Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby gndlf » Sun Nov 19, 2017 11:54 am

@Emre Teşekkürler Emre. Bende sanırım birçok kişi gibi senin eskiden yazdığın listeyi baz alacağım başvurumda.

Uzatma formunda:"Evidence of your proposed or established functioning business, such as a business plan" diyor ama sanırım business plan yerine senin bahsettiğin "progress report" ve muhasebecinin hazırladığı Yıllık hesaplamalar, rapor ve tabloları koyuyoruz değil mi?
Bu rapor kısmını kendim yapacağım sanırım (muhasebecim küçük işletmelere hizmet ettiğinden ve biraz lokal kaldığından)... Hatırladığın kadarıyla bu yıllık raporlar kısmının çoğunlukla grafiklerden oluşup oluşmadığı hakkında bilgi verebilirmisin? Muhasebeciyle konuşup, tatmin olmassam bende google vs arayıp kendime bir çeşit rapor hazırlayacağım.

Teşekkür ederim
gndlf

New postby Emre » Sun Nov 19, 2017 12:43 pm

Ben iş planını vermemiştim uzatma başvurusunda. Ama evet "progress report" yazmıştım. Neler yaptığını, işlerinin nasıl gittiğini, kar yapıp yapmadığını, önümüzdeki yıllarda neler yapmayı planladığını yazıyorsun. Ben 1.5 sayfa falan bir şey yazmıştım. Araya da Türkiye'deki son yıl gelirim ile UK'deki ilk yıl gelirini karşılaştıran Pie Chart grafik hazırlayıp koymuştum. Çok matah bir şey değil. Ama görsel olarak yardımcı olması açısından iyi bir şey.

Muhasebecinin verdiği evraklar bildiğimiz yıl sonu evrakları. Grafiksel bir şey yok ancak tablolar, gelirler, giderler, şirket, direktör, vergi evrakları vesaire gibi şeyler. Benim muhasebeci Ankara Anlaşması konusunda bilgili. O yüzden biraz daha fazla evrak sağlıyor olabilir. Hepsi gerekli midir bilmiyorum. Ancak yapılan işi kanıtlaması açısından önemli olduğunu düşünüyorum.
Emre

New postby gndlf » Mon Nov 20, 2017 12:25 am

@Emre Teşekkürler. Bu arada p60 ve p30 formları sırasıyla refund ve çalışan kişiler varsa doldurulan formlar değil mi?

Birde employers summary, ve Payslipler'de sadece işçi çalıştıran şirketlere verilen formlar mı?

Teşekkürler
gndlf

New postby Emre » Mon Nov 20, 2017 9:13 am

p60 vergi mukellefi olan kisinin yil sonu vergi belgesi. Yani LTD sirket sahibiysen, direktor olarak senin vergi belgen.

p30 limited sirketin aylik veya ceyrek yil PAYE bilgilerini iceren vergi belgesi.

employers summary yine limited sirket sahibiysen payrollda kim var kim yok gosteren evrak. Direktor olarak sen varsin.

Payslip direktor olarak maas aldigin icin senin maas bordrolarin.

Self-employedsan gerekli bilgiler surada: https://www.gov.uk/employment-status/se ... contractor
Emre

New postby gndlf » Wed Nov 22, 2017 1:29 pm

@Emre teşekkür ederim. Siz ltd açınca belli ki daha çok uğraşmışsınız şahıs işletmesine göre.

Aşağıda yazdığım, aklıma takılan bazı sorular var. Acaba bunlar hakkında ne düşünürsünüz?

1) Siz uzatma başvurunuzda ana paranızdan (vizeyi almadan önce gösterdiğiniz paradan) bahsettinizmi? (mesela: "ben vize başvurusuna 10.000 ana param var demiştim. Bunun 5000'ini harcadım. Elimde 5000 kaldı. Birde kazandığım şu kadar vs vs..." Şeklinde)

2) Uzatma başvurusunda gösterilen para sadece işletmeden kazandığımız para mı olmalı? Mesela eski birikimlerimi Türkiye'de bir bankaya yatmış halde göstersem, kaynağını anlamazlar ise sizce sorun olur mu? Çünkü sene sonunda en baştaki gibi "gift money" temin edemiyoruz. Sadece işimizden elde ettiğimiz parayı göstermemiz gerekiyor diye tahmin ediyorum. Ya da tek tek eskiden o parayı nasıl kazandığımızı açıklayacağız, ki bu da zor bir iş... Bu arada, yine bu başlıktaydı sanırım, eskilerden birisi gift money olarak (kaynak göstermeden) banka hesabında para gösterdiğini ve kabul edildiğini yazmıştı diye hatırlıyorum, ama yinede riskli bir iş gibi bu fikir. Sizin düşünceleriniz nedir işletme kazancı para gösterme konusunda (gift veya eski birikim)?

3)Başvuru formunda 10.sayfada aynen şöyle bir ifade var: "in accordance with biometric registration regulations, an applicant applying for an extension of stay in the uk, must apply for a biometric immigration document, otherwise known as a biometric residence permit. For information, see home office website" Sorum ise: Türk işadamı vizesi olanlar, uzatma formu ile vize uzatmanın haricinde, bir de brp' ye mi başvuracaklar? Çünkü bu cümleden sanki vize uzatma başvurumuzun haricinde, ayrıca bir de brp başvurusu yapılmalıdır gibi bir anlam çıkıyor.
Teşekkür ederim.
gndlf

New postby Emre » Wed Nov 22, 2017 3:34 pm

1) Yatırım tutarını getirip getirmediğimden bahsetmedim. Banka hesap özetlerini ekledim, iş ve kişisel hesap. İş için yaptığım harcamaları yazdım.

2) Evet sadece senin burada kurduğun işten kazandığın paraya bakarlar. Türkiye'den getirdiğin birikimi yatırım ve yaşam giderleri için en başta getirdiysen sıkıntı yok. Ama sürekli bir şekilde Türkiye'den para girişi olduysa, bunu belirtmen lazım. Kaynağı belli olması lazım. Öte yandan sırf bu birikimle gelen parayla geçindiysen sıkıntı. Ankara Anlaşması uzatma başvurusunda bahsettiğin işi kurup kurmadığına, o işten para kazanıp, kazandığın parayla geçinip geçinmediğine bakıyorlar özetle.

3) Kafanı karıştırmışsın. Vize başvurunu yaptığında, birkaç hafta sonra veya bazen 1 ay sonra biometric enrollment mektubu gelir. Parmakizi hizmeti veren en yakın postaneye gidip parmakizini verip, fotoğrafını çektirirsin. Postane elektronik olarak bu bilgiyi Home Office ile paylaşır. Vizen onaylandığında adına BRP kartı (Biometric Residence Permit) düzenlenir ve adresine postalanır. Vizeye başvurduğunda zaten BRP'ye başvurmuş oluyorsun.
Emre

New postby gndlf » Fri Nov 24, 2017 9:27 pm

@Emre Teşekkürler

Bilen/vakti olan arkadaşlar yanıtlarsa memnun olurum:
1) formdaki "public liability insurance" zorunlu olmayan bir sigorta türü değilmi?
2)formun son sayfasında her dökümandan kaç tane verdiğimizi yazıyoruz, bize geri dönüşlerini kolaylaştırmak için... Siz buraya sayı olarak sayfa sayısını mı yazdınız, yoksa belgelerin çeşit sayılarını mı? Mesela 5er sayfalık 2 bank statement varsa 10 mu yazardınız, 2 mi?

Teşekkürler
Last edited by gndlf on Sat Dec 09, 2017 2:02 am, edited 9 times in total.
gndlf

New postby shadowman » Thu Nov 30, 2017 12:58 pm

Arkadaslar olumlu olumsuz haber alan varmi acaba ? Basvuru tarihi nedir acaba
shadowman

New postby zeugma » Thu Nov 30, 2017 3:03 pm

@shadowman benim bildigim en son 12 temmuz basvurusu decided olmustu. Sende bir haber var mi seninde bu hafta veya obur hafta decided olacak gibi gozukuyor. Burada paylasmayi unutma :)
zeugma

New postby shadowman » Fri Dec 01, 2017 12:01 pm

zeugma wrote:@shadowman benim bildigim en son 12 temmuz basvurusu decided olmustu. Sende bir haber var mi seninde bu hafta veya obur hafta decided olacak gibi gozukuyor. Burada paylasmayi unutma :)

Insallah kardesim :D su anda baktim

Awaiting a decision

Your application has been considered and is awaiting a decision.

The order of the status is Open, Awaiting a decision and Decided.

seklinde uyari var :D
shadowman

New postby gndlf » Fri Dec 01, 2017 12:23 pm

shadowman wrote:
zeugma wrote:@shadowman benim bildigim en son 12 temmuz basvurusu decided olmustu. Sende bir haber var mi seninde bu hafta veya obur hafta decided olacak gibi gozukuyor. Burada paylasmayi unutma :)

Awaiting a decision

Posta ile başvuru yollayınca, size bir şekilde online hesap mı açılıyor? Başvurudan sonraki süreci açıklayabilirmisiniz?
gndlf

New postby shadowman » Fri Dec 01, 2017 1:56 pm

gndlf wrote:
shadowman wrote:

Awaiting a decision

Posta ile başvuru yollayınca, size bir şekilde online hesap mı açılıyor? Başvurudan sonraki süreci açıklayabilirmisiniz?

Basvurunu takipli posta ile royal mailinin bos bir zarfi ile beraber yolluyorsun ve beklemeye geciyorsun 1 gun veya 2 gun sonra royal mailden basvurunun HO tarafina teslim edildigine dair mail yada sms aliyorsun ve Ho tarafindan Biometric icin mektup beklemeye basliyorsun parmak izi kagidin gelince sana en yakin parmak izi alan postaneye gidip parmak izini veriyorsun ve HO dosyani incelemesini ve sonuclandirmasini bekliyorsun :) Ondan sonra takip ediyorsun benden onceki tarihlerde durum nedir diye kendi basvuru tarihini onlarla kiyaslayip ortalama gun belirliyorsun
shadowman

New postby gndlf » Fri Dec 01, 2017 8:16 pm

Arkadaşlar

Bu uyarıyı hangi ekrandan bakıyorsunuz? Posta ile başvurunca size online bir hesap ve şifre mi geliyor? Yani başvurunuzun durumunu hangi ekrandan takip ediyorsunuz?

Eskiden verilen adres kapanmış: https://contact-ukvi.homeoffice.gov.uk/ ... visastatus

Başvuru sonuçlarını günlük/haftalık takip edebileceğimiz bir yer var mı? Yoksa şu andaartık başvurumuzu posta ile yolladıktan sonra hiçbir şekilde takip edemiyormuyuz?

Teşekkürler
gndlf

New postby gndlf » Fri Dec 15, 2017 6:09 pm

Arkadaşlar 2.kere post yazıyorum, ama; şu anda uzatma başvurusu yapanlar başvurularının akibetini öğrenemiyorlar mı? Yani pasaport ve o kadar belgeyi yolladıktan sonra arayacak hiçbir yer yok mu?
Teşekkürler
gndlf

New postby Emre » Fri Dec 15, 2017 7:04 pm

Başvurunu yolladıktan sonra takip etme şansın yok. Postayı special delivery ile takip kodu ve imzalı olacak şekilde gönder, yeterli. Normalde o yukarıdaki linkten başvurunun sonuçlanıp sonuçlanmadığını görebiliyordun. Geçtiğimiz günlerde kapattılar o sayfayı. Zaten trial'dı. Sürekli olan bir şey değildi. Bir süreliğine hizmete girdi.

Başvurunu postayla yolladıktan sonra, parmak izi mektubu geliyor. Parmak izini de veriyorsun. Ondan sonra bekliyorsun sonuçlanmasını. Bu kadar.

Parmak izi mektubunda CASE ID veya Referans numarası yazar. Onunla Home Office'i arayıp bilgi alabiliyorsun. Da yani alacağın bilgi belli. "Başvurunuz sonuçlanmamış" derler en fazla. Veya "Henüz bilgimiz yok" derler.

Beklemekten başka yapacak bir şeyin yok yani özetle. 6 aya kadar yasal bekleme süresi var. Genelde 4, 4.5 ayda cevaplanıyor. Ona göre hazırla kendini.
Emre

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü