Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby gndlf » Mon Feb 18, 2019 12:27 am

Merhaba arkadaşlar

Bir sorum var yardımcı olursanız memnun olurum.

İlk sene sonunda başvuru yaparken ilk sene ödediğimiz vergi, harcama vs hakkında bilgilendiriyorduk. Buna göre, 3 senelik uzatmasını bitiren kişi uzatmaya başvururken, geçirdiği 4 senenin harcamaları hakkında bilgilendirmek zorunda. Fakat formda sadece haftalık, aylık, ve yıllık şeklinde bilgilendirme seçenekleri var.

4 senesi biten, ve uzatmaya başvuracak kişi, sizce yıllık harcamanın altına toplam harcamasını yazsa bunun yıllık ödenen miktar değil de toplam harcamalar olduğunu anlarlar mı ?

Teşekkürler
gndlf

New postby Green007 » Mon Feb 18, 2019 12:15 pm

Arkadaşlar merhaba, önemli bir konuda sizlere danışmak istedim. Ankara Antlaşmasında ilk senemiz, vizemiz Mayıs ayında bitiyor. Uzatma vizesine başvurmak üzereyiz fakat cevap alınmasının minimum 3-4 ay sürdüğü söyleniyor, kızımın da haziran ayında üniversite sınavı için bir haftalığına Türkiye’ye dönmesi gerekiyor. Uzatma vizesinden de henüz sonuç almamış olacağımız için ülkeye girişi mümkün olmayacak. Danıştığımız birisi üniversite sınavına girecek olmasının Home Office’in umrunda olmayacağı, uzatma aşamasında kesinlikle İngiltere dışına çıkmamasını, çıkarsa da vizesini kaybedeceği söyledi. Sizce ne yapmalıyız, ülkeye geri girebilmesi için turist vizesine mi başvurmalıyız? Bunun gibi bir durumla karşılaşan arkadaşlar var mı, ne tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkür ederim.
Green007

New postby Lilly » Mon Feb 18, 2019 5:25 pm

Merhabalar,

Danismanin vizemin bitmesine 10 gun kala yine uzay bosluguna karistigi icin artik dayanma gucum kalmadi. Kendisi cok uzun zamandir isini yapmiyor,telefonlatrima cikmiyor vs. ama elinde bana kestigi bir fatura oldugu icin bunu koz olarak kullaniyor. Para isteme zamani beni arayacak. Benim isim olmadigim zaman bana fatura kesti. Ama sonra benim islerim yoluna girdi vs. yani dosyam gayet OK duruyor. Size danismak istedigim konu: calistigim her isten kanitim var. Birtek o isle ilgili koymasam, client list'e de ismini yazsam sizce olur mu? Yani ne gibi bir aciklama yaparak bu illet kadinin beni tehdidinden kurtulabilirim?
Lilly

New postby Lilly » Mon Feb 18, 2019 5:27 pm

orduevi wrote:@Lilly uzatma sonucunu beklerken vizen devam ediyor. Calisabilirsin sorun yok.

Tesekkur ederim...
Lilly

New postby orduevi » Mon Feb 18, 2019 9:59 pm

Lilly wrote:Merhabalar,

Danismanin vizemin bitmesine 10 gun kala yine uzay bosluguna karistigi icin artik dayanma gucum kalmadi. Kendisi cok uzun zamandir isini yapmiyor,telefonlatrima cikmiyor vs. ama elinde bana kestigi bir fatura oldugu icin bunu koz olarak kullaniyor. Para isteme zamani beni arayacak. Benim isim olmadigim zaman bana fatura kesti. Ama sonra benim islerim yoluna girdi vs. yani dosyam gayet OK duruyor. Size danismak istedigim konu: calistigim her isten kanitim var. Birtek o isle ilgili koymasam, client list'e de ismini yazsam sizce olur mu? Yani ne gibi bir aciklama yaparak bu illet kadinin beni tehdidinden kurtulabilirim?

Simdi bir saniye, öncelikle danismanin adini ve firmasını söyler misin? Burası butun AA'lilarin bilgi aldigi şeffaf bir forum. Herkes birbirine yardim ediyor ve uyarılarda bulunuyor. Adini söylemek istemiyorum, firma adi vermek istemiyorum dersen baska hiçbir soruna cevap vermem.

Cozum konusuna gelince, sana fatura kesmesi onemli degil. Onemli olan sen business hesabından onun firmasina fatura bedelini odedin mi? Odemediysen hiçbir sekilde ondan bahsetmek zorunda degilsin. Aslında ödemiş olsan bile bahsetmek zorunda degilsin. Bahsetmekten kastim onun referans bilgilerini başvuru dosyana koyman. Client listesine isim yazman onemli degil. Client listendeki her musteri icin referans mektubu koyman gerekir.

Arti anlamadigim 10 gun kalmis ve hala başvuru dosyanı göndermemişsin. Veya danismanin kayıplarda. Lütfen açıkla kim oldugunu da herkes öğrensin.
orduevi

New postby Green007 » Fri Mar 29, 2019 11:59 am

@Emre

@orduevi

Merhaba, başvurulara bakan ECAA Team’e çok acil olarak ulaşmam gerekiyor, email adresi olur telefon numarası olur bir bilginiz var mı? Vizemin bitmesine çok az kaldı, birkaç ay önce Londra’da ciddi bir kaza geçirdiğim için işimi çok gecikmeli olarak kurabileceğim, onlara ulaşmam gerek herhangi bir başvuru yapmadan önce. Devletin sitesinde yalnızca bir faks numarası ve Post Office Box adresi verilmiş, defalarca denedim faks gönderilemiyor, cihazı bir süredir faks alımına kapatmış olmalılar. Birkaç sene önce faks numarasından aranabiliyormuş ama artık o da mümkün değil. Bir hafta önce raporlarım ve diğer evraklarımın bulunduğu bir posta göndermiştim verdikleri adrese, kaç gündür PO Box olduğu için biz teslimat yapamıyoruz deyip erteliyor kargo. Kendi adreslerini bile vermemişler yani, yalnızca Sheffield’daki postanedeki bir posta kutusunun adresini vermişler.

Gerçekten çok acil bir durum, onlara ulaşmanın başka herhangi bir yolunu bilen varsa yardımcı olabilir misiniz?
Green007

New postby orduevi » Sun Mar 31, 2019 7:17 pm

Sanırım asagidaki linkten gittin?
https://www.gov.uk/contact-ukvi-inside-outside-uk

3. adimda "Turkish nationality and living in the UK" secenegini secince asagidaki bilgiler cikiyor:

Turkish ECAA team
Fax: 0870 336 9622

Turkish Initial Assessment Unit
PO Box 3468
Sheffield
S3 8WA

Ancak ben senin yerinde olsam asagidaki telefonu ararım. Bu numara eger henüz vizeye basvurmamissan araman gereken numara; ama yine de ara bence:

--> 0300 123 2241

Green007 wrote:@Emre

@orduevi

Merhaba, başvurulara bakan ECAA Team’e çok acil olarak ulaşmam gerekiyor, email adresi olur telefon numarası olur bir bilginiz var mı? Vizemin bitmesine çok az kaldı, birkaç ay önce Londra’da ciddi bir kaza geçirdiğim için işimi çok gecikmeli olarak kurabileceğim, onlara ulaşmam gerek herhangi bir başvuru yapmadan önce. Devletin sitesinde yalnızca bir faks numarası ve Post Office Box adresi verilmiş, defalarca denedim faks gönderilemiyor, cihazı bir süredir faks alımına kapatmış olmalılar. Birkaç sene önce faks numarasından aranabiliyormuş ama artık o da mümkün değil. Bir hafta önce raporlarım ve diğer evraklarımın bulunduğu bir posta göndermiştim verdikleri adrese, kaç gündür PO Box olduğu için biz teslimat yapamıyoruz deyip erteliyor kargo. Kendi adreslerini bile vermemişler yani, yalnızca Sheffield’daki postanedeki bir posta kutusunun adresini vermişler.

Gerçekten çok acil bir durum, onlara ulaşmanın başka herhangi bir yolunu bilen varsa yardımcı olabilir misiniz?
orduevi

New postby mikaeri » Fri Apr 19, 2019 12:46 pm

Selamlar,

Biz esimle Ankara Anlasmasi’yla geldik ve 6 aydir Londra’da yasiyoruz. Eylul’de uzatmaya basvuracagiz. Bir arkadasimdan islak imzasiz veya ev adresine gelmeyen banka dokumlerini kabul etmediklerini duydum. Is hesabimiz Barclays’de, oradan imzali dokum almak sorun degil ancak kisisel hesaplarimiz icin Monese kullaniyoruz ve maaslar Monese’ye odeniyor. Monese fiziksel bir banka olmadigi icin statement sadece pdf olarak mobil aplikasyondan emaile gonderilebiliyor. Bu statementlar imzasiz ve damgasiz oluyor.

Benim sorum,
Uzatmada personal account dokumlerini de imzali ve damgali olmasini zorunlu tutarlar mi?
Baska bankaya gecsek gene 6 ay boyunca Monese kullanmis olacagiz, bu konuda yapabilecegimiz bir sey yok. Bu konu problem yaratir mi?
Daha once Monese ya da Monzo’yu personal account olarak kullanip uzatmaya basvurmus arkadaslar var mi?

Yardimci olabilirseniz cok seviniriz.

Tesekkurler.
mikaeri

New postby ukdedik » Sun Apr 21, 2019 9:25 pm

Emre wrote:Hayır neden sıkıntı yaşansın? Sonuçta hizmet ihracatı yapmış oluyorsun. Hatta UK'ye döviz girişi sağlamış olduğun için iyi bir şey. Benim müşterilerimin çoğunluğu yurtdışından. Ve o şekilde uzatma aldım. Elde ettiğin gelirin kaynağı ve verdiğin servisin ne olduğu belli ise ve faturası da kesilmişse faturanın kime, veya hangi ülkeye kesildiğinin önemi yok.

Bende karar asamasindayim AA ya basvurmak icin.
Niyetim danismanlik sirketi kurmak.Ozellikle ingiltere disindaki islere fiziksel olarak gitmek is bulabildikce ve fatura kesip odemeyi Ingiltere deki sirketime almak.

Bu durumda UK`ye doviz girisi olacak bu bir arti. Fakat fiziksel olarak bende calistigim surede UK de olmayacagim. Bu bir sorun sanirim? 90 ve 180 gun zorunlulugu bulundugu icin.

forumda birisi sirket gelirlerinin %30 max UK disindan olmali demis..Ne kadar dogru bu?
Tesekkurler
ukdedik

New postby Murti » Mon Apr 22, 2019 1:42 pm

Merhaba Arkadaşlar benim birinci yılım bitmek üzere. Eşim ve 2 çocuğum ile geldim. Eşim Permanent olarak hali hazırda çalışıyor.

Benim şöyle bir sorunum var; Ben takribi 35 bin gibi bir gelir etmek zorundayım fakat bu rakamı yakalayamadım. Araştırma yaparken bir danışmanlık şirketinin web sayfasında Başvuru sahibinin çalışan eşlerinin kazançlarının da ek gelir olarak kabul edildiği gibi bir ibare gördüm. ( Sayfanın linki aşağıda) Şimdi bu söylenen ne kadar doğru öğrenmeye çalışıyorum. Benzer durumda olan, konu ile ilgili bilgisi olan yada mevcut yaşadığım bu durum ile iligili bana tavsiyesi olacak arkadaşların cevaplarına ihtiyacım var. Hepinize cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

http://www.gokis.co.uk/index.php/ankara ... ma-vizesi/
Murti

New postby reticulas » Sun May 12, 2019 11:59 am

Merhaba,

20 aralik 2018`de ankara anlasmasi isci vizesi uzatma basvurmuzu esimle beraber Birmingham`dan yapmistik. 7 mayis`ta uzatma basvurumuz olumlu sonuclandigini belirten home office mektubunu aldik, ardindan 11 mayis`ta brp`lerimiz adresimize teslim edildi.

Uzun suredir forumu takip edip, vize durumumu paylasmamak olmazdi. Bekleyen arkadaslara sabirlar dilerim. Yeni sistemden basvuru yapmamiza ve ayni gun biometric basvurumuzu tamamlamamiza ragmen sure olarak hicbir iyilesme olmadi. Bir onceki basvurumuzla tamamen ayni surede netice aldik.
Not: bildiginiz uzere yeni sistemde pasaport ve brp`ler basvuru sahibinde kaliyor. Biz de 20 aralik basvurumuzdan sonra, 31 ocak 2019`a gecerli brp`lerimizle beraber 27 aralik tarihinde italya`ya seyahat ettik ve 3 ocak`da donduk. Hicbir sorunla karsilasmadik. Cok sorulan ve forumlarda gordugum bir soru. Bilginize,
Iyi Pazarlar.
reticulas

New postby ceculya » Wed May 15, 2019 1:06 pm

Merhaba, vize uzatma surecinde calisma hakkimizin devam ettigini nasil kanitlayabiliriz? Firmalarla kontratli calisiyorum ve normalde online basvuruda verilen referans numarasiyla ECS (Employer Check Service) ile bunun onayini alabiliyorduk. Ancak bu ay kendilerine ulastigimda, bu servisin artik self-employed kisiler tarafindan kullanilamayacagini soylediler. Isin enteresan tarafi, ECAA ekibi hala right to work icin ECS ile iletisime gecmem gerektigini soyluyor. Calisma hakkimi kanitlayamadigim icin ise kontratim donduruldu. Konu hakkinda bilgisi olan varsa cok sevinirim.
ceculya

New postby kosumi » Thu May 16, 2019 3:05 pm

Merhaba,
Ben de benzer bir durumdayim.
Teoride ECS kullaniliyor ama ECS formu cok dandik (kendiniz de formu doldurup submit etmeden bakabilirsiniz herkese acik arayuzu), yapilacak isin adi (job title) ve haftalik saat sayisi (hours worked per week) var sadece. Kontrat, kontratin niteligi vs. gibi bilgileri girmek, hatta not eklemek icin bile bir alan goremedim ben. Dolayisiyla ECS'ten negatif cevap donmesi cok kolay bizim durumdaki insanlar icin -ki bana da negatif dondu.

ECS linki: https://www.gov.uk/employee-immigration ... ent-status

>> Ancak bu ay kendilerine ulastigimda, bu servisin artik self-employed kisiler tarafindan kullanilamayacagini soylediler.

Nasil ulastiniz kendilerine? Bir yazisma falan yaptiysaniz bir sakincasi yoksa paylasabilir misiniz?

Ajansi ve asil musterimi asagidaki bilgilerle ikna etmeye calistim. Musterim de ajansa biraz baski yapti. Basvurumun sonuclanmasina da az kaldigi icin bu surecte 'informal' olarak calismaya devam edip, odemeleri BRP'mi aldiktan sonra yapmayi kabul ettiler simdilik. Gercekten zor bir surec.

Bahsettigim bilgiler sunlar:

Please have a look at this government page:
https://www.gov.uk/turkish-business-per ... -your-visa

where it says:
How long it takes

A decision will be made on your application within 6 months.
...
Once you’ve applied you can stay in the UK until you’ve been given a decision, as long as you applied before your last visa expired.

This is the old printed extension form (now it is done online):

https://assets.publishing.service.gov.u ... -03-18.pdf

12.Your Status While Your Application Is Being ConsideredIf you and any dependants apply before the end of your/their permitted stay in the UK, your/their exist-ing immigration status, including any permission to work, will continue until your/their application(s) is/are decided.

and this:

https://www.citizensadvice.org.uk/immig ... sa-delays/
Your immigration status

Your immigration status will stay the same while you wait for your new visa if you make the application in the 28 days before your visa ends.

You’ll still have the right to work, access education and receive benefits while you wait for a new visa.
kosumi

New postby kosumi » Fri May 17, 2019 12:11 pm

Merhaba arkadaslar, bir liste de biz 3 yil uzatma basvurusu bekleyenler yapsak ne guzel olur!

Simdilik benim bildiklerim:

@fulham, 17 Kasim 2018, 15 Nisan, Olumlu (3 yil) (*diger forumdan aldim)
@reticulas, 20 Aralik 2018, 7 Mayis 2019, Olumlu (Isci Vizesi, Birmingham)
@ 5 Ocak online, 7 Ocak bio, 16 Mayıs, Olumlu (3 yıl) (*diger konudan aldim)
@kosumi, 13 Ocak online, 19 Ocak bio, sonuc bekliyor (2. 3 yil, Croydon)

Baska bildiginiz varsa lutfen ekleyin.
kosumi

New postby furkan » Sun May 19, 2019 5:11 pm

25 subat online, 13 mart bio - croydon.
tahminim 24-30 temmuz haftasi resmi son tarih approx. 10 eylul
furkan

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü