Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby ihatevisa » Tue Nov 03, 2020 1:50 pm

zeugma wrote:Bence sorun beklenti icerisine girememek. Cunku bir kisi 50 gunde aliyor bir kisi 250 gunde. Arafta kaldik yani bana yarin mi gelecek 3 ay sonra mi belli degil.

Benim 2021 den once umudum yok su durumda. Vergimi odemedim diye mi acaba gec cevap gonderiyorlar :D :D :D
ihatevisa

New postby adt » Tue Nov 03, 2020 2:10 pm

mzrf wrote:
jimmy wrote:
mzrf wrote:Direk IR35'i isaret eden soru gelmediysede musterileri nasil buldugum, nasil iletisimde oldugum, musterilerimin kim oldugu, servislerimi nasil ucretlendirdigim, hedef kar marjim, isimle ilgili hangi yatirimlari yaptigim, yaptigim harcamalarin ne kadar oldugu ve bu satin alimlari nerelerden yaptigim, rakipler, rekabetde nasil avantaj saglayabilecegim, bundan sonrasi icin isimle ilgili planlarim vb. sorular geldi. Sorular kendi isimle ilgili oldugu icin konu basligi olarak kolay olsada gorusmenin icerigiyle ilgili onceden bir bilgim olmadigi icin hazirlik yapamadim. Bu nedenle geriye donuk 4 senede nereye tam ne odedigimi hatirlamak kolay degildi.

@mzrf mülakattan sonra sana mail geldi mi? Şu soruları sorduk şu cevapları verdiniz ok mi memnun musunuz eklemek değiştirmek istediğiniz birşey var mı diye? Bana gelmedi ama gelenler varmış böyle bir mail. Geldiyse sana ne zaman geldi söyleyebilir misin rica etsem?

@jimmy
Gorusme sonrasi ilk is gunu email aldim. Metinde cok fazla typo vardi ve kullandigim teknik terimlerinde yazan tarafindan anlasilamadigi icin bazi yerlerde alakasiz seyler yazdigini gordum. Emailde 10 gun icerisinde duzeltme ve onay icin donus yapmam gerektigi yaziyordu. Duzeltmeleri yapip 5 gun sonra emaili gonderdim. Duzeltme yapip donus yaptigim metin 10 sayfaydi. Ancak benim yaptigim duzeltmelere baktiklarini hic sanmiyorum. Cunku emaili gondermemle cevabin gelmesi arasinda yarim is gunu sure var.

Bilgilendirme için teşekkürler, olumlu dönüş için de tebrikler. Sizin mülakatınız ne zaman oldu? Kimi telefon ile kimi yüz yüze mi yapıyor? Bu mülakat uygulaması ne zaman başladı anlamaya çalışıyorum.
adt

New postby Tugce88 » Tue Nov 03, 2020 2:52 pm

@jimmy Basvurunuz sonuclandi mi peki olumlu olduguna dair yoksa sadece mülakatin icerigiyle ilgili mi dönüs sagladilar. Düzeltmeden hemen sonra yarim is günü icinde mail geldi dediniz o yüzden. Uzatma aldiysaniz ne kadar süreli verdiler? Önceki yazilanlara baktim ancak göremedim eger yazdiysaniz kusura bakmayin o yüzden soruyorum.
Tugce88

New postby orduevi » Tue Nov 03, 2020 3:18 pm

adt wrote:Direk IR35'i isaret eden soru gelmediysede musterileri nasil buldugum, nasil iletisimde oldugum, musterilerimin kim oldugu, servislerimi nasil ucretlendirdigim, hedef kar marjim, isimle ilgili hangi yatirimlari yaptigim, yaptigim harcamalarin ne kadar oldugu ve bu satin alimlari nerelerden yaptigim, rakipler, rekabetde nasil avantaj saglayabilecegim, bundan sonrasi icin isimle ilgili planlarim vb. sorular geldi. Sorular kendi isimle ilgili oldugu icin konu basligi olarak kolay olsada gorusmenin icerigiyle ilgili onceden bir bilgim olmadigi icin hazirlik yapamadim. Bu nedenle geriye donuk 4 senede nereye tam ne odedigimi hatirlamak kolay degildi.

Bu soruya nasıl cevap verdiniz? "musterileri nasil buldugum"

Benim müşterilerim genelde recruitment agency'ler oluyor, o nedenle asil client in isminden bahsetmemek gerekiyor degil mi?
orduevi

New postby Tugce88 » Tue Nov 03, 2020 4:46 pm

fatihsoydan wrote:15 dk önce e-mail geldi :)

IT sektöründeyim,
Dependant var,
Mayıs başvurusu

ilk 3 yıllık uzatma, 3 yıl olarak onaylandı.

Bekleyen herkesin en kisa surede olumlu sonuclarini almasini diliyorum

Merhaba Fatih bey, size interview daveti gelmis miydi peki?
Tugce88

New postby fatihsoydan » Tue Nov 03, 2020 5:02 pm

Merhabalar,
Tebrikleriniz ve iyi niyetler için çok teşekkürler.
@zeugma çok haklı mesele gecikmesi değil insanı çileden cikartan sistemsiz ve belirsiz olması sürecin.
Deseler ki senin sıra numaran şudur, senden önce 4500 kişi var kimse ne oluyoruz ne olacak demez.

@Tugce88 Beni arayan e-mail atan falan olmadı. Fakat ben 18 farklı firmaya fatura kesmiştim hepsi de banka üzerinden geldi, hiç nakit işlemim yok. Gerçek harcamalar yaptım. Ofisim Üniversite’nin teknoparkinda, yani ev adresi değildi calisma yerim. Beni bir şey için arasalardı sadece küfrederdim sanırım. Daha açık nasıl yapılır bu işim diye...
Benim tahminim başvurulardan random seçip, seçtiklerinde danışmanların anlamadıkları bir durum varsa (kıbrıs turklerinden danışmanları var) mülakat istiyorlar.
fatihsoydan

New postby Tugce88 » Wed Nov 04, 2020 8:46 am

Basvurunuzun olumlu sonucunicin tebrikler aciklayici bilgi verdiginiz icin de tesekkur ederim...
Tugce88

New postby sercansanal » Wed Nov 04, 2020 9:10 am

Basvurusu olumlu sonuclanan arkadaslari tebrik ediyorum.
sercansanal

New postby Sailor » Wed Nov 04, 2020 9:45 am

Lutfen yeni sonuc alan arkadaslar basvuru tarihleriyle birlikte bilgi verebilirler mi? Tsk
Sailor

New postby Gimmiegimmie » Wed Nov 04, 2020 11:20 am

Selamlar herkese,

Az once interview'den ciktim. Genel olarak ne is yaptigim ve hangi servisleri verdigim, clientlar, accountant detaylari soruldu. En cok calistigim client'in telefon numarasi, ismi ve is adresi istendi. National Insurance icin ve director salary icin total ne kadar odedigim soruldu ancak tam miktari vermekte zorlandim ki bence cok sacma, onlar da zaten onlerinde bunlari goruyorlar. Yaklasik olarak bir sey soyledim ve su an hesaplamanin zor oldugunu soyledim. Evraklarimin incelemesinin bittigini ve birkac gun icerisinde cevap verilecegini soyledi.

Ek olarak butun vergilerimi odedim, IT sektorundeyim. Genel bi kontrol gibi gorunuyor. 15 dk gec aradilar ve gizli numaradan arandim. Bilginize. Sevgiler..
Gimmiegimmie

New postby Tugce88 » Wed Nov 04, 2020 11:50 am

Merhaba, dün de biz sabah 9 da interview görüşmesine girdik. Tam dedikleri saatte aradılar 1 saat 45 dk süren bir görüşme oldu. Görüşmeden 3 saat sonra falan eşime görüşme detayının yazılı olduğu bir mail geldi ve düzeltmeye gerek gördüğünüz yer varsa düzeltip bize 10 gün içinde göndermeniz gerekiyor dendi. Düzeltmeyi yapıp göndericez. Size de böyle bir mail gelebilir...
Tugce88

New postby Sailor » Wed Nov 04, 2020 12:09 pm

Tugce88 wrote:Merhaba, dün de biz sabah 9 da interview görüşmesine girdik. Tam dedikleri saatte aradılar 1 saat 45 dk süren bir görüşme oldu. Görüşmeden 3 saat sonra falan eşime görüşme detayının yazılı olduğu bir mail geldi ve düzeltmeye gerek gördüğünüz yer varsa düzeltip bize 10 gün içinde göndermeniz gerekiyor dendi. Düzeltmeyi yapıp göndericez. Size de böyle bir mail gelebilir...

Merhaba,
Basvuruyu kendiniz mi yapmistiniz? Yoksa avukat ile mi ilerlediniz?
Sailor

New postby ihatevisa » Wed Nov 04, 2020 12:57 pm

Daha oncede sormustuk ama bizlere referans olmasi acisindan GORUSMEYE GIRENLER ilk basvurulari mi ? 2. defa 3 yillik basvurulari mi ? ILR basvurusu mu ? Detaylari da paylasabilirmisiniz ?
ihatevisa

New postby burakt » Wed Nov 04, 2020 1:00 pm

Sailor wrote:Lutfen yeni sonuc alan arkadaslar basvuru tarihleriyle birlikte bilgi verebilirler mi? Tsk

İlk uzatma başvurumun sonucunu geçtiğimiz Cuma sabahı aldım.

Online Başvuru: 7 Temmuz
Vize Bitiş: 15 Temmuz
IDV App Submit: 15 Eylül (NINO sonucum gelmediği için biraz gecikmeli submit ettim dosyaları ve uygulamadan çektiğimiz biometrik fotoları)
Sonuç: 30 Ekim (3 yıllık uzatma)
BRP Teslim: Bekleniyor

Dependant var, LTD şirketi, sektör dijital pazarlama. Mülakata çağrılmadım (ama bunun tamamen şans olduğuna inanıyorum, başvurunun durumundan bağımsız olarak).

İlk başvuruyu da, uzatma başvurusunu da kendim yapmıştım (avukat/danışman olmadan).

Ek olarak NINo ve adres ile ilgili özel bir durumum vardı.

*** Adres Değişikliği ***
İkamet ettiğimiz adres online başvurudan sonra değişmişti. Onun için https://visa-address-update.service.gov.uk/ adresinden online form doldurdum 7 Eylül tarihinde. Otomatik cevap dahil hiçbir cevap gelmemişti, ama 16 Ekim tarihinde bu konuda bir cevap epostası geldi "UKVI Change of Address Team" başlıklı bir eposta adresinden, başlığında adım ve doğum tarihim olan. Epostada adresimizin başarıyla güncellendiği yazıyordu.

*** NINo / National Insurance Number ***
Online başvuru sırasında hatta IDV app submit zamanında NINo sonucum henüz çıkmamıştı. Haziran ayında telefonla form talep edip, gelen formu Haziran sonunda destekleyici belgeler ve detaylı bir cover letter ile göndermiştim; ama olumlu/olumsuz herhangi bir sonuç mektubu almamıştım. Vize uzatma başvurumda da bu durumu açıklamıştım.

Ekim ayının ortasında her nasıl olduysa NINo sonuç mektubum geldi. Bu belgeyi taratıp ECAA eposta adresine gönderdim. Hemen otomatik eposta geldi; ama bu ilave belgenin vize başvuruma eklendiğine dair herhangi bir bildirim gelmedi sonradan.

Bu arada, NINo sonuç mektubum ve NINo sonrasında HMRC'den otomatik olarak gelen mektupların hepsi eski adresime gitti (değişikliği bildirmeme rağmen). Ama taşınmanın hemen öncesinde https://www.royalmail.com/personal/rece ... edirection adresinden Royal Mail Redirection hizmeti aldığım için bu mektuplar sorunsuz olarak yeni adresime ulaştı.

*** BRP Teslimi ***
BRP kartımı henüz teslim almadım; ama dün öğleden sonra "Your biometric card is on its way" başlıklı bir eposta aldım. Kartımın TNT'ye teslim edilğini bildiren ve takip numarası içeren bir eposta.

Takip koduyla bakınca yarın (5 Kasım) teslim edilecek diye gözüküyor. Yeni adresime göndermişler. Ama dependant'ımın kartı da birlikte mi gelecek o konuda bir bilgi yok.

Bu başlıkta kimsenin BRP kart teslimi için bilgi epostası aldığını duymamıştım; belki de yeni bir sistem. Paylaşmak istedim.

*** Müşteri Durumu ***
Burada ve Facebook gruplarında sık sık müşterilerin ve masrafların UK içerisinden veya dışarısından olmasıyla ilgili sorular geliyor.

Benim müşterilerimin ve kestiğim faturaların %90'ı UK dışınaydı. (EU, US, CA, AU. Türkiye yok). Hatta sanal ofis adresi, muhasebe, iş sigortası, kırtasiye, vs. dışındaki şirkete dair çoğu masrafım da (eğitim başta olmak üzere) UK dışınaydı. (Bireysel masraflarımızın tamamına yakını UK içerisindendi, burada yaşadığımız için). Tüm müşteriler, faturalar, masraflar gerçekti; UK'den daha fazla fatura keseyim diye koşulları zorlamadım.

Vize sonucum 3 yıllık geldi ve karar mektubunda UK dışındaki müşterilere/masraflara dair herhangi bir not, uyarı, öneri yoktu.

Tabii ki gelirlerimin ve şirket masraflarımın daha büyük bir bölümünü UK üzerinden yapmak istiyorum önümüzdeki 3 yılda; ama bu durum değerlendiriciler açısından speküle edildiği kadar önemli bir kriter değil sanki.

Biraz uzun bir mesaj oldu; ama başvuru sürecimizin başından beri en çok yararlandığım kaynaklardan birisi burası olduğu için tecrübelerimi mümkün olduğunca paylaşmak istedim.

Burada bilgilerini ve tecrübelerini paylaşan herkese tekrar teşekkürler, sevgiler.
Last edited by burakt on Wed Nov 04, 2020 2:27 pm, edited 3 times in total.
burakt

New postby London Mondon » Wed Nov 04, 2020 1:26 pm

Selam arkadaşlar. Bekleyen tüm arkadaşlara sabırlar dilerim. Umarım en kısa zamanda vizeleriniz gelir. Çok sıkıntılı bir bekleyişin ardından beklediğim güzel haber geldi. Neler yaşadığımı bir Allah birde ben biliyorum. İstanbul’da bulunan işletmelerim bu vize bekleyişi yüzünden iflasın eşiğine geld. En as 4 elemanlım mekanımın hemen yanındaki mekanı tutup bana kazık mı atmadılar, mal sahibim icralar mı göndermedi daha niceleri... Umarım kanser olmamışımdır bu bekleyiş esnasında. Hepinize selamlar, saygılar. Neyse kısa keseyim başvuru bilgilerimi paylaşayım
İlk uzatma, vize bitiş: 19 Nisan
submit 19 Nisan
IDV app submit: 7 Eylül
Karar: 3 Kasım 1 yıllık uzatma
Onay maili: 4 Kasım
London Mondon

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü