Board index Alaturka Londra Hyde Park

Kiririm bu DVLAnin sitesini!

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby hcho » Wed Oct 06, 2010 9:26 am

Daha dun SatNav koyunu bozar demistim:

http://www.telegraph.co.uk/news/worldne ... rvoir.html
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby erkut » Wed Oct 06, 2010 11:21 am

hcho wrote:Daha dun SatNav koyunu bozar demistim:

http://www.telegraph.co.uk/news/worldne ... rvoir.html

güler misin aglar misin usta.. Yeminle 10 mil yolu 10 ayri küfürle geliyom her gün ya...
erkut
ROGER WATERS

New postby diyab » Wed Dec 08, 2010 6:47 pm

Istediginiz tarihe pratik test bulamiyorsaniz bu arkadas ben hallederim diyor. DVLA'in sayfasina duzenli araliklarla girip bosalan yer varmi diye bakiyor sonra da size haber ediyor. Kullanan arkadaslar memnun.
http://www.changedrivingtest.co.uk/
Uyanık TV şimdi App Store'da! Kullanın kullandırın efenim...
http://itunes.apple.com/tr/app/uyan-k-t ... 70868?mt=8
diyab
ROBERT PLANT

New postby silvertr » Tue Apr 26, 2011 3:30 pm

Yakin zamanda ehliyet alan oldumu ? Kurallarda isleyiste bu topikte gecen disinda bir durum var midir ?
silvertr
ROBERT PLANT

New postby Leon » Sun Jul 10, 2011 10:35 am

ben de ehliyet icin basvurdum, bi form geldi, formun ilk cumlesi basvurunuz icin tesekkurler mealinde. ikinci cumlesi ise su:

"to apply for a GB driving license, you must be normally resident in the UK for more than 185 days."

daha ikinci cumleden kaybettim. Ben nisan basindan beri buradayim. henuz 100 gun falan oldu. 3 ay sonra formu yollayayim desem olmuyor cunku online basvurduktan sonra bu formu 28 gun icinde geri gondermek gerekiyormus gerekli belgelerle. gondermezsem refund varmis neyseki.

simdi esas mesele ise su, anlasilan bana ehliyet vermiyorlar, turkiyedeki ehliyetim 1 sene kadar gecerli, ilk giristen itibaren, iyi ama benim ilk girisim 2009 mart sonu, ve o zaman 7 ay kalmistim burada, bana simdi senin girisini 2009'dan sayiyoruz senin ehliyet gecerli degil demezler di mi? arada koca bir 2010 var hic giris yapmadigim hatta.

benim tr ehliyetim gecerlidir burda yani dimi? Hayir araba alayim diyorum da bu mevzu beni dusunduruyor.
Leon

New postby Leon » Sun Jul 10, 2011 10:56 am

simdi nette biraz karistirdim soyle seyler var:

Can you drive in Great Britain (GB) if your driving licence was issued in another country?
Conclusion

you can drive in Great Britain (GB) on your full, valid driving licence for up to 12 months from the time you first became resident
you will need to stop driving once the 12 months are over
you will not be able to exchange your licence for a GB licence
if you wish to continue driving in GB you will need to get a GB provisional driving licence and sit a theory and practical driving test
More about applying for a provisional driving licence
We value your opinion on how useful this interactive tool has been.
Please give us your comments
Your previous answers

Q:Are you?
A: A resident of Great Britain (GB)
Q:Is your driving licence for a?
A: Car and or motorcycle
Q:What country issued your current driving licence?
A: Any other country

"from the time you first became resident" diyor.

bir de soyle bir sey var, bu daha da net:
The 12 month time period is cumulative - i.e it doesn't start all over again, each time you enter and leave GB, it starts from when you first arrived :)

http://uk.answers.yahoo.com/question/in ... 101AAbpWv7

su an ben UK'de araba kullanamiyorum kisacasi. ama saniyorum basvuru yapabiliyorum, onu da suradan cikardim, formun appendix'inde bu residency ile ilgili bi ek bilgi var:

"Applicants who are not UK citizens or nationals of another EU or EEA country will not be considered normally resident if they:
    do not have leave to remain in the UK, or
    are in the country on a temporary basis without leave to remain, either while awaiting a decision to stay in the UK, or following a decision refusing such an application.

saniyorum ben resident sayiliyorum bu durumda. zaten hem ehliyete basvuramayip hem de ehliyet vermemeleri sacma olurdu.
Leon

New postby eycu » Thu Sep 08, 2011 1:41 pm

23/07 Pasaport ve INF1D formunu special delivery ile gonderdim. Bir sakatlik olmasin diye pasaportun geri gonderilmesi sirasinda kullanilmak uzere special delivery zarfi da gonderdim.

24/07 posta DVLA'e ulasti.

01/08 Pasaport ve provisional license 2 farkli zarfta geri geldi.

Sirada theory ve practical test...
eycu

New postby attollos » Mon Feb 06, 2012 3:41 pm

Selamlar ehliyet basvuru formunda okudugum kadariyla artik BRP(Biometric Residence Permit) ile basvurmak mumkun, pasaportu gondermemize gerek kalmiyor sanirim. Daha once deneyen oldu mu ?
attollos

New postby attollos » Tue Feb 14, 2012 11:06 pm

BRP gondererek provisional license alabilirsiniz, benimki bir haftada elime ulasti, soyadimi yanlis yazdiklari icin tekrar geri yollamak zorunda kaldim :) off dvla off...
attollos

New postby cazkedisi » Wed Feb 15, 2012 10:56 am

turk ehliyeti olanlar, baska ulkeden ehliyetim var seklinde mi basvuru yaptiniz, ilk kez ehliyet aliyorum diye mi? (online basvuru)
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby haphazard » Wed Feb 15, 2012 12:44 pm

baska ulkeden ehliyetim var muhabbeti bizim icin gecerli degil.
haphazard
ROGER WATERS

New postby rambo » Wed Feb 15, 2012 4:14 pm

su ehliyet isi o kadar bas agrisiki, 6 senedir burdayim korkuyorum basvurmaya.

Bide soruyolar neden kimse araba almiyo, motor industry cok kotu diye
rambo
ROBERT PLANT

New postby HSAG1D » Tue Apr 03, 2012 4:53 pm

Turkiye'de bu ehliyet pratik sinavi asiri laubali ama burada da asiri abarti. Bir endustri olusmus, driving instruction. Ayrica bundan ekmek yiyen DVLA gibi devasa bir kamu kurumu var.

Ben tabi belki biraz kizginlikla soyluyorum 2 kere kalip ucuncude gectigim icin. Turkiye Avrupa'da kisi basina olumlu trafik kazasinda en ustlerde, UK ise Iskandinav ulkeri ile en alt siralarda.

Bu arada independent driving cok da korkulacak birsey degil, yolunuzu kaybederseniz kalmiyorsunuz. Amac talimatlar almadan araba surebildiginizden ve yol bulmaya calisirken arabanin hakimiyetini sagladiginizdan emin olmak. Iki turu var, birini yaptiriyorlar: 1. tabele olan yerlerde tabelelerdan X yeri takip et diyorlar 2. bir sema gosterip surdan sola don, yolun sonundan saga don, ondan sonra 5. trafik isigindan sola don diyerek bir parkur gosteriyorlar haritadan. toplam 10 dakika suruyor ve karistirisaniz sorup teyid alabiliyorsunuz.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby cazkedisi » Tue Apr 03, 2012 6:17 pm

arkadaslar bu ara bir suru vize alma durumu soz konusu oldugu icin pasaportum bir de dvla'nin ofisinde kalsin istemiyorum. iki vizenin arasinda wimbledon ofisine gidip elden basvuru yapip pasaportu gosterip hemen o anda geri alabilir miyim sizce? basvuruyu o anda sonuclandirmalarini beklemiyorum tabii de pasaporta bakarlar mi? wimbledon ofisinin numarasini vermiyolar websitesinde, genel numaradan arayinca da birine ulasamiyosun, hep mesaj hep mesaj. tesekkurler.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Wed Apr 04, 2012 8:44 am

Pasaport DVLA'de yalnızca 2-3 gün kalıyor.
386-DX
ROBERT PLANT

PreviousNext

Return to Hyde Park