Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

umbrella şirket nedir yada ne değildir?

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby attollos » Thu Apr 22, 2010 9:01 am

@mindbender

Ben de yakin bir sure icinde contractor bir pozisyona gececegim. Umbrella sirket ile baslamayi eger becerebilirsem sonradan kendi ltd sirketimi acmayi dusunuyorum. Benim sorum tier1 extensionu hakkinda:

Eger kendi ltd sirketin varsa muhasebeciden bir yazi yetiyor sanirim gelirini belgelemek icin. Umbrella companyler boyle bir belge saglayabilirler mi sana ? Forumlarda soyle bir dolastim bazi insanlar umbrella company ile calisip tier 1 extensionda problem yasamis..
attollos

New postby erdalax » Thu Apr 22, 2010 11:44 am

Umbrella sirket sana bordrolarini veririr ayni zamanda parani bankaya yatirir.

UK'da seni UK employee olarak calistirip, vergini burada odeyen bir Umbrella ile calisirsan sorun yasamazsin. Ancak bazi sirketler calisana gelir avantaji saglamak icin off-shore bazi isler ceviriyorlar onlaradan emin degilim.
erdalax

New postby mindbender » Thu Apr 22, 2010 12:39 pm

attolos,

Tier1 konusunda bir tecrubem olmadigi icin yorum yapmam zor ancak payslip ve bank statement'larin olacagi icin normal calismaktan bir farki olmamasi lazim diye dusunuyorum.
mindbender
ROGER WATERS

New postby larien » Thu Apr 22, 2010 5:15 pm

Merhaba,

Bana normalde daha garanti olsun diye limited şirket yerine umbrella kur diyorlar. Ama limited şirket kurarsam maaşım aylık 200pounda daha fazla oluyor. Bir kaç yerde Tier1 da kazancını belgelemekte limited kurmuşsan sorun yaşayabilirsin diye okudum. limited şirket kurunca vergilendirme işlerini kendin yapıyormuşsun, umbrellada bu işleri kayıt yaptığın şirket senin yerine yapıyormuş. limited şirket kurunca benim yapmam gereken iş zor bir şey mi? aranızda limited şirket kurmuş olan var mı? her ay yapılması gereken şey ne bilen var mı?

Çok çok teşekkür ediyorum!
larien

New postby larien » Thu Apr 22, 2010 5:21 pm

Bir de limited IR35 şirketle, limited non IR 35 şirket arasındaki fark nedir? ikisi arasında maaşım farkediyor.. nonIR35 de daha yüksek. Bunu seçsem örneğin, vizemi uzatmamla ilgili bir sorun çıkar mı?

Çok teşekkürler!!
larien

New postby larien » Thu Apr 22, 2010 5:34 pm

Bazı umbrella şirketlerinin aylık 22 pound ücreti (administration fee) var ve şu insurance'ları kapsıyor:

£10m Employers Liability, £5m Public Liability and Professional Indemnity cover up to £5m,

Bazı şirketlerin ücreti 1 pound ama bu insurancelar yok. Bu insurancelar ne oluyor tam olarak? gerekli şeyler mi?

Çok teşekkür ediyoruuuumm!!!
larien

New postby erdalax » Fri Apr 23, 2010 8:06 am

Aylik ucreti £1 (bir) olan umbrella olmaz, olamaz. Eger varsa da senin parani calmayi baska yerlerden gelir elde etmeyi planliyordur. (vergi, sigorta).

Insurance'lar umbrella sirket batarsa ya da calisan isini yaparken bir zarara yol acarsa onlari karsilamak icin ve galiba yasal bir zorunluluk.

£22 aylik mi haftalik mi onu bir kontrol et istersen.

Bence bu is/para vs islerinde duzgun sirketlerle calismakta fayda var, ben http://www.giantgroup.com/ ile calistim gayet memnun kaldim, hersey online parami gununde odediler, ama service ucreti biraz yuksek. Bu sirketi bana isi bulan ajans tavsiye etmisti. Sen de kendi ajansina sorabilirsin bence.
erdalax

New postby larien » Fri Apr 23, 2010 3:29 pm

Vallahi haftalık veya aylık ücreti 1 pound olan olduğu gibi "free" olan da var. ama ben de arkasında başka bir şey olabilir diye düşünüyorum. yeni şirkeler çünkü.. bir senelik falanlar..

giant dan teklif aldım, epey düşük söylediler. sanırım seris ücreti yüksek olduğu için.

benim ajansımdaki danışmanım yeni mezun falan sanırım, ben oradan buradan okuyarak ondan daha çok öğrenmişimdir:)

Çok teşekkür ederim bilgi için.
larien

Previous

Return to der Karrierismus