Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby Drsn » Fri Mar 05, 2021 2:23 pm

Merhaba arkadaslar. Daha once de belirtmistim. Online submit; 16 eylul parmak izi: 5 ekim.
Fakat dün Home Office’den aldigim bir mail beni sasirtti. Basvurum icin kendileri tarafima tesekkurlerini sunuyor ayni zamanda da Covid’ten dolayi basvurumun yasal surec olan 6 ayi gecebilecegini ve bu durumdan dolayi da cok uZgun olduklarini belirtmisler :) Daha once bir kac forum da okumustum, 6 aya bir kac gun kala boyle maillerin atildigini. Fakat anlamadigim benim bugun itibariyle submit’imin tam 5 ay oldugu. Yada muhtemelen herkesinde merak ettigi konu, parmak izi baz alinmiyor online submit baz aliniyor ki online submit tarihim baz alindiginda 6 ay olmak uzere. Yani bu mail bana dahaa cooook bekliceksiniz demek midir yoksa özür dileriz basvurunuz uzerinde caisiyoruz ve en kisa zamanda sonuclandiracagiz demekmidir :) boyle bir maille karsilaniniz oldu mu daha once? Simdiden herkese bir an once sonucuna kavusmasini diliyorum
Drsn

New postby oogway » Fri Mar 05, 2021 2:35 pm

@adrianmonk sakin olalim, burada kimse senin dusuncelerini yikici bir sekilde elestirmiyor, veya dusuncelerini aciklamana engel olmuyor. Herkesin kendi acisindan yasamis oldugu bazi problemler var, ve bu problemleri bir sekilde cozmeye calisiyor.

UK'nin genel olarak demokrasi, adalet ve yasam standartlarina kimse birsey demiyor. Ama HO'nun anlasilmaz mantiksiz tavri sadece Ankara Anlasmalilara has degil. Nasil guzel seyleri anlatiyorsak, yasanilan haksizliklari dile getirmek herkesin hakki.

Bir diger mevzuu da burada hepimiz anonim bir sekilde icimizi dokuyoruz, bir nevi rahatlama platformu. Burada yazilanlar ne surecleri dogrudan etkiliyor, ne de HO veya baska yetkililer buradan bilgi aliyorlar. Insanlarin rahat bir sekilde yazmasi, sikintilarini ifade etmesi cok guzel bir sey. Hatta ayni problemi yasayan baska insanlara "Yalniz degilim" hissiyati veriyor.

Son olarak, insanlar hakkinda iki cumle yazdiklariyla hukum vermek ve ben hakliyim edasiyla ortami terketmek tam olarak kactigimiz ve istemedigimiz bir sey. Bilgin olsun.
oogway

New postby zumur » Fri Mar 05, 2021 4:12 pm

Biz 5.ayda almıştık benzer bir mail (online sonrası 5.ay), benim de şu şekilde size bi yardımı olur mu bilemedim:

Nisan 28: Online
Agustos 19: Parmak İzi
Eylül 30: Buna benzer mail
Ocak 22: Mülakat

Beklemedeyiz :)

Online'dan bu yana 10+ay, parmak izinden neredeyse 8 ay oldu

Drsn wrote:Merhaba arkadaslar. Daha once de belirtmistim. Online submit; 16 eylul parmak izi: 5 ekim.
Fakat dün Home Office’den aldigim bir mail beni sasirtti. Basvurum icin kendileri tarafima tesekkurlerini sunuyor ayni zamanda da Covid’ten dolayi basvurumun yasal surec olan 6 ayi gecebilecegini ve bu durumdan dolayi da cok uZgun olduklarini belirtmisler :) Daha once bir kac forum da okumustum, 6 aya bir kac gun kala boyle maillerin atildigini. Fakat anlamadigim benim bugun itibariyle submit’imin tam 5 ay oldugu. Yada muhtemelen herkesinde merak ettigi konu, parmak izi baz alinmiyor online submit baz aliniyor ki online submit tarihim baz alindiginda 6 ay olmak uzere. Yani bu mail bana dahaa cooook bekliceksiniz demek midir yoksa özür dileriz basvurunuz uzerinde caisiyoruz ve en kisa zamanda sonuclandiracagiz demekmidir :) boyle bir maille karsilaniniz oldu mu daha once? Simdiden herkese bir an once sonucuna kavusmasini diliyorum
zumur

New postby Drsn » Fri Mar 05, 2021 4:33 pm

Cok tesekkur ederim dönüşün için. Cok uzun bir surecten bahsettin umarim en kisa zamanda sonucunu alirsin. Bende interviev korkusu yasiyorum umarim bunlar yasanmadan sonuc alanlardan olurum :) bagli bulundugum meclis uyelerine ve milletvekilime mail de attim hizlandirmak adina. Saglik problemimden dolayi. Herbirinden geri donuste aldim. Milletvekilim HO ile gorustugunu de bildirdi 2 hafta olmasina ragmen 6 ayi gececegine dair mail almam komil oldu :)
Drsn

New postby ihatevisa » Fri Mar 05, 2021 4:50 pm

En azindan bu haftayi da guzel bir haberle kapattik. :)
ihatevisa

New postby edgwareboss » Fri Mar 05, 2021 8:37 pm

oogway wrote:Bir diger mevzuu da burada hepimiz anonim bir sekilde icimizi dokuyoruz, bir nevi rahatlama platformu. Burada yazilanlar ne surecleri dogrudan etkiliyor, ne de HO veya baska yetkililer buradan bilgi aliyorlar. Insanlarin rahat bir sekilde yazmasi, sikintilarini ifade etmesi cok guzel bir sey. Hatta ayni problemi yasayan baska insanlara "Yalniz degilim" hissiyati veriyor.

Sen öyle san. :)
edgwareboss

New postby edgwareboss » Fri Mar 05, 2021 8:58 pm

ihatevisa wrote:Red alan bir kisinin mektubu da paylasilsa inanicam ama full TROL bence , ortalikta yeterince stres yok gibi birde bunla geriyorlar milleti yalan bir haber ise cikartani Allah’a havale ediyorum gece gece soy sop dalmayayim .

Red alınca mektubu neden paylaşsın adam pardon? Burada 1 senelik alan adama bile özel degilse soyleyebilir misiniz diye 40 takla atiyorlar ogrenmek icin. Adam icin bir failure sonucta, sen alsan sen de paylasmak istemezsin red mektubunu emin ol. Bir sey dikkatimi cekti, ne zaman avukat ya da danisman lafi acilsa yok onlar simsar, yok paragozler yok dolduruyorlar yalan soyluyorlar ne sahtekarliklarini birakiyorsun ne de duzenbazliklarini. Bu tavirlarindan dolayi da avukatla uzatma yapanlara bunlar gerizekali para kaptiriyorlar diye dusundugune de eminim. Herkes bunu kendisi yapmak zorunda degil ki. İsteyen avukatla yapar isteyen kendisi. Herkesin hayatina kimse karisamaz der büyük düşünür :)))
edgwareboss

New postby ihatevisa » Sat Mar 06, 2021 12:24 am

@edgwareboss

.

Tesekkurler
ihatevisa

New postby Londonist » Sat Mar 06, 2021 1:38 am

Arkadaşlar Home Office 2020 yılı için extension durumlarını açıklamış . Excel dosyasının olduğu sayfanın linkine buradan ulaşabilirsiniz. https://www.gov.uk/government/statistic ... ermanently

Excel dosyasına da bu linkten ulaşabilirsiniz. https://assets.publishing.service.gov.u ... -2020.xlsx

Söz konusu verilerde 2020 yılı için "Category of leave group" dan work u seçersek, subgroup olarak Ankara anlaşmasına "Other permit free employment" kısmı giriyor sanırım. Tabi buna worker larda dahil. Toplam da 2263 vizenin 2189 u Grant edilmiş, 74 ü refuse edilmiş.Tabi bunların içine dependant ve worker durumu da dahil edilince sayı küçük, abartıldığı gibi redler havada uçuşuyor, havadan üstüne başına 2 red konabilir tarzı bir durum yok.

Sağlıcakla ve huzurla kalın. Bu zamanlarda en dikkat etmemiz gereken bunlar :)
Londonist

New postby edgwareboss » Sat Mar 06, 2021 9:13 am

Londonist wrote:Arkadaşlar Home Office 2020 yılı için extension durumlarını açıklamış . Excel dosyasının olduğu sayfanın linkine buradan ulaşabilirsiniz. https://www.gov.uk/government/statistic ... ermanently

Excel dosyasına da bu linkten ulaşabilirsiniz. https://assets.publishing.service.gov.u ... -2020.xlsx

Söz konusu verilerde 2020 yılı için "Category of leave group" dan work u seçersek, subgroup olarak Ankara anlaşmasına "Other permit free employment" kısmı giriyor sanırım. Tabi buna worker larda dahil. Toplam da 2263 vizenin 2189 u Grant edilmiş, 74 ü refuse edilmiş.Tabi bunların içine dependant ve worker durumu da dahil edilince sayı küçük, abartıldığı gibi redler havada uçuşuyor, havadan üstüne başına 2 red konabilir tarzı bir durum yok.

Arkadaslar inanmayin o rapora, avukatlarin danismanlarin sacmaligi o. Red diye bir sey yok. Biz gormedik sonucta red olani. Kimse red mektubunu da paylasmadi burada. O 74 kisi de trol bence, avukatlarin danismanlarin kendi adamlari, reklam icin yapiyorlar. İnsanlar korkup paralarini onlara kaptirsin diye. :))))

@Londonist dependantlar dahil degil. Case başına.
edgwareboss

New postby knpc » Sat Mar 06, 2021 10:14 am

edgwareboss wrote:
Londonist wrote:Arkadaşlar Home Office 2020 yılı için extension durumlarını açıklamış . Excel dosyasının olduğu sayfanın linkine buradan ulaşabilirsiniz. https://www.gov.uk/government/statistic ... ermanently

Arkadaslar inanmayin o rapora, avukatlarin danismanlarin sacmaligi o. Red diye bir sey yok. Biz gormedik sonucta red olani. Kimse red mektubunu da paylasmadi burada. O 74 kisi de trol bence, avukatlarin danismanlarin kendi adamlari, reklam icin yapiyorlar. İnsanlar korkup paralarini onlara kaptirsin diye. :))))

Allah herkese boyle musteri nasip etsin :)

Kimse bu avukat, bir iddiasi var, ortalik cok karisti, uzatmalara ve ILR'a red veriyorlar diyor. Ve detay vermiyor gizlilik diye. Benim su baska musterim su nedenden dolayi red aldi dese gizlilik olur, ama isim vermeden artik su nedenden red veriyorlar demek aslinda musterisine vermesi gereken hizmet. Musterisi yapmasin o red sebeplerini ki, o da red almasin.

Dedigim gibi iddia sahibi burada degil, bir araci var iddia icin, redler varmis, ortalik karismis diye bosuna tartisiliyor burada.
knpc

New postby edgwareboss » Sat Mar 06, 2021 12:28 pm

knpc wrote:
edgwareboss wrote:

Allah herkese boyle musteri nasip etsin :)

Kimse bu avukat, bir iddiasi var, ortalik cok karisti, uzatmalara ve ILR'a red veriyorlar diyor. Ve detay vermiyor gizlilik diye. Benim su baska musterim su nedenden dolayi red aldi dese gizlilik olur, ama isim vermeden artik su nedenden red veriyorlar demek aslinda musterisine vermesi gereken hizmet. Musterisi yapmasin o red sebeplerini ki, o da red almasin.

Dedigim gibi iddia sahibi burada degil, bir araci var iddia icin, redler varmis, ortalik karismis diye bosuna tartisiliyor burada.

Amiinnn herkese de sağlam sabır nasip etsin. :)))

Ne yapabilirim? Adamin girtlagina mi cokeyim kim bunlar isimlerini ver dosyalarini paylas diye. Ben sadece alaninda uzman birinin tecrubelerini paylasiyorum o kadar.

Cem Yılmaz’ın bir showunda hatirlar misin bilmem, askeriye revir şakası vardı. Bunlar zamanında oraya hasta olarak gidip zamanla doktor olmus erler tarzi bir saka yapiyordu. Tamami ile o senaryo yasaniyor. İnsanlar ne kadar cok beklerse kendini o kadar konuda uzman ilan ediyor, teoriler vs vs. Tipik Türk stili. Biz bir konuya mesai harcadik mi o konuda uzman ilan ederiz kendimizi, bu bizim genlerimizde var ne yazik ki. Halbu ki olay son derece basit. Basvuru sirasina gore gidiyor, onaylaniyor. Sade, anlasilir dosya veren adamin dosyasi hizlica geciyor 1 senelik de olsa. Simdi diyenler olacak benden sonra basvuran adam benden once vizesini aldi, bu haksizlik. Degil arkadasim, o kadar beklediysen, mulakata vs cagirildiysan demek ki dosyanda bir sıkıntı var adamların kafasını bulandırmışsın, bu kadar basit.
edgwareboss

New postby zumur » Sat Mar 06, 2021 4:57 pm

HO'un daha önce tazminat ödemişliği var çokça (AA değil), araştırırsanız çok kolayca bulabilirsiniz. 30k'lerden falan bahsediyorum en az. Benim bizzat arkadaşım geçen sene dosyası sistemde kaybolduğu için 8 ay bekledi, kendileri kabul ettiler bunu. 2018 Aralık'da 10'dan fazla başvuruyu merkezde elektrikler kesilince kaybettiler, ve aylarca insanlar yazmasına rağmen dönmediler. Sonra bi anda farkedip yeniden başvuru aldılar. Bunları unutmayalım.

HO bu ülkenin en büyük utancı, sadece AA için değil ve bunu kendileri de kabul ediyor. Aynı sağlık sistemleri gibi. Dosyaya karar verenler insan, makina ya da sistem değil. Aynı dosyaya A kişisi ile B kişisi farklı karar veriyor. Şu an takip ettiniz mi bilmiyorum yeni başvuruların 10'dan 7'si falan red. Sizce hepsi red almayı hakeden dosyalar mı? Mart 2018 davasından zaten bahsetmiyorum.

Sistem baştan sona haksızlıklarla dolu bu yüzden. Fake faturalar ve gizli işçilik ile 3 yıllık vizesini 1 ayda alan insanlar var, ben 11 ay bekleyecek hiç bir şey iletmedim o dosyada. Yukarıda bahsettiğim her şey haksızlık. Ailemde hastam var diye belgeler hastane raporlarıyla mail, posta atarken bana cevap verilmemesi haksızlık. Size katılmıyorum o yüzden.

Neyse uzatmayalım derim, bu başlık uzatma başlığı ve kim neden almış, nası almış, ne zaman almış onu konuşuyoruz, takip ediyoruz. Gerçek sayılar, rakamlar ve örnekler üzerinden. Eğer red varsa, örneği de varsa çok iyi olur seviniriz. Ama yoksa trip vermeyelim birbirimize rica ediyorum.

edgwareboss wrote:

Ne yapabilirim? Adamin girtlagina mi cokeyim kim bunlar isimlerini ver dosyalarini paylas diye. Ben sadece alaninda uzman birinin tecrubelerini paylasiyorum o kadar.

Cem Yılmaz’ın bir showunda hatirlar misin bilmem, askeriye revir şakası vardı. Bunlar zamanında oraya hasta olarak gidip zamanla doktor olmus erler tarzi bir saka yapiyordu. Tamami ile o senaryo yasaniyor. İnsanlar ne kadar cok beklerse kendini o kadar konuda uzman ilan ediyor, teoriler vs vs. Tipik Türk stili. Biz bir konuya mesai harcadik mi o konuda uzman ilan ederiz kendimizi, bu bizim genlerimizde var ne yazik ki. Halbu ki olay son derece basit. Basvuru sirasina gore gidiyor, onaylaniyor. Sade, anlasilir dosya veren adamin dosyasi hizlica geciyor 1 senelik de olsa. Simdi diyenler olacak benden sonra basvuran adam benden once vizesini aldi, bu haksizlik. Degil arkadasim, o kadar beklediysen, mulakata vs cagirildiysan demek ki dosyanda bir sıkıntı var adamların kafasını bulandırmışsın, bu kadar basit.
zumur

New postby edgwareboss » Sat Mar 06, 2021 8:18 pm

zumur wrote:HO'un daha önce tazminat ödemişliği var çokça (AA değil), araştırırsanız çok kolayca bulabilirsiniz. 30k'lerden falan bahsediyorum en az. Benim bizzat arkadaşım geçen sene dosyası sistemde kaybolduğu için 8 ay bekledi, kendileri kabul ettiler bunu. 2018 Aralık'da 10'dan fazla başvuruyu merkezde elektrikler kesilince kaybettiler, ve aylarca insanlar yazmasına rağmen dönmediler. Sonra bi anda farkedip yeniden başvuru aldılar. Bunları unutmayalım.

HO bu ülkenin en büyük utancı, sadece AA için değil ve bunu kendileri de kabul ediyor. Aynı sağlık sistemleri gibi. Dosyaya karar verenler insan, makina ya da sistem değil. Aynı dosyaya A kişisi ile B kişisi farklı karar veriyor. Şu an takip ettiniz mi bilmiyorum yeni başvuruların 10'dan 7'si falan red. Sizce hepsi red almayı hakeden dosyalar mı? Mart 2018 davasından zaten bahsetmiyorum.

Sistem baştan sona haksızlıklarla dolu bu yüzden. Fake faturalar ve gizli işçilik ile 3 yıllık vizesini 1 ayda alan insanlar var, ben 11 ay bekleyecek hiç bir şey iletmedim o dosyada. Yukarıda bahsettiğim her şey haksızlık. Ailemde hastam var diye belgeler hastane raporlarıyla mail, posta atarken bana cevap verilmemesi haksızlık. Size katılmıyorum o yüzden.

Neyse uzatmayalım derim, bu başlık uzatma başlığı ve kim neden almış, nası almış, ne zaman almış onu konuşuyoruz, takip ediyoruz. Gerçek sayılar, rakamlar ve örnekler üzerinden. Eğer red varsa, örneği de varsa çok iyi olur seviniriz. Ama yoksa trip vermeyelim birbirimize rica ediyorum.

edgwareboss wrote:

Dosya kaybolmasını ben önceki postumda yazmıştım yakınımın başına geldiğini de, önceki sayfalara bakarsan görebilirsin. Hemen akabinde alanında uzman olan bir arkadaşımız öyle bir şey yok o eskidendi artık dijital ortamda vs vs bişiler dedi ve yalancı olan yine ben oldum. O yüzden rica ediyorum, dosya kaybolması diye bir şey yok onu kafanızdan silin.

AA herkesin de bildiği gibi bu ülkenin zamanında açılmış bir Bug ı, bu sene kapattılar. Türkiyede bankada çalışan, pazarlamacılık yapan danışmanlık yapacağım diye bir business plan satın alıp burada vize çıkartıyor ve hayatını buraya yönlendirebiliyor. İlk geldiğinde oxford, covent garden, leicester ın büyüsüne kapılıp ben her türlü çileyi çekmeye hazırım diyorsun, vakit geçtikçe vay efendim eziliyorum, haksızlığa uğruyorum, ırkçılığa maruz kalıyorum... Dön arkadaşım ülkene o zaman, bu ülkenin kültürü 100 yıl önce de böyleydi, 100 yıl sonra da böyle olacak. 10 dosyadan 7 si red alıyor demişsin, aslında 10 dosyadan 9 u red almalı ama biz onların salak olduğunu düşünüyoruz. Avukatımın bana sorduğu bir soruyu paylaşmak istiyorum ne demek istediğimi anla. Buraya danışmanlık vizesi ile gelip kaçak çalışıyolar, yakalanma riski ile elden para alıyor, daha sonrasında o parayı bir arkadaşına verip fatura kestirip kendi paranı hesabına yatırmak için vergi ödüyorsun, HO bunu yesin de vizemi uzatsın, nasılsa gerizekalılar ya, yalandan referans mektubu falan. Sence salak olan HO mi yoksa bunu yapan kişi mi? Bazı insanlar kalmak için yapmak zorunda, mecbur çekilecek bu.

Hastalık konusunda yazdığını görmezden geliyorum, ben vizeyi beklerken eşimin gebeliği sonlandırılması gerekti ve ***mişim vizesini kalk gidiyoruz dedim ve çıktık gittik. Daha sonra brp leri avukat ups ile yolladı. Vizem onaylanmasaydı ya da interview e çağırılsaydım turist vizesi alıp eşyalarımı toplamaya ve arabamı satmaya gelecektim.

Long story short, bu ülke böyle, vatandaşlık alınca da aynı şeylere maruz kalacaksın. Neden? Çünkü naturalisation statüsündesin, British değilsin. Hakim ya da üst makamlardaki kişilerin karşısında asla bir British ile aynı haklara sahip olamayacaksın.
edgwareboss

New postby umtt » Sun Mar 07, 2021 3:03 pm

1 Ekim online form submit
1 Kasim parmak izi
7 Mart 1 yillik uzatma

Decision letter da yeterli gelir saglayamadiginiz icin 1 sene veriyoruz demisler. acikcasi sadece kendi gecimimi saglayacak kadar kazanmistim. bu yuzden sasirtici olmadi. 8 ay sonra tekrar basvuru.
dependant yok. danisman yok.

pazar gunu mail beklemiyordum. eger merak ediyorduysaniz pazar gunu de calisiyorlarmis.
umtt

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü