Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlaşması dependant- eş, çocuk durumu

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby bulentk » Thu Dec 05, 2019 4:30 pm

Dependent eş & çocuk için örnek yazı paylaşabilecek var mı?

Letter of consent from your parent(s) or legal guardian(s)
A letter of consent that confirms:
the relationship between you and your parent(s)/legal guardian(s)
consent from your parent(s)/legal guardian(s) to the application
consent from your parent(s)/legal guardian(s) to the living
arrangements in the United Kingdom and the address where you will be
staying
whether one or both of your parent(s)/legal guardian(s) have
responsibility for you
Both parents/legal guardians must sign the letter, except where only one
parent/legal guardian has sole responsibility for you.
bulentk

New postby brave » Fri Dec 06, 2019 10:59 am

bulentk wrote:Dependent eş & çocuk için örnek yazı paylaşabilecek var mı?

staying
responsibility for you

Aile cuzdani,nufus kayit ornegi veriyorsanız bu yazdıklarınıza gerek olmuyor.
Biz hazirlamıstık gerek yok dediler almadılar, Yine de yazalım garanti olsun derseniz internette bircok ornek bulabilirsiniz.
brave

New postby bulentk » Sat Dec 07, 2019 10:15 pm

brave wrote:
bulentk wrote:Dependent eş & çocuk için örnek yazı paylaşabilecek var mı?

staying
responsibility for you

Aile cuzdani,nufus kayit ornegi veriyorsanız bu yazdıklarınıza gerek olmuyor.
Biz hazirlamıstık gerek yok dediler almadılar, Yine de yazalım garanti olsun derseniz internette bircok ornek bulabilirsiniz.

Tesekkurler Brave,

Bugün dosyaları upload ettim,

Ben vizemi 14 kasımda aldım. Henüz UK'ye ilk girişimi yapmadım, dependant başvurusunu ben gitmeden önce yapmaya karar verdik. Aşağıda gönderdiğim evrakların listesini paylaşıyorum. Belki birilerine faydalı olur.

- kendimin, eşimin ve kızımın eski ve yeni pasaportları,
- benim pasaportumun vize olan sayfası.
- yerleşim yeri belgesi,
- evlilik cüzdanı,
- nüfus kayıt örneği,
- iş planı, (neden gerekli bilmiyorum ama checklist te belirtmişler)
- iş yerinin vergi levhası, sgk dökümü, imza sirküsü, ticari sicil gazetesi...
- banka dökümleri,
- Pasaportu teslim aldığımda bir belge vermişleri onu da ekledim.
- doğum belgesi,
- benim ve kızımın tc kimlik kopyaları,
- eşimin ikamet tezkeresi (yabancı),
- araç ruhsatı, tapu
- referans mektupları
- mevcut işimle ilgili müşteri sözleşmesi
- birde rightmove sitesinden 4-5 kiralık ev ile ilgili fotograflı, fiyatlı bir liste yaptım.

Aynı belgeleri 2 başvuruya da ekledim.

Haftaya eşim ve kızım için tlscontact randevumuz var. Sonrasında yine heyecanla sonucu bekleyeceğiz.
bulentk

New postby bmcelalkartal » Tue Dec 24, 2019 8:42 pm

Arkadaşlar Merhaba,

ACİL LÜTFEN YARDIM. Şimdiden çok teşekür ederim.

Türkiye'den İngiltere'ye gelmek için Ankara Vizesine başvuru yaptım ve TLSContact'ın Mecidiyeköy ofisine gittim eşim ve 2 çocuğum ile. Ben başvurumda dependant'ları da eklediğim halde, bana 4 tane ayrı ayrı başvuru yapılması lazım denildi. aşağıda verdiğim linke böyle bir ibare görmedim,Türkiye'den yapılan başvurularda. Eğer ben daha önce başvuru yapmış ve vize almış olsaydım,ailem de yeni başvuru yapsaydı o zaman onun için link var ama dediğim case için bulamadım.

Bu konuda beni yanlış mı yölendirdiler acaba? Ben hala 1 başvuru yeterli diye düşünüyorum. Yardımınızı rica ederim.

https://www.gov.uk/turkish-business-person
bmcelalkartal

New postby brave » Thu Dec 26, 2019 5:28 pm

bmcelalkartal wrote:Arkadaşlar Merhaba,

Türkiye'den İngiltere'ye gelmek için Ankara Vizesine başvuru yaptım ve TLSContact'ın Mecidiyeköy ofisine gittim eşim ve 2 çocuğum ile. Ben başvurumda dependant'ları da eklediğim halde, bana 4 tane ayrı ayrı başvuru yapılması lazım denildi. aşağıda verdiğim linke böyle bir ibare görmedim,Türkiye'den yapılan başvurularda. Eğer ben daha önce başvuru yapmış ve vize almış olsaydım,ailem de yeni başvuru yapsaydı o zaman onun için link var ama dediğim case için bulamadım.

Bu konuda beni yanlış mı yölendirdiler acaba? Ben hala 1 başvuru yeterli diye düşünüyorum. Yardımınızı rica ederim.

Bu konu bircok kere cevaplanmıstır forumda eski sayfaları okumanızı tavsiye ederim. Eger hala degismediyse biz bu sekilde yapmıstık

Gov.uk de
Visas kısmından Family in the UK kismindan "apply as a partner" veya "child" (aynı yere cıkıyor ikisi de)
Burdan "outside the uk" "apply online"
burdan sonra devam ettiginizde "Join or accompany...." ile baslayan kısmı seciyoruz
"working in the uk" sectikten sonra turkiyeden basvuru yapacagınzı belirtip cıkan ekrandan "partner or child of a turkishbusiness person"
bu kadar.
brave

New postby bmcelalkartal » Sat Dec 28, 2019 4:05 pm

Çok teşekkürler. Ben de tam dediğiniz gibi yaptım.
Açıkçası bu iletiyi attıktan kısa süre sonra da cevabını önceki cevaplarda buldum.
Herkese çok teşekkürler.

brave wrote:
bmcelalkartal wrote:Arkadaşlar Merhaba,

Bu konu bircok kere cevaplanmıstır forumda eski sayfaları okumanızı tavsiye ederim. Eger hala degismediyse biz bu sekilde yapmıstık

Gov.uk de
Visas kısmından Family in the UK kismindan "apply as a partner" veya "child" (aynı yere cıkıyor ikisi de)
Burdan "outside the uk" "apply online"
burdan sonra devam ettiginizde "Join or accompany...." ile baslayan kısmı seciyoruz
"working in the uk" sectikten sonra turkiyeden basvuru yapacagınzı belirtip cıkan ekrandan "partner or child of a turkishbusiness person"
bu kadar.
bmcelalkartal

New postby brave » Sun Jan 05, 2020 6:52 pm

Dependentlerin UK ye ilk giriste sponsorla beraber girme zorunlulugu oldugu ile alakali bir post okumustum. Bunun aksini deneyimleyen oldu mu acaba?
Dependentlar , AA yya asil basvuru sahibi olmadan ulkeye girerse sorun olusur mu?
brave

New postby ozenc_y » Tue Jan 14, 2020 9:48 pm

Merhaba,

Ben vizemi aldım birkaç haftaya taşınıyorum. Erkek arkadaşım için dependant başvurusu yapmak istiyoruz. 6 yıldır beraberiz ama aynı evi paylaşmıyoruz. Gerekli belgeler nelerdir paylaşabilecek olan var mı?
Bir de partnerimin de UK'de çalışma izni ve bu konuda sınırlamaları olacak mı?

Teşekkürler
ozenc_y

New postby ozenc_y » Tue Jan 14, 2020 9:48 pm

Merhaba,

Ben vizemi aldım birkaç haftaya taşınıyorum. Erkek arkadaşım için dependant başvurusu yapmak istiyoruz. 6 yıldır beraberiz ama aynı evi paylaşmıyoruz. Gerekli belgeler nelerdir paylaşabilecek olan var mı?
Bir de partnerimin de UK'de çalışma izni ve bu konuda sınırlamaları olacak mı?

Teşekkürler
ozenc_y

New postby reading33 » Wed Mar 11, 2020 9:14 am

Merhaba,

Yaklaşık 1 yıldır ailecek UK’deyiz.
Vize benim üzerime ancak eşimin üzerine yeni bir ECAA’ya başvurmak istiyoruz - ki ben Dependant olacağım bu durumda.

- Bu süreçte eşim Dependant olduğundan yeni bir ECAA başvurabilir mi?
- Dependant vize durumu etkilenir mi?
- Bu başvuru benim ECAA durumumu etkiler mi?

Bu konuda uzman veya bu başvuruyu yapmış birinden bilgi alabilirsem çok sevinirim.

İyi günler.
İşlerinizde başarılar.
reading33

New postby oinone » Fri May 29, 2020 12:09 pm

Dilanaz wrote:Merhaba, esim birkac ay once ankara anlasmasi ile ingiktereye tasindi, ben de 11 kasimda basvurumu yaptim dependat olarak. O basvurdugunda evli degildik o yuzden benim sonradan basvurmam gerekti. Bugun pasaportumu aldigimda vize tipi olarak “partner of Turkish Businessperson” dedigini ancak aciklama kisminda “general visitor, no work, no business vs.” yazdigini gordum ve sok oldum. Danismana sordugumda hatali vize olabileceegini ve bir form dolldurmam gerektigini soyledi. Form doldurdum ve home office’e de mail attim. Ancak baska bir danisman da, esinizin uzatmaya basvurmasina 6 ay kaldigi icin calisma izni verilmemis olabilir size dedi. Su an her sey muallakta kaldi, benim tasinma surecim, turkiyedeki isimden istifa surecim vs. bu konuda bir bilgisi olan yardim edebilir mi lutfen? Bu gercekten bir hatali basim midir yoksa sartlar degisti ve artik dependantlar ayni haklardan yararlanamiyor mu? Tesekkur ederim simdiden

Merhaba,

Ben de benzer durumda esimden ayri olarak sonradan dependant basvurusu yapacagim? Durumunuzla ilgili sonradan bir gelisme oldu mu, bilgi verebilir misiniz?

Dependant vizesine ilk basvurudan sonra ve uzatma almadan, ara donemde basvuran baska biri var mi yakin zamanda? Esim vizeyi alali 6 ay oldu ve sonrasinda evlenip Ingiltere'ye turist vizesiyle geldim. Turistik vizeyle Ingiltere'deyken basvuru yapmak istiyoruz, sanirim burada basvuru sahibi ben olacagim, destekleyici dokumanlari (esimin kazancini vs. gosteren belgeleri) hazirliyoruz. Ancak bunun icin ne kadar bir gelir gostermek yeterli olur? Ve de yeterli gelir gorulemezse ve red olunursa bu sonradan, belki vize uzatmada yapilacak basvuruda olumsuz etki olusturur mu?

Simdiden cevaplar icin tesekkur ederim.
oinone

New postby Jumanji3 » Sat May 30, 2020 8:17 pm

brave wrote:Dependentlerin UK ye ilk giriste sponsorla beraber girme zorunlulugu oldugu ile alakali bir post okumustum. Bunun aksini deneyimleyen oldu mu acaba?
Dependentlar , AA yya asil basvuru sahibi olmadan ulkeye girerse sorun olusur mu?

Merhaba,

Dependant'lar, ana vize sahibi yanlarında olmadan ülkeye giremezler. Bunu maalesef bizzat yaşadım, ben İngiltere'de işlerimi halledip döndüm, eşim ise benden sonra gitti ve ülkeye alınmadı. Havalimanı polisi vizesi ile girişine izin vermedi.

Neyse ki, turist vizesi vardı ve o vize ile giriş yapabildi.

BRP teslim alırken, postanedeki görevli pasaportunuzdaki, "Ankara Anlaşması Vizesi" üzerinde vurulmuş damgayı kontrol etmek zorunda. Dolayısı ile usülen ülkeye "Ankara Anlaşması Vizesi" ile giriş yapmadığınızda BRP'yi de alamıyorsunuz. Ancak bizim şansımıza postanedeki görevli bunu kontrol etmediği için eşim BRP sini alıp tekrar Türkiye'ye dönebildi.

Siz bu riski almayın. Ülkeye ilk girişte hep birlikte girin.

Selamlar
Jumanji3

New postby Prenses1345 » Mon Jun 22, 2020 10:45 am

reading33 wrote:Merhaba,

Yaklaşık 1 yıldır ailecek UK’deyiz.
Vize benim üzerime ancak eşimin üzerine yeni bir ECAA’ya başvurmak istiyoruz - ki ben Dependant olacağım bu durumda.

- Bu süreçte eşim Dependant olduğundan yeni bir ECAA başvurabilir mi?
- Dependant vize durumu etkilenir mi?
- Bu başvuru benim ECAA durumumu etkiler mi?

Bu konuda uzman veya bu başvuruyu yapmış birinden bilgi alabilirsem çok sevinirim.

İyi günler.
İşlerinizde başarılar.

Merhabalar, yazdığınız bu post için işlem yapıp bir sonuç aldınız mı? Bizde aynı sürece girmek istiyoruz..
Prenses1345

New postby mobistar66 » Tue Oct 27, 2020 7:09 pm

DUYURU
Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılmasına ilişkin geçiş süreci 31 Aralık 2020 tarihinde sona erecektir. Bu çerçevede, Ankara Anlaşması (ECAA-European Community Association Agreement) Birleşik Krallık için geçerliliğini yitirecek, bu kapsamda yeni başvuru yapılamayacaktır.
Bununla birlikte, Ankara Anlaşması çerçevesinde oturma ve çalışma izni için bu zamana kadar başvuru yapmış vatandaşlarımız ile geçiş döneminin sona ereceği 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvuru yapacak vatandaşlarımız, 1 Ocak 2021 tarihinden sonra da Ankara Anlaşması’na bağlı vize kategorileri kapsamında değerlendirilmeye devam edecek, daimi oturum izni alana kadar aynı kurallara tabi olacaktır.
Öte yandan, halihazırda Ankara Anlaşması kapsamında Birleşik Krallık’ta oturma ve çalışma iznine başvurmuş ya da sözkonusu izni haiz vatandaşlarımızın henüz başvuruda bulunmamış aile bireylerinin sözkonusu Anlaşma hükümlerinden yararlanabilmeleri için 31 Aralık 2020 tarihine kadar ilgili İngiliz makamlarına başvurmaları gerekmektedir. 31 Aralık 2020 tarihine kadar ilgili İngiliz makamlarına başvuruda bulunmayan sözkonusu aile bireyleri, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren Birleşik Krallık’ın ulusal göç mevzuatına tabi olacaklardır.
Saygıyla duyurulur.
DUYURU
Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılmasına ilişkin geçiş süreci 31 Aralık 2020 tarihinde sona erecektir. Bu çerçevede, Ankara Anlaşması (ECAA-European Community Association Agreement) Birleşik Krallık için geçerliliğini yitirecek, bu kapsamda yeni başvuru yapılamayacaktır.
Bununla birlikte, Ankara Anlaşması çerçevesinde oturma ve çalışma izni için bu zamana kadar başvuru yapmış vatandaşlarımız ile geçiş döneminin sona ereceği 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvuru yapacak vatandaşlarımız, 1 Ocak 2021 tarihinden sonra da Ankara Anlaşması’na bağlı vize kategorileri kapsamında değerlendirilmeye devam edecek, daimi oturum izni alana kadar aynı kurallara tabi olacaktır.
Öte yandan, halihazırda Ankara Anlaşması kapsamında Birleşik Krallık’ta oturma ve çalışma iznine başvurmuş ya da sözkonusu izni haiz vatandaşlarımızın henüz başvuruda bulunmamış aile bireylerinin sözkonusu Anlaşma hükümlerinden yararlanabilmeleri için 31 Aralık 2020 tarihine kadar ilgili İngiliz makamlarına başvurmaları gerekmektedir. 31 Aralık 2020 tarihine kadar ilgili İngiliz makamlarına başvuruda bulunmayan sözkonusu aile bireyleri, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren Birleşik Krallık’ın ulusal göç mevzuatına tabi olacaklardır.
Saygıyla duyurulur.
mobistar66

New postby bubalus » Thu Nov 26, 2020 3:29 pm

Brexit çok paralar harcatacak, çok dil öğretecek dependentlara :D 31 Aralıktan sonra bir sürü yeni şart gelecek, dil, ve yüklü ödeme demiştim zaten. Biz öncesinde hallettik de rahatladık. 3 ay içinde giriş yaptıktan sonra geri dönüp 3 ay daha bekleyebilir dependentlar yerleşmek için. Bu avantajı kaçırmamak lazım. Ret alma ihtimalini sıfırlayarak, ayrıntılı güzel bir hazırlanma için uzmana başvurduk biz. sıkıntısız oldu.
bubalus

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü