Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby ademyildiz » Thu Sep 30, 2021 11:54 am

Merhabalar,
Eski yazılanlardan okudum ama pek bir şey bulamadım o yüzden sormak mantıklı geldi şöyle bir sorum var;

01.04.2020 de ilk vizemizi aldık ama korona sebebiyle gelemedik daha sonra ücretsiz yenileme yapacağız dediler bize 22.10.2020 de ikinci kez vizemizi aldık 3 aylık vignet süresi içinde yine gelemedik korona yüzünden. Daha sonra Replacement Visa ya başvurduk ve yeniden vize aldık ama gelen vizenin bitiş tarihini bizim oturum iznimizin bitişiyle aynı vermişlerdi ve pasaportla beraber BRP ile ilgili bir kağıt gelmedi yani bu sefer oturum iznimizi sıfırlamamışlardı. Velhasıl 11.09.2021 de UK ye giriş yaptık. 10 gün karantinadan sonra postahaneye gittik BRP yok dediler bizde report ettik ve home office bize 6 aydan az kalan oturum izinlerinde BRP basılmaz diye döndü. Şimdi bizim BRP olmadığı için ev kiralayamıyoruz, NINO başvurusu yapamıyoruz. Banka hesabı açamıyoruz vs yani elimiz kolumuz bağlandı şimdi biz uzatmaya tekrar başvuracağız zamanımız doluyor ne yapmalıyız kafamız çok karıştı.

Benzer durum yaşayan veya yaşadığını bildiğiniz kişiler var mı ne yapmalıyız bir yol gösterin sevgili üyeler
ademyildiz

New postby esraersal » Thu Sep 30, 2021 12:12 pm

ademyildiz wrote:Merhabalar,
Eski yazılanlardan okudum ama pek bir şey bulamadım o yüzden sormak mantıklı geldi şöyle bir sorum var;

01.04.2020 de ilk vizemizi aldık ama korona sebebiyle gelemedik daha sonra ücretsiz yenileme yapacağız dediler bize 22.10.2020 de ikinci kez vizemizi aldık 3 aylık vignet süresi içinde yine gelemedik korona yüzünden. Daha sonra Replacement Visa ya başvurduk ve yeniden vize aldık ama gelen vizenin bitiş tarihini bizim oturum iznimizin bitişiyle aynı vermişlerdi ve pasaportla beraber BRP ile ilgili bir kağıt gelmedi yani bu sefer oturum iznimizi sıfırlamamışlardı. Velhasıl 11.09.2021 de UK ye giriş yaptık. 10 gün karantinadan sonra postahaneye gittik BRP yok dediler bizde report ettik ve home office bize 6 aydan az kalan oturum izinlerinde BRP basılmaz diye döndü. Şimdi bizim BRP olmadığı için ev kiralayamıyoruz, NINO başvurusu yapamıyoruz. Banka hesabı açamıyoruz vs yani elimiz kolumuz bağlandı şimdi biz uzatmaya tekrar başvuracağız zamanımız doluyor ne yapmalıyız kafamız çok karıştı.

Benzer durum yaşayan veya yaşadığını bildiğiniz kişiler var mı ne yapmalıyız bir yol gösterin sevgili üyeler

Durumunuz cok ilgincmis gercekten. Elinizde BRP yokken uzatmaya da basvuramazsiniz ki bildigim kadariyla. Sizin Home office'e mail atip, 6 aydan az kalsa da bizim brp mizi gondermeniz lazim cunku ilk BRP deyip durumunuzu aciklamaniz gerekirdi diye dusunuyorum.
esraersal

New postby arenadel87 » Thu Sep 30, 2021 12:25 pm

Öncelikle durumunuz karmaşık ama çözümsüz değil. Tabi sizin maddi gücünüze bağlı. Ev kiralamak istediğinizde sizi right to rent check yapmaları gerekecek. Ama ev sahipleri genelde riske atmamak için bu durumlara pek girmezler. Siz karşı tarafın riske girmeyeceği şekilde teklifte bulunursunuz. Mesela 6 aylık peşin vermek gibi - sonrasında 4. ayda bir sonraki 6 aylık kira şeklinde. Hiçbir ev sahibinin buna yanaşmayacağını düşünmüyorum. Evi bu şekilde tutabilirsiniz. Ev tuttuktan sonra ikameti göstererek üstünüze fatura alabilirsiniz. Bu adres proof ile diğer banka işlemlerinizi vs yapabilirsiniz. Çözüm her zaman var elinizi kolunuzu bağlayıp oturmayın. Sonra geciktiniz diye sorun çıkartacaklar :)

ademyildiz wrote:Merhabalar,

arenadel87

New postby hgevher » Fri Oct 01, 2021 3:27 pm

hgevher wrote:Biz de uzatma bekleyenler kervanina katildik. Bakalim mulakat olacak mi.
Basvuru tarihi: 2 Ekim
Upload: 27 Ekim
Biometrik vs: 12 Kasim
Bu arada kira kontrati yenilemesi denk geldi ve 6 ay pesin oduyorum insallah ret met yemeyiz.
Ret yiyince ne kadar sure de geri donmek gerek bilen var mi?

Herkese selam. Buna 30 Mart'ta mulakat eklendi ve o gunden beri ses seda yok...
hgevher

New postby dimple » Fri Oct 01, 2021 3:31 pm

bunlar bizi daha fazla istemiyor anlaşılan :D

demek istdiğim eskiden ciro yapan vergi ödeyenlere ellemiyolardı ama artık o da değişti sanırım. kendi adıma vatandaş olmayıp burada expat olarak yaşıyordum, kibarca kapıyı gösterdiğini düşünüyorum. .ok söylenecek ya da yapabilecek bir şey yok, gün sonunda bu kervandaki bir koyunuz ve her birimiz kendi bacağımızdan asılıyoruz. hayırlısı olsun
dimple

New postby isadasuk » Fri Oct 01, 2021 9:41 pm

Red yendiği zaman verdiğimiz vergileri ger alabiliyoruz diye duydum,doğru mu acaba? Çünkü bu ülkenin varandaşı olmadığımız ve kesin dönüş yapacağımız için bize ödediğimiz vergilerin toplamını geri veriyorlar eğer başvurursak sanırım.
isadasuk

New postby orduevi » Sun Oct 03, 2021 9:09 am

isadasuk wrote:Red yendiği zaman verdiğimiz vergileri ger alabiliyoruz diye duydum,doğru mu acaba? Çünkü bu ülkenin varandaşı olmadığımız ve kesin dönüş yapacağımız için bize ödediğimiz vergilerin toplamını geri veriyorlar eğer başvurursak sanırım.

Self-assessment tax ler geri alınabiliyormuş bu linke gore. P85 diye bir formdan bahsediyor. Benim anladigim corporation tax claim edilemez:
https://www.gov.uk/tax-right-retire-abroad-return-to-uk

Ancak corporation tax icinde bir yol var. Iflas davası acilmali bir no win no fee avukati bulunarak. Hakim iflası onayladiginda corporation tax'lerde geri ödeniyor ama 5 sene ülkede full time olarak calismak yasak. Bu basvuru icin avukat ve mahkeme gerekiyor. Muhasebeciler bu başvuruyu yapamaz.

Red alip Turkiye'ye donenler veya donmeyi düşünenler, self-assesment ve corporation tax'lerinizi birakmayin sakin. Devletten alin.
orduevi

New postby isadasuk » Mon Oct 04, 2021 3:16 am

orduevi wrote:
isadasuk wrote:Red yendiği zaman verdiğimiz vergileri ger alabiliyoruz diye duydum,doğru mu acaba? Çünkü bu ülkenin varandaşı olmadığımız ve kesin dönüş yapacağımız için bize ödediğimiz vergilerin toplamını geri veriyorlar eğer başvurursak sanırım.

Self-assessment tax ler geri alınabiliyormuş bu linke gore. P85 diye bir formdan bahsediyor. Benim anladigim corporation tax claim edilemez:

Ancak corporation tax icinde bir yol var. Iflas davası acilmali bir no win no fee avukati bulunarak. Hakim iflası onayladiginda corporation tax'lerde geri ödeniyor ama 5 sene ülkede full time olarak calismak yasak. Bu basvuru icin avukat ve mahkeme gerekiyor. Muhasebeciler bu başvuruyu yapamaz.

Red alip Turkiye'ye donenler veya donmeyi düşünenler, self-assesment ve corporation tax'lerinizi birakmayin sakin. Devletten alin.

Şimdi yazınızdan benim anladığım şu ; eğer self employer yani serbest meslek çalışanı isek verdiğimiz vergileri alabiliyoruz. Fakat şirket açıp,vergi ödediysel alamıyoruz. Doğru muyum acaba?
isadasuk

New postby orduevi » Mon Oct 04, 2021 8:44 am

isadasuk wrote:
orduevi wrote:

Şimdi yazınızdan benim anladığım şu ; eğer self employer yani serbest meslek çalışanı isek verdiğimiz vergileri alabiliyoruz. Fakat şirket açıp,vergi ödediysel alamıyoruz. Doğru muyum acaba?

SELF-ASSESMENT TAX
Self-employed olarak şirket acip yapılan isi faturalandıriyorsunuz. Sole trader olabilir, ltd şirket olabilir farketmiyor. Faturanin ödemesi şirkete gidiyor. Şirket de size her ay maas ve istenirse dividend oluyor. Bu maas + dividend icin sene sonunda self-assessment tax oduyorsunuz ve bu ödenen self-assessment taxler geri alınabilir. P85 formunun doldurulması gerekiyormuş.

CORPORATION TAX
Sene sonunda şirkette kalan para icin corporation tax ödenir. Bu corporation tax leri geri alabilmenin yolu da iflas davası acmak. %90 - %95 mahkeme iflası kabul eder. Bunlar kucuk davalar sonuçta. Apple gibi büyük bir şirket iflas davasına girmiyor :) Sunu unutmayın şirket 3. kisidir. P85 formunun corporation tax ile ilgisi yok. P85 income tax ile ilgili. Iflas davası kazanildiginda U.K.'de 5 sene boyunca full time olarak calisamazsiniz. Bu dava kesin geri dönüş yapacaklar icin ideal. Hatta çoktan geri dönmüş olanlar bile bir no win no fee avukat ile dava acabilirler. £1000 bile alınsa kardır. Paranizi bırakmayın eger kesin dönüş varsa.
orduevi

New postby orduevi » Mon Oct 04, 2021 8:51 am

Az once bu P85 konusunu muhasebecime sordum. Bana tam net soyleyemedi ama self-assessment tax ler geri alinamiyor dedi. Sanırım başvuru yapip sonucu görmek gerekiyor. Bende o paylastigim url'den bak cevapladim. Yanlis yonlendirmek istemem.

Corporation tax konusunda muhasebecim iflas davası ile ilgili net konuşmuştu. O yol açık.
orduevi

New postby orduevi » Mon Oct 04, 2021 8:53 am

orduevi

New postby bilinmeyenedogru » Mon Oct 04, 2021 5:00 pm

Herkese merhabalar,
bugun homeofficeden mail aldim. gecen yil aldigim bounce back loanla ilgili.bir suru ek belge ve banka hesaplarimi istiyorlar tekrardan zaten kasim ayinda ek belge istemislerdi simdi tekrar ek belge istiyorlar. bir an once dosyayi kapatmak istediklerinide yazmislar. sanirim sira yavas yavas geliyor bize :) @ihatevisa seninde yakinda bi isik yanacak diye dusunuyorum
bilinmeyenedogru

New postby hsna » Mon Oct 04, 2021 6:56 pm

Merhabalar,
6 ayı geçen ama complex case maili almayanlar var mı? Bu durumda görülen bir durum mu?
hsna

New postby ihatevisa » Mon Oct 04, 2021 9:20 pm

bilinmeyenedogru wrote:Herkese merhabalar,
bugun homeofficeden mail aldim. gecen yil aldigim bounce back loanla ilgili.bir suru ek belge ve banka hesaplarimi istiyorlar tekrardan zaten kasim ayinda ek belge istemislerdi simdi tekrar ek belge istiyorlar. bir an once dosyayi kapatmak istediklerinide yazmislar. sanirim sira yavas yavas geliyor bize :) @ihatevisa seninde yakinda bi isik yanacak diye dusunuyorum

@bilinmeyenedogru sen telegram grubuna dahilmisin ? Eğer değilsen bugün seninle ayni email alan bir kaç kişi daha var :) Biz hala karanlıktayız 16 ay içindeyiz :) acele etmesinler zaten :)
ihatevisa

New postby vergelsin » Mon Oct 04, 2021 9:39 pm

ihatevisa wrote:
bilinmeyenedogru wrote:Herkese merhabalar,

@bilinmeyenedogru sen telegram grubuna dahilmisin ? Eğer değilsen bugün seninle ayni email alan bir kaç kişi daha var :) Biz hala karanlıktayız 16 ay içindeyiz :) acele etmesinler zaten :)

@ihatevisa Red sonrası itiraz başvurumuzu avukat aracılığı ile yaptık.
Acaba sen de resmi bir başvuru mu yapsaydın?
vergelsin

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü