Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Calisma vizeleri ustunde oynanan politik oyunlar

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby silvertr » Thu Nov 25, 2010 1:20 pm

bu arada arkadaşlar burda Tier 1 holder ve extension için filan başvurucaklar da vardır kesin diye dusunuyorum.. Hintliler bir panik yapmış .. Tier 1 kaldırılıcaksa kesin o zaman extension a da izin vermicekler Tier 1 holder lar atılıcak ulkeden veya bambaşka olaylara girilicek gibi gibi hezeyanlar içindeler.. Sizin durum ne ? Bence kimsenin verilen hakkı alınmıcaktır..
silvertr
ROBERT PLANT

New postby 386-DX » Fri Nov 26, 2010 12:05 pm

Biliyorsunuz Home Office birkaç sene önce HSMP vizesi uzattırma şartlarını değiştirmeye kalktığında göçmenler toplanıp dava açtı ve kazandı. Bu yüzden artık retrospektif düzenleme yapmıyor. Uzatma şartları her başvuru sahibi için başvurduğu zamanki şartlarla aynı.

Bu şartlarda dediğiniz pek mümkün değil. Hele hele Tier 1 vizesi sahiplerinin ülkeden atılması gibi bir şeyin olasılığı imkansıza çok yakın. Hintlilerin her zamanki karambol tavırları onlar, takmayın :)
386-DX
ROBERT PLANT

New postby EdHunter » Fri Nov 26, 2010 12:10 pm

Ben verilmiş hak geri alınmaz söyleminden yanayım. Nasıl HSMP almış ve daha sonra "extension" ve "ILR" gibi olayını aldığı tarihte kurallar neyse ona gören yapan göçmenler varsa , kural henüz değişmeden başvurup da Tier1 alanlar da aldığı zamanki kurallara tabi olması gerek....

HSMP 'ye başvurmuş ve sonrasında extension almış ya da ILR 'ye başvurmuş arkadaşlar bunu teyit edebilirler mi lütfen ??

Bir de şöyle bir ibareye rastladım :

Tier 1 visa was issued to you with the understanding that you can
1. apply for an extension following the rules in place at the time of the issue.
2. eventually settle.

tabi dediğim gibi en sağlıklı bilgiyi , bunu tecrübe etmiş olan HSMP sahibi arkadaşlardan alabiliriz.

Edit:386-Dx ile yaklaşık zamanlarda post gönderdiğimiz için şimdi gördüm postunu , aşağı yukarı dediğimiz gibi olacak görünüyor...
EdHunter

New postby hcho » Fri Nov 26, 2010 1:24 pm

Evet bizde 386'nın yazdığı gibi bir dava süreci olmuştu. Davayı form ve kitapçıkta vaat edileni yerine getirmemek yüzünden kaybetmişti Home Office. Davadan hemen sonra formlarda bir değişikliğe gittiler diye hatırlıyorum. Neyi değiştirdiklerini takip etmedim ama eğer Home Office burada yazılı kuralları değiştirme hakkını elinde tutar gibi bir şeyler ekledilerse tekrar bir dava durumunda bizim kadar şanslı olmayabilirsiniz. Bunu bir kontrol edin derim.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby merope » Wed Dec 01, 2010 8:49 am

Tier 1 general'i kaldırmaları çok büyük bir adım..
aslında kendi içinde tutarlı yaptıkları bu değişiklik. Tier-2 almak için zaten işinde uzman olman, adamların sana alternatif bulmakta zorlanmaları vs. gerekiyor..

ama bence bu değişikliği de geri alırlar 2-3 sene içinde. işler iyice düze çıkınca, piyasada yine günde 28 bin ilan çıkınca kiminle dolduracaklar o kadar pozisyonu? (şu an 10 000 ilan var)
merope
ROGER WATERS

New postby silvertr » Wed Dec 01, 2010 9:21 am

ya şaka maka sinsice düşününce Tier 1 i kaldırırlarsa .. Uk deki tier 1 lar yaşadı diye düşünüyorum.. sonucta baya bi kesilicek gelen adam sayısı .. Calışma vizelilere gün doğucak gibi..
silvertr
ROBERT PLANT

New postby mindbender » Wed Dec 01, 2010 1:25 pm

Maaslar yukselir ve avrupadan eleman almaya daha sicak bakarlar diye dusunuyorum, yukselen maas avrupalilarin ilgisini cekicektir yoksa kolay kolay ulke degistirmiyor avrupalilar
mindbender
ROGER WATERS

New postby merope » Thu Dec 02, 2010 7:09 am

ya sonuçta ECAA diye bir vize yok muydu türk vatandaşları için. tier-1 kalksa bile o vize ile gidip iş bulunabilir diye düşünüyorum o_O (tabi onu da kısmazlarsa)
merope
ROGER WATERS

New postby silvertr » Thu Dec 02, 2010 8:01 am

ECAA icin iş kurmak gerekiyor.. cok zorda kalınırsa tabi onada başvurulur neden olmasın :)
silvertr
ROBERT PLANT

New postby merope » Thu Dec 02, 2010 8:05 am

ben londra'ya giderken uçakta bir kızla tanışmıştım, bu ecaa (ankara anlaşması vizesi deniyor sanırım) ile gelmiş norwich diye bir yerde aupair lik yapıyordu.. yani iş kurmak da gerekmiyor olabilir
merope
ROGER WATERS

New postby hcho » Thu Dec 02, 2010 8:08 am

Maasli iste calisamiyorsun. Tanistigin kiz au-pairlik sirketi kurmustur onun altinda calisiyordur. Kontrat usulu calisiliyor yani, tazminat ve saire falan olmuyor.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby merope » Thu Dec 02, 2010 8:14 am

hmm bu detayı bilmiyordum hcho, teşekkür ederim.
merope
ROGER WATERS

New postby merope » Thu Dec 02, 2010 9:23 am

kafama takıldı ve baktım da; halen uk de çalışıyor olan bir turkish citizen, "worker" statusunde yine ECAA1 ile kalabiliyor diye anlıyorum:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... h/workers/
merope
ROGER WATERS

New postby silvertr » Thu Dec 02, 2010 9:49 am

Soyleki geldin Tier 1 baktın extension filan edemiyorsun kurallar değişmiş.. employerın seni bu vize ile tutabilir.. Tier2 gibi kasmasına gerek yok sanki..

ama

"You will not be able to apply for permission to stay here permanently (known as 'indefinite leave to remain'). " cok can sıkıcı
silvertr
ROBERT PLANT

New postby Volkan » Fri Dec 03, 2010 8:39 am

Arkadaşlar merhaba,

Kafamı karıştırıan bir konu var: Tier 1 Nisan 2011'de kesin kapatılıyor mu? Homeoffice'te bunun açıklamasını bulamadım da. Eğer öyleyse Extension da mı kalkıyor? 1 - 1.5 yıl için gitmek çok da mantıklı olmayacak o zaman.

Bunun için resmi açıklamanın olduğu bir link post edebilirseniz çok sevinirim.

Volkan
Volkan

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü