Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Tier 2

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby tissue » Fri Nov 26, 2010 3:52 pm

Forumun askerlik başlığı altında bahsi gecen resmi acıklamalarda gercekten ögrenci vizesini sansı olmadıgını göstermekte. Ama bende duydugum için sordum aslında. Ögrenci vizesinden cok vergi ödediğini ispatlaman yeterli demişlerdi. Ama tabiki dediğiniz gibi ordakiler insiyatifine baglı snaırım. Yönetmelikte böyle yazıyor veremyiz derlerse itiraz edemeyiz sanırım.

Çok ama çok teşekkür ediyorum görüşleriniz için.

Son olarak şunu sormak isterim. Tier 2 vizesi için Üniversite yaklasık 3-4 haftadır ugrasmakta. SAnırım bu vize türü için sponsor hazırlıyorlar herseyi ben sadece pasaportu götürücem. Dogru mu anlamısım. Yani ekstradan bir belge hazırlmama hazırlık yapmma gerek var mı?

Teşekkür ediyorum.
tissue

New postby mindbender » Fri Nov 26, 2010 10:14 pm

tissue,
herseyi sponsor hazirliyor diye bir sey yok, onlar bir form dolduruyorlar elektronik olarak ve sana bir referans numarasi veriyorlar. Sen bu referans numarasiyla, tier2 formu dolduruyorsun, tier2 icin gerekli olan kriterleri yerine getirmezsen bu vizeyi alamazsin. Bu kriterlerde bir puanlama sistemi uzerinden ve ingilizce + maintenance fund zorunlu kriterler yani bunlari yerine getirmezsen geri kalan puanlamanin bir anlami kalmiyor. Geri kalan puanlama ile ilgili de egitim durumun ve son 1 yilda kazandigin para uzerinden yuruyor diye hatirliyorum. Universitenin bir sponsorluk lisansi oldugunu var sayiyorum, o yuzden bir arayip sormanda fayda var o kadar uzun surmez ilan verme vs sureci islemiyorsa.
mindbender
ROGER WATERS

New postby harun » Fri Nov 26, 2010 10:56 pm

Mindbender in soyledigi gibi basvuru yapman gerekiyor.

Yalniz, tier2 de son bir yilda kazandigin para goz onune alinmiyor.
Onun yerine isyerinden onayli, gelecek yilki maasin degerlendiriliyor.
harun

New postby tissue » Sat Nov 27, 2010 10:00 am

Mindbender ve harun. Çokca teşekkür ederim. Sanırım İngilizce bir skorumun olmamasından dolayı başvuramaycağım. Tier 4 general student alıp yıl içinde bir sınava girdikten sonra, vizemi Tier 2 skilled workere çevirebilmeyi umuyorum. :) Umarım tier 4 den tier 2 ye geçişte bir sorun olmaz.
tissue

New postby mindbender » Sat Nov 27, 2010 2:05 pm

tissue,
evet harunun dedigi gibi sirketin sana teklif ettigi maas uzerinden bir puanlama oluyordu. Bunun disinda ingilizce icin transitional agreements diye bir olay var, kosullu olarak kabul alip sonra belirli bir sure icinde kosullari yerine getirip halledebiliyorsun, bu durumun ingilizce icin gecerli olup olmadigini hatirlamiyorum, tier2 ile ilgili dokumanlardan bakarsan orada yaziyor. Ayrica ingilizce egitim aldiysan belirli bir oranda universite/master surecinde buradan da halledebilirsin, eger vaktin el veriyorsa bir an once IELTS'e girip o sekilde de halledebilirsin. Tier4'den Tier2'ye gecmende bir sorun olmaz ancak vakit kaybi ve Tier2'nin de gecen hafta yapilan degisikliklerle Nisan/11 de zorlascagini goz onunde bulundurursan Tier2'yi zorlamanda fayda var.

Eger universite icin calisacaksan zaten Tier2'yi almamak icin bir sebep goremiyorum, eger ogrenciligin devam edicekse zaten Tier2 alamazsin.
mindbender
ROGER WATERS

New postby ckazok » Wed Jun 13, 2012 6:31 pm

Arkadaşlar merhaba,

Eşimin vizesi ile ilgili bir sorunumuz var, yardımcı olabileceklere çok teşekküreler.

Ben Eylül ayından beri Tier2 vizesi ile Londra'da çalışıyorum. Buraya gelmeden önce Viyana'daydım, Türk vatandaşıyım. Viyana'da evlendim, eşim de Türk vatandaşı.

Eşimin "spouse/wife" olarak İngiltere'ye gelmesi için 2 ay önce vize başvurusunda bulunduk. Fakat maalesef "kocanız Tier2 vizesine sahip, settled değil" gerekçesi ile reddedildi başvurumuz.

Şimdi 28 gün içinde itiraz hakkımız var. Fakat anlamadığım, Tier2 vizesi ile çalışmaya gelmişim, bayağı iyi maaşım var, bu benim karım, başka hangi şartlarda gelecek buraya? Tier2 benim alabileceğim ve şu anda almış olduğum tek vize. Ben permanent resident olana kadar eşim vize alamayacak mı yani? İçinizde Tier2 vizesi ile gelip, eşi sonradan "eş konumundan" vize alıp gelen yok mu?

Londra'da nispeten yeni olduğum için bu konuda yardım edebilirseniz ya da yardımcı olabilecek hukuk bürosu vb. bilgileri verebilirseniz çok sevinirim.

Cuneyt
ckazok

New postby mindbender » Wed Jun 13, 2012 7:13 pm

Cuneyt,

son prosedurleri bilemiyorum ama hic mantikli olmamis, bence o iste bir yanlislik var, esinin gelebilmesi lazim, home office'in websitesinde guide'da bunun kesin cevabini yazar, oradan bakabilirsin
mindbender
ROGER WATERS

New postby HSAG1D » Thu Jun 14, 2012 6:58 am

@cuneyt,

ukba websitesini cok iyi incele, vaktin yoksa avukat tut.

anladigim kadariyla yanlis vizeye basvurmussun. spouse/wife vizesi burda settled veyahut Uk vatandasi veyahut EU vatandasi olanlarin esleri icin verilen vize. senin tier 2 dependant vizesine basvurman lazimdi. ama sen bunu bir avukat ile konus bence. forumda bir kac avukatin ismi gecmisti arayabilirsin.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby kant » Sat Feb 09, 2013 12:07 am

Merhaba,

İngiltere de iş buldum ve şirket sponsor olacak. Eşimle birlikte vize başvurusunda bulunacağız. Sorunumuz şu, yeterli paramız olmasına rağmen geriye dönük gösterebileceğimiz tüm hesaplar benim adıma. Eşimin adını mevcut hesaplarıma ekleyemiyorum. yeni bir hesap açtığımızda ise hesap geçmişi kaybolacak. Eşimin üzerine para gösterip göstermememiz gerektiği konusunda dökümanlarda çelişkili ifadeler gördük. Eşimin üzerine hesap göstermek zorunda mıyız yoksa benimle birlikte başvurunca gerek yok mudur?

Teşekkürler
kant

New postby mindbender » Sat Feb 09, 2013 1:09 am

Kant,

sadece bir maintenance fee diye gecen parayi gostermen gerekiyor olmasi lazim, sirket sana sponsor olucagi icin esinin boyle bir seye ihtiyaci olacagini sanmiyorum, guide'da daha acik sekilde yaziyordur, oraya bakmalisin.
mindbender
ROGER WATERS

New postby unallondon » Mon Jun 17, 2013 10:32 am

Arkadaslar selamlar,

Forumu, interneti, ukba sitesini hatim ettim. Yetmedi simdi avukatlara danisiyorum durumum ile ilgili ama buraya da bir yazayim, belki benzer tecrubesi olan olmustur, yardimci olabilir diye.

Ben Ekim 2011 yilinda Tier-2 Intra Company Transfer Sponsorship ile UK'e geldim ve halen ayni firmada calisiyorum. Acikcasi amacim UK'de kalip once ILR sonra da citizenship almak. Ama bazi internet sitelerinde Tier-2 Intra Company Transfer artik ILR alamiyor diyor. Var mi bilgisi olan acaba? UKBA sitesinde bununla ilgili bir sey gormedim: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas ... ettlement/

Bazi avukatlar Ankara Antlasmasina gec diyorlar. Sizce gecmek daha mi mantikli bu durumda.

Bilgisi, tecrubesi olan varsa cok makbule gecer..

Tesekkurler..
unallondon

New postby mindbender » Thu Jun 20, 2013 8:29 pm

unallondon,

Intra Company transferler ile ilgili hayal meyal oyle bir sey hatirliyorum, ama net bir sey soyleyemem.

Yanlis hatirlamiyorsam bu tip bir bilgiye en kolay, UKBA'nin sitesinden ki haber bolumunu tariyip bakabilirsin, orada intra company transfer ile ilgili degisiklikleri gecen senelerde bayaga sik goruyordum.

Bir de senin geldigin tarihte boyle bir hak varsa, sonradan degismis bile olsa sana uygulanmaz.

edit:
simdi baktim UKBA'nin sayfasinda hatim etmeden kolayca buldum gibi Settlement basligi altinda.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas ... ettlement/

Settlement'dan sonra Citizenship icin de surasi var:
http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/briti ... igibility/
mindbender
ROGER WATERS

New postby oldneo » Wed Nov 13, 2013 1:55 pm

unallondon wrote:Arkadaslar selamlar,

Forumu, interneti, ukba sitesini hatim ettim. Yetmedi simdi avukatlara danisiyorum durumum ile ilgili ama buraya da bir yazayim, belki benzer tecrubesi olan olmustur, yardimci olabilir diye.

Ben Ekim 2011 yilinda Tier-2 Intra Company Transfer Sponsorship ile UK'e geldim ve halen ayni firmada calisiyorum. Acikcasi amacim UK'de kalip once ILR sonra da citizenship almak. Ama bazi internet sitelerinde Tier-2 Intra Company Transfer artik ILR alamiyor diyor. Var mi bilgisi olan acaba? UKBA sitesinde bununla ilgili bir sey gormedim: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas ... ettlement/

Bazi avukatlar Ankara Antlasmasina gec diyorlar. Sizce gecmek daha mi mantikli bu durumda.

Bilgisi, tecrubesi olan varsa cok makbule gecer..

Tesekkurler..

unallondon,

Senin durumun benimkine cok benzer. UKBA sayfasindaki su kuraldan dolayi ILR alamayacagimizi dusunuyorum.

"The 5-year continuous period must include time spent as:
a Tier 2 (Intra company transfer) migrant under the Immigration Rules in place before 6 April 2010"

Ama avukata danismadim. Ayni sebepten suan Ankara anlasmasina basvurmayi dusunuyorum.
Sen daha fazla bilgi edinebildin mi?
oldneo

New postby espoir » Wed Oct 21, 2015 7:53 pm

selamlar herkese
ankara ant.la Ingiltere ye geldim bi süre önce, malum bu vizeyle permanent pozisyonda çalışamıyoruz, bi firmayla boyle bi pozisyon için gorusuyorum,anlaşırsak bana sponsor olacaklar tier-2 general vizesi için..
ama net bilgi bulamadım, tier 2 alırsam mevcut vizem ve şirket kurma hakkım yanıyor mu emin olamadım.
bir de tier 2-general ile toplamda 6 yıldan fazla kalınamaz yazıyor UKBA da, yani ILR ve vatandaslık yolu kapalı mıdır,
ankara ant. da bu yol açık, bu yuzden tier 2 ye geçmek pek mantıklı gelmedi bana
bilgisi olan varsa yardımcı olabilirseniz sevinirim
teşekkürler
espoir

New postby eckaraman » Tue Dec 29, 2015 12:39 pm

Merhaba,

Tier2 vizesi alırken, dependant da aynı anda başvuru yapacaksa ielts veya ingilizce bildiğine dair bir belge gerekli midir?

bu konuda çelişkili ifadelere rastladım internette...
bu iki dokümanda dependant için ingilizce gerekliliği belirtilmiyor:
https://www.gov.uk/government/uploads/s ... _11-15.pdf
https://www.gov.uk/government/uploads/s ... ENERAL.pdf
ancak bu dokümanda farklı bir ifade var:
https://www.gov.uk/guidance/immigration ... ly-members
"281. The requirements to be met by a person seeking leave to enter the United Kingdom with a view to settlement as the spouse or civil partner of a person present and settled in the United Kingdom or who is on the same occasion being admitted for settlement are that:
(i) (a)(i) the applicant is married to or the civil partner of a person present and settled in the United Kingdom or who is on the same occasion being admitted for settlement; and
..."
konuyla ilgili tecrübesi olan var mıdır?
eckaraman

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü