Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby ihatevisa » Tue Nov 09, 2021 10:14 am

Selamlar Gencler nasilsiniz ,

Bende ayni bi gelisme yok lanetli yilda lanet bir vize sonucu bekliyoruz 550 gun olacak galiba :D :D :D
ihatevisa

New postby zeugma » Tue Nov 09, 2021 5:14 pm

@ihatevisa acaba sen ILR basvurusu mu hapsan hic beklemeden zaman kazanirsin
zeugma

New postby elfs » Wed Nov 10, 2021 12:31 am

Merhaba
1 yıl + 15 gün dür ilk uzatma basvurusu için bekliyorum. Kendime ve benim gibi olan herkese sabırlar diliyorum.. Ne yapmak gerekiyor aramak mı lazım mail atmak mı lazım bilmiyorum. 1 yıldır bekliyorum acıklanmasını.
elfs

New postby yilangibi » Wed Nov 10, 2021 11:40 am

1 yıl dolunca ya da dolmasına çok az kala avukata ihtar çektirebiliyorsun sizi mahkemeye vereceğim diye. O zaman hızlıca sonuçlandırıyorlar dosyayı.
yilangibi

New postby Nilu » Wed Nov 10, 2021 1:18 pm

Avukatlara bu şekilde para kazandırmaktansa, 1 yıl daha beklerim...
Sonuçta öyle ya da böyle ulaşılabilen bir yer, email gönderiyor ve "bekle" diyor.
Nilu

New postby Nilu » Wed Nov 10, 2021 1:53 pm

modernS wrote:Hangi numarayi aradiniz acaba ? Paylasabilir misiniz ?

Direk arama numarası yok bildigim kadarıyla (yani var ama vize bölümünü arayamıyorsunuz. Genel bilgi veriyor, bunun da bir faydası yok).
Email ile size dönüş yaparlarsa, ki yapıyorlar, oradan yanıt yazabilirsiniz.
Bilgim bu şekilde.
Daha vizeye başvurmadan 6 ay beklenileceği belirtiliyor. O yüzden (saglık sorunu, vefat gibi) acil durumu olan arkadaşlar dışında, beklemek gerekiyor... Düşünün ki kaç kişi bunu suistimal etmiştir. Mantıksızca, telefonla, email ile taciz etmişlerdir. Bu kişiler, gerçekten aciliyeti olan insanların da hakkını yiyor. 4-5 ay bekleyip, telefon tacizine başlanmaz ki... Sana daha başında 6 ay bekle diyor. Vefat, sağlık sorunu olan arkadaşlar oldu, onların tabiki yüzde yüz hakkı hemen işlemlerinin sonuçlanması. Siz durumum acil dediğinizde, tamam hemen yaparız demiyorlar ki... Sizden aciliyeti kanıtlayan belge isteniyor. Çocuk gibi hareket ediyor koca koca insanlar... Birisinin ailesinde vefat var, veya hasta diyelim, diğeri ordan car car heryeri birbirine katıyor, terbiyesizce... Kendi hep önde olacak, erkenden işi hallolacak ya... Olmayacak işte. Önce ihtiyacı olanınki olacak. O kadar...

@modernS Bu yazdıklarım size değil yanlış anlamayın... Umarım yazarlar iletişim no veya alternetif iletişim yollarını...
Nilu

New postby yilangibi » Wed Nov 10, 2021 2:29 pm

@nilu sen bekle o zaman demek ki zamanın çok, üstüne alınma lütfen.

Geçen sene eşimin sağlık sorunu oldu ve görüştüm home office ile, durumu detayli bir sekilde anlattim, Türkiyeye gitmesi gerekiyordu. Anyway telefondaki kadin bana hak verdi yardimci olacağını söyledi. 15 dk sonra home office den bir mail. Başvurunuzu geri çekmediğiniz için yardımcı olamıyoruz. O gün bu ülkeye geldiğim güne ilk kanet ettiğim gündü, 1 sene sonra, şimdiki ortalama haftada bir lanet ediyorum. :) Hemen biletli aldım, vize yanarsa yansın dedim, sonuçta hiçbir şey sağlığımızdan önemli değil. Türkiyedeyken geldi vize, avukat brplerimizi yolladi oyle donduk.

Long story short, cenazeye gidemeyen adam bile duydum, ne yazik ki adamlarin umrunda değil pek.
yilangibi

New postby Nilu » Wed Nov 10, 2021 5:51 pm

@yilangibi To sum up, üzerime alınmıyorum zaten. Çünkü, iki cümlemden birinde belirttiğim gibi, sağllık sorunu olan, vefat vs gibi durumları olan herkesi, eleştirimin dışında tuttum. Uzaklara gitmeye gerek yok, bu forumda, sorularıma yanıt veren, işinde gücünde insanlar (2 tanesini biliyorum), sağlık ve vefat sorunları oldu. Önceki sayfalarda da bunu belirtti ikiside...
Ama sağlık sorunu olmayan, vefat durumu gibi bir aciliyeti olmayan insanların beklemekten başka yapacağı birşey yok. Yaparlarsa da kendileri bilirler. 2 seçenek var: 1) vizecileri aramak, ve bunu yaparken hem başkalarının hakkını gasp etmek, hem de (ingilizleri bilirsiniz) ısrar ettikçe sonucun daha geç açıklanmasını sağlamak. 2) avukat tutmak... 2. seçenekten bahsetmeye gerek yok. Home office'e milleti şikayet eden, ve ahlaki erozyona uğramış çok avukat var. Bunlar herkesten para kapmaya çalışıyor. Avukatlar aynı bir yılan gibi bekliyorlar; müşteri gelse de yolsak diye......

Çok şükür bu forumda, özel mesajlaşma yok. Çok şükür kimse kendi bürosunun reklamını yapamıyor. Çok şükür, farklı hesaplar açıp, "red aldım" diyip, birkaç ay sonra da: "şu avukatlık bürosuna gidip işimi hallettim, çok iyiler" diyemiyorlar.
Nilu

New postby yilangibi » Wed Nov 10, 2021 8:18 pm

Red aldim deyip avukatla itiraz ettim diyenlerin ben bu forumda da oldugunu dusunuyorum, ya da ankara anlasmasini coktan bitirmis ya da hic yapmamis kisilerin 300-500 gundur sonuc bekliyoruz dediklerini de dusunuyorum. Ona nasil mani olacaksin ki? Adam avukatin ismini vermese bile psikolojik etki yaratir, korku salar ve basvuru yapmamis kisiyi avukatla basvuru yapmaya tesvik eder. Bu tamamen bir secim meselesi, kendisine guvenmeyen ya da riske atmak istemeyen bir kisi avukatla basvurmak isteyebilir, ya da vakti olmayan bir kisi. Ama her seferinde avukatlar dolandirici, para veren salaktir demenin bir anlami yok bence ve saygisizca. Ornek vermem gerekirse benim 3 tane sirketim var ve tax returnlerim statement im vs vs derken dosyamin tecrubeli bir sekilde anlatilmasi gerektigini dusunuyorum. Bu yuzden de avukattan baska carem yok ve para verdigim icin enayi oldugumu dusunmuyorum. Ki evrak toplayacak yazi yazacak, dosyayi anlatacak vaktim yok, parmak izi bile vermeye cumartesi gittik.
yilangibi

New postby Nilu » Wed Nov 10, 2021 10:40 pm

Tabi, bu sizin düşünceniz. Ama, vizeye başvurmayacak olan ya da coktan indefinite almış birinin forumda 500 gündür bekliyorum demesi bana mantıklı gelmedi (buna ayırcak vakti olmayacağını varsayıyorum, bir de; bekliyorum demenin bu insana maddi bir faydası yok). Ama, korku yayan, ve "işini sağlama almak isteyen avukata başvurur" diyen birinin maddi çıkarı olur.

Vakit kazanmak için, avukata başvurabilir herkes, bunu da herkes anlar. Kendisi, bir şekilde vize başvurularına vakit ayıramayacak birisi de olabilir. Bu durumlarda avukat mantıksız değil. Herkesin kendi tercihi zaten, enayi diye kimse kimseyi itham edemez. Zaten bir insan avukata gidiyorsa, buna gereksinim duymuştur.

Ama; "bu forumun aktif olması, avukata başvuran insan sayısını azaltıyor" desem, bence bu yerinde bir tespit olur.
Forumu yıllardır takip ediyorum. Avukatla yapılacağını düşündüğümüz birçok işi forumdan elde ettiğimiz bilgilerle kendimiz yaptık. Avukat olup, burada korku yayan ve bundan maddi çıkar elde etmeye çalışan birisi, sanırım burada paylaşılan bilgilerden rahatsız olurdu.
Özetlemek gerekirse, özellikle avukatsız vize başvurularının, başvuru sahibinin konuya daha iyi hakim olmasını sağladığı görüşündeyim. Sonuçta, kendi başvurup kabul alan yüzlerce insan var. Sorularına da burda yanıt veriliyor. Bu yazımı okuyup, avukatla başvuracak birisi varsa, bilsin ki: forumu okursanız, gerekli tüm belgeler vs 50 kere paylaşıldı. Unutmayın, forumda özel mesajların kapalı olmasının bir nedeni; dolandırıcı avukatlar. Böyle olmasa, kendi reklamını yapanların bilgileri silinmezdi. Demek ki tetikte bekleyen bir güruh var. Ve bu insanlar buradaki Türk'lerden alabildigi kadar para almak istiyor. Bunun için, eğer çok yoğun bir mesainiz yoksa, avukata para vermeyin derim (herkesin fikri kendine). Yardım alan da ihtiyaçtan almıştır tabi, kesinlikle enayi diyemez kimse. Sadece tekrar tekrar belirtmek istiyorum: mümkünse, avukatla başvuru yapmayın, gerekli tüm belgeler forumda paylaşıldı. Başvurusunu avukatsız yapıp olumlu alan onlarca değil, yüzlerce insan var. Hepsi burda her türlü soruyu yanıtladı, ve yanıtlıyor.

Kolaylıklar
Nilu

New postby orduevi » Sat Nov 13, 2021 9:45 pm

Esiden danışmana ihtiyac vardi. Ama online başvuru sistemi gelince artık gerek kalmadı. Butun dosyaları taratıp, web sitesinden submit ediyosun. 10 - 15 tane çok basit soruya cevap yazıyorsun, bir de progress report adi altında 2 sayfa kadar neler yaptın bunları yaziyorsun. Bu kadar. 2. uc yıllık uzatmamı ve ILR başvurumu danismansiz yaptim. Hatta bu forumdan yararlanmadan. O kadar kolay. Uzatma başvurusu icin istenen £1500 - £2000 ücretler kaz gibi yolunmak demek. Basvurunun beklemesi dosyanın basarisiz olmasından degil Home Office'in yoğunluğundan kaynaklanıyor.
orduevi

New postby yilangibi » Sun Nov 14, 2021 6:23 pm

orduevi wrote:Esiden danışmana ihtiyac vardi. Ama online başvuru sistemi gelince artık gerek kalmadı. Butun dosyaları taratıp, web sitesinden submit ediyosun. 10 - 15 tane çok basit soruya cevap yazıyorsun, bir de progress report adi altında 2 sayfa kadar neler yaptın bunları yaziyorsun. Bu kadar. 2. uc yıllık uzatmamı ve ILR başvurumu danismansiz yaptim. Hatta bu forumdan yararlanmadan. O kadar kolay. Uzatma başvurusu icin istenen £1500 - £2000 ücretler kaz gibi yolunmak demek. Basvurunun beklemesi dosyanın basarisiz olmasından degil Home Office'in yoğunluğundan kaynaklanıyor.

Tabi tabi, dosyanin duzgun hazirlanmasi ile hiiç alakasi yok. O yuzden 500 gundur bekleyip mulakata girip ek evraklar isteniyor. Basvurusu 1 ayda sonuclanan adam da home office cok yogun oldugu icin erkenden vizesini alip yoluna devam ediyor. Hatta dosyalara bakmiyorlar bile. O yuzden dosyasini pwc’nin hazirladigi arkadasimin dosyasi 20 gunde sonuclandi. Dosyayi kimin yolladiginin hic onemi yok, o yuzden yollayan kisi oraya bilgilerini girip imzasini atiyor.

Arkadaslar yapmayin Allah askina, insanlara yardimci olacaksaniz lutfen dogru bilgilerle yardimci olun. Fazla beklemeniz ya da basvurunuzu kendiniz yapmaniz bu konuda uzman oldugunuz anlamina gelmez. Birakin insanlar kendi isini ver tercihini yapsin, saygisizlik etmeyin. Kaz gibi yolundugumu da dusunmuyorum ayrica, 3 tane sirketin progress ini profesyonel bir insanin yapmasini tercih etmek bence enayilik degil risk almama tercihidir. Fiyatlar da bahsettiginiz kadar ucuk degil. Cok uygun maliyetlere calisabiliyorsunuz.

Biz danismanla basvuranlar “Danismansiz basvuran enayidir.” Desek ortalik birbirine girer, admin bile banlar hatta, tersini siz nasil bu kadar rahat yapabiliyorsunuz anlamis degilim.
yilangibi

New postby ozges » Sun Nov 14, 2021 9:29 pm

Selamlar

16 temmuz onlinr basvurum bugun 3 yillik olarak sonuclandi.

Ya danismanla beraber calismak bir tercih neticede. Ustelik asil onemli olan basvuranin vizeyi aldiktan sonra ne yaptigi veya yapmadigi.

Ne danismanla calismak enayilik ne de calismamak cok muhim bir basari.

Basvuruyu tamamlarken eger eksikleri, riskleri onceden gorup duzeltmenin yolunu bulabilmesi veya basvuru sahibini duzgun yonlendirecek kadar isine hakim olmasi danismanin kalitesini belirler. Ayiracak butcesi olan danismanla calisir. Kendisi mevuzata hakimse kendisi yapar basvurusunu.

Asil sikinti danismanlikta degil, insanlari danismanin veya muhasebeciyim kisvesiyle kandiran dolandiricilarda malesef. Confirmation statement icin ilk uzmasini vermis birinden £200 isteyen muhasebeciler gordu bu gozler malesef. Ya da hmrc ile teefonla gorusmesini dk bazinda ucretlendiren muhasebeciler varmis. Danismanlikta kim bilir ne dolandiricilar vardir.

Eger danismanla calismak isteyen varsa bu yaziyi okuyan, oisc kaydi olan danismanlarla calismalaridir.
ozges

New postby zeugma » Mon Nov 15, 2021 11:28 am

@ozges Hayirli olsun cok guzel ins herkesin kisa surede sonuclanir.

Danisman konusundaki problem bence fahis fiyatlar istemeleri. Temelde sizin adiniza adinizi soyadinizi doldurup, yuklediginiz belgeleri kendilerince kontrol etmek disinda bir sey yapmiyorlar.

Tabi ki vakti olmayan insanlar icin guzel bir hizmet. Fakat bu is icin gidip £1000-£2000 gibi paralar istenmensi abesttir en basitinden.
zeugma

New postby yilangibi » Mon Nov 15, 2021 11:30 am

ozges wrote:Selamlar

16 temmuz onlinr basvurum bugun 3 yillik olarak sonuclandi.

Ya danismanla beraber calismak bir tercih neticede. Ustelik asil onemli olan basvuranin vizeyi aldiktan sonra ne yaptigi veya yapmadigi.

Ne danismanla calismak enayilik ne de calismamak cok muhim bir basari.

Basvuruyu tamamlarken eger eksikleri, riskleri onceden gorup duzeltmenin yolunu bulabilmesi veya basvuru sahibini duzgun yonlendirecek kadar isine hakim olmasi danismanin kalitesini belirler. Ayiracak butcesi olan danismanla calisir. Kendisi mevuzata hakimse kendisi yapar basvurusunu.

Asil sikinti danismanlikta degil, insanlari danismanin veya muhasebeciyim kisvesiyle kandiran dolandiricilarda malesef. Confirmation statement icin ilk uzmasini vermis birinden £200 isteyen muhasebeciler gordu bu gozler malesef. Ya da hmrc ile teefonla gorusmesini dk bazinda ucretlendiren muhasebeciler varmis. Danismanlikta kim bilir ne dolandiricilar vardir.

Eger danismanla calismak isteyen varsa bu yaziyi okuyan, oisc kaydi olan danismanlarla calismalaridir.

Tabiki de oisc uyesi olanlarla calisilmali. Danisman dedigim onlar. Diger ese dosta basvuru yapip da biraz oradan biraz buradan bisiler bulup insanlari zora sokan sarlatanlari kastetmiyorum. Onlari kaale bile almiyorum, siz de almayin. Home office in kapisindan bile girmemis adama dosyanizi emanet etmeyin.
yilangibi

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü