Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby gilgamess » Tue Apr 25, 2017 6:33 pm

Merhaba
Benim bir arkadaşın 6 ayın bitmesine 10 gün kala geldi 3 yıllık vizesi, yani beklemeye devam...
gilgamess

New postby mundack » Wed May 03, 2017 2:24 pm

Merhaba,

Geçen hafta 3 yıllık başvurumuzu yaptık.
Home office referans numarası acil gerekli, nereden öğrenebiliriz?

Henüz mektup gelmedi.
mundack

New postby benimbu » Thu May 04, 2017 9:33 am

arayip sorabilirsiniz.
benimbu

New postby Karakaplan » Thu May 11, 2017 5:04 pm

Merhaba

Ben İstanbuldan yeni başvuru yaptım geçen hafta. Sonucunu beklerken şimdiden ilerisi için bazı sorular takılıyor kafama.

Uzatma yapan arkadaşlar 4-6 ay gibi sürebileceğini söylemişler. Bu esnada vize durumu ne oluyor? Yani bir yılı aşmış oluyor ve oturma izni 1 yıllık.

Ve asıl sorum; ilk başvuruda uzatma vermezlerse itiraz hakkımız var mı? Varsa bu süreçte işlere devam edebiliyor muyuz? Oturma izni bu itiraz ile uzuyor mu? Sınırdışı mı oluyor?
Karakaplan

New postby cagria » Thu May 11, 2017 6:59 pm

Uzatma başvurusu sonuçlanana kadar vize durumunuz -süresi geçmiş olmasına rağmen- korunuyor.
cagria

New postby Karakaplan » Thu May 11, 2017 7:32 pm

cagria wrote:Uzatma başvurusu sonuçlanana kadar vize durumunuz -süresi geçmiş olmasına rağmen- korunuyor.

İtiraz hakkımız varmı sonuca? Varsa bu süreçte vize durumu korunuyor mu yine?
Karakaplan

New postby cagria » Thu May 11, 2017 8:36 pm

Onu bilmiyorum. Hiç reddedilen duymadım. Genelde sorun çıkarsa 1 yıllık veriyorlar diye duydum. Bilen arkadaşlar varsa paylaşsınlar lütfen. Biz de öğrenmiş oluruz.

Karakaplan wrote:
cagria wrote:Uzatma başvurusu sonuçlanana kadar vize durumunuz -süresi geçmiş olmasına rağmen- korunuyor.

İtiraz hakkımız varmı sonuca? Varsa bu süreçte vize durumu korunuyor mu yine?
cagria

New postby eates » Tue May 23, 2017 3:59 pm

mundack wrote:Merhaba,

Geçen hafta 3 yıllık başvurumuzu yaptık.
Home office referans numarası acil gerekli, nereden öğrenebiliriz?

Henüz mektup gelmedi.

Tesekkurler Mundack konuyu actigin icin, UK cildirtiyor su siralar.
Bu referans numarasini halen alamadik. Parmak izi mektubu 1 aydir yok.. Nasil bir aksiyon alinabilir? Benim icin de gerekli..

Ayrica ek belgelerim var, parmak izi mektubum gelmeden ek belgeleri gondermem problem olur mu?

28 Mayis mevcut kira kontratimiz bitiyor. Ev sahibi vize durumumuz yuzunden bizimle yeni kontrat yapmaya yanasmadi. Ev bulana kadar Vize'ye hazirlandigimdan daha cok efor sarfettim. En sonunda kira sozlesmesi imzalayabildim cok sukur ama ev sahibi "right to rent" check yaptiginda ben ve esimle ilgili bir kayit bulunamiyor. Ilk vize TR'den alindigi icin burada Ref No henuz olusmamis. "Right to rent" kanitini nasil alabilirim? HomeOffice'e fax cektim, mail attim, cevap yok.

Uzatma esnasinda ev degisikligi ile alakali polis kaydini nasil yaptirabilecegiz? Malum polis kaydimiz su an HomeOffice'de.

Limited Sirket sahibi yazilim uzmaniyim. NINO 4. basvurum, basvuru tarihinden 1.5 ay sonra yine red yemis. Daha oncekiler gibi self-employed olduguma inanmamislar. Bu sefer ek olarak JobCenter'daki cok bilmis hanim dosyalarimdan TEKINI BILE ALMAYINCA, yeterli evidence bulamadiklarini da not etmisler. 2. ve 3. basvurularimda hic bir bilgi yer almiyordu. Son basvurum esnasinda 2. ve 3. reddimin sebebi olarak "Paypal ve WorldPay'den odeme alinmis ama bu sahis ya da firmalara fatura kesilmemis" seklinde not etmisler. 4. basvurumda bunu acikladik ama hicbir evrak almadigi icin red yemis bulunuyorum. Bu red Ankara anlasmas uzatmasi esnasinda henuz belli degildi, ek belge ile HomeOffice'i bilgilendirmem faydali olur mu? (Onceki 3 basvvuru ve red mektubumu homeoffice'e gondermistim, cover letterimda durumu aciklamistim)

Yil sonu muhasebemi one cekerek, uzatma basvurusu oncesi yuklu bir moktar Corporation Tax odedim. NINO'mun alinamamis olmasi uzatmayi zora sokar mi? Red yer miyim?

Simdiden tesekkurler..
eates

New postby zeo » Sun Jun 04, 2017 3:05 pm

Emre wrote:12 Nisan'da evrakları teslim ettim. 19 Nisan'da biyometrik verdim. Bugün 16 Mayıs'ta 3 yıllık uzatma vizesi geldi. Paylaşayım istedim. Forumda uzatma ile ilgili pek bir bilgi yok, o yüzden yakında bir yazı paylaşacağım evraklar ile ilgili. Başvuracak arkadaşlara faydası olur diye düşünüyorum.

Güncelleme: 10 Temmuz 2016

Söz verdiğim gibi uzatma için verdiğim evrakların sıralı tam listesi:
-Pasaportlar ve fotoğraflar
-Polis Kaydı Sertifikası
-Progress report olarak kapak yazım (Antetli kağıda) (1,5-2 sayfa lafı fazla dolandırmadan 1 yıl boyunca işle ve geçiminizle ilgili yaşanan net noktaları yazıyoruz)
-Kartvizit
-UK ehliyetimin fotokopisi
-Aldığım arabanın sertifikası
-Arabanın sigortasının sertifikası
-NINo mektubu
-HMRC PAYe referans numarasını gösterir mektup
-(UTR) Unique Taxpayer Referans numarası mektubu
-NI ödemelerinin makbuzları
-Corporation Tax ödemesinin makbuzu
-Şirket için yaptığım harcamaların faturaları
-Kestiğim faturalar
-UK bazlı müşterilerin listesi, adresleri ve telefon numaraları (10 tane)
-3 adet müşterilerden referans mektubu
-Business Bank Account hesap özetleri
-Kişisel banka hesabı hesap özetleri
-Websitemin ve sosyal medya profillerimin çıktıları
-İnternette yaptığım reklamların çıktıları
-Gazetede yaptığım reklamların çıktıları
-Katıldığım etkinliklerin davetiyelerinin çıktıları
-Portfolyomu gösterir çıktılar
-Kira kontratı
-Kirada oturduğum evin tapusu (REGISTER EXTRACT/TITLE)
-Kira herşey dahil olduğu için, ev sahibinden ödediğini gösterdiğine dair su faturası

Muhasebeci tarafından hazırlananlar:
-Şirket Sertifikası
-Şirket Share Sertifikası
-Şirket bilgilerinin çıktısı
-HMRC üzerinde şirket bilgilerini gösterir sayfaların çıktıları
-Payslipler
-Yıllık hesaplamalar, rapor ve tablolar (10 sayfa)
-Şirket vergi iadesi evrakları
-Ledgers Report
-P60
-P30
-Employer's Summary

-------------------------------------------------------------------

Merhaba, Progress report un bir ornegini nerede bulabiliriz?Cok tesekkurler
zeo

New postby Emre » Sun Jun 04, 2017 6:20 pm

Progress Report bildiğin kapak yazısı. Giriş, gelişme, sonuç şeklinde 1 yıl boyunca yaşanan gelişmeleri özet halinde yazacaksın.

Ben misal, ilk başlarda neler yaptım, hangi etkinliklere katıldım, ne gibi tanıtımlar yaptım ondan bahsetmiştim. Sonra UK'de işlere başladığımdan beri Türkiye'ye oranla satışlarda %80 artış olduğunu, bu yüzden işlerin yolunda gittiğini, ve gelecek 3 sene içerisinde de satışlarımı arttırarak karımı yükseltmeye çalışacağımı yazmıştım. Onun dışında işte, araba satın aldığımı, gerektiğinde müşterilere ulaşımımın bu sayede kolaylaşacağını yazmıştım. UK yaşantısına entegre olduğumu, ve burada yaşayıp çalışmaya devam etmek istediğimi belirterek, nazikçe uzatma vizesinin verilmesini talep etmiştim. Genel hatlarını ben bu şekilde yazdım. Tabii bunlar kişiden kişiye değişir.
Emre

New postby slaine » Mon Jun 05, 2017 2:03 pm

Selamlar,

10 ocak başvuru, halen bekliyoruz, bir arkadaşa 1 yıl gelmiş, sebep permanent employee gibi gözükmesiymiş 6 ay çalıştığı bir yerde. Gilgames sen ne durumdasın ? :)

Ben başka bir soru sormak istiyorum;

ankara anlaşmasında, home office çalıştığımız fatura kestiğimiz, vergisini ödediğimiz işlerin yanında muhattap olarak bir sözleşme arıyor mu ? sözleşmenin geçersiz olması veya hiç olmaması, extension noktasından sonra sorun teşkil eder mi ?
slaine

New postby eates » Mon Jun 05, 2017 11:59 pm

Arkadaslar babam yogun bakimda, acil bir sekilde Istanbula gitmem gerekiyor. Pasaportlarim ve evraklarim 3 yillik basvuru dolayisiyla HomeOffice'de. 21 Nisan basvuru tarihim, 30 mayis parmak izi verdim.

Nasil bir yol izlenebilir? Tavsiyelerinizi bekliyorum..

Kimsenin bu sekilde sinanmamasini diliyorum.. cok zor..
eates

New postby gilgamess » Tue Jun 06, 2017 6:25 am

Merhaba
Eates Allah sağlık versin umarım baban bir an önce iyileşir, pasaportları, sebebini göstererek isteyebiliyorsun , bence geçerli bir sebeb ve kanıtın ile sana verecekleri bir yazı ile Türkiye gidip gelirsin tabi pasaportunla beraber, mail atmak lazım. Sonuçta sen üstüne düşen herşeyi yapmışsın ve karar aşamasında başvuru. Yine de çok zor bir durum.

Slaine
Biz hala bekliyoruz son güne kadar ben bir karar vereceklerini düşünmüyorum, benim bir arkadaşa 6 ayın bitti gün akşam 8 de telefonla aramışlar ve bize 2 gün daha verin demişler düşün yani.

Gerçekten zor bir süreç, beklemekten başka çare yok.

Progress rapor için ben ilk hazırladığım iş planıma atıflarda bulundum mesela: şu bölgede ev tutacak demiştim ve tuttum, 6 ay içinde şu işleri yapacak demiştim ve şu kadarını yaptım, yani hedefleri ve öngörüler yerine gelmiş gibi.

Saygılar.
gilgamess

New postby slaine » Tue Jun 06, 2017 9:11 am

Eates, Allah acil şifalar versin, hep korktuğumuz şey başına gelmiş malesef, umarım en kısa sürede gidebilirsin.

Gilgames, 20 haziran senin de tam 6 ay olacak, benim de senden 20 gün sonra, 10 temmuz'da dolacak.. Aldığında burayı bilgilendirirsen muhteşem olur, inşallah 3 yılllık sonuçlanır.
slaine

New postby hamdiceylan » Tue Jun 06, 2017 10:14 pm

Eates, Allah acil şifa versin umarım kısa sürede sağlığına kavuşur ve vize işin çözülür.

Bende 21 Aralıkta 3 yıllık uzatmaya başvurdum 21 Haziranda 6 ay dolacak benimde görüşüm son güne kadar bekleteceklerini yönünde.

@slaine, @gilgamess vizeleriniz geldiğinde yazarsanız sevinirim.
hamdiceylan

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü