Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby oogway » Tue Jan 05, 2021 11:10 am

Nilu wrote:
orduevi wrote:
Nilu wrote:Herkese Merhaba arkadaşlar.

Ev adresini işyeri olarak kullanıyorsak, bununla ilgili bir yazı alma zorunluluğumuz var mı? Yoksa, olmasa da olur mu ? Başvuru yapan arkadaşların fikirleri nelerdir ?

Teşekkürler herkese

Evet var. Kira kontratinda ev adresinin is adresi olarak kullanılmasına izin verilmesi acikca yazmalı. Ayrıca uzatma başvurusunda ev sahibinden bu konuyla ilgili referans mektubu da alınmalı. Ben her iki uzatma başvurumda hem referans mektubunu hemde kira kontratını koydum. Eğer ev sahibi izin vermezse ev adresi is yeri adresi olarak kullanılamaz.

Uzatma başvurusu açısından, bunun gerekliliği hakkında yazılı bir kural var mı ? Yoksa, bu şekilde daha uygun olur diye mi yorumluyorsunuz ? Hem internette hem gov.uk'de bildiğim kadarıyla, mutlaka izin alınması gerektiğine dair bir kural bulunmuyor (evi amacı dışında kullanmak haricinde -- örneğin: evden perakende satış yapmak şeklinde)

Ev sahibinden yazi alinmasi ya da evde is yapilabileceginin kira kontratina bir sekilde girmesi cok iyi olur. Esas problem ise kontratta asagidaki gibi bir ibare bulunmasi:

Not to carry on any trade profession or business on or from the property but to use the property as a private residence only.

Bu sekilde bir yazi bulunursa ve hala ev is adresi olarak gosteriliyorsa o zaman illegal bir durum soz konusu, HO ciddi problem yapabilir.
oogway

New postby outree » Tue Jan 05, 2021 11:46 am

Bu ulkede yasal olarak yazili bir kira kontratinin olmasi sart degil. Ben ikinci uzatma basvurumda ve ILR basvurumda kira kontrati eklemedim basvuruma. Zaten kira kontratim da yoktu. Sozlu kontratla kirada kaliyorum.

Yazili kira kontratlarinda gecen evi isyeri olarak kullanma kismi daha cok musterilerin eve girip ciktigi, evin dukkan gibi veya ofis gibi kullanildigi durumlarla ilgili bir ifadedir. Ev sahiplerinin evlerinde bu tip aktivitenin olmamasini istemeleri gayet normaldir. Yani evi kisisel olarak kiralayip, sonra musterileri evinizde agirladiginiz bir masaj servisi ne bileyim kuaforluk hizmeti gibi hizmetler veremezsiniz. Musterilerinizle evde toplanti yapamazsiniz, gibi gibi.

Ancak atiyorum bir yazilimci bilgisayariyla gayet de evinde calisabilir. Buna kimse bir sey diyemez. Hele bu ortamda insanlara evden calisin denildigi bir donemde bunu kimse sorun etmez. LTD sirketseniz, registered office olarak evin adresini kullanmazsiniz. Cunku kullanacak olursaniz, bu bilgi halka acik olarak paylasilir. Sanal ofis hizmeti saglayan firmalardan registered office adresi kiralayarak ev adresinizin halka acik bir sekilde gosterilmesini engelleyebilirsiniz.

Bunun icin ayrica ev sahibinden izin yazisi almak gerekmez.
outree

New postby oogway » Tue Jan 05, 2021 11:58 am

outree wrote:Bu ulkede yasal olarak yazili bir kira kontratinin olmasi sart degil. Ben ikinci uzatma basvurumda ve ILR basvurumda kira kontrati eklemedim basvuruma. Zaten kira kontratim da yoktu. Sozlu kontratla kirada kaliyorum.

Yazili kira kontratlarinda gecen evi isyeri olarak kullanma kismi daha cok musterilerin eve girip ciktigi, evin dukkan gibi veya ofis gibi kullanildigi durumlarla ilgili bir ifadedir. Ev sahiplerinin evlerinde bu tip aktivitenin olmamasini istemeleri gayet normaldir. Yani evi kisisel olarak kiralayip, sonra musterileri evinizde agirladiginiz bir masaj servisi ne bileyim kuaforluk hizmeti gibi hizmetler veremezsiniz. Musterilerinizle evde toplanti yapamazsiniz, gibi gibi.

Ancak atiyorum bir yazilimci bilgisayariyla gayet de evinde calisabilir. Buna kimse bir sey diyemez. Hele bu ortamda insanlara evden calisin denildigi bir donemde bunu kimse sorun etmez. LTD sirketseniz, registered office olarak evin adresini kullanmazsiniz. Cunku kullanacak olursaniz, bu bilgi halka acik olarak paylasilir. Sanal ofis hizmeti saglayan firmalardan registered office adresi kiralayarak ev adresinizin halka acik bir sekilde gosterilmesini engelleyebilirsiniz.

Tabii ki burada bahsettigimiz evden calisma degil. Problem olan ev sahibinin haberi olmadan ev adresinin is adresi olarak gosterilmesi.
oogway

New postby Nilu » Tue Jan 05, 2021 12:48 pm

oogway wrote:
outree wrote:Bu ulkede yasal olarak yazili bir kira kontratinin olmasi sart degil. Ben ikinci uzatma basvurumda ve ILR basvurumda kira kontrati eklemedim basvuruma. Zaten kira kontratim da yoktu. Sozlu kontratla kirada kaliyorum.

Tabii ki burada bahsettigimiz evden calisma degil. Problem olan ev sahibinin haberi olmadan ev adresinin is adresi olarak gosterilmesi.

Ama burada behsettiğimiz; örneğin yazılımcı; evi iş adresi gösterecek. Bunun için ev sahibinden izin almasına gerek var mı? Sözel izin aldı diyelim, ama kontratta dediğiniz "sadece ikamet için kullanılır" ifadesi yer alıyor. Bu durumda ev adresi dışında seçeneği kalmıyor... Sanal ofis'i vize memurları da görüyor ve evden çalışıldığını biliyor diye düşünüyorum.
Nilu

New postby oogway » Tue Jan 05, 2021 12:57 pm

Nilu wrote:
oogway wrote:

Ama burada behsettiğimiz; örneğin yazılımcı; evi iş adresi gösterecek. Bunun için ev sahibinden izin almasına gerek var mı? Sözel izin aldı diyelim, ama kontratta dediğiniz "sadece ikamet için kullanılır" ifadesi yer alıyor. Bu durumda ev adresi dışında seçeneği kalmıyor... Sanal ofis'i vize memurları da görüyor ve evden çalışıldığını biliyor diye düşünüyorum.

Eger Private Limited Company kurmussaniz ve bunun adresini ev adresi yapmak istiyorsaniz ev sahibinden izin almaniz gerekiyor. Sozel izin almanizin yaninda yazili bir izin olmasi yarariniza olur, bunu da Home Office'e gonderirseniz cok daha iyi olacaktir.

@outree' nin bahsettigi gibi ev sahiplerinin istemedigi sey sizin evi isyeri olarak (satis/toplanti yaptiginiz, musterilerin girip ciktigi) kullanmamaniz. Bir cok ev sahibi ev adresinin is adresi olarak kullanilmasini problem yapmaz. Ama kontratta "sadece ikamet için kullanılır" ibaresi geciyorsa ev sahibinin izninin olduguna dair bir yazili belge almaniz cok iyi olur, Home Office sorgulama yaparsa elinizde kanit olur.
oogway

New postby ihatevisa » Tue Jan 05, 2021 1:43 pm

sercansanal wrote:Adamlarin bank holidays haric en az 4 hafta yillik izinleri var. En erken 18 Ocak'ta sonuclar gelmeye baslar tekrardan bence :d

Ben en iyi ihtimal şubat ortasi yada mart başi sonucumun çikacağını düşünüyorum. Zaten çalişmiyorlardi neredeyse xmas geldi newyear geldi annual holiday derken üstüne birde 3.lockdown devlet memuru olmak varmış UK de :) Karpuz kavun yata yata büyür :) Beklemeye devam
ihatevisa

New postby Nilu » Tue Jan 05, 2021 2:02 pm

oogway wrote:Eger Private Limited Company kurmussaniz ve bunun adresini ev adresi yapmak istiyorsaniz ev sahibinden izin almaniz gerekiyor. Sozel izin almanizin yaninda yazili bir izin olmasi yarariniza olur, bunu da Home Office'e gonderirseniz cok daha iyi olacaktir.

@outree' nin bahsettigi gibi ev sahiplerinin istemedigi sey sizin evi isyeri olarak (satis/toplanti yaptiginiz, musterilerin girip ciktigi) kullanmamaniz. Bir cok ev sahibi ev adresinin is adresi olarak kullanilmasini problem yapmaz. Ama kontratta "sadece ikamet için kullanılır" ibaresi geciyorsa ev sahibinin izninin olduguna dair bir yazili belge almaniz cok iyi olur, Home Office sorgulama yaparsa elinizde kanit olur.

@outree @oogway
Farklı bakış açıları, ve farklı ihtimaller üzerine değindiğiniz için teşekkür ederim. "Ne olur ne olmaz" diyerek endişeleniyoruz; ki belki de bu endişemiz haklı ve faydalı bir endişe oluyor sayenizde. Sağolun arkadaşlar.

Ben sözel izin ile yetineceğim. Çünkü, şahıs işletmesi olarak evde çalışmamın mantıklı olduğunu, ve "ikamet harici kullanamaz" maddesinin de evi dükkan olarak kullanmadıkça sorun olmayacağı kanaatine vardım.

Öteki türlü düşünürsek; "evi ikamet faaliyeti dışında kullanamaz" cümlesinden hareket ile; evden iş ile ilgili bir email'e bile bakılmaması gerekiyor, ki bu da mantıklı değil.

Beyin fırtınası için tekrar teşekkürler
Nilu

New postby sercansanal » Tue Jan 05, 2021 10:24 pm

Basvuru formunu 4 Eylul 2020'de gonderen arkadasima bu sabah 3 yillik uzatma sonucu gelmis.
sercansanal

New postby knpc » Wed Jan 06, 2021 10:26 am

Tesekkurler @sercansanal

Uzun zamandir duydugum ilk uzatma sonucu. Calistiklarini bilmek bile umut verici :)
knpc

New postby ihatevisa » Wed Jan 06, 2021 12:15 pm

Hayirli ugurlu olsun . Bize de geleydi :) 8 Eylul :)
ihatevisa

New postby zumur » Wed Jan 06, 2021 2:01 pm

Selamlar biz de mülakat için çağrıldık bugün, hemen kendimi hatırlatayım :)

Online Başvuru: 28 Nisan
Parmak İzi (Croydon): 19 Ağustos
Ek Bilgi Talebi: 31 Eylül
Mülakat: 22 Ocak

9.ayımda mülakata giricek olmamız baya iyi.
zumur

New postby sercansanal » Wed Jan 06, 2021 2:24 pm

Merak etmeyin arkadaslar sov basliyor. Sevgili memur kardeslerimiz Nisan ayina kadarki 3 aylik donemde 12 aylik calisir geri kalan 9 ayda tatil planlari ve tatillerle mesgul olurlar. Ingiltere'deki is hayatinin bana ogrettigi bu sekilde en azindan :d

ihatevisa wrote:
sercansanal wrote:Adamlarin bank holidays haric en az 4 hafta yillik izinleri var. En erken 18 Ocak'ta sonuclar gelmeye baslar tekrardan bence :d

Ben en iyi ihtimal şubat ortasi yada mart başi sonucumun çikacağını düşünüyorum. Zaten çalişmiyorlardi neredeyse xmas geldi newyear geldi annual holiday derken üstüne birde 3.lockdown devlet memuru olmak varmış UK de :) Karpuz kavun yata yata büyür :) Beklemeye devam

Seni vizedasim olarak goruyorum, ilk basta sistemsel oldugunu dusundugum hatadan dolayi 2 haftada uzatma sonucu alan guruba giremedik. O gunden sorna kafadan 6 aya razi olmustum zaten kaldi surada en fazla 2 ay bundan sonra ne zaman gelecek diye bakmiyorum bile artik :D
sercansanal

New postby ihatevisa » Wed Jan 06, 2021 3:15 pm

zumur wrote:Selamlar biz de mülakat için çağrıldık bugün, hemen kendimi hatırlatayım :)

Sukurler olsun ki KUFUR var yoksa nasil rahatlardik . Saka gibi
ihatevisa

New postby zeugma » Wed Jan 06, 2021 3:33 pm

ihatevisa wrote:
zumur wrote:Selamlar biz de mülakat için çağrıldık bugün, hemen kendimi hatırlatayım :)

Sukurler olsun ki KUFUR var yoksa nasil rahatlardik . Saka gibi

Ayni kafadayiz heralde zumur'un mesaji okurken icimden ben olsam nasil kufur ederdim diye gecirdim, ardindan sende benzer yazmissin :D

Sey diyorlarmis `zumur` 9 ay once basvurmussun 9 aydir gecen surede yaptiklarinin belgelerini neden bize iletmedin !!
zeugma

New postby oogway » Wed Jan 06, 2021 4:09 pm

Belki yuz yuze ozur dileyeceklerdir? :P

Saka bir yana, insallah hizlica guzel bir sekilde sonuclanir basvurunuz.
oogway

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü