Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby gndlf » Tue Nov 03, 2020 1:08 am

@mzrf Açıklayıcı, ve farklı bir örnek olmuş tecrübeniz.

Arkadaşlar, başvuruya T.C. nüfus cuzdanı eklediniz mi?
Ve "sole trader registration" belgesi olarak utr kaydı dışında ne eklenebilinir ? Hmrc'den ekran görüntüsü mü ekliyorsunuz ?
Teşekkürler
gndlf

New postby ihatevisa » Tue Nov 03, 2020 9:38 am

gndlf wrote:@mzrf Açıklayıcı, ve farklı bir örnek olmuş tecrübeniz.

Arkadaşlar, başvuruya T.C. nüfus cuzdanı eklediniz mi?
Ve "sole trader registration" belgesi olarak utr kaydı dışında ne eklenebilinir ? Hmrc'den ekran görüntüsü mü ekliyorsunuz ?
Teşekkürler

SA-302 kagidin mevcut istersen ise onu ekleyebilirsin.
ihatevisa

New postby handeky » Tue Nov 03, 2020 9:51 am

oinone wrote:
handeky wrote:Herkese Selamlar :)

Az once vizemin ciktigina dair mail aldim ve hemen bilgilendirmek istedim. Bekleyen herkesin en kisa surede olumlu sonuclarini almasini diliyorum. Lutfen biraz daha az stress yapmaya calisin ben cok stress yaptim ve zorlu bir surec yasadim ama gun sonunda kontrol edemedigimiz bir surec ve olacagina variyor.

ECAA3-Dependant Visa (Turkish Worker Dependant)
Online Basvuru: 20 Temmuz 2020
IDV submit : 9 Eylul 2020
Sonuc: Olumlu

Sanirim bu hafta tekrar 3 yil uzatma icin basvuru yapacagiz cunku esimin vize review surecine geldik. Tekrar bekleme listesine eklenecegiz :)

Selamlar,
Çok teşekkür ederim. 1 ay geçerli bir BRP aldım ve UK den başvurdum.
Eger ayni durumu yaşıyorsak size ek bir bilgi daha vermek isterim.
Esimin calistigi şirketten bir yazı aldık(Calısmaya uzun yıllar devam etmek istediğimiz bir calisanimiz temalı) ve esim bir açıklama mektup yazdı. Vize uzatma icin yaklastigimiz ve 1 hafta sonra başvurumuzu yapmak istediğimiz ancak benim başvurumun sonucunu henüz gelmediği icin başvuru yapmadigimizi belirttik. 1 hafta sonra maili aldım yani bu bir tesaduf olabilir tabi ama etkisi olabilir mektubun diye düşünüyoruz.

UK Visas and Immigration
PO Box 3468
Sheffield
S3 8WA

Hayirli olsun :) mesajiniz bana umut verdi cunku ben de Temmuz'daki dependant basvuru sonucumu bekliyorum ve esimin uzatmaya bu ay icerisinde basvurmasi gerekiyor. Uzatmaya basvurmadan sonucu gelmeyecek, muglakta kalacak diye cekiniyoruz biz de. Mesajinizdan anladigim kadariyla size de uzatma suresi yaklastigi halde geldi, bu durumda 1 aylik bir BRP gelecektir saniyorum, sonradan mumkun olursa teyit eder misiniz? Basvurunuzu UK'den yapmistiniz degil mi?
handeky

New postby mcydn » Tue Nov 03, 2020 10:03 am

mzrf wrote:Merhaba,

Gorusmeye cagrilmanin nedeni olan belli bir pattern bulabilmek icin yeterli sayida ornegi dogru bilgilerle derlemenin mumkun olacagini sanmiyorum. Malesef insanlar istemeden de olsa yaniltici bilgi verebiliyorlar.

Kendi deneyimim ile ilgili kisa bilgi vereyim belki isinize yarar.

- IT alanindayim. IR35 ile ilgili bir problemim yok.
- 2. 3 yillik uzatma icin basvurdum.
- Daha onceki basvurularimda dependentim vardi. Esimin UK disinda olmasi nedeniyle onun icin basvuru yapamadim. Esimin neden UK disinda oldugunu saglik raporlari ve 2 sayfalik bir mektupla aciklayip vizemi yeniledikden sonra ileri bir tarihde esim icinde ek basvuru yapacagimi belirttim. Ancak bu konuyla ilgili hic bir soru gelmedi.
- Telefonla aranip yuz yuze gorusmeye davet edildim. Davet edilirken ingilizce bilip bilmedigimi tercuman isteyip istemedigimi sordular. Tercuman istemedim.
- Londra merkezde VFS ofisinde gorusmeye gittim. Burada bilgisayardan video call ile Sheffield Ofisden bir gorevliyle konustum.
-Tum sorular isimle ilgiliydi ve 2 saat suren oldukca detayli bir gorusme oldu.
-Gorusmeden bir hafta sonra 2. 3 yillik vizem geldi.

Umarim bekleyen tum arkadaslarin vizeleride en kisa zamanda gelir.

Oncelikle gecmis olsun ve hayirli olsun. Gorusme de kestiginiz faturalarin IR35 kapsami ile ilgili soru sordular mi? Ornek olmasi adina, Musterileri nasil buldugunuz, saatlik ucreti nasil hesapladiginiz, nerelerde gorusmeler yaptiginiz gibi sorular mi geldi?

Tesekkurler
mcydn

New postby mzrf » Tue Nov 03, 2020 10:30 am

mcydn wrote:
mzrf wrote:Merhaba,

Gorusmeye cagrilmanin nedeni olan belli bir pattern bulabilmek icin yeterli sayida ornegi dogru bilgilerle derlemenin mumkun olacagini sanmiyorum. Malesef insanlar istemeden de olsa yaniltici bilgi verebiliyorlar.

Kendi deneyimim ile ilgili kisa bilgi vereyim belki isinize yarar.

- IT alanindayim. IR35 ile ilgili bir problemim yok.
- 2. 3 yillik uzatma icin basvurdum.
- Daha onceki basvurularimda dependentim vardi. Esimin UK disinda olmasi nedeniyle onun icin basvuru yapamadim. Esimin neden UK disinda oldugunu saglik raporlari ve 2 sayfalik bir mektupla aciklayip vizemi yeniledikden sonra ileri bir tarihde esim icinde ek basvuru yapacagimi belirttim. Ancak bu konuyla ilgili hic bir soru gelmedi.
- Telefonla aranip yuz yuze gorusmeye davet edildim. Davet edilirken ingilizce bilip bilmedigimi tercuman isteyip istemedigimi sordular. Tercuman istemedim.
- Londra merkezde VFS ofisinde gorusmeye gittim. Burada bilgisayardan video call ile Sheffield Ofisden bir gorevliyle konustum.
-Tum sorular isimle ilgiliydi ve 2 saat suren oldukca detayli bir gorusme oldu.
-Gorusmeden bir hafta sonra 2. 3 yillik vizem geldi.

Umarim bekleyen tum arkadaslarin vizeleride en kisa zamanda gelir.

Oncelikle gecmis olsun ve hayirli olsun. Gorusme de kestiginiz faturalarin IR35 kapsami ile ilgili soru sordular mi? Ornek olmasi adina, Musterileri nasil buldugunuz, saatlik ucreti nasil hesapladiginiz, nerelerde gorusmeler yaptiginiz gibi sorular mi geldi?

Tesekkurler

Direk IR35'i isaret eden soru gelmediysede musterileri nasil buldugum, nasil iletisimde oldugum, musterilerimin kim oldugu, servislerimi nasil ucretlendirdigim, hedef kar marjim, isimle ilgili hangi yatirimlari yaptigim, yaptigim harcamalarin ne kadar oldugu ve bu satin alimlari nerelerden yaptigim, rakipler, rekabetde nasil avantaj saglayabilecegim, bundan sonrasi icin isimle ilgili planlarim vb. sorular geldi. Sorular kendi isimle ilgili oldugu icin konu basligi olarak kolay olsada gorusmenin icerigiyle ilgili onceden bir bilgim olmadigi icin hazirlik yapamadim. Bu nedenle geriye donuk 4 senede nereye tam ne odedigimi hatirlamak kolay degildi.
mzrf

New postby knpc » Tue Nov 03, 2020 10:37 am

Vize uzatmada bizim IR35 ile ilgili bir ilgimiz yok, oradaki gorevlilerin de IR35 degisiklikleri ile ilgisi yok bence.

Adamlarin ilgilendigi vize turumuz olan self employment'i karsilayip karsilamadigimiz.

Inside IR35 calistiysak, bizim vergimizi baska bir sirket odediyse zaten direkt red sebebi. Yaptigimiz isin inside IR35 mi outside IR35 mi oldugunu da onlarin yargilamasi olmaz.

Ama benzer durumu sorguluyorlar. Benim gibi 4. senesinde olan ve uzatmaya basvuranlar NINO mulakatlarini hatirlar. Kac musterin var, musterileri nasil buldun, sen hasta olsan ne olacak gibi soru setleri vardi self employment'i sorguladiklari.

Bu mulakatlar da o eski mulakatlarin daha kapsamlisi gibi duruyor yine ayni amacta.
knpc

New postby jimmy » Tue Nov 03, 2020 11:25 am

mzrf wrote:Direk IR35'i isaret eden soru gelmediysede musterileri nasil buldugum, nasil iletisimde oldugum, musterilerimin kim oldugu, servislerimi nasil ucretlendirdigim, hedef kar marjim, isimle ilgili hangi yatirimlari yaptigim, yaptigim harcamalarin ne kadar oldugu ve bu satin alimlari nerelerden yaptigim, rakipler, rekabetde nasil avantaj saglayabilecegim, bundan sonrasi icin isimle ilgili planlarim vb. sorular geldi. Sorular kendi isimle ilgili oldugu icin konu basligi olarak kolay olsada gorusmenin icerigiyle ilgili onceden bir bilgim olmadigi icin hazirlik yapamadim. Bu nedenle geriye donuk 4 senede nereye tam ne odedigimi hatirlamak kolay degildi.

@mzrf mülakattan sonra sana mail geldi mi? Şu soruları sorduk şu cevapları verdiniz ok mi memnun musunuz eklemek değiştirmek istediğiniz birşey var mı diye? Bana gelmedi ama gelenler varmış böyle bir mail. Geldiyse sana ne zaman geldi söyleyebilir misin rica etsem?
jimmy

New postby oinone » Tue Nov 03, 2020 11:40 am

handeky wrote:Selamlar,
Çok teşekkür ederim. 1 ay geçerli bir BRP aldım ve UK den başvurdum.
Eger ayni durumu yaşıyorsak size ek bir bilgi daha vermek isterim.
Esimin calistigi şirketten bir yazı aldık(Calısmaya uzun yıllar devam etmek istediğimiz bir calisanimiz temalı) ve esim bir açıklama mektup yazdı. Vize uzatma icin yaklastigimiz ve 1 hafta sonra başvurumuzu yapmak istediğimiz ancak benim başvurumun sonucunu henüz gelmediği icin başvuru yapmadigimizi belirttik. 1 hafta sonra maili aldım yani bu bir tesaduf olabilir tabi ama etkisi olabilir mektubun diye düşünüyoruz.

UK Visas and Immigration
PO Box 3468
Sheffield
S3 8WA

Merhaba siz belirttiginiz adrese dogrudan mektup gonderdiniz anladigim kadariyla? Ben de 1 hafta once ecaa@homeoffice mail adresine mail attim bu durumla ilgili ama henuz yanit yok. Mektubu biz de deneyebiliriz, cok tesekkur ederiz bilgi icin.
oinone

New postby fatihsoydan » Tue Nov 03, 2020 11:41 am

15 dk önce e-mail geldi :)

IT sektöründeyim,
Dependant var,
Mayıs başvurusu

ilk 3 yıllık uzatma, 3 yıl olarak onaylandı.

Bekleyen herkesin en kisa surede olumlu sonuclarini almasini diliyorum
fatihsoydan

New postby ihatevisa » Tue Nov 03, 2020 11:55 am

fatihsoydan wrote:15 dk önce e-mail geldi :)

IT sektöründeyim,
Dependant var,
Mayıs başvurusu

Hayirli ugurlu olsun. Darisi ILR basvuruna :)
ihatevisa

New postby zeugma » Tue Nov 03, 2020 12:33 pm

Super @fatihsoydan hayirli olsun.

Valla su vizeleri verselerde kurtulsak bu ne yani 4-6 ay bekliyoruz cok ilkel bir sistem var. Zaten ILR dan'da deli gibi para alacaklar. Alsinlar 2-3 memur daha, daha cabuk baksinlar su basvurulara. Bikkinlik geldi. Bari bir sira numarasi versinler siramizin ne zaman gelecegini bilsek. Seneye bi daha ILR basvurumuz var bi daha beklicez 4-6 ay bu nedir arkadas
zeugma

New postby esraersal » Tue Nov 03, 2020 12:35 pm

fatihsoydan wrote:15 dk önce e-mail geldi :)

IT sektöründeyim,
Dependant var,
Mayıs başvurusu

Gözünüz aydın, tebrikler!
esraersal

New postby gndlf » Tue Nov 03, 2020 12:47 pm

@zeugma
Bunun biraz beklentiden kaynaklandığını düşünüyorum. Online başvuru yokken, herkes 4-5 ay bekliyordu. Kimse buraya yazı da yazmazdı. Sonradan 1 ay gibi bekleme süresi oldu ve herkes beklenti içine girdi. Sanırım 80-120. sayfalar arası "vize gelen var mı?" ve "niye kabul edilmiyor" yazıları, yazılan tüm yazıların yüzde 90'ını oluşturuyor. Admin bile gözüm kanadı demişti.... Post office başvurusu sonrası 3-4 ay (sanırım alışık olduğumdan) bana normal geliyor.
gndlf

New postby zeugma » Tue Nov 03, 2020 1:09 pm

Bence sorun beklenti icerisine girememek. Cunku bir kisi 50 gunde aliyor bir kisi 250 gunde. Arafta kaldik yani bana yarin mi gelecek 3 ay sonra mi belli degil.
zeugma

New postby mzrf » Tue Nov 03, 2020 1:25 pm

jimmy wrote:
mzrf wrote:Direk IR35'i isaret eden soru gelmediysede musterileri nasil buldugum, nasil iletisimde oldugum, musterilerimin kim oldugu, servislerimi nasil ucretlendirdigim, hedef kar marjim, isimle ilgili hangi yatirimlari yaptigim, yaptigim harcamalarin ne kadar oldugu ve bu satin alimlari nerelerden yaptigim, rakipler, rekabetde nasil avantaj saglayabilecegim, bundan sonrasi icin isimle ilgili planlarim vb. sorular geldi. Sorular kendi isimle ilgili oldugu icin konu basligi olarak kolay olsada gorusmenin icerigiyle ilgili onceden bir bilgim olmadigi icin hazirlik yapamadim. Bu nedenle geriye donuk 4 senede nereye tam ne odedigimi hatirlamak kolay degildi.

@mzrf mülakattan sonra sana mail geldi mi? Şu soruları sorduk şu cevapları verdiniz ok mi memnun musunuz eklemek değiştirmek istediğiniz birşey var mı diye? Bana gelmedi ama gelenler varmış böyle bir mail. Geldiyse sana ne zaman geldi söyleyebilir misin rica etsem?

@jimmy
Gorusme sonrasi ilk is gunu email aldim. Metinde cok fazla typo vardi ve kullandigim teknik terimlerinde yazan tarafindan anlasilamadigi icin bazi yerlerde alakasiz seyler yazdigini gordum. Emailde 10 gun icerisinde duzeltme ve onay icin donus yapmam gerektigi yaziyordu. Duzeltmeleri yapip 5 gun sonra emaili gonderdim. Duzeltme yapip donus yaptigim metin 10 sayfaydi. Ancak benim yaptigim duzeltmelere baktiklarini hic sanmiyorum. Cunku emaili gondermemle cevabin gelmesi arasinda yarim is gunu sure var.
mzrf

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü