Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby gilgamess » Thu Dec 22, 2016 10:14 pm

Ne alaka niye sahte fatura keseyimki? Müşterilerime haber verecem ondan.
Emre en son sen almıştın uzatmayı bu arada sana sorayım bu soruyu?
gilgamess

New postby malabadi79 » Thu Dec 22, 2016 11:16 pm

Uzatma islemleri icin sureler malum, kendimin olmasa da esimin hala devam eden bir tedavi nedeniyle duzenli olarak doktor kontrolu icin cikmasi gerekiyor, 3-4 ay cikmadan beklemesi pek mumkun gorunmuyor, bu durumunda benim uzatma icin basvurup onun daha sonra basvurmasi (dependant) kendisi icin ongorulen sureyi kisaltabilir mi?
malabadi79

New postby Emre » Fri Dec 23, 2016 10:16 am

@gilgamess açıkçası bu konuda net bir cevabım yok. Çünkü müşterilerimi arayıp aramadıklarını bilmiyorum. Ama sonuçta bunlar referans mektupları. İhtiyaç duyarsalar ararlar diye düşünüyorum. Müşterilerin bu konuda bilgisi olması iyi olur.

@malabadi ayrı başvurmanın süreye bir etki edeceğini sanmıyorum. Şu sıralar süreler hep bu şekilde. UK içinde tedavi görme şansı yok mu? Özel doktora görünmek gibi.
Emre

New postby hisarkaya » Sun Dec 25, 2016 10:14 am

Merhaba,

Henüz vizesini yeni almış ve UK'ye ocak ayında gidecek biri için bu başlığa yazmak pimpiriklik havalesi olarak değerlendirilebilir ama cevapsız kaldım. İş planımda şirketim için bir dizüstü bilgisayar alacağımı belirtmiştim. Bu cihaz (Zannedersem Asus - amazon.uk çıktısı ile birlikte) için 400 pound vereceğimi söylemiştim. Fakat şimdi fikrim Macbook Air almak yönünde. Bununla iligi fiyat araştırıken TR'de 3300 TL, UK'de 960 pound gibi bir rakamla karşılaştım. Dolayısıyla şöyle bir plan yaptım.

TR'de MediaMarkt'tan taksitle Macbook air'i alıp ayda 80 pound gibi bir ödeme yaparım. Dolayısıyla UK'de bir seferde 960 pound vermemiş olurum. Buradan aldığım faturayı da yıl sonunda uzatma belgelerinde gösteririm. Fakat burada sorular çıkıyor:

1. Henüz şirket kurulmadan aldığım ürünü şirkete gider gösterebilirmiyim. Mantık gösteremezsin diyor ama self-employed olduğumdan ve faturada adım yazdığından olabilir de görünüyor.

2. Yok eğer gösteremezsem yine de alıp yıl sonu uzatmada ben laptop almadım desem "Hafız alacam demişsin ama almamışsın sana olan güvenim sarsıldı ve vizeni uzatmıyorum" derler mi?

3. Ya da peki dedim o zaman ben de macbook air'den vazgeçtim gidip UK'de 400 pounda iş planında belirttiğim laptopu aldım ve şirketim de olduğu için onun adına fatura kestim. PEki o zamanda soru şu. Muhtemelen banka hesabını bana 2-3 ay sonra burnumdan getire getire açacaklar. E ozaman ben şirket hesabından alamamış olacam o laptopu. E yine gider gösteremez miyim?

Yoksa "hocam rahat ol şimdilik bunlara takma. Hele bi gel de buraya. Gerisi bir şekilde hallolur" mu diyorsunuz? : )
hisarkaya

New postby lty » Sun Dec 25, 2016 1:26 pm

Hisarkaya'ya cevap: "hocam rahat ol şimdilik bunlara takma. Hele bi gel de buraya. Gerisi bir şekilde hallolur" : )"

Edit:

İş planıyla ilgili boyuta hiç kafa takmaya gerek yok. Masaüstü demişsin, dizüstü almışsın, satın alcam demişsin, kiralamışsın. Ticaretin seyri içerisinde genel çerçeveden aşırı sapmadan neyi makul karlı bulmuşsanız neden olmasın.

Muhasebe açısından, burada resident olmadan önce satın aldığınız bir ürünü burada almış gibi kayda geçirmenizin mümkün olabileceğini sanmıyorum.

Genel maliyet açısından da olaya bakarsanız, burada satın alıp gider yazarak ödeyeceğiniz vergiden %20, yüksek gelir grubunda %40'a yakın indirim sağlamak bence her zaman daha mantıklı.
Last edited by lty on Sun Dec 25, 2016 3:21 pm, edited 3 times in total.
lty

New postby Emre » Sun Dec 25, 2016 2:13 pm

@hisarkaya

1- Türkiye'den alırsan saydırabilir misin bilmiyorum. Ama faturayı senin adına, veya açacağın şirketin adına kestirirsen neden olmasın. MUhasebeci zaten geçer mi geçmez mi söyler.

2- Bunu kafana takma. Sonuçta sunduğun şey bir plan. Ufak tefek revizeler olacaktır. Yazdığın şeye %100 uymak zorunda değilsin. Yaptığın işin dışına çıkmadıktan sonra, laptop alacağım dedim almadım diye kafanı karıştırma. Yıl sonunda zaten yaptığın yatırımlar hakkında kapak yazısı yazacaksın, yapamadıkların hakkında değil :)

3- UK'den alırsan ve fatura senin veya şirket açıyorsan şirketin adınaysa, banka hesabı sonradan da açılsa bunu saydırabilirsin. Yine iş muhasebeciye düşüyor.

Özetle "hocam rahat ol şimdilik bunlara takma. Hele bi gel de buraya. Gerisi bir şekilde hallolur" diyorum.
Emre

New postby hisarkaya » Sun Dec 25, 2016 2:38 pm

@lty : )))

@Emre senin yazdıklarından şöyle bir sonuç çıkardım: Al Türkiye'den cihazı. Kendi adına fatura kes. Buraya gelince muhasebeciye ver. Kabul olursa ne ala ama farz-ı misal muhasebeci olmaz dedi o zaman da çok da mühim değil çünkü iş planındaki bu ufak değişiklik sorun teşkil etmez.
hisarkaya

New postby bumamba » Sun Jan 01, 2017 6:58 pm

Uzatma basvurusu icin, ev sahibinizden aldiginiz mektup nasil birsey olmali? Neler yazmali?
bumamba

New postby lty » Sun Jan 01, 2017 6:59 pm

bumamba wrote:Uzatma basvurusu icin, ev sahibinizden aldiginiz mektup nasil birsey olmali? Neler yazmali?

Kontrat yaptıysanız, kontratı verebilirsiniz.
lty

New postby LaSagra » Tue Jan 03, 2017 12:49 pm

@hisarkaya, ltd sirketi kuracaksan sirket kurulus tarihinden onceki faturalari sirket gideri olarak gosteremezsin, ben de ayni durumu yasadim, muhasebecin kabul etmeyecektir. Bence bu tarz masraflari buraya gelip sirketi kurduktan sonra yaparsan daha iyi olur, extension icin de guzel olur.

@bumamba, eger kiraladigin evi office address olarak gosteriyorsan evsahibinden bu durumu anlatan bir reference letter alman gerekir, extension da sorun olabilir, office address degilse kontrat yeterli.
LaSagra

New postby davids1923 » Wed Jan 11, 2017 5:49 pm

Emre wrote:@lty birinci sayfadaki mesajımı güncelledim şimdi. Verdiğim tüm evrakları ve muhasebecinin hazırladığı evrakları yazdım. Tüm detayları orada görebilirsin.

Idefinite başvurusunda da yine bu evraklar ancak 4 yıllık olacak şekilde hazırlanacak. Uzatma vizesi geldiğinde Home Office'den gelen mektupta detaylar yazıyor.

Merhaba Emre,

Bizde 3 yillik basvuru yapacagiz. Nusra hanimin aldigi ucret nedir. Avukat midir?
davids1923

New postby Emre » Wed Jan 11, 2017 6:25 pm

Merhaba davids1923.
O dönem 600+VAT ödemiştim. Şimdi durum nedir bilmiyorum. Avukat değil. Ancak mahkemede temsil ve savunma yetkisi var. Özetle OISC yetkili danışman.

Şu adresten Immigration Connection Limited olarak aratırsan görebilirsin: http://home.oisc.gov.uk/adviser_finder/finder.aspx
Emre

New postby aposto » Mon Jan 16, 2017 9:01 am

Merhaba,
Ekim 2016da geldim ve hala ayni sirketle calisiyorum. It consultancy hizmeti verdigim icin isin dogasi uzun sureli kontratlar yapiyoruz. Ayni sirketle ilk kontratim 2,5 aylik idi, sonra 4 ay uzatma verdiler, muhtemelen sonrasinda da yine uzatma verecekler. Bu durum vize uzatma basvurumda sikinti olacak diye dusundugumden etraftaki contractor ingiliz vatandasi arkadaslara konuyu anlatip iki ay onlara fatura kesmeyi rica etmeyi dusunuyorum.
Bunu yapaniniz var mi? Varsa eger birincisi ingiliz vatandasi sirket sahibi insanlarin konuya tepkisi, ikincisi uzatma basvurusunda bu faturalarin yardimci olup olmadigiyla ilgili tecrubelerinizi paylasabilir misiniz?
Tesekkurler,
aposto

New postby Bvarslan » Mon Jan 16, 2017 3:28 pm

davids1923 wrote:Merhaba Arkadaslar,

Esimle 3 yillik vizeye basvuracagiz. Avukat ucretleri konusunda bilginiz var mi? Avukatsiz basvursak zorlanir miyiz?

@davids1923 zorlanıp zorlanmama kişisel bir olaydır. İlk başvuruyu kendiniz yaptıysanız ve olaya hakimseniz zorlanacağınızı sanmıyorum. Ama uzatım vizesinde muhasebecin ve avukatın iyi olması olumlu sonuç almanda şansı arttıran bir şey.Bazen bizlere ufak gelen bir ayrıntıyı onlar sayesinde yakalayabiliyoruz. Biz de 5-6 ay sonra uzatıma başvuracağız eşimle beraber. Eşim Türkiye'de avukattı burda da Londra'da bir hukuk bürosunda çalışıyor. Bizde oradaki avukatlar ile çalışıyoruz. Planlı bir şekilde ilerliyoruz baya faydasını gördüm.
Bvarslan

New postby malabadi79 » Mon Jan 23, 2017 8:01 pm

Herkese merhaba, vizem Eylul ortasina kadar, uzatma icin saniyorum Agustos ayinda basvuru yapmak makul, basvuru sirasinda sirketimin mali yilini kapatmis ve vergi vermis olmasinin bir onemi/avantaji var midir?

Su an sirket kurulumu ekim sonu oldugu icin mali yili da ekim sonunda bitiyor, ancak bunu erkene almak da teknik olarak mumkun.
malabadi79

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü