kullandim. Pasaportu gondermemis oluyorsunuz ve bir on kontrol hizmeti almis oluyorsunuz. £50 civari bir sey odedim ben. Bu hizmeti belediyeler veriyor ve belediyeden belediyeye de ucreti degisebiliyor. Illa oturdugunuz yerin belediyesi olmasina gerek yok, is yerinize yakin olani da olabilir. Bir de bazi belediyeler 2 ay sonraya randevu vermeye falan kasiyor, gerek yok. Ben Camden'da aldim randevuyu, 1 hafta sonraya verdiler.
*Basvuru kabul edildiginde bir davetiye mektubu gonderiyorlar. Natinality checking service yaptirdigin belediyeyi arayarak yemin toreni icin bir randevu daha aliyorsun. Camden carsamba gunleri yapiyor vatandaslik seremonilerini, yine 1 hafta sonraya randevu verdiler.
*Seromoni de asagi yukari bir 50 kisi civarinda insan vardi, tek tek ayaga kaldirip isimleri soyletiyorlar. Sonra iki grup halinde yemin ettiriyorlar. Inananlar Allah adi verdim, kraliceye yapilan yanlis bana yapilmis yanlis sayilir minvalinde bir seyler soyluyor. Sonra inanmayanlar kraliceye baglilik sozu veriyorlar.
*En sonunda belediye baskani, ya da vekili, tek tek katilimcilari ellerini sikip vatandaslik sertifikalarini veriyor.

Pasaport basvurusu
*Post office'lerde pasaport basvurusu icin on kontrol hizmeti var. £10 pound civarinda bir sey verdim. Koydugum fotografi begenmeyip yeniden cektirdiler.
*Yemin toreninde alinan vatandaslik sertifikasi, fotograf, form ve Turk pasaportunu gondermek gerekiyor. 6 hafta civarinda pasaportsuz kaliniyor malesef.
*Ilk kez UK pasaportu alanlarin yuz yuze bir gorusme yapmasi gerekiyor. Once bu gorusme icin randevu alin temali bir mektup geliyor. Gorusme randevusunu aldiktan sonra da gondeediginiz belgeleri geri aliyorsunuz.Aradigim tarihten 3 hafta sonraya randevu verdiler. Gorusme yeri Londra'da Elephant and Castle'da.
*Gorusmede doldurulan form ustunden sorular soruyorlar, ellerinde Home Office'in tum kayitlari var, hangi vizeyle geldiniz, ne zaman geldiniz, ne zaman ILR aldiniz gibi sorlular da gelebiliyor. Gorsumeyi yapan abi hafif sorgular havasinda. Gorusmenin sonuna dogru seni bana sayiyla mi moduna girmis buldum kendimi hafiften.
*Gorusmeden 4-5 gun sonrada UK pasaportu elinize geciyor.

Vize kuyrugu derdinden kurtulmus olmak acayip bir sey, darisi basiniza.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby vamosbien » Mon Mar 29, 2010 10:00 am

tebrikler arkadasim..gercekten buyuk bir sey bu,birsuru eziyetten kurtuluyorsun..vize icin cektiklerimi ben bilirim..
peru vizesini konsoloslugu olmadigi icin Avusturya'dan almistim hic unutmam..pasaportu postayla gonder,bekle ki sagsalim gelsin..bolivya sinirindan gecerken baktim ki peru sadece 9 ulkeden vize istiyor,nijerya,birkac tane daha afrika ulkesi ve biz..ulen niye biz?
sahsen 5 sene daha bekleyecegim bunun icin..
vamosbien
ROBERT PLANT

New postby abbulu » Mon Mar 29, 2010 10:10 am

hayirli olsun. gule gule vizesiz giris cikislar diliyorum :)
abbulu
ROGER WATERS

New postby rambo » Mon Mar 29, 2010 10:26 am

gecmis olsun, ne kadardir burdasin(U.K.) hcho?
rambo
ROBERT PLANT

New postby hcho » Mon Mar 29, 2010 1:02 pm

Sagolun arkadaslar.
@vamos
Alakasiz ulkelerin bize vize uygulamasinin bir kac sebebi var.
Turk pasaportunun icler acisi hali biri:
viewtopic.php?f=2&t=424
Interpol'un kirmizi listesindeki vatandaslarimizin coklugu, 2000li yillarin basina kadar surdurulmus icine kapanik dis politika vs vs

@rambo
Agustos basinda 6 yil olacak. Ben geldigimide 1+3 HSMP + 1 ILR seklinde idi vatandaslik suresi, sonra 1+4+1 yaptilar, sonra Home Office'e dava actilar, tekrar 1+3+1'e cekti Home Office bizim donemi. Karamboller, benim oyalanmam, surec icin harcanan zaman falan derken bir 5 ay civari gec almis oldum pasaportu.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby kalamaria » Sun Apr 25, 2010 3:30 pm

@ HCHo..vatandasligini kutlarim..

Ben de dun pasaport interview a gittim.. kendinle ilgili temel gunler, tarihler ,bankalar, mortgage companyler falan soruyorlar.. kendiniz ile ilgili bildiginiz seyler ,,,kolay,, ama Gitmeden once basvuru formunuza ne yazdiginiza bir goz atip gidin yine de..
garip ama gercek>> bocaladigim 2 soru oldu>>
annemle babamin dogum tarihlerini sordu... eskilerin 'dogumgunu' cok kutlanmaz..yazilan tarihle dogdugu tarih farkli oluyor cogunlukla.. annemle babamin 'birthday' lerini bilmiyorum durumuna duser gibi (!) oldum.. kimliklerinde ne yazdigi aklima gelmedi desem yeri var:)

citizenship ceremony tarihini sordu,,, onu da 'early february' diye gecistirdim...
herseyi bilmenizi beklemiyorlar ama
gitmeden once boyle seylere goz atip gidin yine de derim,, giciklik yapmak isteyene kapi acmamak icin...
sevgiler..
merhaba herkese
kalamaria
ANNIE LENNOX

New postby hcho » Mon Apr 26, 2010 2:31 pm

Ben de ayni seylerde bir afalladim, sorun cikmadi ama gonderdiler pasaportu. Yav ben ne bileyim seromoninin tarihini, dun ne yedigimi biliyor muym? Gecenlerde oldu iste dedim. Anne babanin dogum tarihleri ve evlilik tarihinde de tekledim.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby jazzbo » Sat Mar 05, 2011 12:51 am

@hcho,

Ingiliz vatandasligini elcilige bildirmek gibi bir vatani sorumluluk icine girdinmi? :)

Biraralar sanki boyle bir kural vardi gibi hatirliyorum. Elcilikden teyid edip buraya yazarim:varsa ceza miktari ile..
jazzbo

New postby hcho » Sat Mar 05, 2011 12:14 pm

Vatandasligi aldiktan sonra bildirmek gerekiyor ama elcilige ters bir yerde calismam ve dahi elcilikteki karmasanin bunyeyi yormasi gibi sebeplerden dolayi usendim gitmedim henuz. Havalar biraz isininca giderim :)
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby dnz » Thu Aug 18, 2011 6:39 pm

Hayirli olsun hcho. Acaba forumda bir yerlerde UK pasaportunu almanin faydalari da yaziyor mu? Vize disinda ne getirir bize bir okuyasim vardi ama bulamadim oyle bir konu.
dnz

New postby hcho » Fri Aug 19, 2011 9:28 am

Issiz kalirsan sosyal guvenlik sisteminden faydalanabilmek gibi bir artisi da var. Oy verebiliyorsun, politikaya atilabiliyorsun vs vs. AB ve AEB uyesi ulkelerde istedigin gibi calisip yasiyabiliyorsun. 30un altindaysan Avustralya, Yeni Zellanda falan gibi eski mustemlekelerde 2 yil calisma imkani var.

Bunlarin disinda gunluk hayatinda bir degisim olmuyor. Vergi vs aynen devam.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby dnz » Fri Aug 19, 2011 10:04 am

yanit icin tesekkurler hcho. pasaportu aldim hadi Turkiye'ye donuyorum dediginde Avrupa'ya cikista vizeye gerek olmamasi disinda bir faydasi yok o zaman. Ilerde evlenince esin cocuklarin da UK vatandasi oluyorsa onlar icin iyi olabilir belki.. ama yoksa pek bir faydasi yok gibi.
dnz

New postby hcho » Fri Aug 19, 2011 10:07 am

Cocuklarin otomatikman vatandas oluyor. Esinin 3 sene burada yasamasi lazim vatandas olabilmesi icin.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Fri Aug 19, 2011 11:12 am

Turkiye'ye donsen bile ingiliz pasaportunun olmasi her zaman iyidir. Baktin Turkiye'de turklere karsi irkci saldirilar basladi (PKK yuzunu yine sivillere cevirdi diyelim), baslarim ulan dersin, atlar gelirsin ;)
Cocugun da bu derdi yasamaz.
olamalam
ROBERT PLANT

New postby Leon » Fri Aug 19, 2011 2:10 pm

bir sey sorucam, benim simdi ilk UK girisi nisan 2009, 2009'da 7 ay kadar UK'de kaldiktan sonra, tr'ye dondum, nisan 2011'de tekrar UK'e geldim. Simdi ben ne zaman basvurabilirim ILR'e? nisan 2011'den itibaren 5 sene mi saymam lazim, yoksa nisan 2009'dan itibaren 5 sene mi?

simdi benim turk ehliyetini gecersiz saymak icin 2009'daki giristen itibaren 1 sene saymayi biliyorlar da, o bakimdan diyorum, ILR icin 2011 nisan'dan itibaren sayiyorlarsa, rabbena hepbana seklinde bi durum oluyor acikcasi homeoffice acisindan....
Leon

Next

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü