Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby ashram » Tue Dec 01, 2020 9:53 pm

Az önce FAQ bölümünü okudum da, bunlar yazıyor. Belge getirmene gerek yok diyor ama götürsek sıkıntı olur mu acaba?

Q. Can I submit additional documents?
A. No. You can not provide additional documents at the interview

Q. Do I need to bring anything to the interview?
A. The only document you will need to bring is the Interview Invite letter.
ashram

New postby knpc » Tue Dec 01, 2020 10:22 pm

ashram wrote:Az önce FAQ bölümünü okudum da, bunlar yazıyor. Belge getirmene gerek yok diyor ama götürsek sıkıntı olur mu acaba?

Gorusmede belge sorulmayacak diye bilgilendirmisler, yani sirketin VAT kayitli mi bize VAT kayit belgesini goster gibi bir soru sormayacaklar buyuk ihtimalle.

Belge goturmede sorun olmaz tabi ki.

Ama onemli olan notlar almak. Gecen seneki sirketin kari neydi, ne kadar dividend cektin, aylik harcaman ne kadar gibi sorulari net cevaplayabilmek icin notlarla gitmekte fayda var.
knpc

New postby hsyn61 » Wed Dec 02, 2020 10:56 am

Kendi notunuzu mutlaka alın ve yanınızda getirin bence. Herşeyi akılda tutmak mumkun olmayabilir. Bir de bence yuz yuze mulakat, telefon ile mulakata gore daha verimli gecebilir, daha sıcak bir ortam olabilir diye dusunuyorum. Telefonda bazı şeylerin yanlış anlasılması daha kolay. Başarılı bir şekilde atlatırsınız inşallah.

Bir de başvuru tarihleriniz neydi acaba? Form submit, idv, vize bitis vs.?

ashram wrote:Az önce FAQ bölümünü okudum da, bunlar yazıyor. Belge getirmene gerek yok diyor ama götürsek sıkıntı olur mu acaba?

hsyn61

New postby ihatevisa » Wed Dec 02, 2020 11:06 am

Gunaydinlar , interview sonrasi cevabi gelen varmi ( sadece 1 kisiden yanit alabildik ) diger gorusmeye girenler bekliyor mu acaba ?
ihatevisa

New postby umitk » Wed Dec 02, 2020 1:01 pm

bunları anlamakta zorlanıyorum. hem covid zamanı insanları yüzyüze çağırmak hem de koşullarını sormadan bunu yapmak saçmaspan bir istek. küçük çocuğu olan birisi nasıl gelecek görüşmeye? arabası olsa bile bu riski neden alsın? tamamen anlayıştan,insani koşulları değerlendirmenin ötesinde bir durum. ben tam tersi olmasını gerektiğini düşünmüşümdür hep. o kadar işimi gücümü yurdumu bırakıp gelmişim.tr koşullarında ciddi bir miktarı buraya yatırım olarak kullanmışım. üzerine senin ir35,sc,brexit gibi süreçlerini çekiyorum.senin bana sorman lazım, iyi misin memnun musun. çok enteresan. saçmapsan bir süreç oldu
umitk

New postby ashram » Wed Dec 02, 2020 1:03 pm

hsyn61 wrote:Kendi notunuzu mutlaka alın ve yanınızda getirin bence. Herşeyi akılda tutmak mumkun olmayabilir. Bir de bence yuz yuze mulakat, telefon ile mulakata gore daha verimli gecebilir, daha sıcak bir ortam olabilir diye dusunuyorum. Telefonda bazı şeylerin yanlış anlasılması daha kolay. Başarılı bir şekilde atlatırsınız inşallah.

Bir de başvuru tarihleriniz neydi acaba? Form submit, idv, vize bitis vs.?

Tavsiyeler için teşekkürler. Bilmiyorum sanki telefonu tercih ederdim gibi geldi. Sonuçta ev ortamı. :)

1 Ağustos online başvuru.
3 Eylül vize bitiş.
13 Eylül app submit.
ashram

New postby orduevi » Wed Dec 02, 2020 2:01 pm

umitk wrote:bunları anlamakta zorlanıyorum. hem covid zamanı insanları yüzyüze çağırmak hem de koşullarını sormadan bunu yapmak saçmaspan bir istek. küçük çocuğu olan birisi nasıl gelecek görüşmeye? arabası olsa bile bu riski neden alsın? tamamen anlayıştan,insani koşulları değerlendirmenin ötesinde bir durum. ben tam tersi olmasını gerektiğini düşünmüşümdür hep. o kadar işimi gücümü yurdumu bırakıp gelmişim.tr koşullarında ciddi bir miktarı buraya yatırım olarak kullanmışım. üzerine senin ir35,sc,brexit gibi süreçlerini çekiyorum.senin bana sorman lazım, iyi misin memnun musun. çok enteresan. saçmapsan bir süreç oldu

Ankara Antlaşması ile geldikten sonra business loan alip Turkiye'ye geri donen o kadar çok vize sahibi var ki. Hepsi de hırsız. Devleti dolandırip Turkiye'ye geri döndüler. Bankalar kayıp paralarını devletten alacaklar. Buna ek olarak, IR35 nedeniyle is yapamayip, veya IR35 oncesinde bile fatura kesemeyen ve yalan dolan belge verip uzatma almaya calisanlari saymıyorum. Ankara Antlaşması ile gelen herkes durust degil ve Home Office'e resmen gina gelmiş durumda. Vize memurları o kadar çok sahte belge, yalan beyan vs. karsilasiyorlar ki suan hepimiz durust oldugumuzu kanitlamak zorundayız. AA vizesini zamanında ve hala kötüye kullananlari suclamak gerek.

Ayrica, hiç kimse bizi zorla U.K. e cagirmadi. Para harcadıysak, Turkiye'yi bıraktıysak bu tamamen bizim secimimiz ve aldigimiz risk. Home Office gorevlisinin kararı sırasında bunun hiç onemi yok zaten olmamalı da.

Beklememiz evet kotu bende beklemekten sikildim ama yapacak birsey yok. Orada calisanlar devlet memuru. Hergun binlerce "yeni" dosya geliyor.
orduevi

New postby ihatevisa » Wed Dec 02, 2020 3:11 pm

orduevi wrote:
umitk wrote:bunları anlamakta zorlanıyorum. hem covid zamanı insanları yüzyüze çağırmak hem de koşullarını sormadan bunu yapmak saçmaspan bir istek. küçük çocuğu olan birisi nasıl gelecek görüşmeye? arabası olsa bile bu riski neden alsın? tamamen anlayıştan,insani koşulları değerlendirmenin ötesinde bir durum. ben tam tersi olmasını gerektiğini düşünmüşümdür hep. o kadar işimi gücümü yurdumu bırakıp gelmişim.tr koşullarında ciddi bir miktarı buraya yatırım olarak kullanmışım. üzerine senin ir35,sc,brexit gibi süreçlerini çekiyorum.senin bana sorman lazım, iyi misin memnun musun. çok enteresan. saçmapsan bir süreç oldu

Ankara Antlaşması ile geldikten sonra business loan alip Turkiye'ye geri donen o kadar çok vize sahibi var ki. Hepsi de hırsız. Devleti dolandırip Turkiye'ye geri döndüler. Bankalar kayıp paralarını devletten alacaklar. Buna ek olarak, IR35 nedeniyle is yapamayip, veya IR35 oncesinde bile fatura kesemeyen ve yalan dolan belge verip uzatma almaya calisanlari saymıyorum. Ankara Antlaşması ile gelen herkes durust degil ve Home Office'e resmen gina gelmiş durumda. Vize memurları o kadar çok sahte belge, yalan beyan vs. karsilasiyorlar ki suan hepimiz durust oldugumuzu kanitlamak zorundayız. AA vizesini zamanında ve hala kötüye kullananlari suclamak gerek.

Ayrica, hiç kimse bizi zorla U.K. e cagirmadi. Para harcadıysak, Turkiye'yi bıraktıysak bu tamamen bizim secimimiz ve aldigimiz risk. Home Office gorevlisinin kararı sırasında bunun hiç onemi yok zaten olmamalı da.

Beklememiz evet kotu bende beklemekten sikildim ama yapacak birsey yok. Orada calisanlar devlet memuru. Hergun binlerce "yeni" dosya geliyor.

Eyvallah ama gercek is yapanla naylon fatura kesen adami ayirt edemeyecek vasifta adam calistirmasinlar, Ankara Anlasmasi hakkinda bilgisi olani calistirmasinlar. Koronanin etkilemedigi tek yer Home Office.
ihatevisa

New postby zeugma » Wed Dec 02, 2020 4:17 pm

@orduevi Bence olaylari yanlis degerlendiriyorsun.

Tabi ki yasa disi sekilde faturalar sunan veya kredi alip kacanlar konusunda haklisin ama bu geri kalan herkesi temsil edecek buyuklukte bir grup degil, olamazda.

Bunun disinda tabi ki tespitler yapmaya calissinlar, calismalilar ama beni yuz yuze cagirip kagit belgeler uzerinde sundugum seylerin birebir aynisini sorup herhangi bir tespit yapamazlar. Mantiken cok sacma zaten. Eger sahte evraklari bulmaya calisiyorlarsa kesilen faturalari ve kimlere kesildigi incelenmeli. Yani azcik akil sahibi bir insan eger sahte fatura bile sunuyorsa gorusmeye cagrildiginda buna hazirlanip gider. Tamamen zaman kaybi bir surec yasatiyorlar.

Diger arkadaslarin dedigi gibi bu virus doneminde yuz yuze gorusmenin hic bir mantigi yok. Tipimize bakip dogru soyleyip soylemedigimizi mi anlayacaklar? Ayni sekilde online video konferans yoluylada pek hala gorusmeler yapilabilir.

Beklemek konusunda ise, orada calisanlar devlet memuru olabilir kimse zaten onlarin iyi/kotu insanlar olup olmamalarindan bahsetmiyor. Kullandiklari sistem tamamen bizleri karanlikta birakan kimin ne zaman basvurusuna bakilacagi konusunda hic bir fikir yurutemedigi ucube bir sistem. Yani bir sira numarasi olusturmak bu kadar mi zor. Dosyalar submit edilince alicaksin sira nonu bu kadar basit. Simdi bakiyorum vize tarihi benden sonra, dosyalarini benden sonra submit etmis ama yinede benden once aliyor veya bu durumun her turlu kombinasyonlari var. Dosyayi once submit etmis ama vize basvurusu sonra vs. Yani yanlis bir sistemi elestirmek hepimizin hakki. Kuzu gibi bekliyoruz. Kimseninde bana begenmiyorsan git demeye hakki yok. Inanilmaz vergiler oduyoruz bu ulkeye. Bedava yasamiyoruz.
zeugma

New postby oinone » Wed Dec 02, 2020 5:00 pm

Marttan beri NINo basvurularini "face to face" gorusme yapilamadigi icin askiya alan, israr sonucu aldigimiz basvuru formlarini da "yok hayir siz job centre face to face yapmaya baslayinca alacaksiniz" diyen bir sistemden simdi "face to face" mulakat daveti almak biraz tezatlik olusturuyor. Bu durumdaki basvuru sahiplerini face to face mulakata cagirip ardindan da NINo yok diye 1 yillik verseler ne olay olur. Ki maalesef su anki durumda bu oldukca mumkun.
oinone

New postby umitk » Wed Dec 02, 2020 5:10 pm

herkesin başvurusu bireyseldir ve ona göre değerlendirilmelidir. dolaysıyla birisi yapılmaması gereken bir şey yapmışsa, başkası da yapabilir mantığı ile bir kurum ve süreç yönetilmez.yanlıştır da.masumiyet karinesi diye bir şey var. onlara sunduğumuz bir dökümanın sahte olup olmadığını anlamın yolu, beni o kadar riski göze alıp ayaklarına çağırmaları ile değil, işinde uzman kişiler ile araştırma yaparak bulunabilecek bir şey.
bahar-yaz aylarında home office gayet makul açıklamalar yapmıştı. bu süreçte kimseyi mağdur etmeyeceğiz gibi söylemlerde bulundular ama görüyorumki fikirleri ile zikirleri eş değil.

orduevi wrote:

umitk

New postby gndlf » Wed Dec 02, 2020 10:59 pm

Arkadaşlar, bir şeyden emin olamadığım için soruyorum:
"Business account for the year" belgenizde yaptığınız harcamalar (reklam, kira, kırtasiye vs) yer alıyor mu ? Yoksa, bu belgede sadece tablo halinde dividents ve verdiginiz vergi mi gösteriliyor ?
* gov.uk sitesindeki business accounts tablolarında, hiçbir harcama gösterilmiyor. Uzatma başvurusunda, bu harcamaları "Business account for the year" belgesi içinde mi gösteriyorsunuz ? Yoksa ayrı olarak mı?
Teşekkürler
gndlf

New postby cemlondon » Thu Dec 03, 2020 12:25 pm

Herkese merhaba

Bugun 3 yillik sonucumu aldim.
6 Agustos online
4 eylul idv

Darisi bekleyen herkesin basina isallah!
cemlondon

New postby ashram » Thu Dec 03, 2020 1:07 pm

zeugma wrote:@orduevi Bence olaylari yanlis degerlendiriyorsun.

Tabi ki yasa disi sekilde faturalar sunan veya kredi alip kacanlar konusunda haklisin ama bu geri kalan herkesi temsil edecek buyuklukte bir grup degil, olamazda.

Bunun disinda tabi ki tespitler yapmaya calissinlar, calismalilar ama beni yuz yuze cagirip kagit belgeler uzerinde sundugum seylerin birebir aynisini sorup herhangi bir tespit yapamazlar. Mantiken cok sacma zaten. Eger sahte evraklari bulmaya calisiyorlarsa kesilen faturalari ve kimlere kesildigi incelenmeli. Yani azcik akil sahibi bir insan eger sahte fatura bile sunuyorsa gorusmeye cagrildiginda buna hazirlanip gider. Tamamen zaman kaybi bir surec yasatiyorlar.

Diger arkadaslarin dedigi gibi bu virus doneminde yuz yuze gorusmenin hic bir mantigi yok. Tipimize bakip dogru soyleyip soylemedigimizi mi anlayacaklar? Ayni sekilde online video konferans yoluylada pek hala gorusmeler yapilabilir.

Beklemek konusunda ise, orada calisanlar devlet memuru olabilir kimse zaten onlarin iyi/kotu insanlar olup olmamalarindan bahsetmiyor. Kullandiklari sistem tamamen bizleri karanlikta birakan kimin ne zaman basvurusuna bakilacagi konusunda hic bir fikir yurutemedigi ucube bir sistem. Yani bir sira numarasi olusturmak bu kadar mi zor. Dosyalar submit edilince alicaksin sira nonu bu kadar basit. Simdi bakiyorum vize tarihi benden sonra, dosyalarini benden sonra submit etmis ama yinede benden once aliyor veya bu durumun her turlu kombinasyonlari var. Dosyayi once submit etmis ama vize basvurusu sonra vs. Yani yanlis bir sistemi elestirmek hepimizin hakki. Kuzu gibi bekliyoruz. Kimseninde bana begenmiyorsan git demeye hakki yok. Inanilmaz vergiler oduyoruz bu ulkeye. Bedava yasamiyoruz.

Aynen öyle. Şöyle örnek vereyim, bütün faturaları sahte olan, hepsini de nakit olarak gösteren, tek bir tane gideri olmayan arkadaşım 3 yıllık alıyor ve memur bunda şüpheli hiçbir şey görmüyor ama eksiksiz dosya veren ben mülakata giriyorum. :) Neymiş, memur sahte faturayı anlayacakmış. :)
ashram

New postby izmir3535 » Thu Dec 03, 2020 5:45 pm

Merhaba. Uzun bekleyisin ardindan 3 yillik vizemiz bugun elimize ulasti. Vize bitis : haziran. Online basvuru: haziran. Idv submit: 4 eylul. Sonuc: 3 aralik. Bizde soyle bir durum oldu. Danisman araciligi ile basvurduk. Esime bugun bekleme suremizin 6 aya dayandigini danismani arayip home officeye mail attirmasini istedim. Danismanda dedigimiz gibi bugun maili atti. Birkac saat sonra o maile cevap olarak 3 yillik vizemiz ulasti. Acaba diyorum unuttular da biz mi hatirlattik. Neyse bekleyen herkese sabir diliyorum.
izmir3535

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü