Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby Visa01 » Wed Mar 17, 2021 10:30 pm

oogway wrote:@Visa01 oncelikle cok gecmis olsun, insallah hizli bir sekilde iyilesir babaniz.

Soyleyeceklerim karamsar gelebilir, fakat her duruma hazirlanmaniz acisindan bunlari ifade ediyorum.

Home Office'e mutlaka email atin, hatta mektup gonderin, MP'nize simdiden yazin, baska bir yol biliyorsaniz mutlaka tum yollari simdiden deneyin. Once email cevabini bekleyim, sonra digerini yaparim vs demeyin.

Butun bunlari yaptiktan sonra da hic bir geri donus almayacakmis gibi planlama yapin. Cunku cok buyuk ihtimal donus almayacaksiniz. Forumda olsun, diger yerlerde olsun son zamanlarda hizlandirma yapilan sahsen duymadim. Gecmiste ornekleri vardi, ama pandemi sonrasi oldu mu bilmiyorum.

Basta dedigim gibi, moral bozmak icin soylemiyorum bunlari, mutlaka tum yollari deneyin, ama olumsuz sonuca veya hic donus alamamaya kendinizi hazirlayin.

Tekrar gecmis olsun.

cok tesekkurler degerli gorusleriniz icin.
Visa01

New postby Nilu » Thu Mar 18, 2021 12:25 am

gndlf wrote:Arkadaşlar form'daki: "cover letter and authorisation" kısmındaki "authorisation" tam olarak ne oluyor ? Acentalar için mi?

Ayrıca, uzatma başvuruları ile ilgili anlamadığım bir nokta var: Oturum almak için 5 sene geçmesi gerekiyor, fakat işletme kurana kadarki süre buna dahil mi? Değilse, en az 3 uzatma başvurusu mu yapmamız gerekiyor ?

@gndlf Bu kısım benim de aklıma takıldı. Sanırım önemli değil, ama acentalara verilen yetkiden mi bahsediliyor? Başvuru yapan arkadaşlar bilgilendirirse, memnun oluruz.
Nilu

New postby orduevi » Thu Mar 18, 2021 9:20 am

Nilu wrote:
gndlf wrote:Arkadaşlar form'daki: "cover letter and authorisation" kısmındaki "authorisation" tam olarak ne oluyor ? Acentalar için mi?

Ayrıca, uzatma başvuruları ile ilgili anlamadığım bir nokta var: Oturum almak için 5 sene geçmesi gerekiyor, fakat işletme kurana kadarki süre buna dahil mi? Değilse, en az 3 uzatma başvurusu mu yapmamız gerekiyor ?

@gndlf Bu kısım benim de aklıma takıldı. Sanırım önemli değil, ama acentalara verilen yetkiden mi bahsediliyor? Başvuru yapan arkadaşlar bilgilendirirse, memnun oluruz.

Evet ilk vize baslangic tarihinden itibaren 5 sene gecmesi gerekiyor. U.K.'e geldikten sonra şirket acilmasi vs. islemler dahil.
orduevi

New postby Nilu » Thu Mar 18, 2021 12:45 pm

@orduevi Çok teşekkür ederim.
Bu durumda, örneğin 1 haziranda vizesi başlayan biri 1 eylülde işletme kurduysa, aradaki 3 ay için, "bu kişi çalışmadı" demezler değil mi?
Nilu

New postby esraersal » Thu Mar 18, 2021 1:11 pm

Nilu wrote:@orduevi Çok teşekkür ederim.
Bu durumda, örneğin 1 haziranda vizesi başlayan biri 1 eylülde işletme kurduysa, aradaki 3 ay için, "bu kişi çalışmadı" demezler değil mi?

hayir vizeniz ne zaman basliyorsa o zaman.
esraersal

New postby orduevi » Thu Mar 18, 2021 1:38 pm

Vizeniz 1 Haziran'da başlıyorsa 1 Haziran'dan itibaren 5 yil olur. Ilk 3 ay icinde şirketi kurmazsanız ilk 3 yıllık uzatmaya basvuruldugunda bunun aciklanmasi gerekir. Şirket acmak 1 saatlik bir is ve online yapilabilir. 3 ay beklemek demek 3 ay boyunca şirketin para kazanamaması demek. Zaten ilk 1 yılda her hafta çok degerli neden 3 ay beklenilsin ki? Pandemi de olsa şirketin acilmasina engel degil.
orduevi

New postby oogway » Thu Mar 18, 2021 2:34 pm

orduevi wrote:

Vizeniz 1 Haziran'da başlıyorsa 1 Haziran'dan itibaren 5 yil olur. Ilk 3 ay icinde şirketi kurmazsanız ilk 3 yıllık uzatmaya basvuruldugunda bunun aciklanmasi gerekir. Şirket acmak 1 saatlik bir is ve online yapilabilir. 3 ay beklemek demek 3 ay boyunca şirketin para kazanamaması demek. Zaten ilk 1 yılda her hafta çok degerli neden 3 ay beklenilsin ki? Pandemi de olsa şirketin acilmasina engel degil.

Bende cok benzer bir durum olustu, bence cogu kiside olma ihtimali de yuksek.

Aralik sonu vizem basladi, hastaligim nedeniyle Ocak sonuna kadar UK'ye ilk girisi yapamadim. UK'e geldikten sonra da ev ve ofisin tutulmasinin ancak yetismesi ile Mart basinda sirketi acabildim. Arada hic gereksiz yere beklemedim, hatta yapacagim kontratin biri hazir oldugu icin cok acele ettim diyebilirim. Ama 2 aydan fazla surdu sirketi acmam. Uzatmada da bir problem olmadi.
oogway

New postby Nilu » Thu Mar 18, 2021 4:54 pm

@orduevi @oogway

Cevaplarınız için teşekkürler. Uzatmada sorun olmuyor ama asıl merak ettiğim oturum başvurusu. Son dakika sorun çıkarabilirler mi sizce? Ama bu durumda da, bir kere bile 1 yıllık uzatma verirlerse, 3 kere uzatma başvurusu söz konusu oluyor
Ör: ilk sene + 3 yıllık (ilk uzatma) + 1 yıllık (ikinci uzatma) + üçüncü uzatma başvurusu (baştaki gecikmeden dolayı, toplam 5 sene olması için).

Bu şekilde uzatma başvuran varmıdır acaba? Ya da fikriniz nedir bu konu hakkında ?
Nilu

New postby oogway » Thu Mar 18, 2021 5:07 pm

@nilu, daha once benzer bir soruyu ben de sormustum. Buradaki arkadaslardan aldigim bilgiye gore ilk vize verilis tarihi (Entry Clearance) baz aliniyor. Bu tarihten itibaren 5 yil kalmis olmaniz lazim. 5 yil dolmasina 28 gun kala da ILR'ye basvurabiliyoruz.

Surada daha detayli bilgi var: https://assets.publishing.service.gov.u ... 2.0ext.pdf
oogway

New postby Nilu » Thu Mar 18, 2021 5:20 pm

@oogway Tekrar teşekkürler. Belki bu durumda az kişi vardır ama yine cevapsız kalıyor soru. Şöyle ki; örneğin bahsettiğiniz gibi 2 ay sonra işletme kurdunuz diyelim... 5 yılın dolmasına 28 gün kalması için, vizenizin 1 ay daha uzaması gerekiyor. Çünkü 28 gün, 2 ayı telafi etmiyor.
Aslında birçok kişide olan bir durum olduguna inanıyorum bunun. Burada cevap olarak yazan görmedim ama (eski sayfalardaki 28 gün olayını okudum ben de, ama dediğim gibi 28 gün önce başvurma hakkı bu durumdaki kişiye yaramaz çünkü ihtiyacı olan şey: vize bitiş tarihine ek olarak 2 ay.

Edit: bu arada, gönderdiğiniz dosya içinde bizim vize sınıfından bahsedilmiyor (yanlış anlamayın teşekkür ederim cevabınız için, yalnızca diyorum). Eğer bizimki mesela Tier 1 (Entrepreneur) kategorisine girse, hiç bu sorun olmayacak. Belki bu kategoride değerlendiriyorlardır gerçi, başka kategoriye de uymuyor.
Nilu

New postby outree » Thu Mar 18, 2021 8:03 pm

ILR basvurusunu, sirketin kurulus tarihi etkilemez. Digerlerinin de dedigi gibi ilk aldiginiz ENTRY CLEARANCE vizesinin tarihi 5 senelik surecin baslangici olarak sayilir.

Genel kural 1 yil icerisinde toplamda 180 gunden fazla UK disinda kalmamis olmaktir. Ancak dikkat edilecek nokta ILR basvurusu oncesi son 5 yilda 450 gunden fazla ulke disinda olmamak gerekiyor. Bu da, yilda 90 gune tekabul ediyor. Ozellikle ILR basvurusu yapacaginiz son sene icerisinde 90 gunu asan surelerde ulke disinda bulunmamis olmalisiniz.

Dikkat edilmesi gereken husus budur. ILR basvurusuna gelene kadar, zaten 2 defa uzatma almis birine HOME OFFICE, "Ama siz sirketi 5 yil once geldiginizde cok gec acmissiniz diyerek" sikinti cikarmaz. Bu tip detaylara takilmayin.

5 sene sureyi genellikle 2 uzatma vizesinin ardindan doldurmus oluyorsunuz. 1 + 3 + 3 veya 1 + 1 + 3 gibi. Ancak her basvuruda 1 + 1 + 1 + ... diye uzatma almis olan biri tabii ki 3'ten fazla basvurmak zorunda kalir. Onun disinda ILR oncesi 5 yili 2 uzatmayla doldurabiliyorsaniz, ayrica bir uzatmaya basvurmaniz gerekmez. 1 + 1 + 3 vizenizin bitmesine 28 gun kala basvuruda bulunabiliyorsunuz. Ekstra 2 ay falan gerekmiyor.

Nilu wrote:Belki bu durumda az kişi vardır ama yine cevapsız kalıyor soru. Şöyle ki; örneğin bahsettiğiniz gibi 2 ay sonra işletme kurdunuz diyelim... 5 yılın dolmasına 28 gün kalması için, vizenizin 1 ay daha uzaması gerekiyor. Çünkü 28 gün, 2 ayı telafi etmiyor.
Aslında birçok kişide olan bir durum olduguna inanıyorum bunun. Burada cevap olarak yazan görmedim ama (eski sayfalardaki 28 gün olayını okudum ben de, ama dediğim gibi 28 gün önce başvurma hakkı bu durumdaki kişiye yaramaz çünkü ihtiyacı olan şey: vize bitiş tarihine ek olarak 2 ay.
outree

New postby Nilu » Thu Mar 18, 2021 8:11 pm

@outree
Teşekkürler. Gereksiz detaycılıktan başka birşey değil zaten bu sorum bile.
1) daha önce 3 kere uzatma başvuran bir kişi yok, bu durumdan dolayı ( 1+1+1 leri kastetmiyorum dediğiniz gibi...)
2) asıl üzerinde durulan 450 gün meselesi. Yoksa, yanına bu da yazılırdı "önemli" denilerek...
3) Oturum başvurusu sonuçlanana kadar, zaten 5 yıl bitmiş oluyor. Bu durumda, bir daha uzatma yapılamaz.
4) işletme başlamasa bile, bu çalışılmadığı anlamına gelmez. İşletme kurmak için çalışmak da çalışmaktır ...
Ek not: ışık hızıyla işletme kurmayan herkes, gün bazında bile olsa gecikir. 1 hafta, 1 ay, 3 ay farketmez. İllaki gecikir. Aynı gün ışınlanacak halimiz yok...

Biraz uzattım ama mutlaka aklına takılanlar olur. Sağolun yanıtınız için. Herkes oturum vs bahsediyor ama bir kişiden bu konu hakkında yazı okumadım. (bu da, bu sorunun gereksiz detay oldugunun bir diğer kanıtı)
Nilu

New postby exeman » Thu Mar 18, 2021 10:01 pm

ILR, ECAA'nin bir kolu olmadığından dolayı sizin şirketiniz ya da AA spesifik diğer konularla ilgili bir detay içermez. ILR'de temel kriterler 5 yıllık oturumunuzu tamamlamış olmanız, bu süre içerisinde de herhangi bir 365 günlük dönem içerisinde 180 günden fazla UK dışında bulunmamış olmaktır. Tier 2 Worker olarak gelenler de aynı şartlara tabi yanılmıyorsam.
exeman

New postby orduevi » Fri Mar 19, 2021 1:13 pm

Nilu wrote:@orduevi @oogway

Cevaplarınız için teşekkürler. Uzatmada sorun olmuyor ama asıl merak ettiğim oturum başvurusu. Son dakika sorun çıkarabilirler mi sizce? Ama bu durumda da, bir kere bile 1 yıllık uzatma verirlerse, 3 kere uzatma başvurusu söz konusu oluyor
Ör: ilk sene + 3 yıllık (ilk uzatma) + 1 yıllık (ikinci uzatma) + üçüncü uzatma başvurusu (baştaki gecikmeden dolayı, toplam 5 sene olması için).

Bu şekilde uzatma başvuran varmıdır acaba? Ya da fikriniz nedir bu konu hakkında ?

Bu zaten 5 sene demek:
ilk sene + 3 yıllık (ilk uzatma) + 1 yıllık (ikinci uzatma)
orduevi

New postby denizse » Fri Mar 19, 2021 10:16 pm

Ve mehepenin kirkinci yılı :)))))

@ihatevisa geliyorum gidiyorum senden bir haber bekliyorum... Ne yaptın o başvuru dosyasında allasen :) Bir gönder biz de bakalım bir sene olcak nerdeyse. Saka bir yana dertleniyoruz senle.

Bekleyen herkesin vizeleri sonuçlanır en kısa zamanda umarım arkadaslar, kolaylıklar.

orduevi wrote:
Nilu wrote:@orduevi @oogway

Bu zaten 5 sene demek:
ilk sene + 3 yıllık (ilk uzatma) + 1 yıllık (ikinci uzatma)
denizse

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü