Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby Emre » Wed Aug 23, 2017 6:21 pm

Evet gönderiyorsun. Başvuru formunda zaten göndermen gerektiğini yazıyor.
Emre

New postby moonel » Thu Aug 24, 2017 6:43 pm

Evet ben de formda yeni fark ettim. Tesekkurler.
moonel

New postby ikaracay » Fri Aug 25, 2017 1:22 pm

Arkadaslar merhaba,

3 yillik uzatma basvurusunu gecen hafta yaptim. Basvurum sonuclanana kadar ki sure icersinde muhasebeci degistirmenin bir sakincasi olur mu? Muhasebeci degistiren varsa bu surecte nelere dikkat etmek lazim tercrubeleri olan arkadaslar paylasabilirse cok sevinirim.
ikaracay

New postby kund » Sun Aug 27, 2017 11:23 am

Herkese merhaba,
Basvuruyu gondermek uzereyim ama hala icime sinmeyen birsey var. Nisan 5 e kadar olan gelirim 11000 altında oldugu icin vergi cikmadi, ben de muhasebecimin onerisiyle sadece NI Contribution odedim.Self employed oldugum icin mali yılı one almak vs de olmuyormus.Simdiye kadarki gelirin icin vergiyi biz hesaplayıp odesek bile hmrc onu koyacak yer bulamaz yada credit olarak kaydededer, kaybedebilir bile vs dedi muhasebeci.
Simdi ben vergi degil sadece NI Contribution odeyerek basvurmus olursam olumsuz bir etkisi olur mu sizce, boyle yapan birileri var mı?
Tesekkurler..
kund

New postby moonel » Sat Sep 02, 2017 4:18 pm

Merhabalar,

Gecen hafta uzatma icin evraklarimi gonderdim ama karar verildiginde evraklarin iadesi icin special delivery zarfi koymadim. Basvurusu yapmis alanlar nasil yapti acaba? Normalde de Home Office evraklari hangi tur posta ile gonderiyor? Imza karsiligi gondermiyorsa bizim icin sorun olur. Cunku dosya buyuk oldugu icin kapi boslugundan atamaz postaci ve biz evde yoksak ne olacak diye dusunuyorum
moonel

New postby kund » Wed Sep 06, 2017 3:19 pm

Arkadaslar Merhaba,

Bilgisi olan varsa lutfen acil cevap verebilir mi?

Yaptigim is cogunlukla dısarida, musterilere gidiyorum ama bir business premises gosterme zorunlulugu var, homeoffice diye yazmistim bastan ama kira kontratında cok kucuk yazılarla yeni fark etttim burdan is yapamaz private resisency icindir diyor. Aslında ev sahibinin bilgisi vardı ama kendisine sorun olacagini dusundugu icin mektup vermek istemiyor.

Kira kontratı yerine emlekcidan aldıgımız kagıtları versem olur mu? Boyle bir kontratı veren oldu mu?

Simdiden teskkurler..
kund

New postby malabadi79 » Wed Sep 06, 2017 4:04 pm

Merhaba,

Ben bu hafta uzatma icin basvuracagim, benim dependant im olan esim ise onumuzdeki ay ulke disina cikmak zorunda, o nedenle basvuruma ilave edemiyorum.

Iki sorunumuz var

1) Vize suresi dolduktan sonra bir sure daha UK de kalmasi sorun olur mu?

2) Benim basvurumda ilave edememe sebebimi aciklamam gerekir mi?

Tesekkurler
malabadi79

New postby Emre » Wed Sep 06, 2017 4:50 pm

@kund

Ben kira kontratını koymuştum dosyaya. Ev sahibinin herhangi bir mektup falan yazması gerekmiyor. Adına o adrese ait faturalar varsa onları ekleyebilirsin. Herşey dahil ise de faturaları kiraya dahil olarak belirtip, ev sahibinden mümkünse onun adına olan fatura veya council tax ödemesinin bir kopyasını istersin.

Onun dışında, online olarak şu adresten: https://goo.gl/gAMhbq Land Registry sorgusu yapıp, title evrağını satın alabilirsin. 2-3 sterlin bişey.

Business Premises gösterme zorunluluğu var derken, senin işin için mi böyle bir zorunluluk var yoksa vize başvuru formunda mı soruyor?

Ben de evden çalışıyorum. Yani evden yapabileceğim grafik tasarım işleri için illa bir işyeri tutacak değilim. Tutmadım da zaten hiç. Benim kira kontratında da işyeri olarak kullanılamaz vesaire yazıyor. Maddeleri buraya kopyalıyorum.

"10 Carry on any profession, trade or business in the property or the building.
11 Display any permanent notice on the property or the building.
12 Use the property as anything other than a private home but (so long as this is not prohibited by the terms of any
lease under which we own the property) this does not prevent you working at home so long as you are not
using the property to run a business and your home working is purely incidental to the use of the property as a
private home."

Ama bu iş yapamama durumu daha çok, binayı fiziksel olarak işyeri olarak kullanmakla alakalı bence. Dükkan gibi misal. Freelance yaptığım işler için, işi yaparken cafeye gidip, işi bitirince eve mi döneyim? :)
Emre

New postby zeugma » Thu Sep 07, 2017 11:25 am

@malabadi79 Acikcasi zor sorular bunlar bir avukat vs ile gorusmeniz faydali olabilir.
Ama eger vize tarihi gectikten sonra burada kalirsa bir daha vize alamayabilir. Cunku bir kere illegal bir haraketiniz oldunuz mu bunu alehinizde kullanip tamamen girisini bloklayabilirler. Kesinlikle boyle bir riske girmeyin derim. Eger 100% gitmesi gerekiyorsa vize tarihi bitmeden gitmeli ve Turkiye'ye donmeli. Sizin basvurunuz sonuclandiginda Turkiye'den dependant basvuru yapabilirsiniz diye biliyorum. Son 1 yildir sizinle birlikte yasadigini ispatlayan belgelerle.

Yinede bence yasal danismanlik almaniz bir yerlerden cok faydali olur.
zeugma

New postby Emre » Thu Sep 07, 2017 12:41 pm

@malabadi79, ülke dışı derken Türkiye'de mi olması gerekecek, başka bir ülkede mi?

Eğer Türkiye ise yani bence başvuruyu eşinin pasaportuyla birlikte içeri verebilirsiniz. Sonrasında eşin konsolosluktan alacağı Seyahat Belgesiyle Türkiye'ye gider.

Vize sonucunu Türkiye'de bekler. Başka bir ülkeye seyahat etmeyecekse eğer.

Vize sonucu gelince de eşinin pasaportunu ve vizesini Türkiye'ye gönderirsin, o da o şekilde giriş yapar.

Burada önemli olan nokta, eğer Seyahat Belgesi çıkartıldığında pasaport iptal oluyorsa, Türkiye'ye gidişte iptal edilen pasaportun tekrar etkinleştirilmesi gerekecek. Bunu yapabilen 1-2 kişi okumuştum. Acil durumlardan dolayı seyahat belgesiyle seyahat edip, sonrasında tekrar pasaportlarını etkinleştirmişlerdi.

Bunlar benim fikrim. Sorumluluk kabul etmiyorum. Ama olabileceğini düşünüyorum. Onun dışında tabi @zeugma'nın dediği gibi, vize bitmeden önce UK'den çıkış yapması gerekiyor. Çıkmazsa Overstay durumuna düşer ki gelecekteki başvurular için iyi bir durum değil. Sonrasında tekrar Türkiye'den Dependant başvurusu yapması gerekecek sen uzatma vizesini alınca.
Emre

New postby malabadi79 » Fri Sep 08, 2017 9:05 pm

@zeugma ve @emre cok tesekkurler yanitlariniz icin

maalesef avukatlar veya danismanlar bu konuda hep farkli seyler soylediler, ben de belki basindan benzer bir tecrube gecen vardir diye buraya yazmak istedim

son durumda esim de benimle basvuracak, muhtemelen onun pasaportunu gerekince geri isteyecegiz
malabadi79

New postby kund » Sun Sep 10, 2017 10:08 pm

@emre
cok tesekkurler yanitin icin, basvuru telasindan yazamadim.

Kontrattaki maddelerin birinde evden is yapamaz dedigi halde gonderdim, bakalim nolacak, bundan dolayi bir sorun cikarsa burdan paylasirim artik :)
kund

New postby orduevi » Mon Sep 11, 2017 7:10 am

kund wrote:Arkadaslar Merhaba,

Bilgisi olan varsa lutfen acil cevap verebilir mi?

Yaptigim is cogunlukla dısarida, musterilere gidiyorum ama bir business premises gosterme zorunlulugu var, homeoffice diye yazmistim bastan ama kira kontratında cok kucuk yazılarla yeni fark etttim burdan is yapamaz private resisency icindir diyor. Aslında ev sahibinin bilgisi vardı ama kendisine sorun olacagini dusundugu icin mektup vermek istemiyor.

Kira kontratı yerine emlekcidan aldıgımız kagıtları versem olur mu? Boyle bir kontratı veren oldu mu?

Simdiden teskkurler..

@kund ben bu durumu ev sahibinden imzali yazi alarak cozmustum.
orduevi

New postby kund » Thu Sep 14, 2017 10:19 am

Gecen cuma basvuruyu postaladim, bugunpostada elime bir zarf ulastı :YOU HAVE NOT SUBMITTED A VALID IMMIGRATION APPLICATION baslıklı
We have set out on the next page what is missing from your application diyor, ben ve dependantlarım adına birer sayfa, the reasons could be diye birsuru madde var ama hicbiri isaretlenmemis.

Bu nedir arkadaslar, size de geldi mi boyle birsey?
kund

New postby Emre » Thu Sep 14, 2017 12:08 pm

Başvuruyu, 1 yıllık vizenin dolmasına çok yakın bir zamanda mı yolladın? Öyleyse otomatikman gelmiş bir postadır muhtemelen başvuru daha gelmeden posta yola çıktığı için. Sen başvurunu vize dolmadan yolladıysan sıkıntı yok. Tracking ile yolladın değil mi postayı? Teslimatı yapıldı mı?

Bana posta yerine hatırlatıcı e-mail gelmişti 28 gün öncesinde. Vizeniz doluyor, uzatmaya başvurun veya başvurmayacaksanız vize bitiminde ülkeyi terkedin diye.
Emre

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü