Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

ingilterede master

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby mehmet » Tue Sep 22, 2009 2:19 pm

Arkadaşlar merhaba ben forumda yeniyim aslında yeni üye oldum sadece. Bu sene 1. dönem 9 eylül makina mühendisliğinden mezun oluyorum master yapmak istiyorum ingiltere de kendi alanımda ya da bir başka alanda olabilir fakat diploma notum bunun için yeterli olmayacaktır o yüzden pre-master kurslarına bakıyorumda belli bir master programına yönelik olursa pre-masterdan sonra mastera geçişiniz çoğunlukla garantidir diye okudum. Pre-masterların nasıl işlediği hakkında bir bilgisi olan var mı acaba? ingilizce açısından 6.5-7 alabiliceğimi düşünüyorum ama işte şu not ortalaması kafamı karıştırıyor...
mehmet

New postby mindbender » Tue Sep 22, 2009 3:53 pm

bence okullarla bir konus, dusundugunden cok daha kolay master ayarliyabilirsin
mindbender
ROGER WATERS

New postby mehmet » Tue Sep 22, 2009 8:15 pm

saol yarından itibaren konuşmaya başlıcam okullarla bakalım
mehmet

New postby nisan » Wed Oct 21, 2009 6:52 pm

Ben de master konusunda UK ile USA arasinda kaldim. USA de egitim gormek daha iyi olabilir ama ben yakinligi acisindan UK yi istiyorum. Ingilterede de master programlari 1 yil, sistem de Turkiye`den oldukca farkliymis sanirim. Sene sonunda sinav oluyormus ve kalirsan taa bidahaki seneye ayni sinava girip vermen gerekiyor gibi bilgiler edindim. Ingilterede master yapan-yapmis olanlar var ise beni bilgilendirirseniz cok sevinirim... karar veremiyorum...
nisan

New postby hcho » Thu Oct 22, 2009 8:47 am

Yurt disinda master yapmaktaki amacin nedir? Bitince hemen Turkiye'ye donecek misin? Yoksa kalip biraz calismak ya da tamamen yerlesmek mi istiyorsun? Eger Turkiye'ye donmeyeceksen ABD ve UK yeni mezunlara nasil ve ne kadar is izni veriyor onu bir arastir.

Turkiye'ye doneceksen daha az maliyetli olanina git.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby nisan » Thu Oct 22, 2009 10:14 am

Hemen Turkiye`ye donecegim. Maliyet onemli degil. beni bir sirket gonderecek. onemli olan vaktinde bitirebilmek...
nisan

New postby hcho » Thu Oct 22, 2009 1:11 pm

Okullarin zorlugu acisindan her iki ulkedede birer master yapmis kisiler disinda kimsenin tatmin edici bir karsilastirma yapabilecegini zannetmiyorum.

Lakin bu okullar birbirlerini denk kabul ettiklerine gore aralarinda cok buyuk fark olmasa gerek diye dusunuyorum.

Maliyet derken sadece okula verecegin parayi kastetmedim tabi. Orta bati Amerika'da bir universite kasabasinda yasamakla, Londra'da yasamanin maliyetleri de cok farkli tabi. Birinde harcirahindan para biriktirirsin, digerinde ay sonunu cikaramazsin.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby mindbender » Thu Oct 22, 2009 9:20 pm

buna ek olarak londra ve newyorkta yasiyan insanlarin ve benim tanidigim insanlarla yaptigim karsilastirmalardan, newyork'un londra'dan cok cok daha ucuz oldugu neticesi cikti

ayrica hcho'nun bahsettigi universite sonrasi calisma suresi 2 yil ingiltere de.
mindbender
ROGER WATERS

New postby nisan » Fri Oct 23, 2009 7:35 pm

Tesekkurler fikirler ve bilgiler icin. Bugun itibariyle USA de karar kilmis bulnuyorum. Ama ilerde UK yi da gorucem :)
nisan

New postby davsan » Mon Nov 02, 2009 11:19 pm

@nisan,

karar verdiysen artik cok gec tabi ama, sadece US ve UK degil de, oralarda hangi universitelerden bahsediyoruz, o da onemli degil mi karar asamasinda?
davsan
BAŞKAN

New postby abbulu » Tue Nov 03, 2009 12:30 pm

Arkadaslar,

UK deki okullarda master fiyatinda indirim almak icin EU vatandasi olmaktan baska bir yol yok mudur?
abbulu
ROGER WATERS

New postby HSAG1D » Tue Nov 03, 2009 1:28 pm

@abbulu,

vardir.

kural diyor ki ya EU vatandasi olacaksin ya da son 3 yildir UK'de ordinary resident olacaksin. Ordinary Resident'dan kasit ogrenci, au pair vs haricinde bir vize ile (calisma isni, hsmp, tier 1 vs) UK'de yasamis olmak.

Ayrica yakin zamanda, Ankara anlasmasi ile gelenlerin cocuklarinda da hem vatandaslik hem de 3 yil sartinin aranmasina gerek olmadigina karar verildi. Yani ebeveynlerinden birisi Ankara anlasmasi dolayisiyla UK'de yasiyor ise EU statusunde ucret oduyorsun.

Madalyonun obur yuzu: hasbelkader UK'ye gelmeden onceki gorevimden biliyorum, UK makamlari Turkiye'ye Fee konusunda EU statusune cekmeye hazirdilar 2005 civarinda, muzakereler bir noktaya gelmisti. Ancak degerli devlet buyuklerimiz bunun Turkiye'deki ozel universitelere cok zarar verecegini dusunerek son asamda muzakereden cekildiler.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby Sylvan » Wed Nov 04, 2009 12:24 am

mehmet,

son 2 senemde UK ve USA master programlarini ve okullari cok arastirdim, cunku master yapmak istiyordum fakat tek bir atis sansim olacagindan en iyisini bulmayi hedefliyordum. Kisa kisa konuyla ilgili bildiklerimi aktarayim sana;

- Master yapmanin amacini iyi kavramak gerekiyor. Yani, master guzel bir aksam yemeginin ustune (universite), yenilecek bir tatli (master) degildir. Cunku bizdeki dusunce genellikle 'masterimi da yapim de tam olsun.' seklinde. Fakat, master programlarinda sende aradiklari, gordugun konulari sinifta tecrubelerin ve bilgin dogrultusunda tartisabilmen. Bu noktada eger master'i is hayatina yonelik yapmak istiyorsak, once is hayatinda bazi tecrubeler edinmemiz gerekiyor. Cunku masterda, is hayatinda edindigin tecrubeleri, derste ogrendiklerinle harmanlayip kendini daha gelistirmeye cabaliyorsun. Isin ozeti; bence calisma tecruben olmadan (2 sene min.), master'i cebine geri koyman.

- UK ve USA' deki okullarin neredeyse hepsi, is tecrubesi olmayan kisileri kabul etmiyorlar. Edenler de var tabii ki, ama o eden universitelerin ogretim kalitesi yada rankingleri seni gercekten tatmin edecek mi bunu kendine sormalisin. Cunku master yapilmak icin yapilacak bir sey degil gercekten.

- USA' de sehir icinde bir okula gitmen ihtimalinde, ogrencilerle kuracagin ve kazanacagin networkler daha iyi. Hele iyi bir okula kabul edilirsen, ileride gercekten isine cok yarayacak kilit arkadaslarin olacaktir. Bu networkleri UK'de de kurabilirsin tabii ki, ama Amerika bu iste daha iyi acik ve net olarak.

- Maddi olarak UK'de master yapmanin bedeli Amerika'ya gore daha uygun. Burada 1 sene oduyorken orada bu tutari 2yle carpiyorsun egitim sistemindeki farkliliktan. Burada ortalama master fiyati 8000 - 11000 pound civarinda (mbaleri katmiyorum), amerikada bir devlet okulunda okumanin bedeli ortalama 23000 dolar.

- UK, OPT denilen mezuniyet sonrasi calisma hakki bakimindan USA'e gore daha bonkor. Bu, eger kalmayi istiyorsan buyuk bir avantaj. Ankara Antlasmasi'ni da es gecmemek gerek yanisira.

- Son olarak; daha iyi bir okul icin is tecrubesi bir sart.
Sylvan

New postby abbulu » Wed Nov 04, 2009 12:29 am

@HSAG1D

Tskler. Bu 3 yil olayi guzel birsey evet, onu okumustum onceki postlarda. 3 yildan beklemeden bu isin bir yolu yok galiba. Cok sey mi istiyorum ki? :)
abbulu
ROGER WATERS

New postby hcho » Fri Nov 06, 2009 6:08 pm

Hukumet universite fiyatlarini yeniden duzenleyecekmis. Harclarin 2 katina cikmasini isteyen rektorler varmis.

http://news.bbc.co.uk/1/hi/education/8347511.stm

Overseas student fee'ler de etkilenir herhalde.
hcho
BRUCE DICKINSON

Next

Return to der Karrierismus