Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby Olifera » Fri Oct 16, 2020 5:21 pm

cpmconsultancy wrote:
Olifera wrote:Merhabalar,

Email ile gelen yonlendirmeleri takip ederek UKVCASa uye olup yuklemeye baslayabilirsin. Birkac gun serecek yuklemeler bitince "Submit" butonuna basacaksin. Ondan sonra randevu secenekleirnin oldugu bolum sana acilacak. Randevular ilk actiginda hemen bulamayabilirisn birkac gun bekleyererek yeni randevu sayfalarinin acilmasini bekleyebilirsin. Isin acil ise ucretlilerden alabilirsin. Ucretli ile ucretsiz arasinda hizmet olarak hic fark yok, islem onay sureci icin de bir faydasi yok.
Ugurlar dilerim.

Cevap için çok teşekkürler. Dilerim herşey yolunda gider ben ve tüm bekleyenler için .
Olifera

New postby Olifera » Fri Oct 16, 2020 5:47 pm

mihriye wrote:Mutlu haber az önce danışmanımdan geldi. 3 yıllık onay gelmiş. Brp'in gelmesi 4 haftayı bulabilir dedi. 14 nisan'da vizem bitmişti, o günlerde home-office kapalıydı, ne zaman açılacağı belli değildi, o günler geçtikten sonra, 30 gün de geçer. Umarım uzatmaya başvuranlara da, ilk kez başvuranlara da en kısa zamanda olumlu cevap gelir.

Vize bitiş
14.Nisan
Ilk başvuru
13.Nisan-
Dosya Submit
4.Temmuz (IDV 4.Eylül)
Sonuç
15.Ekim(3 Yıllık uzatma)

Merhabalar,
Size birşey sormak istiyorum. Geçen sene yılın yarısını Türkiyede geçirmenize ve doğru düzgün evrak olmamasına rağmen 3 yıl aldı dediniz. NI numaranız var mıydı acaba? Eğer varsa belki bu bir fark yaratmıştır. Çünkü ben kendi danışmanıma dünyanın parasını verip , herşeyi kendim yapıp dosyayı fulleyip yolladım. Bana NI numaram yok diye 1 yıl extensıon verdiler.
Olifera

New postby fatihsoydan » Sat Oct 17, 2020 8:07 am

EsraZeynep wrote:@fatihsoydan
Siz ne zaman uzatma basvurusu yapmıştınız. Kac ay oldu?

Kusura bakmayın mesaj reklamların arasında gözümden kaçmış.
Danışmandan teyyit ettim tarihlerimi az önce :

Gov.uk registration tarihim 28/05
Vize bitiş tarihim 08/06
Dokümanlarımın submit tarihi 23/07
IDV app üzerinden biometric submit 04/09

Çocuklar 1 Temmuz’dan beri Türkiye’de :(
fatihsoydan

New postby Fiddisback » Sat Oct 17, 2020 8:26 am

Merhaba,

Gelişmeleri paylaşacağım demiştim. 15 gün sonr administrative review sonucumuz geldi. Maalesef 12 ay uzatma kararına devam demişler. Gerekçe olarak da 2019-2020 yılına ait finansal raporlar istediklerini söylemişler. Biz tüm resmi belgeleri başvurudan önceki son vergi yılına göre hazırladığımız için olan olmuş sanırım.

Bu arada admin review için başvururken onlara kararda business bank account olmamasının bir etkisi var mı diye sormuştuk, onu da cevaplamışlar. 'Sole trader'ların business account açma zorunluluğu olmadığını kabul ediyor ve kararınızda bunun etkisi olmadığını bildiriyoruz,' gibi bir not düşmüşler.

Şimdi şöyle yapalım diyoruz. Sonuçta yine Mayıs'ta bitecek uzatma. Nisan'da vergi yılı biter bitmez bu vergi yılının da tüm işlemlerini halledelim. Başvurmadan önce muhasebeciden hem finansal raporları hem de doğrudan vergi belgelerini her şeyi alalım. Ne var ne yoksa koyup öyle başvuralım.

Yeni bir sorum da var buradakilere: Londra'da iki kişilik bir hane için sizce ne kadar yıllık gelir veya kâr görmek isterler? Şu anda ilk vergi yılı (Ekim'de iş yapmaya başlamıştı eşim) £7k, ikinci vergi yılı £21k, üçüncü vergi yılı da £20k olacak gibi duruyor. Yeterli mi sizce, yoksa daha mı çok lazım?
Fiddisback

New postby esraersal » Sat Oct 17, 2020 9:19 am

Fiddisback wrote:Merhaba,

Gelişmeleri paylaşacağım demiştim. 15 gün sonr administrative review sonucumuz geldi. Maalesef 12 ay uzatma kararına devam demişler. Gerekçe olarak da 2019-2020 yılına ait finansal raporlar istediklerini söylemişler. Biz tüm resmi belgeleri başvurudan önceki son vergi yılına göre hazırladığımız için olan olmuş sanırım.

Bu arada admin review için başvururken onlara kararda business bank account olmamasının bir etkisi var mı diye sormuştuk, onu da cevaplamışlar. 'Sole trader'ların business account açma zorunluluğu olmadığını kabul ediyor ve kararınızda bunun etkisi olmadığını bildiriyoruz,' gibi bir not düşmüşler.

Şimdi şöyle yapalım diyoruz. Sonuçta yine Mayıs'ta bitecek uzatma. Nisan'da vergi yılı biter bitmez bu vergi yılının da tüm işlemlerini halledelim. Başvurmadan önce muhasebeciden hem finansal raporları hem de doğrudan vergi belgelerini her şeyi alalım. Ne var ne yoksa koyup öyle başvuralım.

Yeni bir sorum da var buradakilere: Londra'da iki kişilik bir hane için sizce ne kadar yıllık gelir veya kâr görmek isterler? Şu anda ilk vergi yılı (Ekim'de iş yapmaya başlamıştı eşim) £7k, ikinci vergi yılı £21k, üçüncü vergi yılı da £20k olacak gibi duruyor. Yeterli mi sizce, yoksa daha mı çok lazım?

Afedersiniz ben tam anlayamadım, 3 yıllık uzatma başvurusuna sadece son yılın finans dökümlerini ve hesaplamalarını koydunuz?
esraersal

New postby Fiddisback » Sat Oct 17, 2020 9:32 am

esraersal wrote:Afedersiniz ben tam anlayamadım, 3 yıllık uzatma başvurusuna sadece son yılın finans dökümlerini ve hesaplamalarını koydunuz?

İlk uzatma başvurumuzdu zaten. Toplam 15-16 aydır iş yapıyorduk. Onun da yarısı bir vergi yılında, yarısı bir vergi yılındaydı. Henüz son bulunduğumuz vergi yılının işleri bitmediği için yalnızca ilk vergi yılından belgeler koyduk. Yani yaptığımız işin yarısına dair kazanç vs. belgelendirmiş gibi olduk sanırım.
Fiddisback

New postby esraersal » Sat Oct 17, 2020 9:43 am

Fiddisback wrote:
esraersal wrote:Afedersiniz ben tam anlayamadım, 3 yıllık uzatma başvurusuna sadece son yılın finans dökümlerini ve hesaplamalarını koydunuz?

İlk uzatma başvurumuzdu zaten. Toplam 15-16 aydır iş yapıyorduk. Onun da yarısı bir vergi yılında, yarısı bir vergi yılındaydı. Henüz son bulunduğumuz vergi yılının işleri bitmediği için yalnızca ilk vergi yılından belgeler koyduk. Yani yaptığımız işin yarısına dair kazanç vs. belgelendirmiş gibi olduk sanırım.

Anladım ben ikinci üç yıllık uzatmanız sandım.
esraersal

New postby EsraZeynep » Sat Oct 17, 2020 9:55 am

@fatihsoydan merhaba,

Bir şey soracağım. Biyometrigi IDV app üzerinden yapınca parmak izi icin ayrica randevuya gitmek gerekmiyor mu? Benim cocugumu bu covid doneminde ikinci kez parmakizine çağırdılar da. App den bu işlemi yaptıramazlar miydi niye oraya çağırıyorlar cocugu covid doneminde diye düşünüyorum.Covid oncesi Subat ayinda randevuya giderek parmakizi vermiştik. Aradan 7 ay geçtikten sonra niye app ten halletmeyi teklif etmezler ki diye dusunuyorum.

fatihsoydan wrote:
EsraZeynep wrote:@fatihsoydan
Siz ne zaman uzatma basvurusu yapmıştınız. Kac ay oldu?

Kusura bakmayın mesaj reklamların arasında gözümden kaçmış.
Danışmandan teyyit ettim tarihlerimi az önce :

Gov.uk registration tarihim 28/05
Vize bitiş tarihim 08/06
Dokümanlarımın submit tarihi 23/07
IDV app üzerinden biometric submit 04/09

Çocuklar 1 Temmuz’dan beri Türkiye’de :(
EsraZeynep

New postby jimmy » Sat Oct 17, 2020 10:01 am

Bu sabah bir mail aldım homeoffice den uzatma başvurum için telefonla mülakat yapmak istiyorlar. Hiç böyle bir durumla karşılaşan oldu mu?
jimmy

New postby EsraZeynep » Sat Oct 17, 2020 10:20 am

Bekleme sürecinde UK den cikis yapmış olanlara mülakat randevusu verdiklerini duydum gecen hafta.
EsraZeynep

New postby burakt » Sat Oct 17, 2020 10:30 am

Fiddisback wrote:Merhaba,

1. Evet, katılıyorum size. Nisan 2021'de bütün işlemlerinizi tamamlayıp, o şekilde başvurmak avantaj sağlayacaktır. Bizim LTD şirketi var, ama muhasebecimiz ilk 3 yıllık uzatma için aynısını önermişti bize. Hatta vergi hesaplamayı öne çekip, ilk yılın işlemlerini o şekilde hesaplayıp, uzatmaya bu şekilde girmemi önermişti ilk günden. (Uzatma için ayrıca danışmanlık almamamıza rağmen bu şekilde bir yönlendirmesi olmuştu).

2. Mevcut sistemde X pound gelir veya kar görmekten ziyade, lead applicant'ın UK'deki şirketinden olan gelirinin sene içerisinde hem kendisini hem de varsa dependant'larının tüm giderlerini karşılayabilecek miktarda olmasını önemsiyorlar diye biliyorum ben.

Bu yüzden uzatma başvurusunda bireysel banka hesaplarımızdaki harcamalarla da uyumlu olacak şekilde "Personal Expenses" diye 1 sayfalık özet bir sayfa koyduk. Kira, faturalar, market, giyim-kuşam, ulaşım, gezme-tozma, sağlık kategorilerinde aylık şu kadar masrafımız var diye. Bu aylık ortalama x 12, şirketimin ilk yılındaki gelirinden daha düşük bir tutardı örneğin.

Dependant olan eşim çalıştığı için oradan da maaş gelirimiz vardı aile olarak; ama o olmasa da ikimizin kişisel harcamalarımıza yetecek kadar bir gelir görmek istiyorlar. Covid döneminde bu konuda esnek davranıyor olabilirler, ama emin değilim.

Tabii ki Brexit sonrası puan sistemine bağlı yeni bir vize türü gelir, ECAA vizelilerden de buna benzer bir yıllık gelir (örneğin minimum brüt £35k, vs.) beklemeye başlarlar, onu bilemiyorum. O başka bir tartışmanın konusu olur.
burakt

New postby burakt » Sat Oct 17, 2020 10:38 am

EsraZeynep wrote:@fatihsoydan merhaba,

Bir şey soracağım. Biyometrigi IDV app üzerinden yapınca parmak izi icin ayrica randevuya gitmek gerekmiyor mu? Benim cocugumu bu covid doneminde ikinci kez parmakizine çağırdılar da. App den bu işlemi yaptıramazlar miydi niye oraya çağırıyorlar cocugu covid doneminde diye düşünüyorum.Covid oncesi Subat ayinda randevuya giderek parmakizi vermiştik. Aradan 7 ay geçtikten sonra niye app ten halletmeyi teklif etmezler ki diye dusunuyorum.

IDV app herkes için uygun olmuyor maalesef.

Sistemde kayıtlı parmak izi kullanılabilir durumda olanlara, eski parmak izi kayıtlarını kullanıp, biyometrik fotoğrafı IDV app içerisinden kendilerinin çekmesini (başvurudaki tüm bireyler için ayrı ayrı) istemişlerdi.

Yani bazı kişiler için ilk günden beri IDV app kullanılabilir bir seçenek değildi zaten. Sizin çocuğunuz da maalesef bu grupta gözüküyor. Özetle bu işlemin mutlaka başvuru merkezinden yapılması gerekiyor.

İsimleri karıştırmıyorsam, sanırım siz epostayla gelen randevu teklifini reddetmiştiniz Covid ortamında haklı sebeplerle; ama randevu merkezine gitmeden de (en azından çocuğunuz için) vize sonucunun çıkması pek mümkün gözükmüyor bence. Hatta bu kararınızın sizin sonucunuzu bile daha da uzatabileceğine dair endişeler taşıyorum.
burakt

New postby EsraZeynep » Sat Oct 17, 2020 11:08 am

Merhaba @burakt,
Evet haklısın ama bu tekrar geri çağırma isini covid başlamadan önce yapmalıydı diye düşündük cunku bu basvuru Subat başvurusuydu. Normalde biyometrikte veya parmakizinde herhangi bir sorun oldugunda 1-2-3 is gününde tekrar çağırır sorunu hallederlermis.Üstelik biz kuzeydeyiz ve burada bir cok sehir lockdown. Ayrica yazılı olarak gönderdikleri bir email de yok ortada. Sadece telefon . Daha ne kadar uzatacak anlamadım ki. Dediğin gibi o zaman bana verecek cocuga vermeyecek. Bari onu yapsın da kurtulalım bu bitmek tükenmek bilmeyen bekleme sürecinden diyorum artık.
EsraZeynep

New postby esraersal » Sat Oct 17, 2020 11:10 am

jimmy wrote:Bu sabah bir mail aldım homeoffice den uzatma başvurum için telefonla mülakat yapmak istiyorlar. Hiç böyle bir durumla karşılaşan oldu mu?

Merhaba
Parmak izi işleminizi ne zaman yapmıştınız? Bir de Esra hanımın söylediği gibi bekleme sürecinde UK'den çıkış yapmış mıydınız? Neye göre mülakat yapmak istiyorlar onu anlamaya çalışıyorum da.
esraersal

New postby jimmy » Sat Oct 17, 2020 11:24 am

Ülke dışına hiç çıkmadım. Parmak izi değil idv app ile başvurdum. App submit 4 eylül
jimmy

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü