Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlaşması dependant- eş, çocuk durumu

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby kismetseolsun » Sun Jan 28, 2018 8:13 am

Arkadaslar, ayrica dependant olup dependant vizesine basvurmasak oluyordur degil mi? Misal oglumu goturmeyecegim.

Ben ank ant ile businesmann vizemi aldiktan sonra, oglum icin turist vizesine nasil basvururum? Kendi kurdugum sirketten davetiye falan mi yoksa kendim davetiye vererek mi yoksa hic bunlara gerek olmadan zaten alir mi?

Tesekkurler simdiden
kismetseolsun

New postby electronicdsb » Wed Jan 31, 2018 8:54 pm

Merhaba,

1.5 aydir Ingiltere'deyim. Butun islemleri tamamladim. Sirket kurdum, banka hesabi v.s ne gerekiyorsa yaptim. Henuz bir is yok ama o da olur yakinda.

Sorum su: Ailemle birlikte basvuru yapmadigima pismanim. Simdi onlari getirmek istiyorum. Yalniz hayat zor oluyor. Simdi biliyorum is yapmaya basla, onlari gecindirecek gelirin olunca basvur diyeceksiniz, tamam haklisiniz da baska bir yolu yok mu?

Ornegin; Ailemin yasayacagi buyuklukte bir ev tutsam, UK banka hesabinda da guzel bir rakam (ne olmali?) gostersem onlar icin vize alamaz miyim sizce? ne dersiniz? Bir es bir cocuk icin.

Tesekkur ederim.
electronicdsb

New postby electronicdsb » Tue Apr 24, 2018 5:22 pm

@Caylak Üzerinden epey zaman geçmiş ama son durum hakkında bilgi verebilir misiniz? Eşinizin vize almasında bir sorunla karşılaştınız mı? Bu sorunu nasıl aştınız?

Caylak wrote:Nova,

1- Ben ankara anlasmasina basvuruken ve butun dokumanlarimda evli oldugumu belirttim.Evlilik cuzdanimi basvuruma ekledim. Mulakatta ise esimin benimle birlikte gelecegini, sadece 1 ay sonra ayrica basvuracagini soyledim. Herseyi dogru yaptigimi dusunuyorum. Sonucta Vizeyi aldim ve 3,5 aydir Ingiltere'deyim. Esim hala yanima gelemedi! Tam bir aile krizi yasiyorum. Sponsor olan derken anlami su " Ingiltere'ye yeni yerlesmis olan esinizin sizi gecindirecek kadar para kazandigini gosteren bir kanit yok" gibi bir sebep belirtmis. Sacma sapan bir neden. Sonucta esi ile birlikte ayni anda basvuranlar direk aliyor. Benim tek hatam benim esim benden 3 hafta sonra dependant vize icin basvursunu yapti.

Su an yeni basvuru yapam tum arkadalsara seslenmek istiyorum, esinizle ayni anda basvuru yapin.Sakin esinizi kendiniz aldiktan sonraya birakmayin...
electronicdsb

New postby electronicdsb » Tue Apr 24, 2018 5:25 pm

@bah Üzerinden epey zaman geçmiş ama son durum hakkında bilgi verebilir misinz? Eşinizin vize almasında bir sorunla karşılaştınız mı? Nasıl aştınız?

bah wrote:Merhabalar,
Ankara Anlaşması ile 3 ay kadar önce İngiltere'ye geldim. Eşim ve çocuğumu da yanıma almak istiyorum. Bunun için hangi vize türünde başvuru yapmak gerekiyor acaba? Yada nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz?
electronicdsb

New postby electronicdsb » Tue Apr 24, 2018 5:26 pm

@rotanorthampton Üzerinden epey zaman geçmiş ama son durum hakkında bilgi verebilir misinz? Eşinizin vize almasında bir sorunla karşılaştınız mı?

rotanorthampton wrote:Ankara Anlaşması vizesine ilk kez başvuracağım. Dependent (eş ve çocuk) başvurusunu asıl başvuran olarak ben vizeyi aldıktan sonra yapmak istiyoruz, bu durum benim vizemin değerlendirilmesinde olumlu ya da olumsuz bir etki yaratır mı?
electronicdsb

New postby electronicdsb » Tue Apr 24, 2018 5:29 pm

Merhaba,

Ankara anlaşması dependant başvurusu UK içinden yapılabiliyor mu?
Turist vizesi ile gelip dependant olarak başvurulabilir mi?

Teşekkürler.
electronicdsb

New postby edo_kok » Tue Apr 24, 2018 5:54 pm

Bi arkadaş dediğini yaptı,

- Türkiyedeki banka hesabında ailesinin (1 eş , 1 cocuk) 12 aylık geçimini yetecek kadar ve istedikleri kadar o paraya ulaşabileceklerini söledi.

tam hatırlamıyorum ama 65k tl bankada gösterdi die hatırlıyorum. Tabi pound 4.5 fln dı o zamanlar. Ailenin büyüklüğüne göre değişir rakam. ( iş bulunca arabayı satmıs fln. bu arada o paranında kaynagını görmek isteyebilirler )

-Evin büyüklüğüne gelince zaten dependend basvuru dosyalarında "Independent Property Report" tuttugun evin kaç ebebeyin ve cocuk için yeterli olduguna dair belge istiyorlar. ( evi emlakcıdan tutarrsan o verir ).

Ya da Benim gibi yapcan bnde senin gibi aynı yaptım. pişmanlık yaşadım:)
Evi tuttuktan sonra 3 maaş almayı bekledim. Maaş ları da yüksek yatırdım. Detaylı araştırırsın zatende sadece, eş için 18600 pound yıllık gelir limiti var. artı cocuklar için ekstra 2100 fln Limited company director oldugum için eşimin vizesi garanti olsun die, vize çıkana kadar yüksekten yatırdım maaşımı. sonra düşürdüm.
- dosyaları burdan scan edip maaille gönderdim. gerekirse hepsinin orginalini gönderebilirim die de bi yazı yazmıslardı heralde danısman. 750 pound aldılar.
edo_kok

New postby Bertan » Thu Apr 26, 2018 5:09 pm

Merhabalar,

Birkaç sorum olacaktı, yardımcı olabilirseniz sevinirim. Geçen sene Ankara Anlaşması ile geldim, haziran sonunda vizem bitiyor ve uzatmaya başvuracağım. Nişanlım ise şubat ayında dil okulu için turist vizesiyle geldi ve onun vizesi de temmuz ayında bitiyor. Planımız haziran ayında Türkiye'de evlenmek ve buradan beraber başvuru yapmak. Sorulara gelince:

1) Yukarıda da sorulmuş, dependant başvurusunun UK içinden yapılmasında bir sakınca var mı?

2) Beraber başvuracağız, nişanlımın ilk defa başvuruyor olması, benim ise uzatmaya başvuruyor olmam bir sorun teşkil eder mi?

Teşekkürler,
Bertan
Bertan

New postby Bertan » Mon Jun 11, 2018 5:44 pm

Merhaba,

Dependant için gerekli belgelerde "proof they will live permanently with you" diye bir ibare var. Bunun için ne tip bir belge sundunuz acaba?

https://www.gov.uk/turkish-business-per ... ly-members

Teşekkürler,
Bertan
Bertan

New postby Bertan » Wed Oct 17, 2018 11:47 pm

Bertan wrote:Merhabalar,

Birkaç sorum olacaktı, yardımcı olabilirseniz sevinirim. Geçen sene Ankara Anlaşması ile geldim, haziran sonunda vizem bitiyor ve uzatmaya başvuracağım. Nişanlım ise şubat ayında dil okulu için turist vizesiyle geldi ve onun vizesi de temmuz ayında bitiyor. Planımız haziran ayında Türkiye'de evlenmek ve buradan beraber başvuru yapmak. Sorulara gelince:

1) Yukarıda da sorulmuş, dependant başvurusunun UK içinden yapılmasında bir sakınca var mı?

2) Beraber başvuracağız, nişanlımın ilk defa başvuruyor olması, benim ise uzatmaya başvuruyor olmam bir sorun teşkil eder mi?

Teşekkürler,
Bertan

Arkadaşlar merhaba,

Ben başvururken çok arayıp bu konu hakkında net bir bilgi bulamamıştım, o yüzden daha sonra arayacaklar için yazayım dedim. Biz aynen yukarıda bahsettiğim şekilde İngiltere'den başvurduk. Benim 1. yıl sonu uzatmamdı, turist vizesiyle gelen eşim de dependant olarak başvurdu. Bugün 3 yıllık vizelerimiz geldi (başvuru tarihi 27 haziran), yani bu şekilde başvurmakta bir sorun yok.

Fikir almak için birkaç tane danışmanla telefonda görüşmüştüm, bir tanesi kesinlikle bu şekilde başvuru yapılamayacağından ve eşimin Türkiye'den başvurması gerektiğinden bahsetmişti. Neyse ki diğer iki danışman arkadaşı dinleyip İngiltere'den başvurduk ve sonuç olumlu oldu. Merak edenlerin bilgisine, darısı tüm bekleyenlere.

Sevgiler,
Bertan
Bertan

New postby taktingo » Tue Mar 12, 2019 6:23 pm

Arkadaşlar merhaba, ben Turkish business person başvurumu yaptıktan sonra, hemen dependant vize forlarını da doldurmaya başladım. (work- non points-based visa- dependants sekmesi altından)
Fakat şöyle bir durum var formla ilgili: formdaki UK SPONSOR kısmını doldururken size sponsor olan kişinin UK deki vize durumu soruluyor. ve seçenekler: 1. British citizen, 2 EEA National, 3 Permanent resident, 4 Temporary resident seçenekleri var. Ben bile henüz vize almamışken bu seçeneklerden hangisini seçmek durumundayız? Ve seçilmesi zorunlu alan bu kısım. Ne yapmam gerekiyor bu durumda?
ya da başka bir yerde mi yanlış yaptık aceba başvuru vize form doldurma anlamında?
taktingo

New postby istanbullondra » Tue Mar 12, 2019 6:58 pm

Merhabalar,

Temporary resident'ı seçeceksiniz.
Kolay gelsin.

taktingo wrote:Arkadaşlar merhaba, ben Turkish business person başvurumu yaptıktan sonra, hemen dependant vize forlarını da doldurmaya başladım. (work- non points-based visa- dependants sekmesi altından)
Fakat şöyle bir durum var formla ilgili: formdaki UK SPONSOR kısmını doldururken size sponsor olan kişinin UK deki vize durumu soruluyor. ve seçenekler: 1. British citizen, 2 EEA National, 3 Permanent resident, 4 Temporary resident seçenekleri var. Ben bile henüz vize almamışken bu seçeneklerden hangisini seçmek durumundayız? Ve seçilmesi zorunlu alan bu kısım. Ne yapmam gerekiyor bu durumda?
ya da başka bir yerde mi yanlış yaptık aceba başvuru vize form doldurma anlamında?
istanbullondra

New postby taktingo » Tue Mar 12, 2019 7:21 pm

istanbullondra wrote:Merhabalar,

Kolay gelsin.

taktingo wrote:Arkadaşlar merhaba, ben Turkish business person başvurumu yaptıktan sonra, hemen dependant vize forlarını da doldurmaya başladım. (work- non points-based visa- dependants sekmesi altından)

çok teşekkürler. Istanbullondra arkadaşım.
Bu arada izlediğim adımlar: (Turkiye den başvuru yapıyoruz) Önce kendi adıma basvurumu yaptım TBP vize formuyla. o form içerisinde benimle seyahat edecekler kısmına eşim ve çocularımı yazdım. dependant children a çocuklarımı ekledim. Ve şimdi de TBP dependant visa formu ile onlar adına başvuru yapıyorum. yanlış birşey var mı? yoksa doğru yolda mıyım?
taktingo

New postby istanbullondra » Tue Mar 12, 2019 7:27 pm

Doğru yapıyorsunuz, her bir dependant için ayrı ayrı dolduracaksınız başvuruları.
Sıkıcı olacak ancak yapacak bir şey yok. Kolaylıklar dilerim.

taktingo wrote:
istanbullondra wrote:Merhabalar,

Kolay gelsin.

çok teşekkürler. Istanbullondra arkadaşım.
Bu arada izlediğim adımlar: (Turkiye den başvuru yapıyoruz) Önce kendi adıma basvurumu yaptım TBP vize formuyla. o form içerisinde benimle seyahat edecekler kısmına eşim ve çocularımı yazdım. dependant children a çocuklarımı ekledim. Ve şimdi de TBP dependant visa formu ile onlar adına başvuru yapıyorum. yanlış birşey var mı? yoksa doğru yolda mıyım?
istanbullondra

New postby taktingo » Tue Mar 12, 2019 7:36 pm

[quote="istanbullondra"]Doğru yapıyorsunuz, her bir dependant için ayrı ayrı dolduracaksınız başvuruları.
Sıkıcı olacak ancak yapacak bir şey yok. Kolaylıklar dilerim.

Hocam, teşekkür ediyorum. O halde hepsini doldurup randevuyu da aynı güne alıyorum. Çok çok sağolun. Gecenin bir vaktinde vakit ayırmanız büyük incelik. Saygılar...
taktingo

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü