Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

CV yazmak uzerine...

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby Volkan » Fri May 27, 2011 1:04 pm

hmm.. ben de edit etmesin istiyordum ama kisisel bilgileri cikarmasi gerektigini dusunmemistim. kontrol ellerinden cikar tabii o zaman.

tesekkurler.
Volkan

New postby Uzunyol » Wed Dec 12, 2012 3:11 pm

Merhaba,

Beş iş yerinde farklı sürelerde çalıştım, bunlardan biri sadece 3 ay sürdü, istifa edip ayrıldım. Sekiz ay sonra düzgün bir iş bulup çalışmaya başladım. Cv hazırlarken bu 3 aylık işi yazayım mı? süre çok kısa kalıyor ancak yazmasam bu sefer iş tecrübeleri arasında büyük bir gap oluşuyor. Nasıl yapmalıyım sizce?
Uzunyol

New postby hcho » Wed Dec 12, 2012 10:15 pm

Toplam 11 ayi mi aciklamak istiyorsunuz? Yanlis mi anliyorum?

Freelance olarak calistim diyebilirsiniz, ailevi sebepler yuzunden ara verdim diyebilirsiniz. Cok aciklanmayacak bir sure degil.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Uzunyol » Thu Dec 13, 2012 1:11 pm

çok teşekkürler cevabınız için.

peki bununla ilgili genel bir kural var mı, mesela 5 aydan kısa süren iş tecrübeleri cv'ye yazılmaz gibi..

ayrıca diğer cevap aradığım konu, kariyer değişikliğini mülakatlarda nasıl izah edebilirim? yaklaşık 4 yıl muhasebe-finans sektöründe çalıştım, son 2,5 yıldır dış ticaret işinde çalışıyorum. Bu durum dezavantaj mıdır yoksa transferable skills sınıfına dahil edip avantaj olarak sunabilir miyim? recruiter'lar nasıl değerlendirir bu tür kariyer değişikliklerini?
Uzunyol

New postby hcho » Thu Dec 13, 2012 8:38 pm

Sektorden sektore degisir. Sektorde kalifiye eleman acigi varsa bazi seylere daha fazla goz yumulabiliyor.

Mesala biz, bir adayi arka arkaya bir kac isyerinde 2 seneden kisa sureli calistiysa bunu uyum sorunu var diye degerlendiriyoruz. Ama sadece 1 tane bu tip durum varsa, uyusamadigi bir sirket olmustur deyip fazla takilmiyoruz.

Kariyer degisikligi konusu da nereden nereye gectigi ile alakali. Ornegin matematik egitimi alip sonradan yazilima gecen bir kisiye pozitif bakiyoruz. Lafin gelisi, sosyolojiden geliyorsa cok sicak bakmiyoruz.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby London » Fri Dec 14, 2012 11:32 am

benim 2 seneye ulastigim is yeri yok su ana kadar. en uzun su an calismakta oldugum sirket, o da 21 ay olacak bu ay sonu. bu ay sonu da sirketten ayrilma ihtimalim var. (contract'i extend etmedim de henuz tam kesinlesmedi yine de).
benim cv'de 2 tane 2 aylik, 1 tane 3 aylik calistigim sirket var, digerleri 19 ay, 10 ay ve 7 ay seklinde.
kisacasi bence 3 aylik calismanizi da yazabilirsiniz.
London

New postby hcho » Fri Dec 14, 2012 9:15 pm

Sozlesmeli calisanlar icin degerlendirme kriterleri farkli tabi. Benim yazdiklarim "kadrolu" calisanlar icin.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby 386-DX » Sun Dec 16, 2012 3:22 am

Artık eskisi gibi mezun olduktan sonra bir işe girilip ömür boyu orada çalışılmıyor. Şirketler de hızlı büyüyüp hızlı batıyor. Elemanları gözden çıkarmak daha kolay. Redundancy'ler çok yaygın. Çalışanlar da şirketlerine çok bağlı değil. İşten ayrılmanın veya çıkarılmanın uyumsuzluk dışında pek çok sebebi olabilir.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby HSAG1D » Sun Dec 16, 2012 10:08 am

Ben de 386-dx'e katiliyorum. ozellikle bazi sektorlerde sikulasyon cok hizli. Ama hcho'nun dedigi gibi bu biraz da pattern meselesi. 1-2 kere boyle birsey olmussa ikna edilebilir bir arguman sunulabilir ama 10 yillik kariyerinde her yil bir sirket degistirmisse orada sorun oldugunu dusunuluyor.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby rambo » Sun Dec 16, 2012 11:09 pm

Son birkac senedir, ekonomi rezalet oldugu icin isverenlerde farkinda bunun.

Insaat sektorunde tanidigim herkes son 3-4 senede, en az 4-5 defa is degistirdi yada freelance...2008 den bu yana piyasa cok dengesiz.
rambo
ROBERT PLANT

New postby hcho » Mon Dec 17, 2012 12:12 am

Yazilim sektorunde kriz olmadi, o yuzden oyle bir farkindalik yok. Insaat ve emlak 2008den en kotu etkilenen sektorler oralarda durum muhakkak farklidir. Ama diger sektorler, beyaz yakali isler icin konusuyorum, o kadar da sarsilmadi.

Girdigi her sirket topu atmis aday icin 2 ihtimal var:

1)Surekli startup'larda calismis. Boyle adaylari cok spesifik bir uzmanlik aramiyorsak pek tercih etmiyoruz. Olgunlasmis bir is ortaminda calistirmak cok zor oluyor.

2)Aday o kadar kotu ki kendini ancak kotu sirketlere satabilmis. Kotu sirkette batar, tutamazsin.

Adayin gercek manada bahtsiz bedevi olma ihtimali de var tabi. Diyelim ki o ihtimal bonkor tarafindan %10 olsun. Yanlis adami ise almanin maliyeti, recruiter'a verdigin para, calisirken odedigin maas, egitimi icin harcadigin zaman falan derken 40-50 bin poundu bulabiliyor. Kimse o kadar para ile %10 kazanma ihtimali olan bir kumari oynamaz.

Yine tekrar ediyorum bu kriterler maasli calisanlar icin. Cok is degistirme durumunuz olduysa ve stabil bir is ariyorsaniz; bir yere contractor olarak girip maasli calisana dondurmeye calismak en makul strateji olur.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby 386-DX » Tue Dec 18, 2012 6:24 pm

Yazılım sektöründe kriz olmadığına katılmıyorum.

Nihayetinde yazılımın müşterisi büyük çoğunlukla diğer sektörlerde (perakende, bankacılık, finans, pazarlama, medya, askeriye vs) faaliyet gösteren şirketler. Bu sektörlerdeki hareketler de yazılım üreten departmanları veya şirketleri etkileyebiliyor.

İşten ayrılmanın bazı geçerli sebepleri şöyle olabilir:
- Ekonomik durum, kader kısmet, sektörün doğası, yönetimin beceriksizliği gibi sebeplerden dolayı işlerin kesat olması; şirketin geçici veya kalıcı olarak küçülmek istemesi.
- Şirketin yapısının değişmesi. Bazı pozisyonlara, projelere, takımlara veya departmanlara ihtiyaç duyulmaması.
- Yazılım işlerinin Hindistan'a falan outsource edilmesi.
- Elemanın daha güzel bir iş bulması.
- İşlerin rutine binmesi, elemanın o şirketten alabileceği her tür deneyimi almış olması. Özellikle bilişim gibi çok büyük bir hızla dönüşen, bugün işi yapmak için gereken becerilerin yarısının üç yıl sonra hiçbir işe yaramadığı bir sektörde gayet makul.
- Elemanın farklı teknolojilere yönelmek istemesi (bkz: üstteki madde).
- Projeler geliştirildikten, şirket olgunlaştıktan sonra becerikli elemanları beslemenin gereksiz görülmesi, bunların yerine daha junior tiplerin alınması.
- Haksızlığa uğramak.
- İş arkadaşı veya amirle yaşanan bir sorun.
- Kişisel veya ailevi sebepler.
- Ulaşım zorluğu.

Gördüğüm kadarıyla bunlar milyonda bir veya kırk yılda bir yaşanan olaylar değil. Ben de bugüne kadar hiçbir yerde 1.5 yıldan fazla çalışmadım, ama şu an aldığım maaş birkaç yıl önce aldığımın kabaca iki katı. İş ararken de hiçbir sorun yaşamıyorum. En iyi şirketlerle görüşmelere çağrılıyorum, teklifler alıyorum. İş başvurusu yaparken önceki işten neden ayrıldığımı veya ayrılmak istediğimi daima soruyorlar; ama henüz "Neden şu işte daha uzun süre çalışmadın?" diye soran çıkmadı.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby Uzunyol » Tue Jan 15, 2013 4:33 pm

Arkadaşlar,

önceki sayfalarda hep nasıl cv yazılacağı konuşulmuş peki cover letter nasıl olmalı? kısa ve öz mü olmalı yoksa detaylı mı? gerekli qualifications zaten ekteki cv'de olacağı için cover letter kısa mı tutulmalı? işe yarar örnekler varsa elinizde paylaşır mısınız?
Uzunyol

New postby skywalker » Tue Jan 15, 2013 5:18 pm

kisa ve oz olmasi lazim. cok gerekli olmayan her cumle tamamen okunmamasinin yol acar. benim yazdigim cover letter'lar su sekilde oluyor

sag uste isim, adres, telefon

sol uste tarih

RE: bilmemne pozisyonu (varsa referans numarasi), sirket adi

hello company

sirketinizdeki su pozisyonu gordum ve su sebeple begendim/heyecanlandim temali bir cumle..

kendi yeteneklerimin, tecrubemin, tutkularimin bu pozisyonla ne kadar uyumlu oldugunu ballandirarak anlatan birkac cumle

lutfen enclosed cv'me bakin role uygunlugum icin, sirketinizin vizyonuna (web sitesinden bakiyorum vizyonu neymis onu yaziyorum) nasil katkida bulunabilecegimi gorusmeyi umut ederim tarzi bir cumle

sincerely,
elektrnik imzam

dokumani pdf'e de cevirdiniz mi tamamdir.
skywalker

New postby keloks » Mon Mar 13, 2017 7:02 pm

@hcho

Merhabalar cv yazma inceliklerinizi baştan sona okudum bunlar hala geçerli midir ? Ve aynı şeyler ABD içinde geçerli midir ?

Ben şöyle düşündüm doğru mudur ?

Baştan sona sayfa gibi düşünürseniz sevinirim :D CV sitelerinde ki hazır şablonlar üzerine hazırlamayı düşünüyorum.

Sol en üstte isim hemen altında ne isek o (mesleki anlamda)

Sayfanın en başında kısa bir kendi hakkımızda bilgi

Ardından yetenekler

Ardından hangi okulda hangi bölümü bitirdik

Ardından da şu sıra:

Adress:
Numara:
Doğum Tarihi:
Evlilik Durumu:
Hangi dilleri bildiğimiz:

İyi midir bu durum ?
keloks

PreviousNext