Board index Alaturka Londra Hyde Park

dil kursu ve kalacak yer

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby turkuaz » Tue Feb 01, 2011 9:26 pm

Herkese merhaba, burayı yeni keşfettim ve katkıda bulunan herkese çok teşekkür ederim.
Ben haziran-eylül arası dönemde londra'da dil kursuna gitmek istiyorum ancak bir türlü karar veremedim hangisi olacağına. Baktığım iyi kalite kurslar çok pahalı, city of london college isimli bir kurs buldum 12 hafta 850 £ ancak hem kalitesinden hem de kursun bulunduğu semtten (Whitechapel'e yakınmış, back church lane diye geçiyor) emin olamadım. İstanbul'daki danışma firmalarının hepsi ayrı telden çalıyor, bu yüzden iyice kafam karıştı. Bana önerileriniz nelerdir, yardımcı olursanız çook sevinirim.

Bir de yaz dönemi için oda kiralamak istiyorum, bütçem haftalık 80-90 £ arası aynı dönemde odasını bir bayana kiraya vermek isteyenler benimle iletişime geçerse sevinirim.

sevgiler
turkuaz

New postby cazkedisi » Thu Feb 17, 2011 3:07 pm

merhaba,

odanı http://www.spareroom.co.uk 'den kiralamani oneririm, ben o siteyi kullanip memnun kalmistim. cok degisik kriterlere gore arama yapabiliyosun.

burada turklerle ayni evde kalirsan ingilizceni gelistirmen cok zor olur. tecrubeyle sabit :) bosuna gelip para harcamis olursun burda.

okul konusunda da http://www.britishcouncil.org/accreditation-az-list.htm buradan akredite okullara bakabilirsin. akredite olmayan okullara guvenme derim.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby qwerty » Mon Jun 27, 2011 12:55 am

merhaba arkadaşlar,

bu sene eylül ortası gibi londra'ya dil okuluna gelmeyi düşünüyorum (tabi vize alabilirsem)
ama aklımda henüz ne bir okul var ne de kalacak yer var...
bu konuda yardım alabileceğim kimse de yok.
şirketlerden de çekiniyorum fahiş fiyatlarla yardımcı olurlar diye.

bana önerebileceğiniz fiyatı makul olan fakat iyi bir eğitim veren dil okulu var mı?
sonra da o okul civarında evlere bakıcam ve yine sizden yardım istiycem:)
teşekkürler...
qwerty

New postby dragar » Sat Jul 23, 2011 7:38 am

turkuaz wrote:Herkese merhaba, burayı yeni keşfettim ve katkıda bulunan herkese çok teşekkür ederim.
Ben haziran-eylül arası dönemde londra'da dil kursuna gitmek istiyorum ancak bir türlü karar veremedim hangisi olacağına. Baktığım iyi kalite kurslar çok pahalı, city of london college isimli bir kurs buldum 12 hafta 850 £ ancak hem kalitesinden hem de kursun bulunduğu semtten (Whitechapel'e yakınmış, back church lane diye geçiyor) emin olamadım. İstanbul'daki danışma firmalarının hepsi ayrı telden çalıyor, bu yüzden iyice kafam karıştı. Bana önerileriniz nelerdir, yardımcı olursanız çook sevinirim.

Bir de yaz dönemi için oda kiralamak istiyorum, bütçem haftalık 80-90 £ arası aynı dönemde odasını bir bayana kiraya vermek isteyenler benimle iletişime geçerse sevinirim.

sevgiler

Merhaba,

Bournemouth'ta bir okul dusunursen sana her konuda yardimci olurum. Okul kaydi kalacak yer vs. Kriterlerini iletirsen sana en uygun olanini onerebilirim. Tum okullarin adlarini internette kolaylikla bulabilirsin. Ben kuzenimin kaydini yapmadan hepsini tek tek gezmistim. 6 haftalik kursun ilk haftasini bitirdi su anda. Gayet memnun. Iyi ki gidip gorerek kayit yapmissin vs dedi.
Last edited by Site Memuru on Mon Jul 25, 2011 9:32 am, edited 1 time in total.
Reason: Mail adresini sildim, sorusu olan buradan sorar
dragar

New postby dragar » Sat Jul 23, 2011 7:43 am

qwerty wrote:merhaba arkadaşlar,

bu sene eylül ortası gibi londra'ya dil okuluna gelmeyi düşünüyorum (tabi vize alabilirsem)
ama aklımda henüz ne bir okul var ne de kalacak yer var...
bu konuda yardım alabileceğim kimse de yok.
şirketlerden de çekiniyorum fahiş fiyatlarla yardımcı olurlar diye.

bana önerebileceğiniz fiyatı makul olan fakat iyi bir eğitim veren dil okulu var mı?
sonra da o okul civarında evlere bakıcam ve yine sizden yardım istiycem:)
teşekkürler...

Sevgili Arkadasim, yukarida yaptigim teklif senin icin de gecerli. Hicbir sey istemeden yardimci olmaya hazirim. Hangi sehirde ne kadar sure icin dusunuyorsun bana mail at. xxxxxxx

Saygilar.
Last edited by Site Memuru on Mon Jul 25, 2011 9:33 am, edited 1 time in total.
Reason: Mail adresini sildim, sorusu olan buradan sorar
dragar

New postby baris » Mon Jul 25, 2011 10:57 pm

Merhabalar,
Bir yila yakindir londrada acentalik yapiyorum. Bu siteden reklam yapmak etik olmayacagi icin sizlere sirketimin ismini vermiyorum ama bir iki fikir verebilirim dil okullariyla ilgili;

Londranin gobeginde icinde fare gezen, 3 ay once yangin cikmis vs.. dil okullari mevcut. Resepsiyonisti ingilizce konusamayan dil okulu var oxford street'te. O yuzden arastirmanizi cok iyi yapin. Mutlaka birinci elden yorumlar bulun. Bulamazsaniz o okulu secmeyin.
Lokasyonun hic onemi yok. Londraya yakin olsun yeterli. Merkezde diye okul iyi olacak diye bir sey yok. Hatta merkezdekiler en kotu okullar oluyor genelen.

Ev secimi yaparken acenta kullanmaktan cekinmeyin. %10-20 fazla verirsiniz ama ev arkadasiniz eroin bagimlisi cikinca "arkadasim verdin ilk 2 haftanin parasini, kalacan valla yapcak bisey yok" diyemezler. Acentalarin basini agritabilirsiniz ama kontrat imzaladiginiz ev sahibinin agritamazsiniz.

Bir de vize konusu var. ingilizce ogrenmenizin kariyerinizde onemli bir etkisi olacaksa ve daha once ingilizce ogrenmeye calismissaniz vize almaniz kolay.
ama hayatinda hic dil kursuna gitmemis universte mezunu birisinin almasi imkansiza yakin.
yani iyi bir sebep ariyor adamlar.
bir de finansal durumunuz onemli. yillik 20 milyar gelir gosterip 15 milyarlik kursa gidemezsiniz. Yani mantikli degil varinizi yogunuzu bu kursa yatirmaniz. bu tarz vize basvurulari geri cevrilir.
Benden bu kadar. Kolay gelsin.
baris
ROGER WATERS

New postby cihan » Sun Aug 21, 2011 7:42 pm

Sevgili Arkadasim, yukarida yaptigim teklif senin icin de gecerli. Hicbir sey istemeden yardimci olmaya hazirim. Hangi sehirde ne kadar sure icin dusunuyorsun bana mail at. xxxxxxx
Saygilar.

merhaba dragar,

ben de bu kış dil okulu için 5-6 aylığına ingiltere ya da amerikaya gitmeyi düşünüyorum. gerçekten de internette kaybolmamamak elde değil.

ben bir yazılım şirketinde 8 yıldır çalışıyorum. hem biraz ara vermek hem de ing. geliştirmek istiyorum. ing seviyem intermediate dolaylarında...
çok da pahalı olmayan iyi bir dil okulu arıyorum...
tavsisyelerini paylaşabilirsen çok sevinirim.
saygılar
cihan
cihan

New postby clairefisher » Sun Aug 21, 2011 9:05 pm

ben henuz comezim ama okul icin baya arastirmistim fiyati uygun egitimi ortalama olsun bana uyar dersen lite college i onerebilirim. ozellikle yeri cok guzel hyde parka ve kensington gardens a 2 dk, oxford street e 20-25 dk yurume mesafesinde.
clairefisher

New postby berrakg » Fri Aug 26, 2011 2:27 pm

Arkadaşlar merhaba.
Ben dil kursu için Queen Mary'e geleceğim önümüzdeki ay. Fakat kalacak yer arıyorum. Burada verilen sitelere ve bir kaç siteye daha baktım. Fakat Londra'yı bilmediğim için nerelerin yakın olabileceğini, nerelerin ucuz alternatif olduğunu bilmiyorum. Okul Mile End Road 'ta imiş. Benim nerelerden oda bakmam lazım.
Bir de eğer uygun bir yer bulursam buradan ayarlayabiliryor muyum yoksa oraya geldğimde mi halletmem lazım. Bu işin usulü ve kalınabilecek yer konusunda tavsiyelerinize ihtiyacım var:)
Teşekkürler
berrakg

New postby Gonzales » Fri Aug 26, 2011 4:16 pm

Queen Mary East London zone 2 de kaliyor. Mile End (en yakin metro istastonu) ve Bow Church taraflari bence daha uygun (10-15 dk otobus yolculugu) illa okula yakin evim olsun dersen. Okulun bati tarafi Stepney-Green ve Whitechapel denilen bolgeler ve cok tekin bolgeler degil. Oranin biraz kuzeyi Benthal Green ve Hackney. Bu isimleri de en son londra isyanlarinda duymus olabilirsin. Guneyinde ise Shadwell ve Wapping bolgeleri kaliyor ki. Wapping fena degildir.

Ben Bow Chuch'de olimpiyat stadina yakin yeni yapilan flat lardan birinde kaliyorum, fena degil. Oralarda fiyatlar da asiri pahali degil.

Bricklane/Shoredicth (okula 20-25 dk , batisinda) tarafi heyecan ve her zaman hareketli bir bolgedir ama yasamak icin pek uygun olmayabilir

Mile End taraflari da ortalama okula yakin bircok ogrenci evi var zaten o bolgelerde

Onun disinda bence okula cok yakin olmasina gerek yok evinin (arama yaricapini genis tutabilirsin). Her turlu metro ile okula gidersin rahatca. Ulasim o kadar buyuk sorun olmaz ama yasayagin yer hem butcene, hem yasam tarzina uyabilimeli ve de guvenli olmali

Bence bul bolegeri google maps ten gor. biraz arastir .
Gonzales

New postby 386-DX » Sun Aug 28, 2011 5:42 am

mile end ve whitechapel'da kalan 5-6 arkadaşım var, hepsi de birer türk kızı, öğrenciler ve hallerinden memnunlar. bence önyargılı olmayın. bizzat gidip gördükten sonra kendinize uygun olup olmadığına karar verin.

ilk geldiğinizde kalmak için geçici bir yer ayarlayabilirsiniz, fakat görmediğiniz bir ev/oda için uzun süreli bir kontrat yapmanızı önermem.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby Gonzales » Tue Aug 30, 2011 9:12 am

Benim de Peckham'da (bilenler bilir bu bolgeyi) Turk kiz arkadaslarim var bayagi memnumlar hallerinden ama Clapham'da yasamayi dene(ye)mediklerinden bu sekil bir memnuniyet sozkonusu. Memnuniyet kisinin yasam tarzi, degerleri , beklentileri ve sahip oldugu alternatifleri ile dogru orantili.

Ben okulun etrafindaki bolgeler hakkinda karsilastirmali edebiyat "styla" bilgiler verdim. Yoksa Aldgate East (whitechapel'in 5 dk batisidir) de 1.5 sene yasadim. iyidir guzeldir ama daha iyisi ve guzeli var. Bu bolge diger bolgelere nazaran daha az yasanilabilitesi olan bir bolgedir: guvenlik, bolgenin sosyal olanaklari...Whitecahpel'in avantajlari: Merkeze cok uzak olmayisi. fiyatlarin gorece dusuk olmasi. brick lane, shoreditch gibi gece hayatinin hareketli oldugu (benim en favori mekanim) yerlere yurume mesafesinde olmasi. Hint-Pakistan mutfagini seviyorsan, ucuz lezzetli lokantalarinin olmasi.

En guzeli kesinlikle kendinin gezip, gorup degerlendirmesi. Eger bu sansin yoksa bence o bolgelerde kalma. gunde 1 saat yolculuk (hem yeni yerler-insanlar gorursun) ve daha yasanabilir bir yerde kal. (Dogu londrayi ben sahsen arkadaslarima onermem cunku cok daha iyileri var)
Gonzales

New postby berrakg » Wed Sep 28, 2011 11:07 am

biraz gecikmiş bir cevap oldu üzgünüm ama çok teşekkür ederim. Ben haritadan baktığımda Gonzales senin de bahsettiğin gibi Whitechapel ve Bow Church'a bakmıştım. Bir de sanırım buraların biraz daha güneyinde kalan Limehouse var. Henüz Londra'ya gelemediğim için çok da fikrim yok. Yalnızca haritadan okula yakın yerlere baktım. Bu yerler hakkında önerilerinizi dikkate alacağım.

Peki okula uzak olsa da daha yaşanabilir yerler nereleri? O bölgelerden araştırma yapayım. Zaten uzaklık pek de önemli değil benim için. Öğrendiğim kadarıyla Oyster card ile aylık 100pounda rahat bir şekilde metro ile her yere ulaşımımı sağlayabilirmişim.?
berrakg

New postby Gonzales » Wed Sep 28, 2011 2:08 pm

-Guney-Bati : Clapham North or Clapham common : Bana gore en yasanilasi bolge.Parki muhtesem, cafe ve barlari cok guzel. Ulasim fena degil. Bolge sakinleri iyi. Guzel bir oda £600-750 arasi olsa gerek .

Doguda : Limehouse ve Bow Church bana gore bir nebze daha iyidir Whitechapeldan. Ayrica Bow church bolgesinde olimpiyatlar yapilacak , yeni alisveris merkezi falan acildi yakinlarda. Fiyatlar yukseliyor ama bolgenin yasam kalitesi artiyor. Buralarda 500-700 arasina bir oda kiralayabilirsin. Shoreditch buranin en cool bolgesi (Liverpool St 5 dakika. ordan okul 15dk). Athenanin da bu bolgede evi var galiba. markette falan gordum solistlerini

Ayrica Google Street view de bir nebze yardimci olabilir bu bolgeleri gormene.
Gonzales

New postby berrakg » Wed Sep 28, 2011 4:14 pm

Çok teşekkür ederim. Senin tavsiyelerin, başka forumlarda okuduklarım ve arkdaşlarımın söylediklerinden sonra biraz daha güneye bakmaya başladım. Wimbledon, sutton gibi. Bir de tottenham ı ekledim listeye ve tabi senin söylediğin clapham common.

Tekrar teşekkürler(:
berrakg

Next

Return to Hyde Park