Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby explorerrider » Thu Jun 21, 2018 8:47 am

Merhabalar,

Uzatma başvurusu yapacağız. Artık online alınacağı söyleniliyor. En son uzatma basvurusu yapanlardan destek alabilir miyiz? Hangi evrakları hazırladınız, nasıl başvurdunuz? Şimdiden teşekkürler.
explorerrider

New postby Emre » Sat Jun 23, 2018 9:49 am

Sunulan evraklar hala aynı/benzer evraklar. Online başvuru formu doldurulduğunda sistem sunulacak evraklar listesi de çıkartıyor. Aynı zamanda parmakizi için barkodlu belge de çıkıyor otomatik olarak ve gidip parmakizini verebiliyorsun. Ayrıca posta beklemiyorsun. Online başvuru tamamlandığında 15 gün içerisinde evrakları göndermen gerekiyor.
Emre

New postby gndlf » Wed Jun 27, 2018 7:21 pm

Benim merak ettiğim acaba artık vizeleri 1sene+4sene uzatma şeklinde mi verecekleri... Umarım 1+3+1 şeklinde olmaz da birdaha birdaha başvuru yapmak zorunda kalmayız. Hazırlanması bile zaman istiyor...
gndlf

New postby Emre » Fri Jul 06, 2018 11:04 am

Başvurular ECAA çerçevesinde normal olarak 1 + 3 + 3 + 3 şeklinde devam edecek. Ankara Anlaşması vizesi olanlar 5 yılı doldurduklarında ILR başvurusu yapabilecekler.
Emre

New postby gndlf » Mon Jul 09, 2018 11:47 pm

@Emre Teşekkürler. Şu konuda bilginiz var mı?
Anlaşma ile 1+3 tamamladık diyelim. Sonraki uzatmayı 3 sene vermek biraz garip degil mi? Yani 3 senelik son uzatmanın son 2 yılını beklemeden başvuru yapabiliyorsak, vizeciler "daha uzatmanın dolmasına 2 sene var, niye başvurdun ILRye" diye reddetmezler mi?
Last edited by gndlf on Sun Jul 29, 2018 10:21 pm, edited 1 time in total.
gndlf

New postby yeni3yil » Wed Jul 11, 2018 9:59 am

Arkadaşlar Merhaba,

Aşağıdakileri yaptım sizce en azından 1 yıllık uzatma alır mıyım? Çünkü ben home office sayfasında en kötü 1 yıl vereceklerini okudum. Yine de sorayım istedim. Sonuçta 6 ay pasaportsuz kalacağım, sonra da hadi evine dön derlerse... değecek mi buna :-(

Şirket kurdum (geldikten 2 ay sonra)
Banka hesaplarım var (kişisel/şirket)
Şirket sigortası
Şirket web sitesi
Muhasebeci
Kartvizit
Reklam (son 2 ay)
Sanal Office (faturaları var her ay)
Çok sayıda alışveriş faturası/harcama (1 yıl boyunca)
Dil kursu faturası
Ev kira kontratları
Ehliyet
Çeşitli abonelikler
Polis kaydı
2-3 tane müşteriye kesilmiş fatura
Katıldığım 2-3 tane seminer (şirket adına-fotoğraflı)
1 yıllık sözleşmeli telefon aboneliği
NINO (son aylarda aldım)

Çoğunlukla cepten yemiş görünüyorum. Son 3 ayda biraz iş yapabildim. Yani ekonomik/iş olarak pek bir şey yapamadım. Ne dersiniz? 1 yıl garanti mi?

Teşekkürler.

How long you can stay
A Turkish Businessperson visa can normally be extended for 3 years - though you must keep working in the business your visa is for.

If you do not have all the evidence you need for your extension application, you may be able to stay 1 year. You can apply again at the end of that year.

https://www.gov.uk/turkish-business-per ... -your-visa
Last edited by yeni3yil on Thu Jul 19, 2018 12:08 pm, edited 3 times in total.
yeni3yil

New postby yeni3yil » Wed Jul 11, 2018 10:01 am

Elbette durumu anlatan bir cover letter yazacağım ayrıca fatura ve vergi ödeme işlemlerini de yapacağım (eğer vergi çıkarsa vs). Benim asıl öğrenmek istediğim en azından 1 yıllık uzatma alır mıyım?

Elbette kimseden bir garanti istemiyorum :-) , aşağıdaki resmi ifadeden ve benim yaptıklarımdan yola çıkarak bir yorum yapılmasını bekliyorum.

Teşekkürler.

If you do not have all the evidence you need for your extension application, you may be able to stay 1 year. You can apply again at the end of that year.
yeni3yil

New postby orduevi » Thu Jul 19, 2018 10:04 pm

@yeni3yil bence riskli olanlar asagidakiler:

Hemen kursaydın iyi olurdu. Ben geldikten bir hafta sonra kurmuştum muhasebeci kanalıyla.

Reklam (son 2 ay)
Son 2 ay yerine 1 sene boyunda düzenli verseydin daya iyiydi.

Dil kursu faturası
Dil kursunu şirket masrafi gösteremezsin. Kisisel olarak kendini geliştirmek ve müşterilerini daha iyi anlayabilmek icin kursa gittim demen gerek BP'de.

2 - 3 fatura ile ilk yılında büyük ihtimal şirketin zarar gösterecek. 1 sene boyunca kendine düzenli maas da odeyememen eksi puan.

NINO (son aylarda aldım)
NINO almak sikintiliydi ama sonra düzeldi konu. Keske daha once alabilseydin. Neyse zararın neresinden dönülürse kardir.

Sonuc olarak, eger şirketin zarar gösteriyorsa sana 1 yıl daha uzatma verirler. Ama bu uzatmada şirketini kara geçirmen gerek. Eger şirketin adina yatırım yapmayıp, fatura kesmemiş olsaydin red alırdın. Ama yatırım yapıp network olusturamamis gorunuyosun anladigim kadariyla. 3 sene alabileceğini sanmıyorum şirketin zarar gösterirse ama 1 yılı alırsın. Tabi ben Home Office adina konuşmuyorum. Tahminim bu.
orduevi

New postby yeni3yil » Thu Jul 19, 2018 10:26 pm

@orduevi Teşekkür ederim.

Sizce bu ifadeden şirket kurup temel gereklilikleri yerine getiren herkes 1 yıl uzatmayı alır sonucuna varılamaz mı?

Yani ben bugüne kadar herkesin en kötü 1 yıl aldığını duydum? ne dersiniz? siz red alan duydunuz mu? Elbette tahmin/yorum :-) tekrar teşekkür ederim.

"If you do not have all the evidence you need for your extension application, you may be able to stay 1 year. You can apply again at the end of that year."

orduevi wrote:@yeni3yil bence riskli olanlar asagidakiler:

Hemen kursaydın iyi olurdu. Ben geldikten bir hafta sonra kurmuştum muhasebeci kanalıyla.

Reklam (son 2 ay)
Son 2 ay yerine 1 sene boyunda düzenli verseydin daya iyiydi.

Dil kursu faturası
Dil kursunu şirket masrafi gösteremezsin. Kisisel olarak kendini geliştirmek ve müşterilerini daha iyi anlayabilmek icin kursa gittim demen gerek BP'de.

2 - 3 fatura ile ilk yılında büyük ihtimal şirketin zarar gösterecek. 1 sene boyunca kendine düzenli maas da odeyememen eksi puan.

NINO (son aylarda aldım)
NINO almak sikintiliydi ama sonra düzeldi konu. Keske daha once alabilseydin. Neyse zararın neresinden dönülürse kardir.

Sonuc olarak, eger şirketin zarar gösteriyorsa sana 1 yıl daha uzatma verirler. Ama bu uzatmada şirketini kara geçirmen gerek. Eger şirketin adina yatırım yapmayıp, fatura kesmemiş olsaydin red alırdın. Ama yatırım yapıp network olusturamamis gorunuyosun anladigim kadariyla. 3 sene alabileceğini sanmıyorum şirketin zarar gösterirse ama 1 yılı alırsın. Tabi ben Home Office adina konuşmuyorum. Tahminim bu.
yeni3yil

New postby orduevi » Fri Jul 20, 2018 8:22 am

@yeni3yil 1 yil alman garanti degil. Red de alabilirsin. Genelde elinden geleni herseyi yaptigini gosterirsen, yatırım yapıp müşteri kovaladigini kanıtlarsan 1 sene uzatma alırsın. Ama 2. senede de aynisi olursa red. Home Office son kararı verecek. Umarım 1 yil alırsın.

IngiltereForumu'nda bir arkadasa uzatmada red vermişler. Orada arat. Daha 2 hafta once yazmisti. Ne yatırım yapmış ne baska birşey.
orduevi

New postby Fil Bey » Fri Jul 20, 2018 11:17 am

Arkadaşlar merhaba,

Ben de dün dosyalarımı Home Office'e postaladım. Uzatmaya başvuracaklara yardımcı olması açısından evrak listesini buraya yapıştırıyorum.

- Passport
    - Police Registration Certificate
    - Biometric Residence Permit
    - 2x Passport Size Photos
    - Document Checklist (Başvuruyu yaptığınızda çıktısını alabiliyorsunuz)
    - Filled Application Form (Başvuruyu yaptığınızda çıktısını alabiliyorsunuz)
    - Biometric Enrollment Letter (Başvuruyu yaptığınızda çıktısını alabiliyorsunuz)
    - National Insurance Number Letter
    - Letter From Home Office (İlk başvuru olumlu sonuçlandığında verilen)
    - Proof of Accommodation (Tenancy Agreement, Airbnb Booking)
    - Progress Report (15 sayfalık bir rapor hazırladım bu yıl şirkette olan bitenle alakalı. O kadar uzun olması şart değil)
    - Virtual Office Invoice
    - Tickets & Invitations for Networking Events
    - Public Liability Insurance (Evidence of Cover belgesi)
    - 2x Recommendation Letters
    - Council Tax & Utility Bills (Thames Water, EDF, Virgin Media vs)
    - Bank Account Statements (Personal & Business)
    - Evidence of Investment in Business (Overseas Bank Account Statement & Trade License)
    - Certificate of Incorporation
    - Company Information & Detail of Shareholders (Yine Companies House'un web sitesinden bastırabilirsiniz)

Muhasebecinin Hazırladıkları:

- Letter from Accountant
    - Report & Accounts (Muhasebeci tarafından hazırlandı)
    - Employer Details
    - Pay Summary
    - Payslips
    - P60 End of Year Certificate (2017-18)
    - Dividend Tax Vouchers
    - P30
    - P32
    - Proof of PAYE/NIC Payments
    - Proof of Corporation Tax Payment
    - Letter Showing Company UTR
    - Letter Showing Employer PAYE Reference & Office Reference
    - Personal Tax Return (2017-18)
    - Proof of Self-Assessment Registration with HMRC
    - Letter Showing Personal UTR
Last edited by Fil Bey on Fri Jul 20, 2018 11:22 am, edited 1 time in total.
Fil Bey

New postby Fil Bey » Fri Jul 20, 2018 11:20 am

Bunun yanında bir de sorum olacaktı. Uzatma başvurusunu yaptıktan sonra burada hala başvurudan doğan bir oturma iznimiz olduğunu nasıl kanıtlayabiliriz gerekli olduğunda? Ben Home Office'ten gelen e-mail'ı bastırıp yanımda taşımayı düşünüyordum. Bu yeterli olur mu?
Fil Bey

New postby orduevi » Fri Jul 20, 2018 2:36 pm

@Fil Bey ben UK ehliyetimle kanitlamistim bekleme suresinde.
orduevi

New postby gndlf » Sun Jul 29, 2018 10:23 pm

Merhaba arkadaşlar.
Uzatma ile eskiden 5.sene sonunda vatandaşlığa başvuru hakkı kazanılıyordu. Şuan için bu süre kaç yıl?
Teşekkürler
gndlf

New postby Emre » Tue Jul 31, 2018 9:22 am

6 yıl.

Önce 1 + 3 + 3 şeklinde uzatma vizelerini alman gerekiyor. 5 yıl dolduğunda ILR başvurusu yapıyorsun. 6. yılda da vatandaşlık hakkın oluyor. Özetle ILR aldıktan 1 yıl sonra vatandaşlığa başvurulabiliyor.
Emre

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü