Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby ihatevisa » Wed Jan 06, 2021 4:57 pm

@zumur 9 aydan sonra evraklari tazele gonder derlerse paket mi yapayim nereye gondereyim nerede alirsiniz dersin . Gercekten saka bu adamlar ya ben beklemeye bisey demiyorum da 9 ay bekledikten sonra 5 ay bekledikten sonra vize tarihini beklkedigin gune degildi basildigi gune verirse ne olacak. Sacmalakta ustune yok bunlarin.
ihatevisa

New postby oogway » Wed Jan 06, 2021 5:44 pm

@ihatevisa zaten her turlu ilk basvuru tarihine gore veriyorlar diye biliyorum. Yani 9 ay sonunda bir yillik uzatma alsan, 2-3 ay sonra tekrar basvurman gerekecek.
oogway

New postby boldpilotuk » Wed Jan 06, 2021 7:31 pm

oogway wrote:@ihatevisa zaten her turlu ilk basvuru tarihine gore veriyorlar diye biliyorum. Yani 9 ay sonunda bir yillik uzatma alsan, 2-3 ay sonra tekrar basvurman gerekecek.

Eh evet tabi ki öyle veriyorlar. Yani BRP'nin üzerindeki tarih değişmeyecek zaten. 1 yıl verirlerse asıl çok acı olur, 3 yıl olacaksa vs problem değil. Hatta ILR senesi de olsa problem değil. Ama yani ben olsam o mülakkatta bugün 9 ay x gün olacak uzatma için başvuralı, farkındasınız değil mi diye de sorardım kesin.
boldpilotuk

New postby adrianmonk » Thu Jan 07, 2021 11:21 am

boldpilotuk wrote:
oogway wrote:@ihatevisa zaten her turlu ilk basvuru tarihine gore veriyorlar diye biliyorum. Yani 9 ay sonunda bir yillik uzatma alsan, 2-3 ay sonra tekrar basvurman gerekecek.

Eh evet tabi ki öyle veriyorlar. Yani BRP'nin üzerindeki tarih değişmeyecek zaten. 1 yıl verirlerse asıl çok acı olur, 3 yıl olacaksa vs problem değil. Hatta ILR senesi de olsa problem değil. Ama yani ben olsam o mülakkatta bugün 9 ay x gün olacak uzatma için başvuralı, farkındasınız değil mi diye de sorardım kesin.

benim ilk uzatmada basvuruyu submit edip randevu alma asamasina gectigim tarihi baz alip bir gun sonrasini yazmis BRP karta. yani ilk expire date tarihinden yaklasik bir ay geriye gitmis oldu. ama bunlarin 5 yil tamamlama meselesinde sorun olacagini dusunmuyorum. is o noktaya gelsin de tek :)
adrianmonk

New postby zumur » Thu Jan 07, 2021 1:42 pm

Oh neyseki ben abartmıyormuşum sinirlenmem ve saydırmam normalmiş.

Mülakat sonrası hemen sonuç gelmiyor bi de, bolca örnek gördük. Normalde oh en azından bir ses çıktı diye sevinirdim ama hissizleştik resmen.

Neyse o mülakata gidilecek (VFS - Moorgate bu arada) ve tabiki sürecin nasıl sancılı olduğundan bahsedicez. Gelişmeleri burdan yazarım.
zumur

New postby hisarkaya » Thu Jan 07, 2021 2:20 pm

mrb adrianmonk,

cevabindan vize bitimine 28 gunden daha fazla bir sure kala online basvuru yaptigini anliyorum. Dogru mudur? Ben de vizemin bitmesine 28 + 20 yani 48 gun onceden basvuru formunu sabmit etmistim. Eger oyleyse ve vizeni aldinsa demek ki 28 gun sure sarti sorunsuz esnetilebiliyor.

adrianmonk wrote:
boldpilotuk wrote:

benim ilk uzatmada basvuruyu submit edip randevu alma asamasina gectigim tarihi baz alip bir gun sonrasini yazmis BRP karta. yani ilk expire date tarihinden yaklasik bir ay geriye gitmis oldu. ama bunlarin 5 yil tamamlama meselesinde sorun olacagini dusunmuyorum. is o noktaya gelsin de tek :)
hisarkaya

New postby Emre11 » Thu Jan 07, 2021 5:21 pm

Selamlar, 25 Eylül de İdv app ten yapmıştım başvurumu bugün 1 yıl uzatma sonucum geldi, 1 yıl olmasının sebebini Nino olmaması yazmışlar
Emre11

New postby Elado34 » Thu Jan 07, 2021 6:41 pm

Uzatma basvurusu yapicam ilk yil gelir gider tablosunu business bankasina goremi yoksa personel banka hesabimida katayim mi yardimci olurmusunuz
Elado34

New postby Nilu » Thu Jan 07, 2021 9:46 pm

Arkadaşlar herkese tekrar merhaba.
Uzatma başvurusuna Türk bankası hesap özetlerini ekleyen var mı? Yani, İngiltere'deki bankayı ve Türkiye'deki bankayı göstersek sorun olur mu ? Veya sadece Türkiye'deki bankayı göstersek sorun olur mu?
Yorumlarınızı duymak isterim.
Nilu

New postby knpc » Thu Jan 07, 2021 11:42 pm

@Elado34 bu gelir gider tablosu nerede isteniyor? Yani boyle bir soru mu var basvuru formunda yoksa sen gelir gider tablosu mu yapip koyacaksin belge olarak?

@Nilu uzatma basvurunda pek Turkiye'deki banka hesap ozetlerine gerek olmamasi lazim. Basvuruda istenen is kurup, business person olarak calistigini ve burada yasayacak kadar para kazandigini ispat etmek lazim. Temelde tum yukledigimiz belgeler bunun icin.

Turkiye'deki bankaya yaptigin isden bir para girisi olsa konulabilir belki. Ya da buradaki isinden yeteri para kazanmiyorsan, problem olursa Turkiye'deki hesabimdan varsa sirketini veya kendi ozel hayatina destek olabilecegini mi belirteceksin? Bunun icinse konulabilir. Yani koyma nedeni ve Turkiye'deki hesabin neyi ispatladigi onemli.
knpc

New postby adrianmonk » Fri Jan 08, 2021 10:12 am

hisarkaya wrote:mrb adrianmonk,

cevabindan vize bitimine 28 gunden daha fazla bir sure kala online basvuru yaptigini anliyorum. Dogru mudur? Ben de vizemin bitmesine 28 + 20 yani 48 gun onceden basvuru formunu sabmit etmistim. Eger oyleyse ve vizeni aldinsa demek ki 28 gun sure sarti sorunsuz esnetilebiliyor.

[/quote]

merhaba hisarkaya.
basvuru sonucunu aldigim yazida su ifade yer aliyor; One month before the expiry of your existing leave on 05 January 2021 you will be eligible to apply for further leave to remain.
benim ilk brp expire date 2 subat'di. ben 4 ocakta yapmistim basvuruyu. yani 28 gun kala yapmis oldum. ama burada bahsedilen apply bu mu emin degilim. sonucta online basvuruyu yaparken boyle bir engel yok ama randevu asamasina gelindiginde eger cok erken basvurmussaniz randevu menusu size acilmiyor. o biraz zaman aliyor. yani atiyorum 60 gun kala basvurmussaniz size zaten randevu aldirtmayacak. dolayisiyla bir sorun olmaz gibi gozukuyor. randevu menusu acildigi takdirde bu sefer de uygun randevu bulmak icin cabalayacaksiniz filan. ucretsizleri yaklamak icin sabah erken saatte basina gececeksiniz :)
adrianmonk

New postby orduevi » Fri Jan 08, 2021 10:17 am

Elado34 wrote:Uzatma basvurusu yapicam ilk yil gelir gider tablosunu business bankasina goremi yoksa personel banka hesabimida katayim mi yardimci olurmusunuz

Gelir gider aciklamasini ben cover letter da yapmiştim. Muhasebecimden son 4 yıldır kendime ödediğim maaşları ve dividend'i gösteren yazı almistim. Sitketimin son 4 yılda ne kadar corporation ve VAT tax ödediğini de eklemiştim. Ayrıca ödediğim tum self assessment tax leri de yazmistim.

Bunun disinda online başvuruya tum personal ve business hesaplarının koyulması gerekiyor.
orduevi

New postby orduevi » Fri Jan 08, 2021 10:23 am

Nilu wrote:Arkadaşlar herkese tekrar merhaba.
Uzatma başvurusuna Türk bankası hesap özetlerini ekleyen var mı? Yani, İngiltere'deki bankayı ve Türkiye'deki bankayı göstersek sorun olur mu ? Veya sadece Türkiye'deki bankayı göstersek sorun olur mu?

Hayir kesinlikle katmayın. Turkiye'deki hesapların Ingiltere ile hiç ilgisi yok. Home Office'in hesap hareketlerini görmek istemesinin sebebi gercekten şirket size düzenli odeme yapmış mi, kara para aklamaya yonelik bir para hareketi var mi, şüpheli bir odeme var mi, şirket hesabından vergiler zamanında ödenmiş mi, şirketin kazandibi para gizli calisan statüsüne giriyor mu( sadece her ayında 1 inde odeme gelmişse sorun olur ) gibi cevapları görmek icin. Turkiye'deki banka hesaplarının icinde yüklü para da olsa uzatmada hiç artisi olmaz.
orduevi

New postby Nilu » Fri Jan 08, 2021 1:15 pm

orduevi wrote:

Hayir kesinlikle katmayın. Turkiye'deki hesapların Ingiltere ile hiç ilgisi yok. Home Office'in hesap hareketlerini görmek istemesinin sebebi gercekten şirket size düzenli odeme yapmış mi, kara para aklamaya yonelik bir para hareketi var mi, şüpheli bir odeme var mi, şirket hesabından vergiler zamanında ödenmiş mi, şirketin kazandibi para gizli calisan statüsüne giriyor mu( sadece her ayında 1 inde odeme gelmişse sorun olur ) gibi cevapları görmek icin. Turkiye'deki banka hesaplarının icinde yüklü para da olsa uzatmada hiç artisi olmaz.

Anlıyorum. Peki şu duruma nasıl bir yorumda bulunursunuz?
-İngiltere'de banka hesabı olan, fakat ingiltereden yapacağı yeni bir iş için ingilterede yeni banka hesabı açamadığından Türkiye'de yeni hesap açıp (içinde ek bir para yok), başvuruda onu göstermek mantıksız mı ?
Nilu

New postby orduevi » Fri Jan 08, 2021 2:52 pm

Nilu wrote:
orduevi wrote:

Anlıyorum. Peki şu duruma nasıl bir yorumda bulunursunuz?
-İngiltere'de banka hesabı olan, fakat ingiltereden yapacağı yeni bir iş için ingilterede yeni banka hesabı açamadığından Türkiye'de yeni hesap açıp (içinde ek bir para yok), başvuruda onu göstermek mantıksız mı ?

Simdi sorun Ingiltere'de banka hesabi acamamak. Bu sorunu çözmeye odaklanmalisiniz. Home Office ILR'a giren yolda daha banka hesabini acamamis biri gibi görmesin sizi. Sorun ne olursa olsun, NINO olmayabilir, Covid nedeniyle şube kapalıdır etc. Neden hesap acamadiginizi iyi aciklayin.

Sermaye konusuna gelince. Benim Turkiye'de bu kadar param var bunu Ingiltere'de banka hesabi açınca transfer edeceğim diyebilirsiniz. Bu durumda olur bence cover letter'a yazın ancak siz sadece hesap acacaksiniz. Eğer amac Turkiye'den müşteri bulup Turkiye'deki hesaba para aktarıp bunu "şirket geliri" olarak UK'de gostermekse bu olmaz. UK'de is yapıp UK'e vergi vermek gerek.

Ancak parayi Turkiye'de tutmayın. Faiz alirsaniz bunu UK'e bildirmek zorundasınız. Turkiye'deki faiz kazancı UK'de self-assessment tax hesaplanırken gelir olarak dahil edilmeli yasalara gore.
orduevi

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü