Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby ashram » Sun Oct 24, 2021 8:14 am

zeugma wrote:Bu kadar olumsuz dusuncelere gerek yok. Sonucta yilda 5 bin kisi uzatmaya basvuruyorsa bunun cok cok minik bir kismi red aliyordur.

Sonucta ECAA kurallarina uygun olarak karar vermeleri gerekiyor ve yanlis karar verdiklerinde itiraz edebiliyoruz. Ben sanmiyorum ki her seyi kurallara uygun davranan yasayan kisilere keyfi olarak red versinler. Mutlaka kacak kucak veya eksik bir seyler altta yatiyor.

Insallah hepimiz icin surecler olumlu sonuclanir.

Pek katılmıyorum. Sonuçta verilen kararlara bakıldığında bir standart yok. Biri 15 bin pound ile 3 yıllık alabilirken, başka biri 20 bin pound ile yetersiz gelir denilip 1 yıllık alıyor. Nino yok diye 3 yıllık alan çok nadirken yine nino olmadan 3 yıllık alanlar var. İş tamamen memurun ne kadar ikna olduğuna bağlı. Ortada bir kural, standart yok. Memur tatmin oluyorsa eksik, kusur olsa da alıyorsunuz, olmuyorsa bir eksik yaratıp red yiyorsunuz. 1 yılda 2 kere adres değiştin diye red sebebi yazan memur var. O yüzden bence buna kafa yormayın çünkü cidden bir mantığı yok bu işin.
ashram

New postby zeugma » Mon Oct 25, 2021 3:16 pm

vergelsin wrote:
zeugma wrote:Bu kadar olumsuz dusuncelere gerek yok. Sonucta yilda 5 bin kisi uzatmaya basvuruyorsa bunun cok cok minik bir kismi red aliyordur.

Sonucta ECAA kurallarina uygun olarak karar vermeleri gerekiyor ve yanlis karar verdiklerinde itiraz edebiliyoruz. Ben sanmiyorum ki her seyi kurallara uygun davranan yasayan kisilere keyfi olarak red versinler. Mutlaka kacak kucak veya eksik bir seyler altta yatiyor.

Insallah hepimiz icin surecler olumlu sonuclanir.

Ben red aldım mesela. Bu kaçak kuçak veya eksik bişeyler altta yatıyor derken ne demek istediniz beni de bir bilgilendirseniz ya. İtiraza ekliyim, belki döner

@vergelsin kimse ozelinde bir imada bulunmadim. Genel olarak ECAA kitapciginda belirtilen kurallar cercevesinde her seyi tam anlamiyla yapan birisinin red alamayacagini ima ettim. Eger siz her anlamiyla kendi isinizde basarili olduysaniz ve inaniyorumm ki itiraz ederseniz duzeltilecektir.

Bunun yaninda bazi meslek kollarinada acikcasi imtiyazda bulunduklarini dusunuyorum ornegin yazilim sektorune.

Ama bugune kadar paylasilan red mektuplarinin hic birinde "senin gozunun ustunde kasin var" git denildigini gormedim. Tabi ki paylasilmayan binlerce red var ama sonucta paylasilanlar uzerinden yorum yapabiliriz.

Insallah sizin itirazinda olumlu sonuclanir.
zeugma

New postby Londonist » Tue Oct 26, 2021 9:02 am

ffax wrote:
Londonist wrote:
Melisa wrote:Arkadaşlar, brp gelmedi diye homeoffice ile iletişime geçince, bir takip numarası veriyorlar mı? Yoksa, git şu firmayla konuş şeklinde mi yönlendiriyorlar ? Bilgilendirirseniz memnun olurum.

Sizin case numaranız üzerinden ilerler. Benim de BRP gelmemişti, 1 ay bekledim Home office de yazdık gelmedi diye, sonra aklıma BRP leri dağıtan TNT firmasını aradım, onlar da komedi gibi evet burda postanız dedi, dedim getirin adresi tekrar söyledim öyle getirdiler. Hala TNT firmasımı dağıtıyor bilmiyorum ama, dağıtan firmaya sorun isterseniz BRP im geldi mi size diye.

TNT'yi aradığınızda sizin BRP'lerinizle ilgili bilgilere nasıl ulaştılar. HO herhangi bir takip num vermedi bize bildiğim kadarıyla, siz hangi bilgilerle kontrol ettirmiştiniz?

Home Office in gönderdiği Grant Letter da Case ID numarası yazıyor onu kastetmiştim. Ad Soyad söyleyince hemen bulmuşlardı.
Londonist

New postby Melisa » Sun Oct 31, 2021 1:19 am

Arkadaşlar merhaba
Önceden, bu konu altında uzatmalardan sonra ILR'ye ne zaman başvurulacagı konusu tartışılmıştı, ve sonuç olarak; ilk aldigimiz ENTRY CLEARANCE vizesinin burada belirleyici olduğu anlatıldı.

Peki bu vize, pasaport üzerinde olan, ve hiçbir brp üzerinde olmayan (brp almadan önce verilen), 1 aylık vize mi? Yoksa, ilk brp'de basılan tarih mi?

Teşekkürler
Melisa

New postby oogway » Sun Oct 31, 2021 1:31 am

Melisa wrote:Arkadaşlar merhaba
Önceden, bu konu altında uzatmalardan sonra ILR'ye ne zaman başvurulacagı konusu tartışılmıştı, ve sonuç olarak; ilk aldigimiz ENTRY CLEARANCE vizesinin burada belirleyici olduğu anlatıldı.

Peki bu vize, pasaport üzerinde olan, ve hiçbir brp üzerinde olmayan (brp almadan önce verilen), 1 aylık vize mi? Yoksa, ilk brp'de basılan tarih mi?

Teşekkürler

Benim gordugum en iyi hesaplama yontemi buradaki: https://immigrationstory.uk/en-gb/tools/ilr-calculator

Forumda ILR konusunda detaylica tartisilmisti, oraya bakabilirsin.
oogway

New postby Melisa » Sun Oct 31, 2021 2:27 am

oogway wrote:

Teşekkürler

Benim gordugum en iyi hesaplama yontemi buradaki: https://immigrationstory.uk/en-gb/tools/ilr-calculator

Teşekkürler. ihatevisa paylaşmıştı, biliyorum. Hatta gov.uk uzantılı pdf'yi de okudum. Orada da başlangıç tarihi için: "işe başladıgı yada ingilterede ekonomiye dahil oldugu", gibi muğlak bir ifade var.
https://immigrationstory.uk/en-gb/tools/ilr-calculator > Bu linkteki; When was the start date of your first relevant visa that goes toward the continuous period for this ILR application? kısmında ilk 1 aylık vize başlangıç tarihi mi geçerli? Alında sorum bu.
Melisa

New postby oogway » Sun Oct 31, 2021 2:56 am

Melisa wrote:
oogway wrote:

Teşekkürler

Teşekkürler. ihatevisa paylaşmıştı, biliyorum. Hatta gov.uk uzantılı pdf'yi de okudum. Orada da başlangıç tarihi için: "işe başladıgı yada ingilterede ekonomiye dahil oldugu", gibi muğlak bir ifade var.
https://immigrationstory.uk/en-gb/tools/ilr-calculator > Bu linkteki; When was the start date of your first relevant visa that goes toward the continuous period for this ILR application? kısmında ilk 1 aylık vize başlangıç tarihi mi geçerli? Alında sorum bu.

Entry Clearence tarihi olmali, cunku bu visa uzerinde acik bir sekilde Type: ECAA Business yaziyor.
oogway

New postby Melisa » Sun Oct 31, 2021 3:03 am

@oogway Teşekkürler. İlk kez ülkeye gelenlere, pasaport üzerine basılı 1 aylık vize veriyorlar. Sonrasında ise, 1 senelik oturum izni (brp card). Brp card üzerindeki tarihler asla pasaport üzerinde bulunmuyor.
Entry Clearence tarihi denilen, sanırım, ilk kez verilen, ve pasaport üzerinde bulunan 1 aylık sürenin başlangıç tarihi değil mi?
Brp başlangıcı değil yani...
Melisa

New postby yilangibi » Sun Oct 31, 2021 8:56 am

Melisa wrote:@oogway Teşekkürler. İlk kez ülkeye gelenlere, pasaport üzerine basılı 1 aylık vize veriyorlar. Sonrasında ise, 1 senelik oturum izni (brp card). Brp card üzerindeki tarihler asla pasaport üzerinde bulunmuyor.
Entry Clearence tarihi denilen, sanırım, ilk kez verilen, ve pasaport üzerinde bulunan 1 aylık sürenin başlangıç tarihi değil mi?

Arkadaşım o ilk 1 aylık vizeyi ülkeye girebilmen ve brp ni post office den albilmen icin basiyorlar. Brp ile vignette uzerindeki baslangic tarihi ayni zaten. Sayfayi trollemeye calisiyorsun anladigim kadariyla, insanlarin burada farkli dertleri var ve dikkat edersen uzatma konusunu tartisiyorlar. Bedavadan yazi yazmis olmak icin yazmayin lutfen suraya, yarariniz dokunup insanlara umut olacaksaniz yazin. Sordugun sorunun cevabi forumun ilgili bölümünde var zaten. Ayip denen birsey var. Stresle bekleyen insanlara saygisizlik yapmayin.
yilangibi

New postby zeugma » Sun Oct 31, 2021 11:17 am

yilangibi wrote:
Melisa wrote:@oogway Teşekkürler. İlk kez ülkeye gelenlere, pasaport üzerine basılı 1 aylık vize veriyorlar. Sonrasında ise, 1 senelik oturum izni (brp card). Brp card üzerindeki tarihler asla pasaport üzerinde bulunmuyor.

Arkadaşım o ilk 1 aylık vizeyi ülkeye girebilmen ve brp ni post office den albilmen icin basiyorlar. Brp ile vignette uzerindeki baslangic tarihi ayni zaten. Sayfayi trollemeye calisiyorsun anladigim kadariyla, insanlarin burada farkli dertleri var ve dikkat edersen uzatma konusunu tartisiyorlar. Bedavadan yazi yazmis olmak icin yazmayin lutfen suraya, yarariniz dokunup insanlara umut olacaksaniz yazin. Sordugun sorunun cevabi forumun ilgili bölümünde var zaten. Ayip denen birsey var. Stresle bekleyen insanlara saygisizlik yapmayin.

Bence normal bir sekilde emin olmak icin sormus yani herhangi bir trolleme demek anlamsiz geldi.

@Melisa ILR icin kabul edilen sure baslangici "Entry clearance" denilen UK'ye giris yapmaniz icin verilen pasaportunuza yapistirilmis(Vignette) vizedeki baslangic tarihi olarak kabul ediliyor. BRP uzerinde bulunan herhangi bir tarihin onemi yok. O tarihden itibaren sonra en az 5 yil UK'de yasal bir sekilde yasamis olmaniz bekleniyor.

Giris vizenizde yazan tarihden daha gec giris yapsaniz dahi bu konuda herhangi bir aciklamada bulunmaniz gerekmiyor. Sanki o baslangic tarihinde girmissiniz gibi 5 yil hesapliyorsunuz.

Diger onemli bir kural ise herhangi bir 12 aylik donemin 6 aydan fazlasini UK disinda gecirmemeniz gerektigi.
zeugma

New postby Melisa » Sun Oct 31, 2021 4:10 pm

@zeugma Teşekkürler. Aradığım tek cevap şu dediğinizden emin olmaktı: "pasaportunuza yapistirilmis(Vignette) vizedeki baslangic tarihi olarak kabul ediliyor. BRP uzerinde bulunan herhangi bir tarihin onemi yok."

@yilangibi kimseyi trollemiyorum. Davranışınız hiç hoş değil. Benim sadece anlamadığım bir sorum vardı. İnsanlara ümit olacaksanız yazın diyorsunuz. Siz soruma cevap vererek insanlara ümit olmaya başlasanız ne olur? Bu sayfada hergün "benimki geldi, seninki geldi mi" diye mi tartışacağız ? Başvurunuzu yapmışsınız belli, ama başvurusunu yapmayanlara da yardımcı olsanız ne kaybedersiniz? Brp ile vignette uzerindeki baslangic tarihi aynı değil. İkisi 1 gün bile çakışmıyor. Vignette'nin bittiği yerden brp başlıyor. Oturum başvurusu için hangisini göz önüne alacağımı bilmeden, nasıl başvuru yapayım? Ayrıca, işimi geç kurdum, ve bu geçen zamanın sayılıp sayılmayacağını bilmiyordum. Arada 1 ay var, ve ümitlerin yitip gittiği, bekleme sürelerinin arttığı bu zamanda, siz de bir kelam söyleyip yardımcı olsanız, ne güzel olurdu. Bir avukatın reklamını mı yaptım? Kimseyi kandırmaya mı çalıştım da trol diyorsunuz?
Melisa

New postby torki » Tue Nov 02, 2021 11:48 am

Herkese merhabalar,

Benim ikinci 3 yillik basvuru sonucum yaklasik 12 aylik bekleme suresinin ardindan bugun geldi.

Bugunden baslamak uzere 3 yillik residence permitim bugun teslim edildi. Oncesinde hicbir karar maili ve mektubu gondermemislerdi.

Tarihler su sekilde:

05.12.2020: Vize bitis tarihi
04.11.2020: Online Basvuru ve belge yukleme
02.12.2020: Biometrik foto randevusu
15.04.2021: Surec uzadi kusura bakmayin maili
10.09.2021: Telefonda durumu izah etmem sonucunda beni Acceleration Program'a alip bir acceleration number verdiler
28.09.2021: Sorumlu memurdan gelen "8 ekime kadar banka hesaplariniz ve tax odeme belgelerinizi gonderin lutfen sizin dosyaniza hizlica karar vermek istiyoruz" maili
02.11.2021: 3 yillik uzatmanin onaylandigi gosteren BRP'nin elime ulasmasi

Bekleyen herkese sabir diliyorum.
Herkese iyi gunler, iyi calismalar.
torki

New postby zeugma » Tue Nov 02, 2021 2:36 pm

@torki tesekkurler paylasimin icin.
Bu adamlara arayip sormasak yani basvuru 12 ay degil 24 ay'da mi sonuclanacak acaba? Bazende 4 ayda sonuclaniyor neye gore bir kimsede bilmiyor.
zeugma

New postby esraersal » Wed Nov 03, 2021 3:15 pm

zeugma wrote:@torki tesekkurler paylasimin icin.
Bu adamlara arayip sormasak yani basvuru 12 ay degil 24 ay'da mi sonuclanacak acaba? Bazende 4 ayda sonuclaniyor neye gore bir kimsede bilmiyor.

1 ayda sonuclanan uzatma gordu bu gozler. Benim ki 9 ay surdu. 16 aydir bekleyenler de var. Her zamanki gibi hicbir standart yok HO uygulamalarinda.
esraersal

New postby modernS » Sun Nov 07, 2021 2:18 pm

Hangi numarayi aradiniz acaba ? Paylasabilir misiniz ?
modernS

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü