Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby knpc » Wed Nov 04, 2020 1:37 pm

Tebrikler @burakt ve @London Mondon

iki basvuru arasinda ne ilk online basvuru ne de IDV tarihleri arasinda tutarlilik var karar tarihi icin.

Neye gore siralama yapiyorlar merak ediyorum gercekten.
knpc

New postby esraersal » Wed Nov 04, 2020 1:39 pm

knpc wrote:Tebrikler @burakt ve @London Mondon

iki basvuru arasinda ne ilk online basvuru ne de IDV tarihleri arasinda tutarlilik var karar tarihi icin.

Neye gore siralama yapiyorlar merak ediyorum gercekten.

Neye göre sıralama yapıp bakıyorlar hiç bilmiyoruz açıkçası. Kimisi 20 günde sonuç almış kimisi 250 günde.
esraersal

New postby ihatevisa » Wed Nov 04, 2020 1:46 pm

@burakt Guzel paylasim eline saglik hayirli olsun.

@LondonMondon Seninde hayirli ugurlu olsun. Neden 1 yillik aldin acaba ?
ihatevisa

New postby Tugce88 » Wed Nov 04, 2020 2:49 pm

Sailor wrote:
Tugce88 wrote:Merhaba, dün de biz sabah 9 da interview görüşmesine girdik. Tam dedikleri saatte aradılar 1 saat 45 dk süren bir görüşme oldu. Görüşmeden 3 saat sonra falan eşime görüşme detayının yazılı olduğu bir mail geldi ve düzeltmeye gerek gördüğünüz yer varsa düzeltip bize 10 gün içinde göndermeniz gerekiyor dendi. Düzeltmeyi yapıp göndericez. Size de böyle bir mail gelebilir...

Merhaba,
Basvuruyu kendiniz mi yapmistiniz? Yoksa avukat ile mi ilerlediniz?

Kendimiz yaptık ilk uzatma başvurumuzdu bu.
Tugce88

New postby oinone » Wed Nov 04, 2020 3:06 pm

burakt wrote:
*** NINo / National Insurance Number ***
Online başvuru sırasında hatta IDV app submit zamanında NINo sonucum henüz çıkmamıştı. Haziran ayında telefonla form talep edip, gelen formu Haziran sonunda destekleyici belgeler ve detaylı bir cover letter ile göndermiştim; ama olumlu/olumsuz herhangi bir sonuç mektubu almamıştım. Vize uzatma başvurumda da bu durumu açıklamıştım.

Ekim ayının ortasında her nasıl olduysa NINo sonuç mektubum geldi. Bu belgeyi taratıp ECAA eposta adresine gönderdim. Hemen otomatik eposta geldi; ama bu ilave belgenin vize başvuruma eklendiğine dair herhangi bir bildirim gelmedi sonradan.

Oncelikle hayirli olsun. NINo basvuru sonucunuz peki olumlu mu sonuclandi self-employed oldugunuz halde? Biz ve buradan okudugumuz bir kac kisi formu israr uzerine almamiza ragmen cevap mektubu "NINo'ya ihtiyaciniz yoktur" seklinde oldu, o nedenle merak ettim.

Bilgi icin simdiden tesekkurler..
oinone

New postby ihatevisa » Wed Nov 04, 2020 3:16 pm

Nino ya kesin %100 ihtiyaciniz var ama Self Employed icin Business Account zorunlulugu yok . Acaba okudugunuz bu olabilir mi ?
ihatevisa

New postby esraersal » Wed Nov 04, 2020 3:23 pm

ihatevisa wrote:Nino ya kesin %100 ihtiyaciniz var ama Self Employed icin Business Account zorunlulugu yok . Acaba okudugunuz bu olabilir mi ?

Bence bahsedilen o değil. Ben de 4 yıl önce geldiğimde ninoya ilk başvurduğumda ninoya ihtiyacınız olmadığına karar verildi konulu bir red mektubu gelmişti. Nino için klasik standart red nedeni o. Sonraki başvurularımda bir sürü döküman ekledikten sonra almıştım ben de.
esraersal

New postby London Mondon » Wed Nov 04, 2020 3:24 pm

İhatevisa
Finansal yetersizlik denmiş. Dependent’larım var eşim ve çocuğum. Yeterli iş yapamadım. Türkiyeden gelen gelirle geçinmek durumında kaldım.
London Mondon

New postby ihatevisa » Wed Nov 04, 2020 4:43 pm

London Mondon wrote:İhatevisa
Finansal yetersizlik denmiş. Dependent’larım var eşim ve çocuğum. Yeterli iş yapamadım. Türkiyeden gelen gelirle geçinmek durumında kaldım.

Bu tosunlar acaba CORONA yi duydular mi ? . tekrardan hayirlisi olsun.
ihatevisa

New postby burakt » Wed Nov 04, 2020 4:58 pm

oinone wrote:Oncelikle hayirli olsun. NINo basvuru sonucunuz peki olumlu mu sonuclandi self-employed oldugunuz halde? Biz ve buradan okudugumuz bir kac kisi formu israr uzerine almamiza ragmen cevap mektubu "NINo'ya ihtiyaciniz yoktur" seklinde oldu, o nedenle merak ettim.

Teşekkürler, @oinone.

Evet, yaklaşık 3.5 aylık bir bekleyişten sonra posta yoluyla yaptığım NINo başvurum olumlu sonuçlandı (şansıma, vize sonucum henüz gelmeden birkaç hafta önce geldi NINo).

Haziran ayında telefonla arayıp, NINo için başvuru formu istediğimde "Normalde sizin yüzyüze görüşmeye gitmeniz lazım, posta ile başvuru sizin için geçerli değil. Yine de Covid-19 nedeniyle size başvuru formu göndereceğiz; ama sonucu garanti edemiyoruz, değerlendirici memur karar verecek." demişlerdi.

10-12 gün sonra başvuru formu geldi. O formda standart olarak istenen her şeye ek olarak, normal yüzyüze mülakatta istendiği söylenen tüm belgeleri de bir cover letter eşliğinde çıktı alıp başvuru zarfına koymuştum.

Özetle:

- Cover Letter
- Muhasebeciden alınan mektup
- Certificate of Incorporation
- Memorandum of Association
- Örnek Faturalar (İlk ve son aylardan karma toplam 6-7 adet)
- Şirket banka hesabının son 3 aylık dökümü (faturalarla eşleştirdim, ufak notlar yazarak)

Unuttuğum olabilir; ama kaba hatlarıyla bu belgelerdi.

Tüm bu belgeleri ekleyince gönderdikleri zarf zor kapandı. Taahhütlü posta ile yolladım.

Sonra bekleyiş süreci başladı. 6 hafta boyunca sonuç gelmezse 0800 141 2079'dan bilgi alabileceğim söylenmişti. O numarayı haftalarca düşüremedim. Eylül sonunda bir gün telefon cevap verdi. Başvurumun durumunu öğrenmek istediğimi söyledim, başvuru numaramı sordu yetkili.

Sonra da neredeyse tüm bilgileri (şirket türü, şirket ünvanı, Companies House numarası, faaliyet alanı, neden NINo başvurusunu mektupla yaptığım, eski adresim, yeni adresim, vs.) tek tek sordu.

Yardımlardan yararlanmak için değil, vize uzatma başvurum için vergi ödemelerimi tamamlayabilmek amacıyla NINo talebinde bulunduğuma vurgu yaptum. Bunun ne kadar etkisi oldu bilmiyorum, pek üzerinde durmadı yetkili. Bilgilerin tutarlığını kontrol etmek için daha çok zaman harcadı gibi hissettim telefonun diğer ucunda beklerken.

En son, "Tamam, 2 hafta içerisinde yeni adresinize mektup gelecek, onu bekleyin. Telefonda daha fazla bilgi veremiyorum." diyerek telefonu kapattı.

2 hafta sonra da NINo'mun tahsis edildiğini belirten sonuç mektubu geldi.

Biraz şans, biraz da yüzyüze mülakatta isteyebilecekleri tüm belgeleri sunmuş olmanın avantajı diye inanmak istiyorum... ama gerçekçi olursak şans daha büyük faktör sanki.

Posta yoluyla haftalar içerisinde NINo alabilen de duydum, maalesef sizin ve arkadaşlarınız gibi olumsuz cevap alanlar da. Bu belirsizlik insanı yoruyor; ama yapacak da pek bir şey yok.

Sürecinizde başarılar dilerim.
burakt

New postby oinone » Wed Nov 04, 2020 5:14 pm

burakt wrote:
oinone wrote:Oncelikle hayirli olsun. NINo basvuru sonucunuz peki olumlu mu sonuclandi self-employed oldugunuz halde? Biz ve buradan okudugumuz bir kac kisi formu israr uzerine almamiza ragmen cevap mektubu "NINo'ya ihtiyaciniz yoktur" seklinde oldu, o nedenle merak ettim.

Teşekkürler, @oinone.

Evet, yaklaşık 3.5 aylık bir bekleyişten sonra posta yoluyla yaptığım NINo başvurum olumlu sonuçlandı (şansıma, vize sonucum henüz gelmeden birkaç hafta önce geldi NINo).

Haziran ayında telefonla arayıp, NINo için başvuru formu istediğimde "Normalde sizin yüzyüze görüşmeye gitmeniz lazım, posta ile başvuru sizin için geçerli değil. Yine de Covid-19 nedeniyle size başvuru formu göndereceğiz; ama sonucu garanti edemiyoruz, değerlendirici memur karar verecek." demişlerdi.

10-12 gün sonra başvuru formu geldi. O formda standart olarak istenen her şeye ek olarak, normal yüzyüze mülakatta istendiği söylenen tüm belgeleri de bir cover letter eşliğinde çıktı alıp başvuru zarfına koymuştum.

Özetle:

- Cover Letter
- Muhasebeciden alınan mektup
- Certificate of Incorporation
- Memorandum of Association
- Örnek Faturalar (İlk ve son aylardan karma toplam 6-7 adet)
- Şirket banka hesabının son 3 aylık dökümü (faturalarla eşleştirdim, ufak notlar yazarak)

Unuttuğum olabilir; ama kaba hatlarıyla bu belgelerdi.

Tüm bu belgeleri ekleyince gönderdikleri zarf zor kapandı. Taahhütlü posta ile yolladım.

Sonra bekleyiş süreci başladı. 6 hafta boyunca sonuç gelmezse 0800 141 2079'dan bilgi alabileceğim söylenmişti. O numarayı haftalarca düşüremedim. Eylül sonunda bir gün telefon cevap verdi. Başvurumun durumunu öğrenmek istediğimi söyledim, başvuru numaramı sordu yetkili.

Sonra da neredeyse tüm bilgileri (şirket türü, şirket ünvanı, Companies House numarası, faaliyet alanı, neden NINo başvurusunu mektupla yaptığım, eski adresim, yeni adresim, vs.) tek tek sordu.

Yardımlardan yararlanmak için değil, vize uzatma başvurum için vergi ödemelerimi tamamlayabilmek amacıyla NINo talebinde bulunduğuma vurgu yaptum. Bunun ne kadar etkisi oldu bilmiyorum, pek üzerinde durmadı yetkili. Bilgilerin tutarlığıhı kontrol etmek için daha çok zaman harcadı diye hissettim telefonun diğer ucunda beklerken.

En son, "Tamam, 2 hafta içerisinde yeni adresinize mektup gelecek, onu bekleyin. Telefonda daha fazla bilgi veremiyorum." diyerek telefonu kapattı.

2 hafta sonra da NINo'mun tahsis edildiğini belirten sonuç mektubu geldi.

Biraz şans, biraz da yüzyüze mülakatta isteyebilecekleri tüm belgeleri sunmuş olmanın avantajı diye inanmak istiyorum... ama gerçekçi olursak şans daha büyük faktör sanki.

Posta yoluyla haftalar içerisinde NINo alabilen de duydum, sizin gibi olumsuz cevap alan da. Bu belirsizlik insanı yoruyor; ama yapacak da pek bir şey yok.

Sürecinizde başarılar dilerim.

Belirttiginiz belgelerin tamamini, faturalar, muhasebeci mektubu vs. biz de eksiksiz olarak, ayni sekilde gondermistik ve 2 hafta sonra olumsuz yanit aldik :) Gercekten diyecek birsey bulamiyorum. Bunun memura dayali bir durum oldugundan suphelendigimiz icin (baska self-employedlar yuz yuze olmadan aliyor dedigimiz halde) 3 aydir yeni form istemek icin onlarca defa telefonda dil doktuk, ancak hep olumsuz yaniti aldik. Sizin adiniza sevindim. Bazi noktada sansli olmak gerekiyor gercekten. Buradaki baskalarinin tavsiyesi uzerine PAYE kaydini yaptirarak ilerlemeye calisitik, yakinda uzatmaya basvuracagiz umariz bu eksiklik bize 1 yillik sonuca mal olmaz.
oinone

New postby zumur » Wed Nov 04, 2020 5:26 pm

Gözünüz aydın ve geçmiş olsun, 6 ay çok uzun süre gerçekten. Ben de uzun süredir bekliyorum ve aynı şekilde bu süreçte yaşanılan stres vücuttan nasıl çıkıcak ne noktada hasta edicek diye düşünüyorum bazen :)

@ihatevisa'ya da katılıyorum bu arada, böyle bi dönemde finansal yetersizlikten 1 yıl verilir mi ya? Hele bu kadar, aylarca bekledikten sonra.

Neyse bu sefer 3 alırsınız bidaha kafanız rahat olur, pozitif düşünüyoruz :D

Darısı biz ponçiklere!

London Mondon wrote:Selam arkadaşlar. Bekleyen tüm arkadaşlara sabırlar dilerim. Umarım en kısa zamanda vizeleriniz gelir. Çok sıkıntılı bir bekleyişin ardından beklediğim güzel haber geldi. Neler yaşadığımı bir Allah birde ben biliyorum. İstanbul’da bulunan işletmelerim bu vize bekleyişi yüzünden iflasın eşiğine geld. En as 4 elemanlım mekanımın hemen yanındaki mekanı tutup bana kazık mı atmadılar, mal sahibim icralar mı göndermedi daha niceleri... Umarım kanser olmamışımdır bu bekleyiş esnasında. Hepinize selamlar, saygılar. Neyse kısa keseyim başvuru bilgilerimi paylaşayım
İlk uzatma, vize bitiş: 19 Nisan
submit 19 Nisan
IDV app submit: 7 Eylül
Karar: 3 Kasım 1 yıllık uzatma
Onay maili: 4 Kasım
zumur

New postby burakt » Wed Nov 04, 2020 5:42 pm

oinone wrote:Belirttiginiz belgelerin tamamini, faturalar, muhasebeci mektubu vs. biz de eksiksiz olarak, ayni sekilde gondermistik ve 2 hafta sonra olumsuz yanit aldik :) Gercekten diyecek birsey bulamiyorum. Bunun memura dayali bir durum oldugundan suphelendigimiz icin (baska self-employedlar yuz yuze olmadan aliyor dedigimiz halde) 3 aydir yeni form istemek icin onlarca defa telefonda dil doktuk, ancak hep olumsuz yaniti aldik. Sizin adiniza sevindim. Bazi noktada sansli olmak gerekiyor gercekten. Buradaki baskalarinin tavsiyesi uzerine PAYE kaydini yaptirarak ilerlemeye calisitik, yakinda uzatmaya basvuracagiz umariz bu eksiklik bize 1 yillik sonuca mal olmaz.

Tekrar merhaba.

"Self-employed" yazdığınız için ve bu kelime farklı kişiler tarafından farklı anlamlarda kullanıldığı için not düşmek istedim.

Kategorik olarak LTD şirket direktörüyüm, sole trader olarak çalışmıyorum.

Bildiğim kadarıyla sole trader da olsanız, LTD şirketi direktörü de olsanız NINo'ya ihtiyacınız var.

Normalde LTD şirketi direktörleri NINo'yu Jobcentre Plus merkezlerinde yüzyüze mülakata giderek alıyorlar diye biliyorum. Muhasebecim, son yıllarda gelen bir düzenleme ile LTD şirketi sahiplerinin bir nebze daha kolay NINo alabildiğini, sole traderlar için sürecin nispeten daha çetrefilli olduğunu ve onlarda red ihtimalinin daha sık yaşanabildiğini paylaşmıştı.

Şu anda herkesin başvurusunu posta yoluyla alıyor olmaları, Jobcentre'ların uzun süre kapalı bağlı olmasından kaynaklı bir durum, geçici bir hak. Ama değerlendirmelerin nasıl yapıldığı biraz karışık gibi.

Uzatma başvurunuza istinaden...

Ben de sonuçta NINo olmadan vize uzatma başvurusu yaptım. Vize sonucum gelmeden 2 hafta önce ECAA eposta adresine NINo belgesini PDF olarak yolladım; ama o belgenin işleme alınıp alınmadığından emin bile değilim. (Bugünkü ilk postta paylaştığım gibi, adres güncellemesine 5-6 haftada cevap vermişlerdi).

Yine de mali müşavirim sağolsun corporate tax'e ek olarak personal tax'i de hesaplamıştı taslak olarak. Uzatma başvurusunda dosyaları submit etmeden önce corporate tax'in tamamını ödeyip, banka dekontunu ve HMRC borç yok belgesini eklemiştim (şirket adına). Ek olarak taslak halindeki personal tax belgesini de eklemiştim. Cover letter'da ise NINo alabildiğim ilk fırsatta personal tax için resmi beyanda bulunup, en kısa süre onun ödemesini de yapacağımı bir paragraf halinde not düşmüştüm.

Belki size de bir faydası olur.

Uzatma başvurunuzda şimdiden başarılar ve kolaylıklar dilerim.
burakt

New postby sercansanal » Wed Nov 04, 2020 6:28 pm

LTD sahibiyim, ilk geldigimde NINO hakkinda bir bilgim yoktu. Arkadasim arayip evin adresini vermisti ve basvuru formu gelmisti. Sadece formu doldurup proof of ID fotokopisi ve sirket sertifikasini koyup gonderdim. Formdaki aciklamaya sadece "Vize turumun gerekliliklerini karsilayabilmem icin NINO almam gerekiyor." yazdigimi hatirliyorum. Iki hafta sonra NINO belgem geldi eve. Bu kadar basit olmadigini sonradan ogrendim ama sansliydim sanirim.
sercansanal

New postby London Mondon » Wed Nov 04, 2020 7:01 pm

Teşekkür ederim İhatevisa ve Zumur. Umarım herkes en kısa zamanda iyi haberlerini alır. İnanılmaz bir duygu, karnesini almış yumurcak gibiyim :) sevgiler.
Gözünüz aydın ve geçmiş olsun, 6 ay çok uzun süre gerçekten. Ben de uzun süredir bekliyorum ve aynı şekilde bu süreçte yaşanılan stres vücuttan nasıl çıkıcak ne noktada hasta edicek diye düşünüyorum bazen :)

@ihatevisa'ya da katılıyorum bu arada, böyle bi dönemde finansal yetersizlikten 1 yıl verilir mi ya? Hele bu kadar, aylarca bekledikten sonra.

Neyse bu sefer 3 alırsınız bidaha kafanız rahat olur, pozitif düşünüyoruz :D

Darısı biz ponçiklere!
London Mondon

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü