Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby mihriye » Fri Oct 16, 2020 9:50 am

@stanmoreking : evet kendi iletişim bilgilerini vermişti. ona gitti ama her danışman bu şekilde yapmıyor olabilir. arayıp sizinkine sorun isterseniz, cevap size mi gelecek, ona mı gidecek diye.

@ihatevisa : danışmanlık hizmeti veriyor kendisi, doğru söylüyorsunuz. fakat şunu da belirtmem gerekiyor ki kendisinin istanbul'da da bürosu var ve hukuk fakültesi mezunu, ben kendisinin mesleğini yazdım. ek olarak mutlaka ankara antlaşmasından çok para da kazanıyordur ancak konu, "bu işte çok para var, olur olmaz şeylerle insanların başvurularını yapayım" değil benim danışmanımla ilgili. çevremde olur olmaz şeylere para isteyen, çok kötü ingilizceyle yazılmış, kopyala yapıştır iş planları gördükten sonra, farkını anlamıştım. zaten ilk vizemi aldıktan sonra 1 yılın yarısından çoğunu türkiye'de geçirmiş olmama, neredeyse hiçbir evrağımın olmamasına rağmen, kendi işi gibi uğraştı ve 3 yıllık vizeyi aldı. ancak sonuçta haklısınız, ankara anlaşmasıyla ilgili verdikleri hizmetler, danışmanlık kapsamında, o yazdığımı da danışman olarak değiştirdim.

@denizya : umarım en kısa zamanda olumlu cevabınız gelir. tüm iyi dileklerim sizinle.
mihriye

New postby fatihsoydan » Fri Oct 16, 2020 10:36 am

EsraZeynep wrote:
fatihsoydan wrote:Selam arkadaslar,
Bu IDV app davetinde diğer arkadaşların söylediği gibi submit tarihi değil registration tarihini baz alarak sıralıyorlar ama sadece single olanlara e-mail gönderiyorlar henüz.

Registation’u benden bir ay sonra olan,
Evraklarını da henüz submit etmemiş olan arkadaşıma az önce davet e-mail’i geldi.

Merhaba @fatihsoydan

Merak ettim ne oldu sizin dosya cocuklar dönebilir mi okullarına ingiltere ye. Yoksa Türkiye de mi basladi çocuklar okula.

Merhaba, cocuklar halen Turkiye’deler. Okullari ingilterede idi, durumlarını okula anlattim. Bayaa itiraz ettiler, ama olan oldu elimden gelen bir sey yok dedim.

Zaten butun stresimiz okuldan nerdeyse tam bir donemdir uzak kalmis olmalari. :(
Last edited by fatihsoydan on Fri Oct 16, 2020 10:37 am, edited 1 time in total.
fatihsoydan

New postby mzrf » Fri Oct 16, 2020 10:37 am

Merhaba,
Agustos sonu ikinci 3 yillik uzatma icin basvuru yaptim ve 23 eylulde parmak izi verdim.
Bugun tekrar gorusme yapmak istediklerini belirten email aldim. Uzatma basvurusu sonrasinda interviewe cagrilan var mi? Yada benzer bir durumla karsilasan?
mzrf

New postby EsraZeynep » Fri Oct 16, 2020 10:53 am

Merhaba @fatihsoydan
Acaba dosyamız sonuclanmadan dependant larimizin uk den cikis yapması dosyamız için refuse sebebi oluyor mu? Bu konuda bilgin var mi diye soracaktım sana. Okul öğrencinin UK dışında oldugu durumunu home office e bildiriyor mudur?
EsraZeynep

New postby fatihsoydan » Fri Oct 16, 2020 11:03 am

Okuldakiler bu vize işlerini hiic anlamıyorlar.

Takıldıkları konu şu oluyor, çocuklar evde ama sen kasten okula göndermiyor musun?

Yurtdışına çıkarkende çıktıklarının kaydı herhangi bir yerde kayıtlı değil, çıkışta mühür basmıyorlar, dolayısıyla sonuçlara etki etmesi bence imkansız gibi.
fatihsoydan

New postby kund » Fri Oct 16, 2020 11:12 am

mzrf wrote:Merhaba,
Agustos sonu ikinci 3 yillik uzatma icin basvuru yaptim ve 23 eylulde parmak izi verdim.
Bugun tekrar gorusme yapmak istediklerini belirten email aldim. Uzatma basvurusu sonrasinda interviewe cagrilan var mi? Yada benzer bir durumla karsilasan?

Selam mzrf, mailin icerigi hakkinda bilgi verebilir misiniz?
Gorusmeye sizi cagiran Sopra Steria mi yoksa UK Visas bizzat mi davet etmis?

Yeniden cagirmislar dediginize gore Sopra Steria diye tahmin edersek belki yuklenen dosyalarinizda yada parmak izinizde sorun olabir mi?
kund

New postby mzrf » Fri Oct 16, 2020 11:48 am

kund wrote:

Yeniden cagirmislar dediginize gore Sopra Steria diye tahmin edersek belki yuklenen dosyalarinizda yada parmak izinizde sorun olabir mi?

'WSP Interview Hub / interview by UK Visas and Immigration" den geldi email herhangi bir detay yok.
mzrf

New postby EsraZeynep » Fri Oct 16, 2020 11:54 am

@fatihsoydan aslında hepimiz şimdiye kadar senin dediğin gibi biliyorduk o konuyu. Yani çıkışta damga basilmiyor giriş çıkışları tespit etmeleri imkansiz diyorduk ama benim bir arkadas basvurusu içerideyken Mart sonunda covid panigiyle TR ye gitti. Sonra Temmuz ayında suresi gecmis BRP karti ve barkodlu uzatma belgesini göstererek UK ye geri dönmek istedi. İstanbul havalimaninda Gozen Sequrity yolcuyu ucaga binderebilmek icin UK pasaport polisini aramış. UK pasaport polisi Gozen'e yolcunun en son hangi tarihte ve hangi havalimanindan UK den cikis yaptigini söylemiş. Yolcunun ucaga bindirilmeyip en yakin konsolosluğa gönderilmesini istemis. Yani sadece bir telefonla son cikis tarihini öğrenmişler hemen. Bir başka tanıdık ta yine suresi gecmis BRP ve barkodlu uzatma belgesini göstererek Agustos ayında sabaha ilk ucaga bilet alıp havalimanina gitmis. Gozen Sequrity suresi gecmis BRP kartla ucaga bindiremem demis. Kadın kavga dövüş sabaha karşı ucaga binmis. Kartimin suresi geçtiyse sorumlusu ben değilim covid sebebiyle bu başvurular sonuclanmiyor evim barkim işim Uk de benim demis. UK ye indiğinde pasaport polisi suresi gecmis BRP si ve uzatma belgesiyle almis yolcuyu. İnanılır gibi değil ama gerçek.
EsraZeynep

New postby Ayca_ » Fri Oct 16, 2020 12:00 pm

Pasaport kontrolü ve mühür olmaması kayıt olmadığı anlamına gelmiyor kesinlikle. Home Office in yıllarca uğraşıp milyon pound harcayarak yaptırdığı eBorders projesi ile tüm havayolları yolcu bilgilerini uçuş öncesinde Home Office ile paylaşmak zorunda. Böylece ülkeye kesin aşmayacakları kişiyi uçağa dahi bindirmiyorlar. Gözen’in yaptığı işin büyük kısmı da bu kontroller.
Ayca_

New postby handeky » Fri Oct 16, 2020 12:01 pm

Merhabalar,

Başvuru tarihlerimi ve surecimi forum ile paylaşmak istedim umarım herkes en kısa sure içerisinde olumlu sonuclarini alır ve paylaşır.

Benim surecim biraz farklı aslında ve bu sebepten paylaşmak istedim. Mevcut vizem Turkish businessperson ( Temmuz 2019 da 3 yıl uzatmamı almistim) ve suan esimin Turkish worker vizesine dependant olmak icin başvuru yaptım. Ikimizin vizeleri birbirinden tamamen bagimsiz olarak ilerledi cunku farklı zamanlarda geldik.

Vize tipimi değiştirmek isteme sebebim karşıma çıkan permanent bir is fırsati. Basvurumu mülakat surecinde yaptım ve bir ay sonrası calismaya başladım. Vize durumumu teklif aşamasında acikladim ve anlayışla karsiladilar ancak on gördüğüm sure IDV sonrası 2 hafta ve 1 ay arasıydi. Ancak henüz sonuçlanmadı ve şirket bu konuyu çözmemi bekliyor hakli olarak.

3 yıllik başvurum 2 ay surede sonuclanmisti ve mektup gelmişti ancak brp kayboldu ve bulmam 1 ay surdu kendim gidip kargo merkezinden teslim almistim aslında hiç gelmemiş adresime. 3 yıllik vizemi aldım rahatım derken basıma yeni dert aldım yani sürekli olarak kendime vize stresi yasatmaya devam ediyorum diyebiliriz :)

Ek olarak 5 Aralik tarihi esim'in vize yenilemesi geliyor ve ben aslında 2 yıl kalan vize hakkimi 1 aya indirmek icin başvurmuş oldum ve bunun icin temmuz dan beri bekliyorum.

Tarihlerim
20 Temmuz - Online Basvuru
9 Eylül - IDV App submit
Sonuc Bekleniyor
Last edited by handeky on Fri Oct 16, 2020 12:15 pm, edited 1 time in total.
handeky

New postby Ayca_ » Fri Oct 16, 2020 12:02 pm

Ama tabi UK dışımdayken vizesini alanlar da var. Yani bu kayıtlar var ama dosyamız incelenirken UKde olup olmadığımızın kontrolü biraz şans ve memura bağlı bence de.
Ayca_

New postby kund » Fri Oct 16, 2020 12:31 pm

mzrf wrote:
kund wrote:

'WSP Interview Hub / interview by UK Visas and Immigration" den geldi email herhangi bir detay yok.

ILR icin 2016 da interview yapilmis bir sure fakat uzatma icin hic duymadim. Ayrica WSP nedir acaba intenette hicbir sonuc cikmiyor.

E-mailin iceriginde gorusmenin sebebi, nerede, ne zaman ve ne sekilde yapilacagi gibi detaylar yok yani, cok Ilginc mis gercekten.
Ilerideki gelismeler icin lutfen bizide bilgilendirin.
kund

New postby cpmconsultancy » Fri Oct 16, 2020 1:15 pm

Hic dert etmeyin. Biz gecen yil vize cikti cikacak derken oglumu okula kaydettirmedik. Hatta o zaman Homeschool alternatiflerini bile arastiriyordum vize daha fazla gecikirse diye. Velhasil 19 Kasimda UKye geldik. 9 aralikta tuttugumuz eve tasindik. 10 aralikta oglum O yil okula ilk defe basladi. okula 4 gun gitti sonra Christmas Break, Subatta Halfterm Break, Martta da Covid ve Home school olarak gecen yili bitirdi.

Birakin cocuklar gitmeyi versin bir yere. Zaten Turkiye'deki mufredata dahil olmalari burada hicbir sey kazandirmiyor. Vizeniz ciksin zorunlu olarak okul alacak coculari buraya geldikleri gun. Bir tek es dost cok soruyordur bu cocuklarin okulu yok mu, evde boyeloturacaklar mi vs. Onlari oyalayin yeter.
Ugurlar dilerim surecinizde.

fatihsoydan wrote:
EsraZeynep wrote:
fatihsoydan wrote:Selam arkadaslar,
Bu IDV app davetinde diğer arkadaşların söylediği gibi submit tarihi değil registration tarihini baz alarak sıralıyorlar ama sadece single olanlara e-mail gönderiyorlar henüz.

Registation’u benden bir ay sonra olan,
Evraklarını da henüz submit etmemiş olan arkadaşıma az önce davet e-mail’i geldi.

Merhaba @fatihsoydan

Merak ettim ne oldu sizin dosya cocuklar dönebilir mi okullarına ingiltere ye. Yoksa Türkiye de mi basladi çocuklar okula.

Merhaba, cocuklar halen Turkiye’deler. Okullari ingilterede idi, durumlarını okula anlattim. Bayaa itiraz ettiler, ama olan oldu elimden gelen bir sey yok dedim.

Zaten butun stresimiz okuldan nerdeyse tam bir donemdir uzak kalmis olmalari. :(
cpmconsultancy

New postby fatihsoydan » Fri Oct 16, 2020 1:57 pm

Aslında bizimkiler de geçen sene kaydoldular ama dediğiniz gibi tatiller vsvs toplamda 15-20 gün okula ya gittiler ya gidemediler.

Benim derdim bu dönem sonuna kadar da halen vizeleri çıkmazsa,
Türkiye’den gelenlere bir de 14 gün karantina var :(

iyice sinir oluyorum, her gelen e-maile anında bakıp saçma sapan reklam e-mail’i ya da amazon bilmemne gelince her seferinde moralim daha da aşağı düşüyor.

Göndermem lazımmış bana büyük ders oldu. 3,5 aydir çocuklarımdan ayrı :(
fatihsoydan

New postby EsraZeynep » Fri Oct 16, 2020 2:05 pm

@fatihsoydan
Siz ne zaman uzatma basvurusu yapmıştınız. Kac ay oldu?
EsraZeynep

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü