Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby orduevi » Sat Mar 11, 2017 9:24 am

Emre wrote:Yani bunu açıkçası danışmanınla konuşabilirsin @orduevi. Benim dosyayı danışman vermişti postaya. Ama sen son bir kontrolü kendin yapmak istiyorsan, danışmanın son kontrolleri yaptıktan sonra dosyayı teslim alırsın ve kendin kontrolleri yapıp postaya verebilirsin. Zamanını ona göre ayarla ki danışman işini bitirsin, senin de kontrol edip postaya vermek için ayrıca vaktin olsun.

Not: Danışman işlemi senin adına yapıyor. Sonuç da danışmana geliyor onların adına yazılan mektupta. Ayrıca senin adına yazılmış sonuç mektubu da geliyor.

tesekkurler @Emre
orduevi

New postby Tuvan » Thu Mar 16, 2017 1:00 am

Tuvan wrote:Merhaba

Herkese selamlar oncelikle.
Umarim vakit ayirip okuyabilecek birileri vardir cunku gercekten yardima ihtiyacim var ve kafami kurcalayan sorulara cevap bekliyorum.

Bu ay sonunda 1 yillik vizem bitiyor (31 Mart 2017) ve kismetse bu tarihten once uzatmaya basvuracagim. Ancak problem su ki bu yil pek de iyi gecmedi malesef.

Gectigimiz yil vize basvurumu Ingiltere icerisinden yapmistim. Hali hazirda TIER4 ogrenci vizesiyle okuyordum ve switch yaparak basvurmustum. Graphic Design alaninda Londrada Master yapmaktaydim. Basvurudan 1 ay icerisinde sonuc gelmis ve vizemi almistim ancak bu beklemedigim bir durum oldugundan(tahmini en az 3-4 ay surecegini dusunuyordum) hazirliksiz yakalanmistim ve tabiri caizse sudan cikmis baliga donmustum. Sorun su ki ben vizemi aldigimda Nisan ayiyidi ve hicbir hazirligim yoktu. Muhasebeci reklam vs. gibi planlari onumuzdeki aylarda yapmayi dusnuyordum Bu sebebten yaklasik 1-1.5 ay kaybettim ve Mayis sonu Haziran gibi yavastan is almaya basladim. Ancak devaminda Temmuz ayinda ailem mezuniyet torenim icin ingiltereye geldi haliyle calismalara sekteye ugradi.

Devaminda ufak bir calisma surecinden sonra abimin dugunu icin memlekete donmem gerekti Agustos ayinda ve Eylulun ilk haftasinda ancak ingiltereye donebildim. Ekim ayi trade name arayisi ve yeni websitesinin kurulumuyla gecti ve Ekim - Kasim aylarinda guzel bir ivmeyle calistik. Aralik ayinin sonunda yeniden memlekete donmem gerekti malesef, elim bir trafik kazasinda dayimi kaybetmistik. Aileme destek olmak icin dondum ve yaklasik 20 gun kadar kalip Ocagin ilk haftasinin ardindan Ingiltereye geldim. Devaminda websitemizin acilisi ve verilen reklamlar ile isler cok iyi gitmeye surekli musteri almaya basladik vs. ve suanki durumdayiz gayet memnunuz.

Bunca seyi neden ozet gectigime gelirsek, uzatma basvurusu yapacagiz ve halen self employed olarak calisiyorum. Bu kesintiler sebebiyle haliyle 1 yilin nerdeyse yarisinda calisamadim malesef. Bunun sonucundada suanki gelirimiz 5000-6000 gbp civarinda ve boyle oluncada tax odemesi yapacak limitin altinda kaliyoruz.

Gelir az oldugundan suan icin Tax odemeyecek olmam bir problem cikarirmi? Buna ek olarak birde Tax Return form Nisanin 5 inden once yapilamayacak ancak benim vizem 31 Martta bitiyor, bu durumda bunuda koyamayacagiz malesef.

Iyi olan kisim su ki yalniz yasamiyorum partnerimle yasiyorum ve o avrupa vatandasi, sabit bir isi ve geliri var. Buna ek olarak kira odemiyorum, bunu ilk yil icin ailem karsiliyor ve her ay bana kirayi odeyecek miktarda para gonderiliyor(bunlarin kayitlari tutuldu ve hazirlandi). Ayni zamanda biz bu parayi heray gonderiyoruz diye de bir mektup yazilip aile tarafindan imzalandi. Ailemin banka hesaplarida ekte olacak basvuruda.

Genel olarak belgelerim hazir, soyle bir goz atarsak elimdeki belgeler;

-Pasaportlarim ve fotoğraf
-Grafik Tasarim Bachelor Diploma ve 8 Adet High Honor Belgesi
-Katildigim etkinlikler
-Grafik Tasarim Master Diploma, Middlesex University London (Merit)
-IELTS Belgem
-Polis Kaydı Sertifikası
-Progress report, isin gelisimini ve yasanan problemleri neden memlekete gidip gelmem gerektigini acikladim
-Kartvizit
-Headed paper baskilarimiz
-Reklam icin bastirdigimiz flyerlar ve dagitimlarina ait belgeler
-National Insurance Mektubu
-Musterilerime yaptigim tasarim islerinin ornekleri, websitesi olanlarin ciktilari
-HMRC Kaydi basvurusu numarasi
-(UTR) Unique Taxpayer Referans numarası mektubu
-National insurance contribution odemedim halen muhasebecimden donus bekliyorum ama gelir gelmez odencek oda
-Şirket için yaptığım harcamaların faturaları
-Kestiğim faturalar
-Müşterilerden referans mektubu ve mailler
-Business Bank Account hesap özetleri
-Public Liability Insurance
-Kişisel banka hesabı hesap özetleri
-Websitemin, is sosyal medya hesaplarinin çıktıları
-İnternette yaptığım reklamların çıktıları(facebook, google adwords)
-Portfolyomu gösterir çıktılar
-Kira kontratı
-Musterilerimden biriyle yeni imzaladigimiz Social Media Management Agreement onumuzdeki 6 ay boyunca sosyal medya hesabi yonetmeligi icin kontrat yaptik, buda her ay sabit bir ucret alacagim anlamina geliyor bu musteriden ve diger musterilerimde ekstra olacaktir.

Yaklasik 10 adet farkli musterim var ve sadece 1 tanesi Turk geri kalanlar hepsi UK based. Hemen hemen hepsindende feedback/mektup alindi.
Bunun disinda public liability odemem Agustos ayinda yapildi bunda bir problem yok, ayni sekilde Agustos ayinda business account acildi ve o tarihten itibaren isle ilgili hersey business account uzerinden gerceklestirildi.

Vakit ayirip okuyan herkese cok tesekkur ederim. Bu durumda fikriniz nedir? Tax odemesi yapmayacagim icin ve gelirim dusuk oldugu icin alamamaktan cok korkuyorum. Constant bi sekilde is alacagim ve bazi musterilerle imzalanan kontratlar gelecege yonelik bir garanti gosteriyor bir yandan ancak bilemiyorum. Kira odememem de arti olur diye dusunuyorum business giderim nerdeyse yok denecek kadar az reklamlar haric. Freelance tasarimci oldugumdan evden calisiyorum zaten.

Fikirleriniz cok merak ediyorum, tecrubeli arkadaslardan yorumlarini bekliyorum.

Tesekkurler.

Arkadaslar tekrardan Merhaba

Kusura bakmayin flood gibi olacak ama bilgisi olan, self employed olarak calisan biri bilgi verebilir mi? Varsa tabii.

Simdiden kusura bakmayin biliyorum flood oldu ancak vaktim daraliyor ve dosyami hazirlarken bayagi stres icerisindeyim malesef.

Simdiden tesekkurler.
Tuvan

New postby jeremyvine » Thu Mar 16, 2017 6:09 am

Tuvan wrote:
Tuvan wrote:Merhaba

Herkese selamlar oncelikle.
Umarim vakit ayirip okuyabilecek birileri vardir cunku gercekten yardima ihtiyacim var ve kafami kurcalayan sorulara cevap bekliyorum.

Bu ay sonunda 1 yillik vizem bitiyor (31 Mart 2017) ve kismetse bu tarihten once uzatmaya basvuracagim. Ancak problem su ki bu yil pek de iyi gecmedi malesef.

Gectigimiz yil vize basvurumu Ingiltere icerisinden yapmistim. Hali hazirda TIER4 ogrenci vizesiyle okuyordum ve switch yaparak basvurmustum. Graphic Design alaninda Londrada Master yapmaktaydim. Basvurudan 1 ay icerisinde sonuc gelmis ve vizemi almistim ancak bu beklemedigim bir durum oldugundan(tahmini en az 3-4 ay surecegini dusunuyordum) hazirliksiz yakalanmistim ve tabiri caizse sudan cikmis baliga donmustum. Sorun su ki ben vizemi aldigimda Nisan ayiyidi ve hicbir hazirligim yoktu. Muhasebeci reklam vs. gibi planlari onumuzdeki aylarda yapmayi dusnuyordum Bu sebebten yaklasik 1-1.5 ay kaybettim ve Mayis sonu Haziran gibi yavastan is almaya basladim. Ancak devaminda Temmuz ayinda ailem mezuniyet torenim icin ingiltereye geldi haliyle calismalara sekteye ugradi.

Devaminda ufak bir calisma surecinden sonra abimin dugunu icin memlekete donmem gerekti Agustos ayinda ve Eylulun ilk haftasinda ancak ingiltereye donebildim. Ekim ayi trade name arayisi ve yeni websitesinin kurulumuyla gecti ve Ekim - Kasim aylarinda guzel bir ivmeyle calistik. Aralik ayinin sonunda yeniden memlekete donmem gerekti malesef, elim bir trafik kazasinda dayimi kaybetmistik. Aileme destek olmak icin dondum ve yaklasik 20 gun kadar kalip Ocagin ilk haftasinin ardindan Ingiltereye geldim. Devaminda websitemizin acilisi ve verilen reklamlar ile isler cok iyi gitmeye surekli musteri almaya basladik vs. ve suanki durumdayiz gayet memnunuz.

Bunca seyi neden ozet gectigime gelirsek, uzatma basvurusu yapacagiz ve halen self employed olarak calisiyorum. Bu kesintiler sebebiyle haliyle 1 yilin nerdeyse yarisinda calisamadim malesef. Bunun sonucundada suanki gelirimiz 5000-6000 gbp civarinda ve boyle oluncada tax odemesi yapacak limitin altinda kaliyoruz.

Gelir az oldugundan suan icin Tax odemeyecek olmam bir problem cikarirmi? Buna ek olarak birde Tax Return form Nisanin 5 inden once yapilamayacak ancak benim vizem 31 Martta bitiyor, bu durumda bunuda koyamayacagiz malesef.

Iyi olan kisim su ki yalniz yasamiyorum partnerimle yasiyorum ve o avrupa vatandasi, sabit bir isi ve geliri var. Buna ek olarak kira odemiyorum, bunu ilk yil icin ailem karsiliyor ve her ay bana kirayi odeyecek miktarda para gonderiliyor(bunlarin kayitlari tutuldu ve hazirlandi). Ayni zamanda biz bu parayi heray gonderiyoruz diye de bir mektup yazilip aile tarafindan imzalandi. Ailemin banka hesaplarida ekte olacak basvuruda.

Genel olarak belgelerim hazir, soyle bir goz atarsak elimdeki belgeler;

-Pasaportlarim ve fotoğraf
-Grafik Tasarim Bachelor Diploma ve 8 Adet High Honor Belgesi
-Katildigim etkinlikler
-Grafik Tasarim Master Diploma, Middlesex University London (Merit)
-IELTS Belgem
-Polis Kaydı Sertifikası
-Progress report, isin gelisimini ve yasanan problemleri neden memlekete gidip gelmem gerektigini acikladim
-Kartvizit
-Headed paper baskilarimiz
-Reklam icin bastirdigimiz flyerlar ve dagitimlarina ait belgeler
-National Insurance Mektubu
-Musterilerime yaptigim tasarim islerinin ornekleri, websitesi olanlarin ciktilari
-HMRC Kaydi basvurusu numarasi
-(UTR) Unique Taxpayer Referans numarası mektubu
-National insurance contribution odemedim halen muhasebecimden donus bekliyorum ama gelir gelmez odencek oda
-Şirket için yaptığım harcamaların faturaları
-Kestiğim faturalar
-Müşterilerden referans mektubu ve mailler
-Business Bank Account hesap özetleri
-Public Liability Insurance
-Kişisel banka hesabı hesap özetleri
-Websitemin, is sosyal medya hesaplarinin çıktıları
-İnternette yaptığım reklamların çıktıları(facebook, google adwords)
-Portfolyomu gösterir çıktılar
-Kira kontratı
-Musterilerimden biriyle yeni imzaladigimiz Social Media Management Agreement onumuzdeki 6 ay boyunca sosyal medya hesabi yonetmeligi icin kontrat yaptik, buda her ay sabit bir ucret alacagim anlamina geliyor bu musteriden ve diger musterilerimde ekstra olacaktir.

Yaklasik 10 adet farkli musterim var ve sadece 1 tanesi Turk geri kalanlar hepsi UK based. Hemen hemen hepsindende feedback/mektup alindi.
Bunun disinda public liability odemem Agustos ayinda yapildi bunda bir problem yok, ayni sekilde Agustos ayinda business account acildi ve o tarihten itibaren isle ilgili hersey business account uzerinden gerceklestirildi.

Vakit ayirip okuyan herkese cok tesekkur ederim. Bu durumda fikriniz nedir? Tax odemesi yapmayacagim icin ve gelirim dusuk oldugu icin alamamaktan cok korkuyorum. Constant bi sekilde is alacagim ve bazi musterilerle imzalanan kontratlar gelecege yonelik bir garanti gosteriyor bir yandan ancak bilemiyorum. Kira odememem de arti olur diye dusunuyorum business giderim nerdeyse yok denecek kadar az reklamlar haric. Freelance tasarimci oldugumdan evden calisiyorum zaten.

Fikirleriniz cok merak ediyorum, tecrubeli arkadaslardan yorumlarini bekliyorum.

Tesekkurler.

Arkadaslar tekrardan Merhaba

Kusura bakmayin flood gibi olacak ama bilgisi olan, self employed olarak calisan biri bilgi verebilir mi? Varsa tabii.

Simdiden kusura bakmayin biliyorum flood oldu ancak vaktim daraliyor ve dosyami hazirlarken bayagi stres icerisindeyim malesef.

Simdiden tesekkurler.

Sormak istediğin şeyin tam olarak ne olduğu belli değil. Durumunu anlatmışsın ve uzatma alıp alamamaktan korktuğunu belirtmişsin. Bir de fikir sormuşsun.

Hangi konuda fikir soruyorsun? Uzatma alırsın ya da alamazsın mı diyelim?

Bir de uzatmaya başvurMAmak gibi bir alternatifin var mı? Yok. Mecbur başvuracaksın.
---
jeremyvine

New postby Emre » Thu Mar 16, 2017 11:55 am

@Tuvan ben de uzatmaya başvurduğum zaman, mali yıl kapanışından önceye denk geliyordu. Muhasebeci benim hesaplamaları 1 ay öne çekti uzatma başvurusu için. O şekilde işlemleri yapıp corporation tax ödedim. Ama bu şart mı bilmiyorum. Zannetmiyorum da. Sonuçta mali yıl kapanmamış. Çalışmaya devam ediyorsun. Ancak home office'in bu konudaki tutumu nedir bilmiyorum. Belki de vergi ödeyip ödemediğini görmek istiyorlardır. National Insurance Contributionları zamanında ödediysen, kendini geçindirecek kadar da iş yaptıysan sıkıntı yok bence.

Kira ödememen senin faydana mı emin değilim. Ama sonuçta ailenin bu masraflarını karşıladığına dair belgelerin var. Ne kadar olumlu karşılanır bilmiyorum.

jeremyvine'ın dediği gibi, her halükarda yapacaksın uzatma başvurusunu. En kötü ihtimal 1 yıl uzatma gelir. Sonuçta iş yapıyorsun. Red vereceklerini düşünmüyorum.

Kapak yazısında durumunu açıkla. Çok da uzatmadan. Başlangıçta geciktiğini ancak sonrasında iş yapmaya başladığını, ve önümüzdeki yıllarda neler yapacağını falan anlat. Hedeflerinin neler olduğundan bahset. Şimdiye kadar neler yapabildiğini falan yaz. Bunlar önemli.

Bol şans.
Emre

New postby orduevi » Sat Mar 18, 2017 5:42 pm

@Emre yukaridaki cevabinla ilgili bir sorum var. National Insurance Contribution yapmak neden zorunlu?

Sirkette subcontractor olarak calisiyosun ve kendin director pozisyonundasin. Sirketin ve employer'in yillik sigortalarinin yapilmasi gerektigini biliyorum -ki bunlari yaptim. Muhasebecime sirketi kurarken sene sonunda sorun yasamamak icin ne kadar sigorta varsa hepsini yapmak istiyorum demistim. Benim adima sirketi sigortalatti, birde employer ile ilgili bir insurance yapti. Sigorta isimlerini hatirlamiyorum, muhasebecim hepsini yapti benim adima.

Ote yandan benim muhasebecim NI odememe gerek yok dedi ve benden aylik £850 maas gondermemi istedi. Ayrica her ay £4000 dividend'da gondermemi istedi. Bu £4k dividend in vergisini zaten verdigim icin NI Contribution'a gerek olmadigini eger calisanim olursa o zaman odemem gerektigini soyledi. Muhasebecim Ankara Antlasmasi'ni cok iyi biliyor. Ama eger bu contribution i odememem sorun olacaksa £30 - £50 birsey icin riske girmeye gerek yok.
orduevi

New postby mundack » Sat Mar 18, 2017 8:41 pm

Merhaba,
Eşim 3. başvurusunda da red aldı. (ilkini kendi iptal etmişti görüşmeye gitmeden)

3 hafta içinde 3 yıllık için başvuracağız.
NINOyu almadan 3 yıllığa başvurabiliyor muyuz? yoksa direk red mi alacağız?

Çok teşekkürler
mundack

New postby Emre » Sun Mar 19, 2017 11:43 am

NI ödemek isteğe bağlı mı, açıkçası fikrim yok @orduevi. Yani ben bunu aylık olarak günü gününe ödediğim için, yukarıdaki mesajımda yazdım. Yoksa zorunlu mudur emin değilim. Ama gelire göre değişiyor. Bildiğim kadarıyla da haftalık £155 sterlinden fazla gelir elde ediliyorsa NI ödenmeye başlanıyor. O da herhalde aylık 650 civarına denk geliyor. Ben ödemeyi tercih ediyorum. Sonuçta emeklilik için gerekli olan bir şey. Yanlışım varsa düzeltsin arkadaşlar. Ben aylık 36.97 ödüyorum. Aylık yatırdığım maaş £800. Aynı senin gibi kendime dividend gönderiyorum. Onun zaten gelir vergisini veriyorsun o ayrı.

Şurada bununla ilgili açıklama var: https://www.moneyadviceservice.org.uk/e ... deductions

How much can you earn before tax? sorusunun altında örneklendirilmiş.

@mundack direkt red almazsınız diye tahmin ediyorum. Başvuru yaparken, olan biteni özetle açıklayın. Başvuraya da varsa elinizde gelen sonuç mektubu, başvuru formu vesaire, onları ekleyin. Ankara Anlaşması için gerekli olan evrakların sağlanmış olmasına rağmen, NiNo'nun verilmediğini, bu nedenle de NiNo'suz başvuru yapmak durumunda olduğunuzdan bahsedin. Artık arayıp sorsunlar bir zahmet İskoçya'yı öğrensinler neden var bu sıkıntı.
Emre

New postby aytact » Tue Mar 21, 2017 4:19 pm

merhaba arkadaslar,

bir konuda fikrinizi almak istemistim. temmuzun 5'inde vize aldim ve agustos 1'inde UK'ya giris yaptim, sirketi ise 24 agustosta kurabildim.

mayisin sonunda uzatma basvurusu yapacagim.

aklima takilan konu su, uzatma basvurusunda toplam kazanilan parayi degerlendirirken
- temmuz 5'ten baslayarak mi hesaplarlar
- yoksa 24 agustostan baslayip mayis sonuna kadar kazanilan paranin ortalamasini alip yilligi hesaplayarak mi ilerlerler

15000p kazancta takildim kaldim, gelirim giderim neredeyse es

sirketi kurarken 5000p yatirmistim, ustune 15000 p kazanabildim,

hesaplamalarda 15000p yi mi baz alirlar yoksa 20000p uzerinden mi dusunurler sizce.

tesekkur ederim
aytact

New postby jeremyvine » Tue Mar 21, 2017 4:56 pm

aytact wrote:merhaba arkadaslar,

bir konuda fikrinizi almak istemistim. temmuzun 5'inde vize aldim ve agustos 1'inde UK'ya giris yaptim, sirketi ise 24 agustosta kurabildim.

mayisin sonunda uzatma basvurusu yapacagim.

aklima takilan konu su, uzatma basvurusunda toplam kazanilan parayi degerlendirirken
- temmuz 5'ten baslayarak mi hesaplarlar
- yoksa 24 agustostan baslayip mayis sonuna kadar kazanilan paranin ortalamasini alip yilligi hesaplayarak mi ilerlerler

15000p kazancta takildim kaldim, gelirim giderim neredeyse es

sirketi kurarken 5000p yatirmistim, ustune 15000 p kazanabildim,

hesaplamalarda 15000p yi mi baz alirlar yoksa 20000p uzerinden mi dusunurler sizce.

tesekkur ederim

İlk faturanı ne zaman kestiysen o tarihi esas alırlar. Hesaplayacakları gelir belgelediğin gelirdir. Bunun belgesi de kestiğin faturalardır.
---
jeremyvine

New postby aytact » Tue Mar 21, 2017 5:02 pm

kasimin 9unda kesmisim yani toplam kazanci hesaplarlarken kasim 9 ile mayis 31 arasindaki toplami toplam gecen sureye bolup aylik ortalamayi mi bulacaklar?
aytact

New postby jeremyvine » Tue Mar 21, 2017 6:06 pm

aytact wrote:kasimin 9unda kesmisim yani toplam kazanci hesaplarlarken kasim 9 ile mayis 31 arasindaki toplami toplam gecen sureye bolup aylik ortalamayi mi bulacaklar?

Hayır.

Gelirine ve giderine bakacaklar. Ödediğin vergiye bakacaklar. Kaç fatura kestin, kimlere hizmet verdin, vizeye başvururken yapacağım dediğin işi mi yaptın, eğer öyle yaptıysan fatura kestiğin müşteriler gerçekten de o hizmeti mi aldı vs.vs.

En başta gelir, gider ve ödediğin vergiye bakacaklar. Sonra detayına inerler.
---
jeremyvine

New postby saila » Tue Mar 21, 2017 11:03 pm

Merhaba,

Biz de 3 yıllık uzatmaya başvuracağız. Muhasebeci bize 1000£ daha fatura kesseydiniz iyi olurdu dedi. 10 ayın gelirini giderini hesapladığımızda ayda 100£ cepten yemiş gibi oluyoruz. Bu gerçekten çok önemli bir detay mı? Red ya da 1 yıl uzatma sebebi olabilir mi? Bilen varsa yardımcı olursa sevinirim.

Tesekkurler
saila

New postby esraersal » Tue Mar 21, 2017 11:30 pm

saila wrote:Merhaba,

Biz de 3 yıllık uzatmaya başvuracağız. Muhasebeci bize 1000£ daha fatura kesseydiniz iyi olurdu dedi. 10 ayın gelirini giderini hesapladığımızda ayda 100£ cepten yemiş gibi oluyoruz. Bu gerçekten çok önemli bir detay mı? Red ya da 1 yıl uzatma sebebi olabilir mi? Bilen varsa yardımcı olursa sevinirim.

Tesekkurler

Eksiye düşmüşsünüz yani doğru mu anladım?
esraersal

New postby saila » Wed Mar 22, 2017 7:37 am

esraersal wrote:
saila wrote:Merhaba,

Tesekkurler

Eksiye düşmüşsünüz yani doğru mu anladım?

Evet yani tax sonrası income kazancımız, harcamalarımızdan 1000£ eksik görünüyormuş.
saila

New postby slaine » Tue Apr 25, 2017 11:55 am

selamlar,
3 yıllık extension 'ı sonuçlanan varmı bu aralar ?
slaine

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü