Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby arda3d » Mon Aug 09, 2021 1:20 pm

gndlf wrote:@arda3d Merhaba
Herhangi dependent var mıydı başvurunuzda? Eğer yoksa, nasıl 1 sene sürdü sonuçlanması anlamıyorum...

Bu arada, 1 yıl uzatmanız 2022 agustosta mı bitiyor ? (1 yıl beklettikleri için aradaki süreyi saymıyorlar diye düşünüyorum)

Teşekkürler

Evet ,esim ve cocugum olmak uzere 2 dependant vardi. Yukarida da belirttigim gibi gelis tarihinden itibaren 1 yil olarak vermisler sagolsunlar :)
arda3d

New postby gndlf » Mon Aug 09, 2021 1:46 pm

@arda3d Teşekkürler... İtiraz etmeden şunu da düşünün derim: 1 yıl bekleme + 1 yıl uzatma onayı = 2 yıl uzatma verilmiş aslında. Yani şimdi 3 yıl vermemeleri bir anlamda anlaşılabilir, çünkü; brp öncesi bir daha görmek isterler durumunuzu.
gndlf

New postby arda3d » Mon Aug 09, 2021 2:29 pm

gndlf wrote:@arda3d Teşekkürler... İtiraz etmeden şunu da düşünün derim: 1 yıl bekleme + 1 yıl uzatma onayı = 2 yıl uzatma verilmiş aslında. Yani şimdi 3 yıl vermemeleri bir anlamda anlaşılabilir, çünkü; brp öncesi bir daha görmek isterler durumunuzu.

Evet ama yapilan apacik bir maddi hata var Desicion Letter da ve kasitli oldugunu dusunuyoruz. Bu yuzden sonucu ne olursa olsun bir itiraz hakkimizi kullanmak istiyoruz.
arda3d

New postby esraersal » Mon Aug 09, 2021 7:10 pm

arda3d wrote:
gndlf wrote:@arda3d Teşekkürler... İtiraz etmeden şunu da düşünün derim: 1 yıl bekleme + 1 yıl uzatma onayı = 2 yıl uzatma verilmiş aslında. Yani şimdi 3 yıl vermemeleri bir anlamda anlaşılabilir, çünkü; brp öncesi bir daha görmek isterler durumunuzu.

Evet ama yapilan apacik bir maddi hata var Desicion Letter da ve kasitli oldugunu dusunuyoruz. Bu yuzden sonucu ne olursa olsun bir itiraz hakkimizi kullanmak istiyoruz.

Diger arkadasin yorumuna katiliyorum. Sahsen bende itiraz etmekle vs ugrasmazdim. Sonucu etkileyecegini sanmiyorum cunku. Adamlar uzatma istiyordunuz verdik zaten, neyin itirazi diyip geri cevirebilirler ama bunu da 1 yil sonra yaparlar ornegin. Ben sizin yerinizde olsam, neyse hata yapmislar diye dusunup isime odaklanirdim.
Last edited by esraersal on Mon Aug 09, 2021 8:46 pm, edited 1 time in total.
esraersal

New postby obsidian » Mon Aug 09, 2021 8:18 pm

Kurban psikolojisindeki arkadaslara soyleyecek hicbir sey yok. Soylediklerine kulak asmayip hakkini sonuna kadar ararsin umarim. Boylece bundan sonra daha dikkatli olmayi ogrenirler.
obsidian

New postby esraersal » Mon Aug 09, 2021 8:47 pm

obsidian wrote:Kurban psikolojisindeki arkadaslara soyleyecek hicbir sey yok. Soylediklerine kulak asmayip hakkini sonuna kadar ararsin umarim. Boylece bundan sonra daha dikkatli olmayi ogrenirler.

Kurban psikolojisinde olsak gecen sene toplanip HO'yu dava etmezdik. Kurban psikolojisi degil bu, malesef gerceklik.
esraersal

New postby gndlf » Mon Aug 09, 2021 9:55 pm

obsidian wrote:Kurban psikolojisindeki arkadaslara soyleyecek hicbir sey yok. Soylediklerine kulak asmayip hakkini sonuna kadar ararsin umarim. Boylece bundan sonra daha dikkatli olmayi ogrenirler.

Kurban psikolojisinde değiliz. Kurban psikolojisinde olmak (adı üstünde), kendini, hakkı yenmiş gibi (kurban gibi) görmek demektir. Ama şu eleştiriyi yaparsan, mantıklı bulurum: biraz isyankar olun, her denilene razı olmayın. Ama bu durumda da yine, @esraersal dediği gibi dava açılmazdı öyle olsa, bunu hatırlamanda fayda var.

Durum şu: Başvuruda dependent oldugu için, ilk uzatma başvuru süreci 1 sene kadar sürmüş, ve 2022 agustos'a kadar uzatma verilen bir aile var. Bu insanlar 2 senedir ülkede duruyor, ve şuan verilen vize bitiş tarihi, ülkede geçirilen süreyi zaten 3 yıl yapıyor. Şimdi itiraz edildiğini düşün... İtiraz sürecinde covid ve diğer gecikmeler olacak. Avukat masrafını saymıyorum. Hadi diyelim bunların hiç olmadığını farzet. Oturum başvurusunu toplam 2 uzatma ile yapan var mı? Yok. Birkaç kere durumunu görmek istiyorlar. Aile olarak başvuruyorsun, ve ilerde senin ülkenin demografik yapısını nasıl etkileyeceğine kadar herşeyin düşünülmesi gerekiyor. Sonuçta ailenle birlikte gelmişsin, ve vatandaşlığa / oturuma da hep aile olarak başvuru yapacaksın. Artık çocuklarının, eşinin hep burada kalması, toplumu her anlamda etkilemesi söz konusu. İlerde yardıma muhtaç kalanlara devlet: "siz eskiden ankara anlaşması ile gelmiştiniz, yardım yok" demiyor değil mi? O zaman ince elenip sık dokunacak...Kural bu.

Diyelim itiraz başvurusu yapıldı... Bu, şunu demek olmuyor mu: covid sebebiyle, ve dependentlar sebebiyle benim başvurumu 1 senede sonuçlandırdınız, ve ülkede toplam 2 sene geçirdim. Ben, bu gecikme sürecini fırsata çevirmek istiyorum. Normalde 2021 agustos ayında bitecek vizemi, başvurumu sonuçlandırmanız uzun sürdüğü için, 2022 agustos ayına vermişsiniz, ama bu yetmez. Hazır vermişken, sürekli 3 yıl uzatma alan insanlarda bile olmayan avantajı bana sağlamanızı, ve toplam 2 uzatma başvurusu ile süresiz oturuma başvurma hakkını bana vermenizi istiyorum. Neden? Çünkü başvurumu sonuçlandırmanız 1 sene sürdü... Nerden bakarsan bak, İngilizlerin sevmediği yaklaşımlar bunlar...

@arda3d 1 sene verilme nedeni olarak anladıgım kadarıyla kesin rakamlar yazılmış. Yani ör: "100 gbp kazandıgınız için 1 sene verdik" şeklinde. Bu durumda itiraz mantıklı görünebilir, ama kendi adıma demem gerekirse, 2.paragrafta belirttiğim sebeplerden dolayı tercih etmezdim, hele ki ailem varsa. Eğer olaki itiraz etmeye karar verirseniz, mutlaka aklınızda olsun: sakın işini bilmeyen avukat, danışman vs boşuna para vermeyin. Öncelikle kendiniz süreci anlayın. Aile olunca daha çok para isteyebilirler. Hiç kimse tarafından dolandırılmayın. En azından bir hafta sakin kafa ile araştırın, tartışın. Kolaylıklar diliyorum size.
gndlf

New postby arda3d » Mon Aug 09, 2021 10:08 pm

Herkesin kendi dusuncesi tabii ki, saygi duyarim ama yanlis anlasilan bir konuyu da tekrar belirtmek isterim. Benim ilk basvurum gelir yetersizliginden dolayi zaten 1 yil olarak verildi , yani bu benim 2. uzatma basvurumdu. Normalde de 2 uzatma basvurusundan sonra ILR hakki doguyor beni bundan gereksiz bir sebep ile mahrum birakmalari haksizlik. Bu gerekceyi farkli yazsalardi belki itiraz etmezdim ama ortada yapilan bir maddi hata var ve bunun kesinlikle duzeltilmesi de lazim.

Biliyorum herkes cok gergin ve zor bir donemden geciyoruz ama zaman birlik olma zamanidir.

Herkese tesekkurler.
arda3d

New postby oogway » Tue Aug 10, 2021 9:22 am

@gndlf'a genel olarak katilmakla beraber, acik maddi bir hata varsa mutlaka itiraz edilmesi gerektigini dusunuyorum. Eger simdi itiraz etmezseniz, ve daha sonra bu gerekcelere bagli olarak baska bir karar daha verirlerse sorumlu siz olursunuz.
oogway

New postby Fiddisback » Tue Aug 10, 2021 9:33 am

Tabii itiraz edin bence de. Size kaybettireceği hiçbir şey yok. Üstelik ECAA kararlarına itiraz 'administrative review' yoluyla oluyor. O da sadece bir eposta atmak demek. Administrative review'a 28 gün içinde dönme zorunlulukları var üstelik. Yani ne çok beklersiniz, ne de sizi aksi yönde etkileyecek bir sonuç çıkar. Maks. hayatınızdan giden birkaç saat, bir de eğer itirazı bir avukata danışmana danışıp yapıyorsanız onun fiyatı.

Biz ilk uzatmamızı 1 yıl olarak verdikleri için itiraz etmiştik mesela, gerçekten de 4 hafta bitmeden geldi sonuç. Sonuç yine hayırdı ama hiç değilse birkaç şeyi açıklığa kavuşturdular (örneğin, sole trader olarak iş yapan insanların özel bir business bank account açmasının vize koşulu olmadığını).

Bir de maddi hata olduğuna eminsiniz, ben de eminim, ama yine de çok umutlanmayın. Sanırım istatistiksel olarak admin review'ların yalnızca %2 gibi bir kısmı kararın değişmesiyle sonuçlanıyormuş.

Uzun lafın kısası, çok dümdüz ve hızlı işleyen bir süreç itiraz, o yüzden bence bir an evvel edin itirazınızı, 1 ay sonra her şey belli olacaktır.

İyi şanslar!
Fiddisback

New postby zemoks » Tue Aug 10, 2021 4:48 pm

Merhaba

2. 3 yıllık uzatma onayı bugün geldi, detaylar aşağıda
3 Haziran 2021 Online Başvuru
23 Haziran 2021 parmak izi
6 Temmuz Hızlandırma Emaili (Eşimin Annesinin Sağlık durumunu detayları ve kanıtları ile gönderdik)
27 Temmuz Hızlandırma Mektubuna karşı red emaili aldık, yani hızlandırmanızı kabul etmiyoruz diye.
10 Agustos 3 yıllık Onay emaili geldi, Hızlandırma işe yaradı mı yaramadı mı emin olamıyoruz belki de hızlanmıştır süreç.

Kolay gelsin bekleyen herkese
zemoks

New postby Nilu » Tue Aug 10, 2021 5:31 pm

zemoks wrote:Merhaba

6 Temmuz Hızlandırma Emaili (Eşimin Annesinin Sağlık durumunu detayları ve kanıtları ile gönderdik)
27 Temmuz Hızlandırma Mektubuna karşı red emaili aldık, yani hızlandırmanızı kabul etmiyoruz diye.
10 Agustos 3 yıllık Onay emaili geldi, Hızlandırma işe yaradı mı yaramadı mı emin olamıyoruz belki de hızlanmıştır süreç.

Hayırlı olsun güzel haber.
Businessperson vizesi miydi sizin, yoksa worker visa mı ?
Rekor hız; 2 ay ile sizde sanırım.
Nilu

New postby zemoks » Tue Aug 10, 2021 6:45 pm

Nilu wrote:
zemoks wrote:Merhaba

Hayırlı olsun güzel haber.
Businessperson vizesi miydi sizin, yoksa worker visa mı ?
Rekor hız; 2 ay ile sizde sanırım.

Bizim ECAA Business Visa. Klasik ankara antlaşması yani diğer visa türünü bilmiyorum.
zemoks

New postby ercekal » Wed Aug 11, 2021 11:35 am

Selamlar,

Tekrardan hayirli olsun. Home office'a maili hangi mail adresine attiniz acaba?

Willy Fog wrote:Herkese Merhaba.

18 Aralık 2020 Submit
15 Ocak 2021 Parmak izi.
3 Haziran 2021 Case update, dosyanız kompleks ve kararınız gecikecektir maili.

Gecikecek maili geldikten sonra ne kadar sürer diye maile cevap verdim ama hiç bir yanıt alamadım. Aradan biraz zaman geçti ve benden sonra başvuran arkadaşların sonuçları geldi. Ben de tekrar yazdım ne kadar sürer acaba diye yine cevap gelmedi. Yaklaşık 3 hafta önce göçmen bakanlığında milletvekili yada bakan olan (kendilerini sık sık BBC akşam haberlerinde görüyorum) beraber futbol oynadığımız kişiye whatsappdan yazdım hiçbir şekilde cevap vermedi. (Kendisi ile aynı whatsapp grubundayız bu arada, numarasını oradan aldım ve beni ismen tanıyor). Bu yol ile ulaşamayınca mail attım, maile ''he bir ara bakarım olmadı'' gibi bir ifade ile döndü. Bu hafta salı günü yine nazik bir dil kullanarak ve hiç bir yalan ifade olmadan durumumu homeoffice'e anlattım. Bu mailden de sonuç gelmeyeceğini düşünürken bugün sonuç mailim 3 yıl olarak geldi. Bu arada bu ikinci başvurumdu. Geçen yıl bir sene vermişlerdi. Bu yıl da yine danışmansız ve hiçbir fake fatura filan olmadan ve burada geçirdiğim süre ile ilgili hiçbir yalan beyanda bulunmadan başvurdum. Gelen sonuç ne olursa olsun kabulumdü ve haketmediğim bir sonuç beklemiyordum. Bekleyen herkese sabır dililyorum.

Not: Salı günü attığım mailde babamın ve annemin sağlık durumlarından ve de yeni bir kontrat almak üzere olduğumdan bahsedip yaklaşık 8 aydır sonuç beklediğimi belirttim ki bunları da ispat etmemi isteseler her şekilde ispat ederdim.

Not: Bu ülkede hem muhasebecilerin hem de danışmanların başvuru yapan kişilerin dosyalarını manupule ettiğine tanık oldum. Hatta geçen yıl bana da tavsiye edildi. Yapmadım, yapmam da. Artı sırf bu sebeple artık ne danışman ne de muhasebecim var. ikisi ile de iletişimi kestim :). İşini hakkıyla yapan dürüst muhasebeci ve danışmanları tenzih ediyorum.
ercekal

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü