Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby kosumi » Wed May 29, 2019 3:48 pm

BRP kartim bugun geldi. Darisi bekleyen herkesin basina. Selamlar
kosumi

New postby Yasinlife » Mon Jun 03, 2019 10:45 am

Herkese Selam, 1 yillik vizemizin tarihi doldu 3 yillik için bekliyoruz. Bu süreçte eğer Turkiyeye dönersek havaalaninda tarihi geçmiş vizemiz sorun olurmu yada ingiltereden çıkışta vizenizin olup olmadiğina bakiyorlar mi ?

Teşekkürler.
Yasinlife

New postby furkan » Mon Jun 03, 2019 3:04 pm

@yasinlife

Basvurunuzu yaptiktan sonra ulkeden cikis yapmak basvuru iptali/ve vizenizi yakmaniz anlamina geliyor. Eger cikis yapmak isterseniz zaten ulkenize doneceginiz icin herhangi bir sorun olmayacak, ama ingiltere'ye tekrar gelmek istediginizde ne vizeniz ne de gecerli oturum izniniz olacak
furkan

New postby ncl06 » Wed Jun 05, 2019 8:24 am

kosumi wrote:BRP kartim bugun geldi. Darisi bekleyen herkesin basina. Selamlar

Merhaba, ne zaman basvuruyu yapmistiniz acaba ve BRP gelmeden once email ile bir confirmation geliyor mu? Tesekkurler.
ncl06

New postby Sensen » Wed Jun 05, 2019 12:06 pm

Merhabalar ,uzatma sorasında cevap gelmesini beklerken yani 1 sene dolduktan sonra hala eşin çalışma hakkı ve diğer haklar geçerli. Ancak, home office e uzatma için başvurduklarında arkadaşlarıma herhangi bir belge verilmedi ( ben henüz başvurmadım ama önceden araştırıyorum kafamda oturtmak için) . İş yeri de uzatmakta başvurduğunu bilemem ki başvurunun alındığına dair bir yazı getırmen lazım demiş.HO bunu şahsi başvuruda vermiyor , iş yeri başvurursa cevap veriyormuş. HO cevap verene kadar da acaba kaç hafta geçecek belli değil.O nedenle arkadaşımın işine son verdiler. Bu beni daha şimdiden korkuttu. Var mı bu konuda bir fikriniz /çözümünüz?
Sensen

New postby mkr » Thu Jun 06, 2019 2:31 pm

Sensen wrote:Merhabalar ,uzatma sorasında cevap gelmesini beklerken yani 1 sene dolduktan sonra hala eşin çalışma hakkı ve diğer haklar geçerli. Ancak, home office e uzatma için başvurduklarında arkadaşlarıma herhangi bir belge verilmedi ( ben henüz başvurmadım ama önceden araştırıyorum kafamda oturtmak için) . İş yeri de uzatmakta başvurduğunu bilemem ki başvurunun alındığına dair bir yazı getırmen lazım demiş.HO bunu şahsi başvuruda vermiyor , iş yeri başvurursa cevap veriyormuş. HO cevap verene kadar da acaba kaç hafta geçecek belli değil.O nedenle arkadaşımın işine son verdiler. Bu beni daha şimdiden korkuttu. Var mı bu konuda bir fikriniz /çözümünüz?

Merhaba, iki ay önce extension için başvuru yaptık çalıştığım şirket 1 yıllık vizem bitmeden geçerli bir vize sunmamı istedi. Avukatımdan Ankara Anlaşması vizesini ve extension başvurusu sırasında çalışma hakkımın devam ettiğini açıklayan bir yazı aldım, şirkete sundum kabul ettiler. Böyle bir yol deneyebilirsiniz umarım işinize yarar.
mkr

New postby cross » Thu Jun 06, 2019 2:56 pm

Yasinlife wrote:Herkese Selam, 1 yillik vizemizin tarihi doldu 3 yillik için bekliyoruz. Bu süreçte eğer Turkiyeye dönersek havaalaninda tarihi geçmiş vizemiz sorun olurmu yada ingiltereden çıkışta vizenizin olup olmadiğina bakiyorlar mi ?

Teşekkürler.

Suresi gecmis vize ile ulkeye giris yapamazsiniz maalesef yeni vizeniz gelene kadar ulke disina cikmamaniz gerekir.
cross

New postby cross » Thu Jun 06, 2019 3:03 pm

ukdedik wrote:
Emre wrote:Hayır neden sıkıntı yaşansın? Sonuçta hizmet ihracatı yapmış oluyorsun. Hatta UK'ye döviz girişi sağlamış olduğun için iyi bir şey. Benim müşterilerimin çoğunluğu yurtdışından. Ve o şekilde uzatma aldım. Elde ettiğin gelirin kaynağı ve verdiğin servisin ne olduğu belli ise ve faturası da kesilmişse faturanın kime, veya hangi ülkeye kesildiğinin önemi yok.

Bende karar asamasindayim AA ya basvurmak icin.
Niyetim danismanlik sirketi kurmak.Ozellikle ingiltere disindaki islere fiziksel olarak gitmek is bulabildikce ve fatura kesip odemeyi Ingiltere deki sirketime almak.

Bu durumda UK`ye doviz girisi olacak bu bir arti. Fakat fiziksel olarak bende calistigim surede UK de olmayacagim. Bu bir sorun sanirim? 90 ve 180 gun zorunlulugu bulundugu icin.

forumda birisi sirket gelirlerinin %30 max UK disindan olmali demis..Ne kadar dogru bu?
Tesekkurler

Ankara anlasmasi ile kurdugunuz is ile Ingiltere`ye hizmet vermeniz gerekir. Aksi halde bu isi Ingiltere`de yurutmenize gerek yok, seklinde ret verebiliyorlar. Is planinizda Ingiltere market arastirmasi yapip Ingiltere pazarina girmek icin is kurmayi hesefliyorsunuz bu onemli bir detaydir. Tabii ki baska ulkere de fatura kesebilirsiniz ancak cogunlugun Ingiltere olmasina dikkat etmenizi tavsiye ederim
cross

New postby tasluk » Thu Jun 06, 2019 7:52 pm

Merhaba,

Bende uzatma başvurusuna hazırlık aşamasındayım. Yeni sistemde tam olarak başvuruyu nasıl yapıyoruz bilen var mı? Yeni kullanılmaya başladığı için çok ayrıntılı bir bilgi bulamadım. Başvuru aşamalarını basitçe bilen varsa açıklayabilir mi?

Teşekkürler.
tasluk

New postby mehmetc » Fri Jun 07, 2019 10:14 am

tasluk wrote:Merhaba,

Bende uzatma başvurusuna hazırlık aşamasındayım. Yeni sistemde tam olarak başvuruyu nasıl yapıyoruz bilen var mı? Yeni kullanılmaya başladığı için çok ayrıntılı bir bilgi bulamadım. Başvuru aşamalarını basitçe bilen varsa açıklayabilir mi?

Teşekkürler.

Merhabalar,

Vize uzatma başvurusu artık online yapılabiliyor.

https://visas-immigration.service.gov.u ... ish-worker

adresinde en altta yeşil renkte Apply now butonu var. O butonu tıkladığınızda sizi adım adım yönlendiriyor.

Başvuru için neler gerektiğini ise yine yukardaki aynı linkte -Before you apply- başlığı altındaki Businessperson linkini tıklayarak ulaşacağınız rehberden faydalanarak belirleyebilirsiniz.

Parmak izi ve fotoğraf çekimi için randevuyu şurdaki linkteki yerlerden alabilirsiniz:

https://www.ukvcas.co.uk/locations

Vize uzatma başvurusunun nasıl yapılacağını şurda anlatmaya çalıştım:

http://www.mehmetc.com/ingiltere-ankara ... il-alinir/

Vize uzatma sürecinizde başarılar.
Last edited by mehmetc on Mon Dec 23, 2019 1:06 pm, edited 2 times in total.
mehmetc

New postby tasluk » Tue Jun 11, 2019 11:02 pm

mehmetc wrote:
tasluk wrote:Merhaba,

Teşekkürler.

Merhabalar,

Vize uzatma başvurusu artık online yapılabiliyor.

https://visas-immigration.service.gov.u ... ish-worker

adresinde en altta yeşil renkte Apply now butonu var. O butonu tıkladığınızda sizi adım adım yönlendiriyor.

Başvuru için neler gerektiğini ise yine yukardaki aynı linkte -Before you apply- başlığı altındaki Businessperson linkini tıklayarak ulaşacağınız rehberden faydalanarak belirleyebilirsiniz.

Parmak izi ve fotoğraf çekimi için randevuyu şurdaki linkteki yerlerden alabilirsiniz:

https://www.ukvcas.co.uk/locations

Vize uzatma başvurusunun nasıl yapılacağını şurda anlatmaya çalıştım:

http://www.ingiltereonline.com/ankara-a ... l-yapilir/

Vize uzatma sürecinizde başarılar.

Merhabalar,

Öncelikle çok teşekkür ederim. Makaleniz gerçekten başarılı olmuş. Zannediyorum üzerinde uzun zaman çalışmışsınız bu forumun. Çok açıklayıcı olmuş. Benle beraber başvurusu yaklaşan bazı arkadaşlarıma da tavsiye edeceğim.

İyi çalışmalar.
tasluk

New postby gndlf » Sat Jun 15, 2019 1:35 am

@mehmetc

Merhaba. Sitenizde ikinci uzatmada +1 yıl verdiklerini belirtmişsiniz, fakat uzatma süresi +3 yıl olmuyor mu? Eğer +1 yıl verirlerse, brp'ye de başvuru yapılmayacağını düşünüyorum, çünkü toplamda 5 yıl tam olarak dolmamış oluyor. Dolayısıyla 1 yıldan fazla süre vermeliler ki 5 yıl dolmuş olsun diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz?
gndlf

New postby mehmetc » Sat Jun 15, 2019 9:04 am

gndlf wrote:@mehmetc

Merhaba. Sitenizde ikinci uzatmada +1 yıl verdiklerini belirtmişsiniz, fakat uzatma süresi +3 yıl olmuyor mu? Eğer +1 yıl verirlerse, brp'ye de başvuru yapılmayacağını düşünüyorum, çünkü toplamda 5 yıl tam olarak dolmamış oluyor. Dolayısıyla 1 yıldan fazla süre vermeliler ki 5 yıl dolmuş olsun diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

Merhabalar,

Şu yazımı kastettiğinizi tahmin ediyorum:

http://www.mehmetc.com/ingiltere-ankara ... il-alinir/

Yazıdaki şu kısımı işaret ediyorsunuz diye düşünüyorum:

"""
Eğer 3 sene uzatma aldıysanız harika. 3 sene boyunca vize ile işiniz olmayacak ve 3 sene sonra tekrar bir uzatma başvurusu yapacaksınız. O zaman muhtemelen 1 yıl daha uzatma verecekler ve 1 yılın sonunda yani İngiltere’de 5 yılınız dolunca sınırsız oturma izni (ILR: Indefinite Leave to Remain) başvurusu yapmaya hak kazanacaksınız.
"""

Burda muhtemelen diye belirttim, yani illa 1 yıl verecekler diye birşey yazmadım. 3 yıl da verebilirler. Ya da 1 yıl verirlerse o zaman tekrar bir uzatmaya daha başvurursunuz. Yani kesin 1 yıl verirler gibi bir ifadem yok.

Bir de BRP değil sanırım ILR demek istediniz postunuzda. Yani İngiltere'de toplamda 5 yıl kalınca başvurma hakkını elde ettiğiniz şey ILR oluyor, BRP değil. BRP'niz vizeniz olduğu sürece her zaman var zaten.

Yine de yazıdaki yukardaki bölümü güncelledim.

Katkınız için teşekkür ederim.
Last edited by mehmetc on Mon Dec 23, 2019 1:07 pm, edited 2 times in total.
mehmetc

New postby gndlf » Sun Jun 16, 2019 2:51 am

@mehmetc Rica ederim, elinize saglık.

Yazınızdan çıkardığım birkaç konuyu daha sormak istiyorum size:
1) Hala sadece posta ile başvuru kabul ediliyor mu?
2) Online başvuruda dosyaları posta ile yollamadığımıza emin misiniz? Sanırım Emre arkadaşımızın dediğine göre belgeleri yolluyorduk.
3) Online başvuruda 5MB boyutunda dosyalar yüklerken, yüklenilen dosya sayısında bir sınır olup olmadığını biliyor musunuz? Başvuruda 300 kadar farklı çeşit belge ekleyebilirim (tüm faturalar ve belgeleri katarsam 300ü bile geçebilir). Bu da toplam olarak belki bir kaç yüz MB boyutunda belge olabilir demek. Tek tek taramak sorun değil, ama toplam dosya boyutu sınırlaması bildiginiz kadarıyla var mı? Öğrendiğinizde veya biliyorsanız beni de bilgilendirirseniz memnun olurum.

İkinci uzatmaya başvuracağınızı biliyorum, ama yinede bilginiz varsa bu konulardaki bilginizi paylaşırsanız memnun olurum.

Teşekkürler
gndlf

New postby mehmetc » Sun Jun 16, 2019 12:06 pm

gndlf wrote:@mehmetc Rica ederim, elinize saglık.

Yazınızdan çıkardığım birkaç konuyu daha sormak istiyorum size:
1) Hala sadece posta ile başvuru kabul ediliyor mu?
2) Online başvuruda dosyaları posta ile yollamadığımıza emin misiniz? Sanırım Emre arkadaşımızın dediğine göre belgeleri yolluyorduk.
3) Online başvuruda 5MB boyutunda dosyalar yüklerken, yüklenilen dosya sayısında bir sınır olup olmadığını biliyor musunuz? Başvuruda 300 kadar farklı çeşit belge ekleyebilirim (tüm faturalar ve belgeleri katarsam 300ü bile geçebilir). Bu da toplam olarak belki bir kaç yüz MB boyutunda belge olabilir demek. Tek tek taramak sorun değil, ama toplam dosya boyutu sınırlaması bildiginiz kadarıyla var mı? Öğrendiğinizde veya biliyorsanız beni de bilgilendirirseniz memnun olurum.

İkinci uzatmaya başvuracağınızı biliyorum, ama yinede bilginiz varsa bu konulardaki bilginizi paylaşırsanız memnun olurum.

Teşekkürler

Merhabalar,

1- Yazıda ve yukarda bahsettiğim linklerden başvurunuzu başlatınca bir aşamada posta ile mi başvuracaksınız, online başvuru mu yapacaksınız sorusu içeren bir ekran çıkıyor ve seçim yapıyorsunuz. Sonrası seçiminize göre ilerliyor

2- Online başvuruda dosyalar posta ile yollanmıyor ama online upload ettiğiniz dosyaların asıllarını randevu aldığınız başvuru merkezine giderken yanınızda götürmeniz gerekiyor. Bunları kontrol ediyorlar. Bu başvuru merkezlerinin listesine nerden bakabileceğinize yazıda bahsettim, link yazıda var

3- Dosya boyutunda sınır 6 MB. Dosya sayısında bir sınır yok gibi görünüyor. Vize uzatma başvurusu yapan arkadaşım tüm dosyalarını yükledi, bir sorun olmadı. Fakat 300 dosya gibi bir sınırları zorlama denemesi yapmadı, sadece yüklemesi gereken dosyaları yükledi

Yazıda da belirttiğim gibi ben posta ile başvuru yaptım ve uzatma aldım.

Son dönemde vize başvurusu yapan arkadaşlarımdan online başvuru yapanlar oldu. Uzatma aldılar ve onlarla konuştuğumda -değişmiş olabilir- ifadesini hemen hepsinden duydum. Bu değişim ekranlar, formlar, butonlar, ekranlarda yazanlar ve diğer tüm herşeyle ilgili.

Onun için ben yazımda izlenebilecek yolları ve kendi tecrübelerimi yazdım. Ben de -değişmiş olabilir- diyorum.

Dolayısıyla Home Office'in linkini verdiğim sayfalarındaki guide'ları okumanız sizin menfaatinize olur. Ekranları takip edip ekranlarda yazanlara dikkat etmek de iyi olur.

Tek tek tüm adımları ve son değişiklikleri bir yazıda ya da burda bir postta anlatmak mümkün olamıyor gördüğünüz gibi.

Uzatma başvurunuzda başarılar dilerim. Umarım 3 sene uzatma alır ve İngiltere'de yolunuza devam edersiniz.
mehmetc

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü