Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby istanbullondra » Sat Jun 13, 2020 8:11 pm

Selamlar,

Arkadaşlarım, son durumları ile ilgili yazışma yapıp aşağıda paylaştığım aşamaya geldiler.
Size de tavsiyem vakit kaybetmeden durumunuza istinaden home office ile yazışmanız.

''We have already put in place a range of measures to support those affected by the COVID19 outbreak and are considering further adjustments. These include a proposed concession to the continuous residence requirements for those trapped overseas due to COVID-19 travel restrictions, who should be in the UK to renew their leave. Please continue to check GOV.UK for the latest position. No one will be disadvantaged by the impact of COVID-19.
If you’re able to secure a return flight to the UK after your leave expires, we will consider a visa waiver to facilitate travel at that time. Requests for visa waivers in these circumstances should be sent to CIH@homeoffice.gov.uk with the subject line ‘VISA WAIVER TO TRAVEL’.''

Tabii onların vize süreleri bitti ve o süre zarfında uçuşlar kapalıydı. Sizin durumunuzda uçuşlar açık olduğundan ne derler bilemiyorum.

Yine da email yazın mutlaka, en azından birinci kaynaktan yönlendirme alırsınız.

gagalikirpi wrote:Merhabalar,
Biz de uzatma zamanımız geldiğinde Türkiye'de olacağız ve Türkiye'den başvuru yapmak istiyoruz. İnternette konuyla ilgili çok az bilgi olduğu için Türkiye'den başvuru yapan birilerinden bilgi almaya çok ihtiyacımız var.
Bu arkadaşlarınızdan bilgi almamız mümkün olur mu?

istanbullondra wrote:Merhaba,

1.
Covid nedeniyle tatil için gittikleri TR'den UK'ye dönemeyen ve vize süresi dolacagi icin TR'den basvurularini yapmak zorunda kalan iki arkadasim var.

Danismanlarinin söylediğine göre normal şartlarda UK dışından yapılan uzatma başvuruları, şartlari yerine getirmiş olsalar dahi 3 yıl yerine 1 yıl uzatma ile sonuçlanıyormuş.
Covid nedeniyle zorunlu koşullar altında yapılan bu başvurulara bir müsamaha gösterir de 3 yıl verirler mi bilemiyorum.

2.
Biyometrik başvurunuz sonrasında her ne kadar pasaportunuz sizde kalsa de seyahat etmemeniz gerektiğini biliyorum.

Başvurunuzda kolaylıklar dilerim.

Jumanji3 wrote:Selamlar arkadalar,

Temmuz içerisinde ilk uzatma başvurumu yapmam gerekiyor. Geçen bu sürede maalesef sadece 1 ay İngiltere'de kalabildim ve suanda da Türkiye'deyim. Ancak teknoloji işi yaptığım için hem ingiltere hem türkiye de bir çok fatura kestim.

Sormak istediğim konu şu, uzatma başvurumu Türkiye'den yapmak istiyorum, bu mümkün mü? Şuanki koşullarda, İngiltere'den başvurup 3-4 ay orada kalacak bir kurgum yok maalesef, bu yüzden uzatma başvurumu Türkiye'den yapmam gerekiyor.

1- Uzatma başvurusu Türkiye'den yapılabiliyor mu? Yapılabiliyorsa normal süreçten bir farklılık var mı?
2- İngiltereden uzatma başvurusu yapıldığında, biometric kısmını hallede halletmez Türkiye'ye dönmek mümkün mü?

Şimdiden çok teşekkür ederim
istanbullondra

New postby orduevi » Sat Jun 13, 2020 9:47 pm

sinn wrote:
orduevi wrote:Arkadaslar avukat Yasar Dogan çok samimi bir video yayinlamis. Basvurularinizi son ana bırakmayın. Başvuru tarihi degil karar tarihi geçerli diyor videonun sonunda. Başvurularin sonuçlanması 3 - 4 ayi bulduğu bu günlerde Ekim'den sonra yapılacak başvurular çok riskli demektir.

https://www.youtube.com/watch?v=iM8XeqQ ... Jl_b3xNrCg

biraz sacma bir arguman degil mi yalniz bu? o zaman 2. uzatma basvurumuz dogal olarak 2021 den sonra olacagi icin otomatik olarak red yiyecegiz hepimiz. hic basvurmayalim o zaman gibi bir durum dogurmaz mi?

Hayir kesinlikle saçma bir argüman degil. Ingiltere'de olan ve vizesini almış olanların hakları korunacak. Home Office bunu resmi olarak acikladi. Ancak AA 31 Ocak'ta biteceği icin karar verilecek tarihte AA olmazsa o zaman yeni vizeyi almayı bekleyen başvurular red olacak. Vize uzatılması ile yeni vize alınması farklı.

Acele ise seytan karisir ama acele etmekte de fayda var. Ekim ayından sonra başvuracakların riski cok.
orduevi

New postby bull market » Sat Jun 13, 2020 11:46 pm

Peki uzatma için başvuruların sonuçlanması uzun sürecek gibi görünüyor ve şu aralar uzatmaya başvuranların yeni bir BRP kartı edinebilmesi kış aylarını bulacak gibi. Bu durumda o zamana kadar Türkiye'ye gidip gelmek mümkün olamayacak mı?

Her geçen gün de bu durumdaki insanların sayısı artıyor. Aslında bu durum eskiden de böyle idi ama şu an pandemiden dolayı bu süre çok uzun olacak. Bu konu ile ilgili home office'e bir mail gönderdim esneklik yapılması ile ilgili bir düzenleme düşünüyor musunuz diye ama bana otomatik yanıt geldi bu mail adresi sadece internal kullanım içindir diye. Bu ciddi bir sorun bence. Ancak kimsenin bunu tartıştığını konuştuğunu da görmüyorum gerek burada gerek facebook gruplarında, bende bir gariplik var diyorum. Ne biliyim pek çok kişinin ailesi ya da görmesi gereken yaşlı büyükleri var. Mesela benim annem 65 yaş üstü ve pek çok ihtiyacı oldu ama yanında bulunamadım bu süreçte. Şimdi uçuşlar başlayacak ama gidiş dönüş mümkün değil gibi.
bull market

New postby gndlf » Mon Jun 15, 2020 3:37 pm

Türkiye'den İngiltere'ye uçuşlar ne zaman başlıyor bilginiz var mı?

Bir de, formda gelir bilgisi kısmını doldururken önceki senelerin ortalamasını mı yazmalıyım, dolduran arkadaşlar bilgi verirse memnun olurum, çünkü durduğum 4 sene için tek bir rakam istiyor.

Teşekkürler
gndlf

New postby Londonist » Mon Jun 15, 2020 10:56 pm

https://twitter.com/TurkEmbLondon/statu ... 11809?s=20

TurkishEmbassyLondon
@TurkEmbLondon
11 Haziran

Türkiye - Birleşik Krallık arasında yolcu taşıyan uçuşlar

Türkiye ve Birleşik Krallık arasında yolcu taşıyan tarifeli uçuşlar bugün başlamıştır. Uçuşlar hakkında havayolu firmalarından bilgi alabilirsiniz.
Londonist

New postby cinkiz » Thu Jun 18, 2020 8:49 pm

Merhaba

3 Haziran parmak izi
16 Haziran 3 yıllık onay maili geldi.

Bekleyen herkese sabır ve bol şans diliyorum.
cinkiz

New postby Peresiades » Fri Jun 19, 2020 2:44 pm

cinkiz wrote:Merhaba

3 Haziran parmak izi

Hayırlı olsun :)
Ne kadar hızlandı dönüş süreci. Biz de Temmuz başı uzatmaya başvuracağız. Umarım aynı şekilde hızlı dönüş alabiliriz.
Peresiades

New postby klikia » Fri Jun 19, 2020 5:18 pm

Merhaba,

12 Haziran biometric,
19 Haziran onay emaili. Ancak 1 senelik çıktı uzatma.

Neden 1 senelik uzatma verdikleri için yaptıkları açıklamada yanlışlık var gibi geldi danışmanımla bana. Yanlışlık yaptıklarına dair email attık. 15 işgünü içerisinde dönüş yapacaklarına dair otomatik bir email geldi. Bakalım, nasıl bir cevap gelecek?
klikia

New postby istanbullondra » Sat Jun 20, 2020 2:46 pm

Merhabalar,

Hem hayırlı olsun kısa sürede sonucunuzu almışsınız hem de geçmiş olsun, umarım yanlışlıkla olmuştur.
Rica etsem 1 yıllık vize verme gerekçelerinde özetle neyi ileri sürmüşler? Bu arada verginizin yüzde kaçını ödemiştiniz?

Teşekkürler.

klikia wrote:Merhaba,

12 Haziran biometric,
19 Haziran onay emaili. Ancak 1 senelik çıktı uzatma.

Neden 1 senelik uzatma verdikleri için yaptıkları açıklamada yanlışlık var gibi geldi danışmanımla bana. Yanlışlık yaptıklarına dair email attık. 15 işgünü içerisinde dönüş yapacaklarına dair otomatik bir email geldi. Bakalım, nasıl bir cevap gelecek?
istanbullondra

New postby klikia » Sat Jun 20, 2020 4:46 pm

Teşekkürler. Your business does not cover its liabilities yazmışlar. Ancak öyle bir durum yok tabii. Vergimin tamamını başvuru öncesi ödemiştim.
klikia

New postby Valravn » Sun Jun 21, 2020 3:34 pm

Merhabalar, yaklaşık 2.5 ay sonra benim de 1 senem doluyor. Uzatma ile ilgili araştırmalar yapıyorum fakat çok fazla bir bilgiye ulaşamadım. İlk başvuruyu danışman olmadan kendim yapmıştım bunu da öyle yapmak istiyorum. Yapanlar var ise de hangi evrakları kullandılar ve süreç nasıl işliyor merak ediyorum. Bir muhasebeci ile çalışıyorum o da zaten önemli evrakların çoğunu biz hazırlayacağız demişti.

Merak ettiğim bir diğer konu ise public liability insurance ı daha yeni yaptırdım, nino,utr,paye konularında bir problem yok aldım onları. Sizce public liabilty insurance kısmı problem çıkarır mı? Şu an aktif ama yakın bir zamana kadar yoktu.

Sektör: Yazılım, Meslek: Bilgisayar Mühendisliği
Herhangi bir ofiste bulunmuyorum evden çalışıyorum. Teşekkürler.
Valravn

New postby Londonist » Sun Jun 21, 2020 11:29 pm

Arkadaşlar uzatma başvuruları sadece submit mi ediliyor? Yani Corona dolayısıyla BRP için parmak izi veremiyoruz ve randevu bulamıyor muyuz şimdilik, şu an ki durum nedir tam olarak? Belgeleri online yükleme submit kısmında mı yapılacak yoksa randevu alındıktan sonra mı yapılacak? Herkese şimdiden teşekkürler. Herkes tez zamanda 3 yıllıklarını alır umarım
Londonist

New postby halilaloglu » Mon Jun 22, 2020 12:21 pm

klikia wrote:Teşekkürler. Your business does not cover its liabilities yazmışlar. Ancak öyle bir durum yok tabii. Vergimin tamamını başvuru öncesi ödemiştim.

Daha fazla bir şey yazılmış mı yani sadece bu şekilde çok genel bir şeyi bir satır yazıp geçebileceklerini düşünüyorlarsa vay halimize! yani umarım daha fazla ayrıntı vardır mektubunuzda --varsa ve özel değilse bizimle paylaşırsanız sevinirim--

Ayrıca verginin tamamını başvuru öncesi ödemek zorunda değiliz yani o yılın vergisinin yıl sonuna kadar ödeme hakkı resmi olarak var olduktan sonra bunu bir bahane olarak gösteremezler ama tabi paranız varsa ödemenizi tavsiye ederim ben de.
halilaloglu

New postby Fiddisback » Mon Jun 22, 2020 12:31 pm

halilaloglu wrote:
klikia wrote:Teşekkürler. Your business does not cover its liabilities yazmışlar. Ancak öyle bir durum yok tabii. Vergimin tamamını başvuru öncesi ödemiştim.

Daha fazla bir şey yazılmış mı yani sadece bu şekilde çok genel bir şeyi bir satır yazıp geçebileceklerini düşünüyorlarsa vay halimize! yani umarım daha fazla ayrıntı vardır mektubunuzda --varsa ve özel değilse bizimle paylaşırsanız sevinirim--

Ayrıca verginin tamamını başvuru öncesi ödemek zorunda değiliz yani o yılın vergisinin yıl sonuna kadar ödeme hakkı resmi olarak var olduktan sonra bunu bir bahane olarak gösteremezler ama tabi paranız varsa ödemenizi tavsiye ederim ben de.

Benim anladığım kadarıyla işinizi sigortalatmadığınızı söylemişler. Public liability insurance professional indemnity insurance burada epey elzem şeyler. Ama tabii bilmiyorum, belki de klikia'nın sigorta belgeleri de vardı ve göz ardı ettiler.
Fiddisback

New postby eva » Mon Jun 22, 2020 4:08 pm

cinkiz wrote:Merhaba

3 Haziran parmak izi

Merhabalar,

Oncelikle hayirli olsun.

Bize de business liabilities i karsilamadigimizi soylenerek, 1 yillik verdiler. Size sormak istedigim verginizi basvuru yapmadan once odemis miydiniz ve iceri sirketinizin kac aylik blancosunu sunmustunuz.

Cok tesekkurler,
eva

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü