Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby ozge_e » Sun May 09, 2021 5:04 pm

herkese merhaba

bu hafta uzatma basvurusunu yapacagız. ancak konu ıle ılgılı bırşey sormak ıstıyorum.malesef covıd dolayısıyla hala NI yok . gelmesı 16 hafta surecek yanı hazıran ancak zaman olarak bu hafta yapmak durumundayız. basvuruyu yaptıktan sonra NI gelırse sonradan ekleme sanısımız var mı ?
sımdıden tesekkur ederım
ozge_e

New postby gndlf » Mon May 10, 2021 1:08 am

@ozge_e Merhaba
Sonradan ekleme şansınız var fakat NI almadan kabul alan çok sayıda başvuru sahibi var. 2 ay sonra gelen NI belgesini, belgelerinizde değişiklik olduğunu beyan ederek ekleyebilirsiniz.
Ama dediğim gibi, NI olmadan uzatma alan var. O yüzden, dediğiniz gibi haziran-temmuz arası gelecek NI numarası üzerinde durmanıza gerek yok.
İyi çalışmalar
gndlf

New postby boldpilotuk » Mon May 10, 2021 12:01 pm

gndlf wrote:@ozge_e Merhaba
Sonradan ekleme şansınız var fakat NI almadan kabul alan çok sayıda başvuru sahibi var. 2 ay sonra gelen NI belgesini, belgelerinizde değişiklik olduğunu beyan ederek ekleyebilirsiniz.
Ama dediğim gibi, NI olmadan uzatma alan var. O yüzden, dediğiniz gibi haziran-temmuz arası gelecek NI numarası üzerinde durmanıza gerek yok.
İyi çalışmalar

NI almadan uzatma alan var derken 3 yıl uzatma alan var demek istedin sanırım? Benim çevremde ne kadar insan varsa NI almadan uzatmaya giren, hepsine 1 yıl verdiler (maddi durumlar , faturalar vs her şey yeterli iken hem de) ve ebep olarak da NINO numarası olmamasını söylediler. Yani NINO olmadan uzatmada 3 yıl alma ihtimaliniz vardır belki ama çok az! Eğer belge ekletmek gibi bir opsiyon var ise kesinlikle ekletin yani!
boldpilotuk

New postby maverick » Mon May 10, 2021 6:57 pm

herkese selamlar

Bugun basvurumuzun altinci ayina 2 hafta kala 'Case Complex' maili aldik

Vize bitis: 16 Aralik 2020
Online basvuru: 17 Kasim 2020
Parmak Izi: 22 Aralik 2020
Case complex mail: 10 Mayis 2021

Ikinci 3 yillik uzatma basvurumuz,
Dependant 2 kisi,
CJRS'den 4 ay kadar yararlandim, BBL aldim.
Gelirim giderimin 1.5 kati ve 4 yil boyunca hic zarar etmedim.
Basvuruyu kendim hazirladim, 4 yillik bilgi/belge emailler vs oldugu icin yuklu bir dosya, incelemesi uzun surebilir gercekten.
maverick

New postby ozge_e » Mon May 10, 2021 7:30 pm

gndlf wrote:@ozge_e Merhaba
İyi çalışmalar

Merhaba
cevabınız ıcın tesekkur ederım
Oekı dedıgınız beyanı yanı evrak eklemeyı nasıl ve nereden beyan edıyoruz
Tesekkurler tekrar
ozge_e

New postby gndlf » Tue May 11, 2021 2:17 am

@ozge_e Başvuru yaptıktan sonra, "belgelerde bir değişiklik olursa, haber verebilirsiniz" şeklinde uyarı geliyor. Bildiğim kadarıyla da gov.uk'den bu uyarı görünüyor / email de yollanıyor. Fakat belge değişikliği yapmanızı tavsiye etmiyorum, sonradan Nino alsanız bile... (yine siz karar verin, ama nino harici diğer belgelerin üzerinde durmanız daha iyi olur)

@boldpilotuk Forumları uzun süredir takip ediyorum. Yüzyüze görüştüğüm insanlar da tanıdım aa vizesi ile duran. Bazı arkadaşlarımız zaman zaman çıkarımlar yapıyor. Örneğin: nino olmadan 1 sene alınıyor, ya da; şu yolla başvuru yapmassan, uzun sürüyor sonuçlanması ve benzeri şekillerde... Nino almadan 3 sene alan birçok kişi gördüm (hem forumda hem forum harici). Bu yüzden nino'nun sonucu çok etkilemediğini düşünüyorum. Herkes buraya gelince, ev-iş vs ayarlarken zaman geçiyor, ve nino hemen verilmeyebiliyor. Birçok kere arasanız bile bilgi alamayabiliyorsunuz. Bu durumda benim değerlendirmem şöyle:
Nino alması çok uzun süren, ve başvurusuna bunu ekleyemeyen çok kişi var mı? Var.
Peki nino almadan 3 sene uzatma alan var mı? Var
Demek ki, nino haricindeki parametreler daha önemli. Tüm muhasebeciler ve maliye ne diyor: nino olmadan çalışabilirsin, yeter ki başvurmuş veya başvuracak ol. Bunu vize değerlendirmesi yapanlarda biliyor. Bilmeseler, nino'suz 3 sene uzatma kimseye vermezler.
@ozge_e arkadaşımıza da, nino harici diğer belgelerin üzerinde durmasını tavsiye etmemin sebebi: ingilterede herhangi bir "değişiklik işleminin" süre uzatmaya, ve "karmaşıklığa" bahane olacağını düşünmemden dolayı... En iyi sonuca yine kendisi varır. Zaten diğer belgeler, buradaki iş vs tamamsa, nino geç bile olsa olumlu olur.

@maverick Teşekkürler paylaşımınız için. Hakikaten biraz complex duruyor (dependentlar var sonuçta), hayırlısı olsun. Herkese o mail geliyor zaten (zaman kazanmak için de gönderiyorlar).

@ihatevisa @esraersal Ne oldu neden sessizsiniz? Bir gelişme var mı? Kaç ay oldu bir cevap gelmiştir heralde covid'de bitti artık.
gndlf

New postby ihatevisa » Tue May 11, 2021 9:26 am

Gunaydinlar

@gndlf maalesef haber gelmedi ve gelmeyecek gibi artik @zumur bir sekilde bizimle o avukatin bilgilerini paylasabilirse bende o sekilde ilerleyecegim durum onu gosteriyor.
ihatevisa

New postby esraersal » Tue May 11, 2021 11:13 am

gndlf wrote:@ozge_e Başvuru yaptıktan sonra, "belgelerde bir değişiklik olursa, haber verebilirsiniz" şeklinde uyarı geliyor. Bildiğim kadarıyla da gov.uk'den bu uyarı görünüyor / email de yollanıyor. Fakat belge değişikliği yapmanızı tavsiye etmiyorum, sonradan Nino alsanız bile... (yine siz karar verin, ama nino harici diğer belgelerin üzerinde durmanız daha iyi olur)

@boldpilotuk Forumları uzun süredir takip ediyorum. Yüzyüze görüştüğüm insanlar da tanıdım aa vizesi ile duran. Bazı arkadaşlarımız zaman zaman çıkarımlar yapıyor. Örneğin: nino olmadan 1 sene alınıyor, ya da; şu yolla başvuru yapmassan, uzun sürüyor sonuçlanması ve benzeri şekillerde... Nino almadan 3 sene alan birçok kişi gördüm (hem forumda hem forum harici). Bu yüzden nino'nun sonucu çok etkilemediğini düşünüyorum. Herkes buraya gelince, ev-iş vs ayarlarken zaman geçiyor, ve nino hemen verilmeyebiliyor. Birçok kere arasanız bile bilgi alamayabiliyorsunuz. Bu durumda benim değerlendirmem şöyle:
Nino alması çok uzun süren, ve başvurusuna bunu ekleyemeyen çok kişi var mı? Var.
Demek ki, nino haricindeki parametreler daha önemli. Tüm muhasebeciler ve maliye ne diyor: nino olmadan çalışabilirsin, yeter ki başvurmuş veya başvuracak ol. Bunu vize değerlendirmesi yapanlarda biliyor. Bilmeseler, nino'suz 3 sene uzatma kimseye vermezler.
@ozge_e arkadaşımıza da, nino harici diğer belgelerin üzerinde durmasını tavsiye etmemin sebebi: ingilterede herhangi bir "değişiklik işleminin" süre uzatmaya, ve "karmaşıklığa" bahane olacağını düşünmemden dolayı... En iyi sonuca yine kendisi varır. Zaten diğer belgeler, buradaki iş vs tamamsa, nino geç bile olsa olumlu olur.

@maverick Teşekkürler paylaşımınız için. Hakikaten biraz complex duruyor (dependentlar var sonuçta), hayırlısı olsun. Herkese o mail geliyor zaten (zaman kazanmak için de gönderiyorlar).

@ihatevisa @esraersal Ne oldu neden sessizsiniz? Bir gelişme var mı? Kaç ay oldu bir cevap gelmiştir heralde covid'de bitti artık.

Bende de hicbir gelisme yok, bekliyoruz. Tek umudum EU vatandaslarinin belgelerini Hazirana yetistirmeye calisiyorlar soylentisine uygun olarak en gec Haziran ayinda sonuc almak :)
esraersal

New postby boldpilotuk » Wed May 12, 2021 9:59 am

gndlf wrote:@boldpilotuk Forumları uzun süredir takip ediyorum. Yüzyüze görüştüğüm insanlar da tanıdım aa vizesi ile duran. Bazı arkadaşlarımız zaman zaman çıkarımlar yapıyor. Örneğin: nino olmadan 1 sene alınıyor, ya da; şu yolla başvuru yapmassan, uzun sürüyor sonuçlanması ve benzeri şekillerde... Nino almadan 3 sene alan birçok kişi gördüm (hem forumda hem forum harici). Bu yüzden nino'nun sonucu çok etkilemediğini düşünüyorum. Herkes buraya gelince, ev-iş vs ayarlarken zaman geçiyor, ve nino hemen verilmeyebiliyor. Birçok kere arasanız bile bilgi alamayabiliyorsunuz. Bu durumda benim değerlendirmem şöyle:
.

@gndlf aynı şeyi söylüyoruz bi nevi aslında ama şunu netleştirmek lazım; burada hiç bir şey kesin değil ve zamanlama vs çok önemli.

Mesela NINO almadan ve almalı uzatma başvurusunun ne olacağı konusu 2 sene önce ile taban tabana zıt olabiliyor şu an itibariyle. Ben de yıllardır takip ediyorum grupları vs ve çok arkadaşım da var ILR a kadar giden falan eskilerden, daha önceki yaşanmış tecrübeler vs hepsi kişiden kişiye, memurdan memura bile değişiyor.

Benim NINO almadan 3 yıl vermiyorlar söylemim en güncel bilgiye dayanıyor, zira 1 yıl alan 3 farklı örnekte de her türlü belgesi ve geliri çok iyi olan arkadaşlar 1 yıl aldılar son 1 sene içindeki başvurularda ve de biliyorsun uzatma sonucu 1 yıl olursa bir de sebep bildiriyor abiler, orada da NINO nuz yok demişler hepsine. Halbuki bu arkadaşlar hem NINO ya başvurdular, hem pandemiden gidemediler vs vs ve bunu da cover letterda da belirttiler.

Sonuç olarak bi başka memura denk gelenler yakın zamanda bile 3 yıl almış olabilir (iş sadece NINO ya kaldıysa tabi bu, diğer belgeler , gelir vs) ama sonuçta yakın zamandaki uzatma başvurularında böyle bir durum da var maalesef benim gördüğüm. Askeriyede mantık aranmaz lafı burada da bol bol geçerli :)
boldpilotuk

New postby maverick » Wed May 12, 2021 11:04 am

Tekrar selamlar,

Bugun ikinci 3 yillik uzatma sonucumuzu aldik

Vize bitis: 16 Aralik 2020
Online basvuru: 17 Kasim 2020
Parmak Izi: 22 Aralik 2020
Case complex mail: 10 Mayis 2021
Sonuc: 12 Mayis 2021

Bu arada farkli platformlarda cok fazla soruldugu icin bir ekleme yapayim;

2019 yilinda basvuru yaptigim ise ek olarak mevcut sirketim uzerinden farkli bir sektorde de is kurdum, fakat ciromun buyuk kismi basvuru yaptigim is kolundan oldugu icin bunu home office'e bildirmedim. Bunu bir kac danismana danismis olsam da, acaba sorun olur mu diye icimde bir suphe vardi ama sorun olmadi sonuc olarak.

Bekleyen herkese sabirlar diliyorum.
maverick

New postby ihatevisa » Wed May 12, 2021 12:20 pm

@sitememuru daha onceki tutumunu biliyoruz ama tekrardan sormak istedim . Ozel mesajlasma yada bir defaya mahsus email adresi paylasimi yapabilirmiyiz.
ihatevisa

New postby ozge_e » Wed May 12, 2021 9:05 pm

boldpilotuk wrote:
gndlf wrote:@boldpilotuk Forumları uzun süredir takip ediyorum. Yüzyüze görüştüğüm insanlar da tanıdım aa vizesi ile duran. Bazı arkadaşlarımız zaman zaman çıkarımlar yapıyor. Örneğin: nino olmadan 1 sene alınıyor, ya da; şu yolla başvuru yapmassan, uzun sürüyor sonuçlanması ve benzeri şekillerde... Nino almadan 3 sene alan birçok kişi gördüm (hem forumda hem forum harici). Bu yüzden nino'nun sonucu çok etkilemediğini düşünüyorum. Herkes buraya gelince, ev-iş vs ayarlarken zaman geçiyor, ve nino hemen verilmeyebiliyor. Birçok kere arasanız bile bilgi alamayabiliyorsunuz. Bu durumda benim değerlendirmem şöyle:
.

Herkese merhaba cevaplarınız ıcın cok tesekkurler.Ancak bu bızım 2.uzatma basvurumuz.ılk uzatma basvurumuzu gecen yıl yaptık ancak NI olmadıgı ıcın ve vergı odeyemedıgımız ıcın ( bu sebepler gerekce gosterılerek ) 1 yıllık uzatma alabıldık. ancak malum covıd dolayısıyla halen NI alamadık , fakat vergıyı NI olmadan ödedık.dıger konu baslıklarında da problem yok.
Bu sebepten NI gelınce eklemek ıstıyoruz.
Ilaveten bırkac soru daha soru sormak ıstıyorz.( brp expıry date 08.06.2021 ) 10.05 de uk govden basvuruyu yaptık. maın applıcant ıcın basvuru sonunda eklemek ıstedıgınız dependant var mı cıkınca ekleme yaptık. Dependant ıcın ayrıca hesap olusturulması mı gerekıyor ? ona da bır account yaratılması mı gerekıyor ? cunku bız sonunda dependantı ekleyıp aynı verı uzerınden devam ettık.

sopra sterıayaya gırınce ıse eskı yukledıgımız ( gecen senekı ) evrakları goruyoruz. bu mevcutta sıstemde olan eskı evrakların kalması normal mı ? yenılerını yukleyıp devam mı edecegız ?

cevaplarınız ıcın sımdıden çok tesekkurler
Iyı aksamlar

@gndlf aynı şeyi söylüyoruz bi nevi aslında ama şunu netleştirmek lazım; burada hiç bir şey kesin değil ve zamanlama vs çok önemli.

Mesela NINO almadan ve almalı uzatma başvurusunun ne olacağı konusu 2 sene önce ile taban tabana zıt olabiliyor şu an itibariyle. Ben de yıllardır takip ediyorum grupları vs ve çok arkadaşım da var ILR a kadar giden falan eskilerden, daha önceki yaşanmış tecrübeler vs hepsi kişiden kişiye, memurdan memura bile değişiyor.

Benim NINO almadan 3 yıl vermiyorlar söylemim en güncel bilgiye dayanıyor, zira 1 yıl alan 3 farklı örnekte de her türlü belgesi ve geliri çok iyi olan arkadaşlar 1 yıl aldılar son 1 sene içindeki başvurularda ve de biliyorsun uzatma sonucu 1 yıl olursa bir de sebep bildiriyor abiler, orada da NINO nuz yok demişler hepsine. Halbuki bu arkadaşlar hem NINO ya başvurdular, hem pandemiden gidemediler vs vs ve bunu da cover letterda da belirttiler.

Sonuç olarak bi başka memura denk gelenler yakın zamanda bile 3 yıl almış olabilir (iş sadece NINO ya kaldıysa tabi bu, diğer belgeler , gelir vs) ama sonuçta yakın zamandaki uzatma başvurularında böyle bir durum da var maalesef benim gördüğüm. Askeriyede mantık aranmaz lafı burada da bol bol geçerli :)
ozge_e

New postby ozge_e » Wed May 12, 2021 9:06 pm

Herkese merhaba cevaplarınız ıcın cok tesekkurler.Ancak bu bızım 2.uzatma basvurumuz.ılk uzatma basvurumuzu gecen yıl yaptık ancak NI olmadıgı ıcın ve vergı odeyemedıgımız ıcın ( bu sebepler gerekce gosterılerek ) 1 yıllık uzatma alabıldık. ancak malum covıd dolayısıyla halen NI alamadık , fakat vergıyı NI olmadan ödedık.dıger konu baslıklarında da problem yok.
Bu sebepten NI gelınce eklemek ıstıyoruz.
Ilaveten bırkac soru daha soru sormak ıstıyorz.( brp expıry date 08.06.2021 ) 10.05 de uk govden basvuruyu yaptık. maın applıcant ıcın basvuru sonunda eklemek ıstedıgınız dependant var mı cıkınca ekleme yaptık. Dependant ıcın ayrıca hesap olusturulması mı gerekıyor ? ona da bır account yaratılması mı gerekıyor ? cunku bız sonunda dependantı ekleyıp aynı verı uzerınden devam ettık.

sopra sterıayaya gırınce ıse eskı yukledıgımız ( gecen senekı ) evrakları goruyoruz. bu mevcutta sıstemde olan eskı evrakların kalması normal mı ? yenılerını yukleyıp devam mı edecegız ?

cevaplarınız ıcın sımdıden çok tesekkurler
Iyı aksamlar
ozge_e

New postby zumur » Thu May 13, 2021 8:38 am

Burada paylasmayi ben de istemem. Seni tenzih ederek soyluyorum "benim de gecikti ya bi ulasayim bana bi iletisim bilgisi versene" diyen bir suru insan oldu ama biz 1 yillik sureci birlikte yurtuttuk, en basindan beri avukatimizdi. Ki en basta bile inanmadigi hic bir dosyayi kabul etmiyordu. O yuzden gecikmeler sebebli dosya kabul edicegini dusunmuyorum. Etse de dedigim gibi o kadar insanla bu bilgiyi paylasmam dogru degil bence de, buradan yapmayalim. Nasil yapariz bilemedim tabi :)

Ayrica hazirana kadar konusunu ben de duydum, benden sonra Mayis'tan bekleyen 2 arkadasimin daha aciklandi. Facebookda'da da birkac aciklanan arkadas yazmisti, bence yaza kalmadan yigilmalari bitircekler.

ihatevisa wrote:@sitememuru daha onceki tutumunu biliyoruz ama tekrardan sormak istedim . Ozel mesajlasma yada bir defaya mahsus email adresi paylasimi yapabilirmiyiz.
zumur

New postby Site Memuru » Thu May 13, 2021 9:38 am

Danisman vs tavsiyelerine musade ettigimiz bir baslik var, onu kullanin.
Site Memuru
Site Admin

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü