Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

UK vatandasligi ve pasaport

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby silvertr » Sun Aug 21, 2011 12:30 pm

@leon

5 senelik sure icinde her sene en fazla 90 gun UK den uzakta kalabiliyorsun.. senin 2009 la 2011 arasindaki aralik baya uzun.. Vatandaslik icin 2011 nisan baslar gibi dusunuyorum..
ama sen genede bir teyit al home officeden ..
silvertr
ROBERT PLANT

New postby eycu » Fri Aug 26, 2011 4:40 pm

Is gezisi gibi sebeplerden yurt disinda gecirilen sureler bu 90 gun disinda sayilabiliyor mu?

Benim daha birkac yilim daha var ancak bilmekte fayda var. Is degistirmeyi dusunuyorum. Isyerimden ayrilmadan su su tarihlerde is gezisindeydi vb. gibi yazi alsam mi diyorum.
eycu

New postby HSAG1D » Fri Aug 26, 2011 4:55 pm

@eycu, is gezileri mazeret olarak kabul ediliyor. oyle bir yaziyi kesinlikle al, ayrica yillik izinlerinin herbir yil icin kac gun oldugunu ve ne kadar kullandigini yazarlarsa o da iyi olur. sadece vatandaslikta degil, ilr'a basvuruken de ayni durum sozkonusu.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby silvertr » Sun Aug 28, 2011 10:07 am

@HSAG1D
is gezileri icin yaziyi anladimda .. kullandigin tatil gununun ilr ye nasil bir aciklik getiricegini anlamadim.. hani 20 gun iznimi alip gene bunu UK de gecirebilirim.. ILR icin hep aklimda pasaporttaki giris cikis tarihlerini yazmaca olarak bir cozum bulmustum kafamda.. hayal mi gormusum ? :)
silvertr
ROBERT PLANT

New postby uzunuzadiya » Thu Dec 13, 2012 11:42 am

Merhaba burada yeniyim ve doğru yere yazdığımdan pek emin değilim ama yine de şansımı deneyeceğim belki bir bilen gören olur :) İngiltereye İngiliz vatandaşı olan esim ile evlenerek geldim. Ocak 2013 te 3.yilim doluyor. Yani vatandaşlık başvuru zamanı ve ardından da pasaport tabi. Benim sorum su;
-Naturalisation için gittiğimizde neler bilmemiz gerek? Yeniden su Home office kitaplarını hatmetmek gerekiyor mu?
-yemin töreni kısaca neleri içeriyor? Yemini ezbere bilmek veya ulusal marşı bilmek zorunlu mu?

Son olarak ta;
- pasaport başvurusu için yuzyuze görüşme yalnızca Londra civarında mı? Çünkü ben Manchester yakınlarında yasıyorum.

Paylaştıklarım kulaktan dolma bilgiler elbette onun için yakın tarihte bu aşamaları gecen varsa güncel olacağından buradan sormak istedim. Teşekkürler.
uzunuzadiya

New postby hcho » Mon Dec 17, 2012 8:55 pm

Sanirim once bir Life in the UK sinavina girmeniz gerekecek. Dediginiz gibi bir kitabi hatmetmeniz gerekiyor o sinavi gecmek icin. Coktan secmeli nasil olsa bir sekilde yaparim diye dusunmeyin, Gallerdeki protestan nufusun orani nedir gibi fantastik sorular var.

Yemin toreni sembolik. Elinize bir kagit veriyorlar, orada yazanlari okuyorsunuz topluca. Eberlenmesi gereken bir sey yok.

Pasaport basvurusu icin Manchester icinde ve yakinlarinda bir yer olacaktir sizin icin. Pasaport basvurusu noktasina geldiginizde artik gocmen degil vatandas oldugunuz icin is yokusa surulmuyor. Size en yakin merkezde bir randevu ayarlayabilirsiniz.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby uzunuzadiya » Thu Dec 20, 2012 3:34 pm

Yanıtınız icimi rahatlatti cok teşekkür ederim. Yeni bebeğim oldugundan cok sık giremiyorum. Başvurum Ocak ortasında. Evraklar pek karmaşık değil gibi görünüyor Diger başvurulara nazaran yada artık bana mı kolay geldi. Ama cok ta hafife almak istemiyorum pasaportumu almadan. Onun için tekrar sorayım dedim. Ben life in the uk testini gecen Yil gecmiştim. Zaten Home Office kitabını hatmetmistim. Ondan sordum Yeniden herseyi tekrarlamaya gerek varmi diye?Naturalisation başvurusunda? Doğumdan öncesi ile sonrası hafıza aynı olmadıgından bazı seyleri hatırlamakta güçlük çekiyorum. Yani benim için en önemli nokta bilmemiz gereken -sorulabilecek sorular- nedir veya ne olabilir? Bir de aşamaları doğru mu sıralıyorum ;
(varsa hangi aşamada soru soruluyor)

1-evraklar ile Naturalisation başvurusu (gönderip bekliyoruz)onlar ceremony yeri ile ilgili bilgiyi içeren bir evrak mı yolluyorlar?
2-ceremony (randevumuzu ayarlayip,yeminimizi ediyoruz-bu kısım kolay gibi-)
3-pasaport başvurusu ama yuzyuze görüşme isteniyor.(basvuru yerini yine onlar mı belirtiyor?)

Simdiden yardımınıza teşekkür ederim.
uzunuzadiya

New postby 386-DX » Thu Feb 14, 2013 12:18 am

Yakın zamanda ILR aldığım için vatandaşlığa kadar dikkat etmem gereken bir şey var mı diye bu konuyu biraz araştırdım. Üstte yazılanlara birkaç düzeltme ve ek bilgi vereyim:

- 5 yıl için UK dışında 450 günden fazla kalmamış olmak gerekiyor. Son 1 yılda ise 90 günden fazla UK dışında kalmamış olmak gerekiyor.
- Dikkat edilmesi gereken "(you must have) been present in the UK five years before the date of your application" diye bir şart var. Guidance'ta bununla ilgili sorun çıkabileceğini özellikle belirtmişler. Vatandaşlık başvurusunu göndereceğiniz ve başvurunun Home Office'e ulaşacağı tarihlerden 5 yıl önceki günlerde UK dışında (tatilde vs) olmamış olmaya dikkat edin.
- Self-employed olanlardan vatandaşlık başvurusu için "Self Assessment Statement of Account" diye bir belge isteniyor. HMRC'ye tax return gönderdiğinizde yolluyorlarmış.
- ILR için Life In The UK Test'e girdiyseniz tekrar girmenize veya belgesini göndermenize gerek yok.
- "Good character" şartı ILR'daki gibi aynen geçerli. Buna ek olarak son 12 ayda birden fazla fixed penalty notice almamış olmak gerekiyor.
- Evli olarak birlikte başvuranlardan ayrıca istenen 1-2 belge var.
- Onun dışında hiçbir belge yok gibi. Sadece yeni+eski pasaportlar ve fotoğraf isteniyor.
- Settlement Checking Service kullanıyorsanız belgelerinizi (pasaport dahil) göndermenize gerek kalmıyor, fotokopilerini alıp aslı gibidir diye onaylıyorlar.
- Bir de vatandaşlık ve pasaport başvurularında başvuru formunu ve fotoğrafınızın arkasını sizi en az 2 (pasaport için 3) yıldır tanıyan iki kişiye imzalatarak (countersign) fotoğraftakinin siz olduğunu onaylatmanız gerekiyor. Bu işi yapacak iki kişiden birinin şu mesleklerden birini yapıyor olması (doktor ve GP'ler kabul edilmiyormuş!), UK vatandaşı olması, akrabanız veya sevgiliniz olmaması, adresini ve pasaport numarasını forma yazması gibi şartlar var. Ben Türkiye'de bile böyle saçma bir bürokrasi görmedim. Mülakat da bence çok gereksiz. Parmak izlerine kadar bütün kişisel kayıtlar ellerinde varken, Home Office vatandaşlık başvurusuna gelene kadar bunları yıllardır defalarca onaylamışken, kimliğimiz ülkeye her girişte kontrol ediliyorken daha neyin doğrulmasını yapıyorlar anlamıyorum. Bu imzayı sevabına atacak birini tanımıyorsanız/bulamazsanız cüzi bir ücret karşılığı yapanlar da varmış.
- Vatandaşlık başvuru prosedürleriyle ilgili gerekli bilgi ve formları UKBA sitesinde bulmak mümkün: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/britishcitizenship/
Last edited by 386-DX on Tue Feb 19, 2013 3:22 am, edited 6 times in total.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby skywalker » Thu Feb 14, 2013 11:57 am

@386-dx

"5 yıl için UK dışında 450 günden fazla kalmamış olmak gerekiyor"

En son bi ILR kurallarini degistirmislerdi, yil basina 6 aya kadar disarida gecirebiliyorduk (viewtopic.php?p=16812#p16812). Eger oyle bir sey yaparsak demek vatandaslik hakki gidiyor elden?
skywalker

New postby eycu » Thu Feb 14, 2013 12:09 pm

"Discretion on absences from the UK during the residential qualifying period" konusu anlatılmış aşağıdaki link'te...
http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/britishcitizenship/eligibility/naturalisation/absencesfromuk/

We normally disregard absences of up to 300 days.

If you have been absent for between 301 and 540 days, we will disregard this if you meet all the other requirements and have established your home, family and a large part of your estate here. We would also expect that:

* for absences of up to 450 days, you have been resident in the UK for the past four years; or
* for absences of more than 450 days, you have been resident in the UK for the past five years; or
* the absences occurred because you were serving abroad in Crown service or because your husband, wife or civil partner was serving abroad in Crown or designated service; or
* the absences were unavoidable owing to the nature of your work - for example, because you are a merchant seaman or you work for a UK-based business which requires frequent travel abroad; or
* there are exceptional or compelling reasons of an occupational or compassionate nature, such as having a firm job offer for which British citizenship is a genuine requirement.
eycu

New postby skywalker » Thu Feb 14, 2013 1:58 pm

eycu sagol. Kanada'da yasayan kiz arkadasimin yaninda senede 5 ay kalip uzaktan calisma gibi bir fikrim vardi, olmayacak gibi o vakit. 2 ay ancak olabilir gib igorunuyor. Burada biraz incelenmis bir konu: viewtopic.php?p=8646#p8646

"Sirketin Kanada'da contact'lari vardi onun icin gittim" tarzi bir sey sikma secenegi var aslinda sirketi ayarlayip da Border Agency ile saka olmaz diye dusunuyorum.
skywalker

New postby rambo » Sun Feb 17, 2013 11:43 am

386-dx in dedigi gibi good character kisminda uyariliyor genelde. Trafik cezasi, (speeding, red-light, vs..) sorun cikarabilir dikkat etmek gerek son bir senede :)
rambo
ROBERT PLANT

New postby Flavio Briatore » Fri Feb 22, 2013 10:18 pm

Ben bugun evraklari toplayip Nationality Checking Service icin Hammersmith & Fulham Nationality Checking Service'e gittim. Bize uzak bir yer aslinda bizim belediye ve cevredeki belediyelerde gun yoktu ordan aldik o yuzden cokta iyi yapmisim. Burdaki 60 isterken (zaten ortalama o civarda) H&F NCS 40 Pound aldi hem de online booking yaptim. (Telefonda bekletiyorlar, biz sizi arariz telefonunuz birakin filan diyorlar)

Cok cok iyi davrandilar, bi bolumu bos birakmistim formda yardim ettiler filan, birde 45 dk erken vardik icerde beklerken o zaman gelin isleminizi yapalim dediler.45 dakika surdu ama adam bize tum prosedurleri anlatti yardimci olmak icin.

Barclays'e banka hesabi actirmaya gittigimde bile bu kadar iyi davranmamisti :)

Neyse yakin uzak farketmiyor istediginiz belediyeden NCS alabiliyorsunuz, orayi oneririm.
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby HSAG1D » Thu Oct 03, 2013 9:21 am

Britanya vatandasligini aldiktan sonra Turkiye konsoloslugunda yapilan islemler konusunda bilgisi var mi?
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby hcho » Thu Oct 03, 2013 12:45 pm

Bir form doldurulup bildiri yapilmasi gerekiyor. Ama amac nedir, ne faydasi var belli degil. Ben pasaportu yenilerken ikisini bir arada hallederim deyip salladim 2 senedir. Henuz bir problem yasamadim.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü