Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

UK vatandasligi ve pasaport

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby cazkedisi » Wed May 21, 2014 9:55 am

Hayırlı olsun Haphazard!
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby munu » Thu Sep 25, 2014 2:40 pm

Selamlar, benim de vatandaslik icin vaktim geldi sonunda :)
Formlari dolduracagim ama pasaportun gelmesi 2 aydan fazla surer diye korkuyorum. Aralik basinda Turkiye'ye gitmem gerek. Son birkac ay icinde alan oldu mu acaba?
Tesekkurler
munu
ROBERT PLANT

New postby skywalker » Thu Sep 25, 2014 2:46 pm

Bir arkadasima gecen gunlerde geldi pasaport, 12 hafta surmus.
skywalker

New postby munu » Thu Sep 25, 2014 2:51 pm

12 hafta???? Offff be!!! Neyse, Aralik ortasi basvururum ben de, o zaman da Christmas tatili girer araya :)
Tesekkurler
munu
ROBERT PLANT

New postby cazkedisi » Thu Sep 25, 2014 4:01 pm

Bir arkadaşım aldı yeni, 2 ya da 3 ay sürmüş. Hayırlı olsun Münücüm! :)
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby munu » Thu Sep 25, 2014 8:16 pm

Sagol canim, Ocak-Subata alacagim artik insallah
munu
ROBERT PLANT

New postby cazkedisi » Fri Sep 26, 2014 9:05 am

Süper, biz de Ocak'ta başvuracağız, Mart'ı bulur herhalde elimize geçmesi.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby attollos » Fri Sep 26, 2014 9:42 am

Pasaportu vermeniz gerekmiyor diye biliyorum. Nationality Checking Service onaylayip kopyasini gonderiyor.
attollos

New postby HSAG1D » Fri Sep 26, 2014 12:47 pm

Su aralar Naturalisation basvurusu yaklasik 5 ay aliyor. Bunun icin Nationality Checking Service kullanilirsa pasaportu vermeye gerek yok. Tabi basvuru olumlu sonuclandiktan sonra yemin torenine katilamk vs de gerekiyor, bu da belirli bir sure aliyor. Mayis ayi basina kadar bu islemler 6-7 haftada bitiyordu ama Pasaport krizi dolayisiyla su anda UKBA Naturalisation bolumunde cok sinirli insan calisiyor diye soylentiler var. Biz Nisan'da basvurduk 6 haftada tamamlandi. Mayis-Haziran gibi basvuran iki arkadasimiz hala bekliyor.

Naturalisation Certificate alindiktan sonra bununla ve mevcut Turkiye pasaportuyla UK pasaportuna basvurmak gerekiyor. Bu islem boyunca Turkiye pasaport HMPO'da kaliyor. Ayrica ilk pasaport oldugu icin de bir mulakat soz konusu. Tum bu islemler normalde 6 hafta aliyordu ama bizimki 9 hafta aldi.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby munu » Mon Sep 29, 2014 10:23 am

Nationality Checking Service i arastiriyorum ama Londra'da pek yok sanki. En yakin Reading ve Luton sanirim
munu
ROBERT PLANT

New postby munu » Mon Sep 29, 2014 10:35 am

Pasaport vermeye gerek yokmus bu sevisle basvuru yapilirsa, evet! :)

Why should I use this service?

The benefits of using this service are:

Applications that are completed correctly with the correct supporting documents are considered quickly
Your passports and other valuable documents are copied and certified without the need to send them away whilst your application is being considered
Your application will be checked by experienced advisors who are registered with the Office of the Immigration Services Commission (OISC)
Your application will be sent by next day delivery with a receipt confirmation tracking reference
munu
ROBERT PLANT

New postby pisiyan » Tue Sep 30, 2014 9:37 am

munu wrote:Nationality Checking Service i arastiriyorum ama Londra'da pek yok sanki. En yakin Reading ve Luton sanirim

Londra da hemen her belediyede (borough) olmasi lazim.
pisiyan

New postby cazkedisi » Tue Sep 30, 2014 9:39 am

Evet, var, ayrıca merkezde de var. Baak :)

https://www.gov.uk/government/publicati ... g-services
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby denise » Thu Oct 02, 2014 5:34 pm

Merhabalar,
Vatandaşlık başvurusunda avukatla calisan/danışan oldu mu aranızda? Tavsiye edebileceğiniz birisi var mı? Biz 2008 de eşimle Türk pasaportuna iki yıllık HSMP vizesi alıp geldik. Vizeyi uzatmak yerine 2010 da benim ikinci vatandaşlığım olan AB vatandaşlığı ile kalmaya karar verdik. Benim için zaten sorun yoktu, eşime de 5 yıllık non-eu member of eu citizen family permit vizesi verildi. Emin olmadığımız şey şu, normalde AB vatandaşları ve eşlerinin ILR almasına gerek kalmadan 6 yıl sonunda vatandaşlık hakkı doğuyor home office sitesine göre. Türk pasaportu ile geldiğimiz yıl olan 2008 den mi, AB pasaportu ve Aile vizesini aldığımız 2010 dan mi itibaren 6 yıl bekleyeceğiz tam olarak anlayamadik:-(
Buna benzer bi durumda olan/bilen varsa yardimci olabilirse sevinirim.
denise

New postby vamosbien » Thu Jan 08, 2015 8:52 pm

Arkadaşlar merhaba,
Bugün vatandaşlık başvurum onaylandı, 27sinde de yemin edeceğim. İşler epey hızlanmış gibi, mesela takvim benim için şöyle gelişti;
11 Aralık'ta başvurdum, 15inde dosyam ellerine geçti. 18inde parayı çektiler, ki bu case üzerinde çalışmaya başladıklarını gösteriyor.
Araya Noel girmesine rağmen 3 Ocak'ta onaylamışlar başvurumu. Resmi tatili çıkarırsak iki hafta sayılabilir.
Pasaport işlemlerini de 6-7 iş gününde halletmeye başlamışlar. Bu da demektir ki iki aydan kısa bir süre içinde (seremoni için çok beklemezseniz) vatandaşlık+pasaport halloluyor. Dependant olmadığını, bu sürecin yalnız başvurduğum için biraz daha kısa sürmüş olabileceğini de ekleyeyim.
Home Office Noel'den önce epey eleştirildi, çok fazla araştırmıyor başvuran adayları diye. Eleştirilere şu yanıtlar verildi, yani kısalan bu süreç ileride tekrar uzayabilir.
https://www.gov.uk/government/uploads/s ... sework.pdf
Herkese selamlar.
vamosbien
ROBERT PLANT

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü