Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby gndlf » Mon Oct 18, 2021 7:22 pm

vergelsin wrote:
gndlf wrote:@vergelsin Çok teşekkür ederim.
Bağkur'da bir sakınca olmaz değil mi? (kendi yorumunuzu soruyorum tabi)

Olmaz ama TR de hali hazırda bir şirket sahibi iseniz, bunu İngiltere bilmemeli.

Teşekkür ederim tekrar cevabınız için. Ama mesela uluslararası bir işletmenin ne gibi zararı olur? Bir ayagım orda biri burada gibi...Ya da genel olarak, kendi düşünceniz mi bu yönde? (belki kafaları karışır vs sebeplerden ötürü)
Bunu sordum cunku; bu şirketin kazancı olursa beyan edilmeli. Beyan edilirse de görünüyor. Fakat bu durum kötü birşey değil de; olumlu bir gelişme olmaz mı? (yani bilmemeli demenizin özel bir nedeni var mı, yoksa karışıklık olabilir diye mi?)
gndlf

New postby orduevi » Mon Oct 18, 2021 7:39 pm

gndlf wrote:
vergelsin wrote:

Olmaz ama TR de hali hazırda bir şirket sahibi iseniz, bunu İngiltere bilmemeli.

Teşekkür ederim tekrar cevabınız için. Ama mesela uluslararası bir işletmenin ne gibi zararı olur? Bir ayagım orda biri burada gibi...Ya da genel olarak, kendi düşünceniz mi bu yönde? (belki kafaları karışır vs sebeplerden ötürü)
Bunu sordum cunku; bu şirketin kazancı olursa beyan edilmeli. Beyan edilirse de görünüyor. Fakat bu durum kötü birşey değil de; olumlu bir gelişme olmaz mı? (yani bilmemeli demenizin özel bir nedeni var mı, yoksa karışıklık olabilir diye mi?)

@gndlf konuya bende katılayım dedim. Simdi eğer self-employed biri olarak yani tek kisilik bir LTD sirketin sahibinin ayni zamanda Turkiye'de full time calisip buradan gelir kazanması eger asagidakiler yapilmamissa ciddi sorun cikaracaktir.

1) HMRC'ye bu gelirlerin mutlaka bildirilmesi gerekir. Artik yurtdisinda kazanılan paranin U.K.'e bildirilme zorunluluğu var. Bu sadece ECAA visa sahipleri icin degil tum U.K'de oturan kisiler icin geçerli.

2) Şirket sahibi biri, baskasinin firmasında full time calisirsa burada çelişki oluşur. Ben vize gorevlisi olsam, şirketi kuran kisinin asil amacinin şirketi büyütmek olmadıgı sadece permanent visayi alıncaya kadar şirketi paravan olarak kullandigini düşünürüm. Ote yandan, şirket sahibi ortakli ortaksız baska bir is acip, orada da full time calisan olabilir. Sonuçta birden çok şirkete yatirim yapmış ve tabii ki kendi şirketinde yonetici de olsa full time calisan olacak.
orduevi

New postby gndlf » Mon Oct 18, 2021 7:48 pm

@orduevi Merhaba
1) "Şirket sahibi biri, baskasinin firmasında full time calisirsa burada çelişki oluşur." > Bu cümlenizi okuyunca, şu soru aklıma geldi:
Peki, bir kişinin, başkasının firmasında full time çalıştığını anlamanın yolu ne?
Bunun yolu; şirketin kestiği faturalara, ve kimlerden para aldığına (banka hesabına) bakmak değil mi?

Yani tr'deki şirket üzerinden, uk firmasına çalışılması durumunu kastettiniz sanırım. Bu durumda, sadece şirketin faturaları ve hesap dökümüne bakarak başka birisi adına çalışıp çalışmadığı gözlenebilir değil mi?

2) uk'deki şirketi paravan kullanma durumu da, yine şirketin faturalarına bakarak anlaşılır değil mi? Yani tr'de zaten uk müşterileri olan, para kazanan vs bir şirket olacak. Ve bu şirketin "başarısını" kendi başarısı gibi gösterme çabası olacak. Ama bunun için, dediğim gibi, geçmişi olan bir tr şirketi olması, ve bu şirketin geçmişinin şu şekilde olması lazım:
mesela: 10 aydır sürekli uk müşterisi var. Sonra şirket ortağı ingiltereye gelir gelmez, bu müşteriler kesiliyor, ve birden uk'deki şahıs üzerinden alışveriş yapıyorlar.
Demek ki bunu tespit etmenin yolu da: tr şirketinin geçmiş beyanlarına bakmak değil mi?
Last edited by gndlf on Mon Oct 18, 2021 8:00 pm, edited 2 times in total.
gndlf

New postby vergelsin » Mon Oct 18, 2021 7:53 pm

gndlf wrote:
vergelsin wrote:

2 ülke arasında vergi anlaşması var ama Türkiye’de işler pek Avrupa gibi sıkı değil. Resident olduğunuz ülke haricinde geliriniz varsa tabii ki bunu bilmek isterler, çünkü Türkiye’de kazançlarınıza eksik vergi öderseniz(yani malum yan kapıları kullanarak) orada eksik ödenmiş her kuruşu burası talep eder. Yani tüm hesaplarınız, tüm kazanç ve vergi ödemeleriniz didik didik edilir. Kısacası “Audit” gönderirler. Bildirmeyin diyemem ama Türkiye tarafı çok şeffaf olmalı, tam olmalı. Ve denetlenebilir olmalı.
vergelsin

New postby arenadel87 » Mon Oct 18, 2021 8:38 pm

Kanunen zaten İngiltere'de 180 gün den fazla yaşayan kişilerin farklı ülkelerden gelirleri varsa bunu HMRC ye bildirmeleri gerekiyor. Evet HMRC ikameti İngiltere'de olan Türk vatandaşlarının banka hesap bilgilerini Türkiye den talep edebilir ve ediyor da. Burda iş adamı olarak bulunuyoruz ve bir kişinin birden fazla sektörde - veya şirkette ortaklığı - sahipliği vs olabilir. Olmaması gerekmesi mantıksız geliyor. O zaman Turkish Businessperson olarak değil de Turkish Worker olarak alsınlar. İş insanlığının doğasında girişimcilik var. Global bir iş te yapıyor olabilirsiniz ve Türkiye gibi ülkeler, ülke içinde temsilciliğinizin olmasını isteyebilir. Bu şekilde vergilendirmeyi bu şirket üzerinden yapmak isteyeceklerdir. Burda ki ana koşul şudur bence eğer Türkiye de vergisi ödenmiş bir geliriniz varsa ve bu vergi %18 ise, siz ordan bu parayı kazanıp İngiltere de ben ordan şu kadar para kazandım ve oraya %18 vergi ödedim derseniz İngiltere diyor ki bizim kanunumuza göre vergin %20 ve aradaki %2 lik farkı bize ödersen bu parayı ülke içinde kullanabilirsin. Yoksa banka hesaplarına bloke koyarlar ödeme yapılana kadar da o parayı kullanamazsın. Bunu sadece Türkiye özelinde düşünmeyin. Dünyanın her yerinden gelirleriniz olabilir. Faturanızı burdan kesip ödemeyi burdan aldığınız taktirde sorun yok. Ama geliriniz, şirketten veya kira geliri de olabilir. Bu tarz bir geliriniz varsa bunu HMRC ye bildirmeniz gerekiyor. ++ Deneyimlerime dayanarak şunu söyleyebilirim, Sterlinin dünya da çok değerli bir para birimi olmasının nedeni, devletin bu ülkeye para gireerr - ama bu ülkeden para çıkamaz mantalitesinden kaynaklı. Yani siz Türkiye veya başka bir ülkeden vergilendirilmiş kazanç sağladınız ve bunu İngiltere de kullanacaksanız sorun pek çıkmıyor vergide çok çıkmıyor zaten beyan etmenizde hiçbir sakınca yok. Ama ben ingiltere'den kazanıp başka ülkelerde bu parayı harcayacağım derseniz o zaman tek kaşını kaldırıp size yan yan bakabilirler.

Türkiye de ve Ingiltere de iş insanı olarak yaşadığım tecrübeler şu şekilde. Umarım açıklayıcı olmuştur. %100 doğru değildir ve tecrübelerimden çıkardığım sonuçlardır. Mutlaka bilen birisine danışın.
arenadel87

New postby gndlf » Mon Oct 18, 2021 8:58 pm

gndlf wrote:@orduevi Merhaba
1) "Şirket sahibi biri, baskasinin firmasında full time calisirsa burada çelişki oluşur." > Bu cümlenizi okuyunca, şu soru aklıma geldi:
Peki, bir kişinin, başkasının firmasında full time çalıştığını anlamanın yolu ne?
Bunun yolu; şirketin kestiği faturalara, ve kimlerden para aldığına (banka hesabına) bakmak değil mi?

Yani tr'deki şirket üzerinden, uk firmasına çalışılması durumunu kastettiniz sanırım. Bu durumda, sadece şirketin faturaları ve hesap dökümüne bakarak başka birisi adına çalışıp çalışmadığı gözlenebilir değil mi?

2) uk'deki şirketi paravan kullanma durumu da, yine şirketin faturalarına bakarak anlaşılır değil mi? Yani tr'de zaten uk müşterileri olan, para kazanan vs bir şirket olacak. Ve bu şirketin "başarısını" kendi başarısı gibi gösterme çabası olacak. Ama bunun için, dediğim gibi, geçmişi olan bir tr şirketi olması, ve bu şirketin geçmişinin şu şekilde olması lazım:
mesela: 10 aydır sürekli uk müşterisi var. Sonra şirket ortağı ingiltereye gelir gelmez, bu müşteriler kesiliyor, ve birden uk'deki şahıs üzerinden alışveriş yapıyorlar.
Demek ki bunu tespit etmenin yolu da: tr şirketinin geçmiş beyanlarına bakmak değil mi?

Cevabınız için teşekkür ederim @arenadel87 ve herkese. Aslında kazancı beyan konusunda hiçbir tereddüt yok. Sonuçta kanun belli, ve dediğiniz gibi; vize ismi bile: Türk iş insanı vizesi...
@orduevi, vizecilerin değerlendirmesi muhtemel çok mantıklı ihtimalleri yazdı. Fakat; @orduevi'nin ihtimallerinin daha net anlaşılması, belirttiğim 2 soruya cevap gerektiriyor:
1) paravan şirket olmasını bahsettiğim şekilde mi anlaşılır ? (tr'deki şirketin ingiltere üzerinde hali hazırda müşterisi olması ve bu müşterilerin birden azalmasına bakarak)
2) tr'deki şirket üzerinden, ingiltere'de çalışıldığı nasıl anlaşılır ? (tr'deki şirketin vergi beyanlarına / faturalarına, ve banka hesabına bakarak mı?)
gndlf

New postby orduevi » Mon Oct 18, 2021 10:01 pm

1) Bunu anlamanın yolu HMRC'ye bildirim yapılırsa olur. Eğer yapılmazsa HMRC'nin bunu bulması zor ancak; 10 sene de 20 sene de gecse HMRC bunu bulur ve gecmise donuk çok ciddi vergi cezaları ile kapıyı calar. Turkiye'de elde edilen butun gelirlerinizi U.K.'de bildirin. Bu yasal zorunluluk. Kira, vadeli hesap faizi, ekstra maas etc. bunların artık bildirilmesi gerekiyor. Yasa boyle diyor.

2) Kisi eğer Turkiye'deki firmada "yatırım ortağı" degilse demek ki full time calisan orada. Bu sorun olur.
orduevi

New postby gndlf » Mon Oct 18, 2021 10:05 pm

orduevi wrote:

1) Bunu anlamanın yolu HMRC'ye bildirim yapılırsa olur. Eğer yapılmazsa HMRC'nin bunu bulması zor ancak; 10 sene de 20 sene de gecse HMRC bunu bulur ve gecmise donuk çok ciddi vergi cezaları ile kapıyı calar. Turkiye'de elde edilen butun gelirlerinizi U.K.'de bildirin. Bu yasal zorunluluk. Kira, vadeli hesap faizi, ekstra maas etc. bunların artık bildirilmesi gerekiyor. Yasa boyle diyor.

2) Kisi eğer Turkiye'deki firmada "yatırım ortağı" degilse demek ki full time calisan orada. Bu sorun olur.

@orduevi Sağolun açığa kavuşturdunuz. Sizin kadar bilmediğim için soruyorum; "yatırım ortaklığı" dediğiniz, şirket sermayedarları değil mi? Yani resmi gazetede mesela: "şirkette A ve B müdürdür / yetkilidir" demesi gerekiyor.

Ayrıca, @ihatevisa'nın durumu gibi, sgk dökümü istenmesi durumunda, 4b görünmesinin soruna yol açmayacagı kanaatine vardım (özellikle tr'deki şirketten temettü/divident yapılmamışsa), sizden ve diğer arkadaşlardan gelen yorumları okuyunca.
gndlf

New postby orduevi » Mon Oct 18, 2021 10:13 pm

gndlf wrote:
orduevi wrote:

@orduevi Sağolun açığa kavuşturdunuz. Sizin kadar bilmediğim için soruyorum; "yatırım ortaklığı" dediğiniz, şirket sermayedarları değil mi? Yani resmi gazetede mesela: "şirkette A ve B müdürdür / yetkilidir" demesi gerekiyor.

Rica ederim. Yatirim ortakligi sadece director/mudur vs. yazması demek degil. O şirkette gönderdiğiniz miktarı da banka hesaplarinda göstermelisiniz. Ornegin ben Turkiye'de bir IT firmasına %20 ortak olacağım ve buradan kar payi veya maas alacağım diyebilirsiniz. Tamam da bunun icin karşı tarafı nasıl ikna ettiniz? Şirket hesabınızdan ornegin £25,000 gondermissinizdir ve sonra da dokuman isleri, imzalar vs atilmistir. Şirkete hiç para koymadan sadece referans mektubu alarak yatırım ortagi olunamaz.
orduevi

New postby gndlf » Mon Oct 18, 2021 10:19 pm

@orduevi
Şu şekilde anlatayım:
TR'de bir şirketin kurulduğunu varsayalım. Bu şirket, mal alıp satıyor. Şirketi de arkadaşımla kurduk, ve ikimizde müdürüz / yetkiliyiz, ve yarı yarıya ortağız. Uk'den Tr'ye veya tam tersi yönde bir para akışı söz konusu değil.... Sadece Tr'de yüzde 50 ortagı oldugum, ve yetkili oldugum şirketin çalıştıgını düşünelim. İngiltere'ye de iş yapmıyor. Tr'de ve diğer ülkelere mal alıp satıyor. En önemlisi, hiç temettü yapmıyor.
Şirkete hiç para koymadan yatırım ortagı olunmaz demişsiniz, ama mesela sermayeyi 1 sene bile yatırmasak oluyor (yeni kurulan şirkete hemen sermayeyi yatırmak gerekmiyor. 1 sene bekleyecegiz)
gndlf

New postby iznail » Mon Oct 18, 2021 10:33 pm

isadasuk wrote:
iznail wrote:Selamlar,
Sonunda geldi benim ILR de. : )

form doldurma: 02/07/2021
parmak izi ve submit i orda yaptılar: 08/07/2021

Sole trader /  Single başvuru
alanım; almanca özel ders ve çeviri
Tüm yardımları aldım 
Hakkım kadar kredi de almıştım.
Bekleyen herkese sabır diliyorum.
umarım herkesin kısa zamanda olumlu olarak sonuçlanır...

Hayırlı olsun,darısı başımıza inşallah. Amin!

Mülakata çağrıldınız mı acaba?

Ben 27 Nisan 2021’de başvurmuştum. Ben sizden önce başvurdum ama sizin başvurunuz benden önce gelmiş. İnşallah bende 1 sene beklemem. Çok sıkıldım artık bu bekleyişten.

Normal süredeyken 2-3 ayda sonuç çıkıyordu fakat şimdi 6 ay olucak bu ayın 27’sinde. ILR çıksında gerçi, mecbur beklicez.

sağolun, hayır mülakata çağrılmadım.
iznail

New postby orduevi » Mon Oct 18, 2021 10:46 pm

gndlf wrote:@orduevi
Şu şekilde anlatayım:
TR'de bir şirketin kurulduğunu varsayalım. Bu şirket, mal alıp satıyor. Şirketi de arkadaşımla kurduk, ve ikimizde müdürüz / yetkiliyiz, ve yarı yarıya ortağız. Uk'den Tr'ye veya tam tersi yönde bir para akışı söz konusu değil.... Sadece Tr'de yüzde 50 ortagı oldugum, ve yetkili oldugum şirketin çalıştıgını düşünelim. İngiltere'ye de iş yapmıyor. Tr'de ve diğer ülkelere mal alıp satıyor. En önemlisi, hiç temettü yapmıyor.
Şirkete hiç para koymadan yatırım ortagı olunmaz demişsiniz, ama mesela sermayeyi 1 sene bile yatırmasak oluyor (yeni kurulan şirkete hemen sermayeyi yatırmak gerekmiyor. 1 sene bekleyecegiz)

Ben bir arkadaşımla %50 %50 yeni bir şirket kurdum diyelim. Şirketi acmak icin bazı odemeler yapmak gerekiyor. Bu durumda hadi arkadaşım butun parayı verdi bende bu odemelere katılmadım. Şirket bir sure sonra is yapti. Odemelerini alır ve sonra bu para aydan aya maas/kar payı olarak ortaklara Turkiye'deki personal hesaplara dagitilir. Bu gelir U.K. e bildirildiği surece sorun yok. Edilmezse yasalara aykırı.

Mevcut isleyen bir şirkete yatirim yapmadan ortak olmak inandirici degil. Ancak sıfırdan kurulan bir şirket inandirici. Burada sıfırdan bir şirkette de olsa, sirketin baslangic sermayesi ve şirket kurulum odemeleri sadece arkadasınız tarafından yapilmissa bunu açıklamak gerekir. Neden sadece arkadasiniz butun masrafları karsiladi diye.

Sirketin yaptigi kari elden almak ve U.K.'e getirmek yine sorun olur. Sonuçta sirketin Turkiye'de personal hesaba gondergidi para belli. O para £ a çevrilip burada fatura kesilirse o miktarı gecemeyecek. Turkiye'deki hesap hareketlerini de başvuru dosyanıza koyduğunuzu varsayıyorum. HMRC'nin de onceden bilgilendirildigini.

Kisaca Turkiye'deki şirket olsun olmasın gelirlerinizi bildirmeniz gerekiyor.
orduevi

New postby gndlf » Mon Oct 18, 2021 10:55 pm

@orduevi Şu saatte yanıtladınız sağolun :)
Tr'deki şirket yeni kurulduğu için 10 ay kadar sonra sermaye ödeyeceğiz. Ve dediğim gibi, şirket ne kazanırsa kazansın, benim gelirim olmayacak çünkü temettü (divident) yapmayacak. Bu şekilde hiçbir kar personal hesaplara dağılmayacak, ve uk'de beyan edecek birşey olmuyor. Ama online dökümdeki "4b'li" ifadesi kabak gibi görünüyor...
tr'deki arkadaşımın sermayeyi kendi ödemesi yerine, dediğim gibi, 10 ay sonra mesela (sermaye son yatırma tarihi gelmeden), ben de kendi payımı yatıracagım.

Bu şekilde bir anormali söz konusu mu sizce? @ihatevisa'dan istenilen gibi sgk talebi geldi diyelim, bakıldı, ve 4b var. İngilteredeki personal/business account'lara hiç para transferi yapmayan, Temettü (divident) yapmayan, ve henüz sermayesi hiçbir ortak tarafından yatırılmamış (zorunda olmadığı için) bir limited şirket söz konusu... Buna bakıp, sebepsiz yere bir "şüphe" leri olur mu vizecilerin sizce ?

Biraz detaylara takılıyorum, ama şu yazılan bilgiler gercekten çok önemli, hem benim için hem de bu yoldaki herkes için.
gndlf

New postby vergelsin » Tue Oct 19, 2021 7:52 am

gndlf wrote:@orduevi Şu saatte yanıtladınız sağolun :)
Tr'deki şirket yeni kurulduğu için 10 ay kadar sonra sermaye ödeyeceğiz. Ve dediğim gibi, şirket ne kazanırsa kazansın, benim gelirim olmayacak çünkü temettü (divident) yapmayacak. Bu şekilde hiçbir kar personal hesaplara dağılmayacak, ve uk'de beyan edecek birşey olmuyor. Ama online dökümdeki "4b'li" ifadesi kabak gibi görünüyor...
tr'deki arkadaşımın sermayeyi kendi ödemesi yerine, dediğim gibi, 10 ay sonra mesela (sermaye son yatırma tarihi gelmeden), ben de kendi payımı yatıracagım.

Bu şekilde bir anormali söz konusu mu sizce? @ihatevisa'dan istenilen gibi sgk talebi geldi diyelim, bakıldı, ve 4b var. İngilteredeki personal/business account'lara hiç para transferi yapmayan, Temettü (divident) yapmayan, ve henüz sermayesi hiçbir ortak tarafından yatırılmamış (zorunda olmadığı için) bir limited şirket söz konusu... Buna bakıp, sebepsiz yere bir "şüphe" leri olur mu vizecilerin sizce ?

Biraz detaylara takılıyorum, ama şu yazılan bilgiler gercekten çok önemli, hem benim için hem de bu yoldaki herkes için.

Dostum bu bahsettiğiniz herşey Türkiye ile ilgili, burayla hiç bir alakası yok. Alakası olsa bile HMRC nin konusu home office’in değil.Bildirirseniz geliriniz olmasa bile audit yersiniz. Bildirmezseniz bilemezler. Ben bildirmeyin demiyorum. Orası sizin kararınız. Sadece işleyiş bilgisi veriyorum.Belli ki @ihatevisa da yanlışlık olmuş, 3 yıldır burada oturumu olan birinin sgk dökümü olma ihtimali kanunen yok. Buraya gelmeden önceki döküm istenirse anlarım. Sizden güncel döküm istenirse ben burada yaşıyorum öyle bir döküm yok dersiniz vs…
Ama bunları burada değil, işin uzmanı bir muhasebeci ile tartışmanız en sağlıklısı.
vergelsin

New postby arenadel87 » Tue Oct 19, 2021 10:09 am

Şimdi bir konuya açıklık getirelim. Şimdi şirketin Türkiye'de ve orda iş yapıyor, parayıda orda kazanıyorsa, yani Türkiye'den bir gelirin varsa, bu sahış şirketi de olabilir limited şirkette olabilir fark etmez, Uk sınırları içinde 180 günden fazla yaşadıysan bu başka ülkelerde ki gelirini beyan etmek zorundasın. Sadece Türkiye'yi ilgilendiren bir durum yok burda. HRMC de İngiltere'de yaşayan kişilerin başka ülkelerde olan banka hesaplarınının dökümlerini istiyor. Genelde son bakiyeye bakıyorlar. Bunun nedeni, başka ülkelerde geliri olupta İngiltere'de yardımla geçinen asalakların olması. Maalesef ki bunların sayısı çok fazla. HMRC de istiyor ki bu kişinin başka ülkelerde geliri varsa, gelip benden yardım talebinde bulunmasınlar. Asıl konu bu. Kimse orda müdür olamazsın, şirket sahibi olamazsın demiyor. Olursun ama orda gelirin varsa İngiltere de ki yardımlara başvurma diyorlar.

gndlf wrote:@orduevi
Şu şekilde anlatayım:
arenadel87

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü