Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby ihatevisa » Sat Dec 05, 2020 11:30 am

Home Office calisma sistemini cozmek imkansiz . HO memuru izne ayrilirsa yerine bakacak diger memur erken emeklilik ister. Sistemsizlikler icinde dosyalarimiz kaybolmadan gelsin de. @zeugma nin dedigi gibi birisinin dosyasi kaybolmustu ve adamlar dosyaniz bizim masamiza gelene kadar sizin sorumlulugunuzda demislerdi arkadasa birde adam Ho gonderirken imzali gondermisti de ona ragmen problem cikmisti. Galiba o arkadasta gittin UK den :( son durumunu bilen goren yok. Trol olabilirmi demistim ama butun bilgileri HO imzalarini yazismalari da paylasmisti galiba
ihatevisa

New postby oogway » Mon Dec 07, 2020 12:51 am

Arkadaslar, aklima takilan bir soruyu sizinle paylasmak istiyorum, belki tecrube eden veya bilgisi olan vardir.

Ikinci uzatmada bir yillik vize alabilmis birini dusunelim (1+3+1 Yil vize sahibi). Bu kisinin ikinci uzatmasinin bitis tarihi 1 Ocak 2021 olsun. Bu durumda Ankara Anlasmasi vizesi baslangic tarihi 1 Ocak 2016 oluyor.

Simdi bu kisinin ikinci uzatmasini da tamamladigini ve ILR'ye basvurmak istedigini farzedelim. Normalde 5 yil bitiminde yani 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren ILR'ye basvurabilmesi gerekiyor. Fakat, ILR basvurularinda tam 5 yil oncesinde UK'e girilmis olma sarti var. Bu kisi 1 Ocak 2016 tarihinde ilk vizesini almissa, bir ay kadar sure sonra Ingiltere'ye giris yapmis olmasi gerekiyor. Diyelim ki 20 Ocak 2016'da giris yapmis olsun. Buna gore, ILR'ye 20 Ocak 2021'den itibaren basvurabilir.

Simdi problem surada, ikinci uzatma 1 Ocak 2021'de bitiyor, ama 20 Ocak'a kadar da ILR basvurusu yapamiyor. Bu aradaki 20 gun ne olacak? Bu sekilde 20 Ocak'ta ILR basvurusu yapsa, illegal bir gocmen olarak mi basvurmus olacak?

Benzer sekilde (1+3+1 ya da 1+1+3) ILR'ye basvuran oldu mu, bilgisi olan var mi? Eger bu bir problem teskil ediyorsa ikinci uzatmayi 3 yillik almazsak ILR'ye basvuramiyoruz anlamina geliyor.
oogway

New postby zeugma » Mon Dec 07, 2020 10:08 am

Selam @oogway

Bu konuda `Entry Clearance` verildigi gun baz aliniyor. Yani 10 gun veya 20 gun sonra girmis olmanin bir onemi yok. Ozellikle bizim ECAA ILR dokumanina eklenmemis fakat genel ILR dokumaninda bu bilgi mevcut.
https://assets.publishing.service.gov.u ... 2.0ext.pdf
zeugma

New postby fatqsh34 » Mon Dec 07, 2020 11:30 am

Merhabalar,
Bu hafta uzatma başvurusu yapacağız. Formda yer alan cover letter ile belgelerde yüklediğimiz progress report arasında ne gibi bir fark var? Cover letter'a ne yazmalıyız?

Teşekkürler
fatqsh34

New postby ihatevisa » Mon Dec 07, 2020 11:53 am

Twitter dan UKVCAS surekli mesaj atiyor bize UAN numaranizi verin size basvuru durumunuzu soyliyelim diye tamam o zaman dedim UAN numarami verdim bana basvurunuz 08.09.2020 itibari ile HO teslim edilmistir. Direkt HO ile iletisime gecebilirsiniz diyor. Bana bilmedigim bisey soyle sirf is olsun diye biseyler yapmaya calisiyorlar. Buna ayiracaginiz vakitleri basvurulara ayirsaniz dosyalarimiz eriyecek.

Mulakat sonrasi vizesi gelen varmi acaba ?
ihatevisa

New postby xv.space » Mon Dec 07, 2020 12:52 pm

oogway wrote:Arkadaslar, aklima takilan bir soruyu sizinle paylasmak istiyorum, belki tecrube eden veya bilgisi olan vardir.

Ikinci uzatmada bir yillik vize alabilmis birini dusunelim (1+3+1 Yil vize sahibi). Bu kisinin ikinci uzatmasinin bitis tarihi 1 Ocak 2021 olsun. Bu durumda Ankara Anlasmasi vizesi baslangic tarihi 1 Ocak 2016 oluyor.

Simdi bu kisinin ikinci uzatmasini da tamamladigini ve ILR'ye basvurmak istedigini farzedelim. Normalde 5 yil bitiminde yani 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren ILR'ye basvurabilmesi gerekiyor. Fakat, ILR basvurularinda tam 5 yil oncesinde UK'e girilmis olma sarti var. Bu kisi 1 Ocak 2016 tarihinde ilk vizesini almissa, bir ay kadar sure sonra Ingiltere'ye giris yapmis olmasi gerekiyor. Diyelim ki 20 Ocak 2016'da giris yapmis olsun. Buna gore, ILR'ye 20 Ocak 2021'den itibaren basvurabilir.

Simdi problem surada, ikinci uzatma 1 Ocak 2021'de bitiyor, ama 20 Ocak'a kadar da ILR basvurusu yapamiyor. Bu aradaki 20 gun ne olacak? Bu sekilde 20 Ocak'ta ILR basvurusu yapsa, illegal bir gocmen olarak mi basvurmus olacak?

Benzer sekilde (1+3+1 ya da 1+1+3) ILR'ye basvuran oldu mu, bilgisi olan var mi? Eger bu bir problem teskil ediyorsa ikinci uzatmayi 3 yillik almazsak ILR'ye basvuramiyoruz anlamina geliyor.

merhaba,
28 gun oncesinde basvurunuzu submit edebiliyorsunuz.
eger 1 aydan fazla ise durumu bilemiyorum ama o periodun icindeyse birsey olmamasi lazim.
xv.space

New postby zeugma » Mon Dec 07, 2020 1:39 pm

ihatevisa wrote:Twitter dan UKVCAS surekli mesaj atiyor bize UAN numaranizi verin size basvuru durumunuzu soyliyelim diye tamam o zaman dedim UAN numarami verdim bana basvurunuz 08.09.2020 itibari ile HO teslim edilmistir. Direkt HO ile iletisime gecebilirsiniz diyor. Bana bilmedigim bisey soyle sirf is olsun diye biseyler yapmaya calisiyorlar. Buna ayiracaginiz vakitleri basvurulara ayirsaniz dosyalarimiz eriyecek.

Bir jimmy nin gelmisti gorusmeden 1 ay sonra, bunu ornek alirsak seninde 10 gun sonra cevap alman lazim :D
zeugma

New postby ihatevisa » Mon Dec 07, 2020 1:44 pm

zeugma wrote:
ihatevisa wrote:Twitter dan UKVCAS surekli mesaj atiyor bize UAN numaranizi verin size basvuru durumunuzu soyliyelim diye tamam o zaman dedim UAN numarami verdim bana basvurunuz 08.09.2020 itibari ile HO teslim edilmistir. Direkt HO ile iletisime gecebilirsiniz diyor. Bana bilmedigim bisey soyle sirf is olsun diye biseyler yapmaya calisiyorlar. Buna ayiracaginiz vakitleri basvurulara ayirsaniz dosyalarimiz eriyecek.

Bir jimmy nin gelmisti gorusmeden 1 ay sonra, bunu ornek alirsak seninde 10 gun sonra cevap alman lazim :D

InsAllah , Cocugun okulu tatile giriyor 18 ' inde , gelirse bende 18 inde 10 gunluk tatil yapicam 4 gozle bekliyorum.
ihatevisa

New postby ozenc_y » Mon Dec 07, 2020 10:39 pm

Jumanji3 wrote:
zeugma wrote:Hayirli olsun vizesi gelenlere. Bugun baya bir haber aldik gibi. Hep boyle devam etse keske :)

@Jumanji3 seneye 3 yillik verirler diye dusunuyorum. Bu nino olayi o zamana cozulmus olur heralde.

Teşekkürler. Nino alabilirdim normalde ama UK'de sadece 20 gün kaldım, sonra da coronadan dolayı gelemedim vs. derken ülkeye zaten son dk. girmiştim, buna da şükür diyorum.

Vergini ödemem için fırsat vermişler:) Umarım Brexit sonrasında uzatmalar için ek ücret vs. çıkarmazlar, eğer ILR gibi ücret almaya başlarlarsa her uzatma için o zaman can sıkıcı olabilir.

Merhaba,

Hayırlı olsun, ben de keşke 1 yıl uzatma alabilsem diyorum, fatura kesemedim doğru düzgün. Siz business faaliyetlerinize ne zaman başladınız ve ne kadar fatura kesmiştiniz acaba?

Teşekkürler
ozenc_y

New postby pembelina » Tue Dec 08, 2020 12:37 am

Uzun zaman sonra herkese yeniden merhaba :)

Uzatma vize basvurusunu alanlara hayirli olsun :) Basvuru sonucunu bekleyenlere ve basvuracaklara da kolay gelsin :)

Bizim vizemiz: 1+3 yil. Mart 2021'de vizemiz bitiyor, yeniden uzatmaya basvuracagiz. (Ilk geldigimiz zamandaki planlara ve kurallara gore ILR olacakti :) :( )

Vizemiz bitmeden 28 gun once basvuru yapabiliyoruz. Yani Subat'ta yapacagiz ama ben sisteme Ocak gibi kaydimi yapip, yavas yavas elimdeki hazir belgeleri sisteme yuklemek istiyorum. En son form sonunda Declare bolumu varya, evet, bu formda verdigim butun bilgiler dogrudur diye tiklayip submit ettigimiz, iste onu da vize bitmeden 28 gun kala tiklasam diyorum. Yani vize bitmeden 2 ay once baslasam olur degil mi? Su yeni sistemi gormek, bir an evvel belgeleri hazirlamak ve bir an evvel basvuruyu submit etmek istiyorum. Malum Home Office'in sagi solu belli olmuyor, bir gecede kafasina gore kurallari degistiriyor...
pembelina

New postby gndlf » Tue Dec 08, 2020 5:05 am

oogway wrote:Arkadaslar, aklima takilan bir soruyu sizinle paylasmak istiyorum, belki tecrube eden veya bilgisi olan vardir.

Bence asıl soru şu:
Herhangi bir uzatma vizesini dediğiniz gibi almış birini düşünelim (1+3+1 ya da 1+1+3 şeklinde)...
ILR için ne gerekiyor? > 5 seneyi tamamlamış olmak.
Fakat sorun şu: ILR'ye başvuru, vize süresi bitmeden yapılmalı. O zaman 1+3+1 veya 1+1+3 şeklinde vize alan birisi ILR başvurusu yaptığında, 5 senesi daha dolmamış oluyor. Bu durumda, hep 3 sene uzatma almayan, ILR'ye başvuramıyor mu? Ya da, ILR'ye başvurulan günden sonraki günler de sonuçta İngiltere'de durulduğu için, "bu kişi bize başvurduktan sonra İngiltere'de olduğundan, 5 seneyi doldurmuştur nasılsa" şeklinde mi düşünülüyor ?
+1 yıl uzatma alanlar, 5 sene tamamlanmadan ILR'ye başvuru yapabiliyor mu?
gndlf

New postby metski » Tue Dec 08, 2020 7:18 am

İç karartmak gibi olmasın da etraftaki çoğu arkadaşa red verdiler.
Yapmadıkları kadar derin incelemeler yapıyorlarmış ki bi arkadaşmızın oyster kartına kadar indiler. Ve muhakkak mülakata çağırıyorlarmış.
Hekrese sabır diliyorum.
metski

New postby ihatevisa » Tue Dec 08, 2020 8:18 am

O arkadaslarinizi siteye davet etseniz ve bizimle red nedenlerini paylassalar olur mu acaba ? Uzatmalarda red alan duymadim merak ettim
ihatevisa

New postby stella » Tue Dec 08, 2020 9:36 am

Bunun olacağını tahmin ediyordum çünkü ben her şeyi uygun ayarlamama rağmen, mülakata çağırıp hazırlandığım sorularda bile zorluk çıkardılar. Burada denk geldiğim biri uzatma dönemi gelmesine rağmen ne fatura kesmişti ne de business planının içeriğinden haberi vardı. Herkesin kafada en kötü 1 yıllık verirler algısı olduğu için de epey rahattı. Sanırım bunları eliyorlar. Hakkımızda hayırlısı olsun.

metski wrote:İç karartmak gibi olmasın da etraftaki çoğu arkadaşa red verdiler.
Yapmadıkları kadar derin incelemeler yapıyorlarmış ki bi arkadaşmızın oyster kartına kadar indiler. Ve muhakkak mülakata çağırıyorlarmış.
Hekrese sabır diliyorum.
stella

New postby esraersal » Tue Dec 08, 2020 10:09 am

metski wrote:İç karartmak gibi olmasın da etraftaki çoğu arkadaşa red verdiler.
Hekrese sabır diliyorum.

Bu zamana kadar uzatma vizesinden red alan bir kişi duymuştum o da muhasebeciyim diye gelip permanent bir işe mi ne girmişti de red almıştı uzatmada. Başka kimse hiç duymamıştım uzatmada red alan. Detayları paylaşır mısınız konu ile ilgili?
esraersal

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü