Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Turist vizesi hakkinda soru ve cevaplar

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby based » Mon Jan 28, 2013 6:28 pm

Family visitor vizesi icin 6 ay, 2 yil ve 5 yil gibi secenekler var, yeni pasaportu olan birine 2 yillik verme ihtimalleri var mi acaba? Etrafimdaki arkadaslardan 6 aya basvurup daha sonra 5yila basvurup alanlar biliyorum ama genelde insanlar direk 5 yila basvurmayi denememis.

Bu konuda tecrubesi olan var mi?
based

New postby Reciprocity » Mon Feb 04, 2013 6:42 pm

2 ya da 5 yillik vizeye basvursan bile red etmeselerde 1 yillik verme ihtimalleri de cok yuksek.

6 aylik ile 2 yillik arasinda cok ciddi fiyat farki var diye biliyorum. Ilk defa ingiltere vizesine basvurucak birine uzun sureli "long term" vizeye basvurmalarini tavsiye etmem.
Reciprocity

New postby skywalker » Tue Feb 05, 2013 4:30 pm

Turkiye'deki durumunuza bakiyor cidden. Buyukce bir insaat sirketinde (kendi ailesinin sirketi) calisan bir arkadasim var, ilk defa basvurdu, 10 yillik aldi vizeyi.
skywalker

New postby kund » Sat Dec 12, 2015 9:11 pm

Merhabalar,
Bir sorum olacak, 1 ay sonrası için bir iş görüşmesine davet edildim karşılıklı anlaşırsak sponsor olacaklar ve ingiltere ye vize almam gerekiyor. Sizce başvurmam gereken vize türü ne olmalı, turist vizesine başvur görüşmeyi hiç karıştırma mı dersiniz yoksa business türüne mi başvurayım. hata yapıp süreci uzatarak görüşmeyi kaçırmak istemiyorum.
kund

New postby 386-DX » Mon Dec 14, 2015 2:45 pm

Turiste başvur, işi hiç karıştırma derim.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby kund » Mon Dec 14, 2015 3:46 pm

Teşekkürler 386-DX,
Bende aynı sonuca varmış bulunuyorum. İş görüşmesi çok sıcak bakılan birşey değil diyorlar ayrıca süreci uzatma ihtimali de olası geldi.
Bir sorum daha olacak. Çalıştığım şirketi arayıp bilgi istemeleri ne kadar olası turist vizesi başvurusunda. Önümüzdeki ay işten ayrılacağım fakat başvurumda bunu belirtmeyi düşünmüyorum. Aradıklarında önümüzdeki ay ayrılacak demeleri direkt red nedeni gibi geliyor.
kund

New postby drahaul » Wed Dec 16, 2015 4:29 pm

Herkese merhaba,

Ben de annemi misafir etmek istiyorum. Su an Ankara antlasmasi 3 yillik vizemiz var. Annem icin Vize alirken Family visitor mu secmeliyiz yoksa General visitor mu? Family visitor icin davet eden kisinin vatandas veya indefinite leave to remain olmasi gerekiyor seklinde bir sey okumustum size de sormak istedim tekrardan.

Ek olarak davet mektubu yaninda herhangi ek evrak da gondermemiz gerekir mi? (biometrik kimliklerin fotokobisi, sirket kurulum serifikasi, banka dokumleri vs?)

Simdiden tesekkurler
drahaul

New postby cazkedisi » Thu Dec 17, 2015 10:44 am

@drahaul

Ankara Anlaşması'nı bilmiyorum ama bende Tier 1 varken davet mektubu yanında pasaport ve BRP fotokopimi gönderiyordum mutlaka. Family Visitor'ı seçiyordum ben. Eskiden öyle değildi, family visitor Tier 1 vizeliler için de geçerliydi, ama değişmiş olabilir.

Eğer annenin masraflarını sen karşılayacaksan, yani onu sponsor edeceksen bunu davet mektubunda belirt ve banka dökümü gibi şeyleri koy derim. Ben işveren mektubu alıyordum sponsorluk için.

Mektubu imzalayıp scan etmen daha iyi olur, fotokopi değil, orijinal belge gibi gözükmesi için. Postaya da verebilirsin, ama geç olur tabii.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby drahaul » Fri Jan 15, 2016 3:58 pm

@cazkedisi

Cevap icin tesekkurler. Simdilik birseyler ayarladim. Sonuca gore neler yaptim hangi evraklari ekledim buraya tekrar yazarim
drahaul

New postby hevaley » Mon Nov 07, 2016 7:34 am

Merhabalar turist vizesine basvuracagim formu doldururken kafam karisti esimin ve oglumun employment and incomes kisminda takildim.Harcayacagimiz para benim hesabimda bu durumda kendimi esimin sponsoru gostermem gerekir mi ? Ikimiz de calisiyoruz yani aslinda kendi parasiyla gidecek . Oglum icin kendimi sponsor gosterdim ucak bileti ve gider kisimlarina 0 mi yazacagim yoksa normal tutari mi yazmaliyim? Bir de sorulardam biri 'given family or dependent 'seklinde bu soruyu tam anlayamadim bakmakla yukumluoldugum kisilerden mi bahsediyor yoksa evimize giren toplam paradan mi?
hevaley

New postby mundack » Sun Nov 20, 2016 9:34 pm

Merhabalar
Ankara anlaşması ile 6 aydır Londra'da yaşıyorum eşimle.
Annem ziyarete gelmek istiyor.
Yeşil pasaportu var, öğretmen emeklisi. Bankada hiç birikimi yok maalesef. Ocakta üç aylık maaşı gelecek. Boşanmış, tek yaşıyor.
Demem o ki bu ziyareti gerçekleştirecek maddi gücü yok.
bu yüzden benim davetiye mektubu yazma hakkım var mı bir ankara anlaşmalı dependantı olarak?
Bu konuda aydınlatabilirseniz çok sevineceğiz.
Teşekkürler.
mundack

New postby sunny_fgc » Wed Nov 30, 2016 8:14 pm

Merhaba,

Tuhaf veya saçma gelebilir bir soru.

Burda LTD şirketi ortağı ve müdürüyüm, İngiltere Turistik vize başvurusu yapacağım istenen evraklar arasında Banka dökümü var ya. Ben bir banka ile çalışıyorum onda da sadece kk kullanıyorum. Tek seferde para yatırmak sıkıntılı olur söylemi var. Şirketin banka hesaplarını versem olur mu?
sunny_fgc

New postby Emre » Thu Dec 01, 2016 12:41 pm

@sunny_fgc Evet tek seferde para yatırmak sıkıntılı olur. Banka hesabı kişisel hesap olmalı. Ama atıyorum, yeni bir banka hesabı açtın ve şirket hesabından senin hesabına seyahatin için para aktarıldı. Bu şekilde olur. Yalnız paranın sana ödendiğine dair şirket antetli kağıdında yazı hazırlanması gerekecek. Maaşını elden alıyorsun anladığım kadarıyla. Normalde bunun banka hesabıyla kanıtlanması gerekiyor. Ancak bordrolarını ve belki de beraberinde kredi kartını hesap özetlerini kullanabilirsin. Bilmiyorum. Ama yine de kişisel banka hesabının olmaması sıkıntılı.

@mundack evet annen için sponsor olabilirsin. Maddi olarak masraflarını karşılayabiliyor durumdaysan bir sıkıntı yok. Başvuruya senin mektubun, pasaport ve oturum kartlarının fotokopileri ile banka hesap dökümlerini eklemen gerekiyor. Ayrıca bordroların ve varsa muhasebeciden bir yazı da güzel olur.
Emre

New postby sunny_fgc » Thu Dec 01, 2016 7:32 pm

@Emre

Cevap için sağol, ancak maaşlı çalışmıyorum şirketin 50% ortağıyım. Bu durumda ne yapmam gerekir sence?
sunny_fgc

New postby Emre » Thu Dec 01, 2016 8:57 pm

Yani o zaman sirket banka hesabinda senin adin geciyorsa, sirketin banka hesaplarinin dokumleri, vergi levhasi, ticaret odasi kaydi vesaire gerekecek. Ama sonucta sirket kendinin de olsa, normalde kendi kisisel hesabina maas yatirip bordro cikarman lazim. Cunku sirketin geliri tuzel kisi geliri oluyor. Gercek kisi degil. Paranin yuzde ellisi senin de olsa yine de sirket adina kayitli. Bu yuzden muhtemelen sikinti cikacaktir. Cunku paranin kisisel kullanima acik olmasi gerekiyor. Aradiklari sey bu. Bu da dedigim gibi sirketin antetli kagidina yazilacak bir yazi ile cozulebilir diye dusunuyorum.
Emre

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü